(new)ויקטורי
תכנית המתאר החדשה של מודיעין עוברת לאישור סופי

תכנית המתאר החדשה של מודיעין עוברת לאישור סופי

השבוע נפגש ראש העירייה עם אנשי התכנון של מחוז מרכז במשרד הפנים, והתכנית תועבר בקרוב לשלב התנגדויות הציבור • בתכנון: הקמת חמש שכונות חדשות, בניית אצטדיון כדורגל ובית מלון, אוניברסיטה וחדר מיון קדמי • את חלק מהתוצאות נראה כבר בסוף העשור הנוכחי

(צילום ארכיון: חורחה נובומינסקי)

ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס, נפגש השבוע עם אנשי התכנון של מחוז מרכז לפגישה אולי אחרונה לפני שתוכנית המתאר החדשה של מודיעין "מד-2040" תופקד להתנגדויות הציבור ותעבור לאישור סופי, כך נודע למודיעין NEWS.

את התוכנית אישרה כבר מועצת העיר לפני שלוש שנים בדיוק (ינואר 2017), אז עבר משרד התכנון של האדריכלית נעמה מליס לשלב תכנון הפרטים. התוכנית שנקראה בשמה הקודם מד-2035, הייתה אמורה להתפרס עד לשנת 2035 אולם לפני כשנתיים שונתה התוכנית וקיבלה את שמה החדש, כאשר המשמעות היא שחלקים ממנה ופיתוח פרויקטים שונים יימשכו עד לשנת 2040.

במוקד התוכנית עומד פיתוח עתידי של אזור הגבעות הצפוניות, שנמצאת מצפון לכביש 431 בין תחנת הרכבת פאתי מודיעין ושכונת המגינים. על פני השטח רחב הממדים הזה אמורות לקום חמש שכונות מגורים ומספר פרוייקטים גדולים. עד לאכלוסן של השכונות החדשות יחלפו לפחות עשר שנים, כאשר במסגרת שלב ' של פיתוח העיר תגדל מודיעין במאה אלף תושבים חדשים.

השלבים הראשונים של מד-2040 שייצאו לדרך בשנים הקרובות, יכללו את הגדלת שטח הפארק הטכנולוגי ופיתוחו העתידי, כמו גם מרכז עינב. בנוסף אושרה הארכת קו הרכבת מתחנת רכבת מרכז לתחנה חדשה שתוקם בפארק הטכנולוגי. עוד בתכנון פיתוח מסיבי של אזור תחנת הרכבת פאתי מודיעין, שיכלול אצטדיון כדורגל, ספורטק, בריכת שחיה ומלון לצד שטחי מסחר חדשים. העיר תגדל בעיקר לכיוון מערב וצפון מערב, צפונית לכביש 431 כאמור.

עוד בתוכנית המתאר החדשה: העירייה הקצתה שטח של 150 דונם להקמת חדר מיון קדמי שעל בסיסו יקום בעתיד בית חולים, בסמוך למגרש הכדורגל ומפעל נייר חדרה. בצמוד לבית החולים אושרה בתוכנית המתאר הקמת אוניברסיטה, כאשר הקצאת המגרשים לשני הפרויקטים הללו נכללת בתוכנית הרחבת הפארק הטכנולוגי.

כעת כאמור תועבר בקרוב התכנית לשלב התנגדויות הציבור, זאת בשל העובדה כי תכנית המתאר הנוכחית – מד-2020 – תסתיים בסוף השנה. בעירייה שואפים לאשר סופית את מד-2040 עד לסיומה של התכנית הנוכחית. "תוכנית המתאר החדשה בעצם הושלמה כבר", אמר השבוע ראש העירייה למודיעין NEWS.

עוד בשורה העולה מתכנית המתאר נוגעת לגבעות הדרומיות, אתר הטבע העומד בלב מאבק סביבתי בשנים האחרונות. על פי התכנון הגבעות יישארו נקיות מבנייה, שתתרכז  כאמור בגבעות שמצפון לכביש 431.

תכנית המתאר מד-2040 תאפשר להרחיב באופן ניכר את שטח הפארק הטכנולוגי ואת מרכז עינב, ולהתאימם לעיר בת רבע מיליון תושבים. באזור הפארק הטכנולוגי יוקם מע"ר חדש, שקיבל את הכינוי "מנהטן הקטנה" וישתרע בסמוך לפארק המים החדש שנבנה בימים אלה. כאמור, בסמוך לפארק המים תוקם גם תחנת רכבת חדשה, ובכך יוארך קו הרכבת בחמישה קילומטר נוספים. מנקודת הסיום שקיימת כיום בתחנת מודיעין מרכז, תמשך המסילה לאורך שדרות החשמונאים ומשם בקשת רחבה דרך אחת השדרות (אולי שדרות עמק בית שאן) עד לנקודתה הסופית.

כאמור, ראש העירייה אישר למודיעין NEWS כי מדובר בפגישה מסכמת שלאחריה בעצם התוכנית תתחיל בביצוע מעשי. בשלב זה מדובר על הפקדת התוכנית להתנגדויות הציבור לתקופה של שישים יום, ולאחר מכן ניתן יהיה להתחיל בתכנון מפורט של חלקי התוכנית. יחד עם זאת חשוב לציין כי מדובר בתוכנית עתידית שתקרום עור וגידים לא בשנתיים-שלוש הקרובות, אלא בשנים שלקראת סוף העשור הבא. חלקים ממנה יבוצעו בקרוב, כמו למשל השלמת קו הרכבת "קשת מודיעין" וחיבור העיר לקו תל אביב-ירושלים. גם חלקים מהתכנית כמו הרחבת שטחי הפארק הטכנולוגי ומרכז עינב ייצאו לדרך כבר בשנים הקרובות, אבל הקמת חמש שכונות המגורים החדשות והפרויקטים המוסדיים כמו אוניברסיטה ובית חולים, יגיעו לביצוע בעוד עשור לפחות.

חיים ביבס אמר: "על פי התוכנית שלנו נבנה בעיר בעשורים הבאים בין 800-1,000 יחידות דיור חדשות בכל שנה על מנת לספק את הביקוש הרב שיש לדיור בעיר ועל מנת שנביא לעיר תושבים חדשים מבחוץ". עוד הוסיף כי "בעוד שנתיים נתחיל לאכלס את השלב הראשון של שכונת מורשת ואחריה גם נתחיל בפיתוח גבעת שר ביחד עם השכונות הצפוניות ובנוסף יבנה 300 יחידות דיור בשכונת הכרמים שמיועדות כולן לזוגות צעירים תושבי העיר ובמע"ר יש לנו מקום לבנות עוד 84 יחידות דיור".

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20