(new)ויקטורי
מכללה במודיעין: בדרך לפניית פרסה?

מכללה במודיעין: בדרך לפניית פרסה?

חיים ביבס מתעקש כבר חמש שנים שבמגרש הענק האחרון במע"ר תוקם מכללה, אבל קופצים על המציאה לא נמצאו למרות כל הניסיונות • השבוע התכנסה הוועדה העירונית האחראית על שיווק המגרש לדיון נוסף בעניין, אבל אם לא תחול התפתחות מפתיעה תאלץ העירייה ככל הנראה לשנות כיוון

בתמונה: המגרש אותו מייעדת העירייה לטובת הקמת המכללה (צילום ארכיון: דוברות העירייה)

לאחר חמש שנים של ניסיונות חוזרים ונשנים למצוא גוף אקדמי שיסכים לעקור למודיעין ולהתמקם במגרש שמול המע"ר החדש, נראה כי האפשרויות של עיריית מודיעין הולכות ומצטמצמות.

השבוע (שלישי) התכנסה הוועדה העירונית שהוקמה במיוחד לשם כך, בראשות חברת המועצה הילה בן אליעזר, לדיון נוסף בניסיון למצוא פתרון חלופי לאחר שכל מהלכי העירייה עד כה לא צלחו. תוצאות הדיון עדיין לא ידועות, לאחר שגם חברי האופוזיציה החברים בוועדה סירבו השבוע למסור פרטים.

כעת נראה כי במידה ולא תהיה התפתחות מפתיעה ואחרי שנים של ניסיונות כושלים לפתע תמצא המכללה הנכספת שתסכים להגיע לעיר, יצטרך ראש העירייה לקבל החלטה האם לוותר על החזון שלו במתכונתו המקורית. במידה ויעשה זאת, סביר כי המגרש המדובר יעבור שינוי תב"ע ואילו לטובת חלום המכללה יוקצה מגרש אחר, זול יותר ובמיקום מרכזי פחות בעיר.

כזכור, בחודש מרץ 2019 אישר פורום "הנהלת העירייה" לעירייה לפרסם הצעה פומבית למכללות קיימות לעבור למודיעין. העירייה התחייבה לבנות את המבנה ולצורך כך תשקיע חמישים מיליון שקלים בפרויקט. בשלוש השנים האחרונות פעל בעירייה צוות מקצועי בראשות חברת המועצה הילה בן אליעזר, מנכ"ל העירייה והמשנה שלו, גזבר העירייה, היועצת המשפטית ונציג ציבור. החסם העיקרי כיום בפני מכללות לעבור ממקומן לעיר אחרת הוא יוקר התשתיות (בשל מיקומו המרכזי של המגרש) והיכולת לעמוד בעלות הגבוהה של בניית מבנה חדש, ובהגבלה ואיסור להקים שלוחות ומכללות חדשות. בשנה שעברה הוציאה העירייה "קול קורא" במטרה להניע מכללות להשתתף במכרז, שאולי יביא לכאן סופסוף גוף אקדמי בשלמותו.

מבנה המכללה, לכשיוקם, יהיה במגרש הענק האחרון שנותר במרכז העיר - בין כיכר התחבורה לבריכה העירונית. לפי ההצעה של העירייה, שתשקיע בבניית המבנה 50 מיליון שקל, תתחייב המכללה הזוכה להשקיע עשרות מיליוני שקלים נוספים, החל מריהוט המבנה ועד להרחבתו, כאשר בשלב הראשון ייבנו בו כ-6,000 מ"ר, שיכילו את המכללה עצמה ובהמשך מתוכננת בניית מעונות סטודנטים במקום, כאשר על פי התכנון יוקמו 100 חדרי מעונות, בנוסף לשטחי מסחר ובידור.

המכרז באמצעות "קול קורא" פורסם במרץ 2019, אולם למרות שנעשו מספר סיורים בעיר למשלחות שהגיעו מטעם כמה מוסדות אקדמיים, לא הוגשה לעירייה ולו הצעה אחת לרכוש את המגרש ולהעתיק למודיעין את המכללה האקדמית המובטחת כבר שנים.

כאשר החלה הוועדה בראשות הילה בן אליעזר לדון בפרויקט, הונחו על שולחנה שלוש אפשרויות מהן נבחר המתווה שעל פיו העירייה תקים באמצעות החברה הכלכלית או מנהלת אופק את מעטפת המבנה, כלומר את השלד והתשתיות, כאשר חלק זה של ההשקעה מוערך ב-50 מיליון שקלים. המוסד האקדמי שיזכה במגרש ישלים את עבודות הבינוי הפנימיות ואת התאמת המבנה לצרכיו בהשקעה של 30 מיליון שקל נוספים, שיוחזרו לו לאורך השנים בניכוי תשלומי הארנונה.

מבחינה משפטית העירייה תהיה בעלת הנכס והמוסד האקדמי יחכור מממנה את המקום ל- 25 שנים, עם אופציה לשתי תקופות נוספות של עשר שנים כל אחת, ובסך הכל 45 שנים, שזו התקופה המקסימלית המותרת בחוק. כדי לעודד גופים אקדמיים להגיע לעיר תקזז העירייה את דמי החכירה בגובה של 300 אלף שקל לחודש, מתוך 30 מיליון השקלים שהמוסד האקדמי ישקיע להתאמת המבנה לצרכיו, כך שלמעשה תשלם המכללה לעירייה דמי חכירה במשך 20 שנים בלבד.

אבל גם ה"סוכריות" האלה לא עזרו וכאמור לא היו קופצים על הפרוייקט. חברת המועצה ומחזיקת תיק ההשכלה הגבוהה, הילה בן אליעזר, הייתה אופטימית בעת פרסום המכרז במרץ אשתקד: "מוסד להשכלה גבוהה הוא צורך חיוני שחסר בעיר. בנוסף, מוסד אקדמי יאפשר לצעירים שלנו ללמוד בעיר, והוא צפוי למשוך למודיעין מאות רבות של צעירים וסטודנטים ולהשפיע על המרקם הדמוגרפי של העיר".

ביום שלישי השבוע התקיימה כאמור ישיבה של הועדה העירונית, ובפניה הופיעו מספר נציגים של מוסדות אקדמיים שבודקים אפשרות לעבור למודיעין. בן אליעזר אמרה טרם הדיון למודיעין NEWS: "עד כה לא צלח בידנו למצוא מוסד אקדמי ונמשיך במאמצים. אנחנו נפגשים עם גורמים נוספים אחרי שאף מוסד לא ניגש לקול הקורא שפרסמנו. החלופות שנשמע מתייחסות להקמת מוסד אקדמי ללימודי תואר פה בעיר שאני מדגישה שלא מדובר באופציה של שינוי ייעוד הקרקע למסחר או למגורים, אלא רק להקמת מוסד אקדמי".

מדוברות העירייה נמסר: "המגרש המדובר מיועד אך ורק עבור מוסד אקדמי ומעונות סטודנטים. העירייה יצאה במכרז להקמת מוסד להשכלה גבוהה בעיר ובמקביל נערכו מפגשים וסיורים עם נציגי כל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ שהמכרז יכול להיות רלוונטי עבורן. יחד עם זאת לא הוגשו הצעות למכרז. השבוע התכנסה הוועדה העירונית לקידום ההשכלה הגבוהה והקמת מוסד אקדמי בהובלת חברת המועצה, הילה בן אליעזר, ובהשתתפות סגן ראש העיר, מויש לוי וחבר המועצה, אבי אלבז. הוועדה בחנה מספר חלופות נוספות להקמת מרכז ללימודים אקדמיים בעיר".

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20