(new)ויקטורי
רונלדיניו ואני

רונלדיניו ואני

מאורו רוזנשיין שעלה מברזיל ישר למודיעין, גדל במגרשי הכדורגל בריו דה ז'נרו עד שעבר ללימודי משפטים וחזר בתשובה • מיד עם הגיעו לארץ הקים חברת יזמות ספורט, שעלתה לכותרות כאשר הנחיתה באצטדיון בחיפה את נבחרת וותיקי ברזיל • התכנון לעתיד: להביא לישראל גם את ניימאר ולרכוש קבוצה ישראלית ולהפוך אותה לשם דבר גם באירופה

(צילום: רונן טופלברג)

כמעט כולנו חוטאים בהדבקת סטיגמות מיד כאשר אנו פוגשים אדם בפעם הראשונה. היות וכך, לא מפתיע שהדבר האחרון לו ציפינו ממאורו רונשיין החובש כיפה שחורה, זה שהוא יהיה מכור לכדורגל. ולא רק מכור, אלא גם בעליה של חברת יזמות הספורט שהביאה לארץ וותיקי נבחרת ברזיל לא מזמן.

כך או כך, ועם כל הכבוד לציפיות האוטומטיות שלנו, רוזנשיין בן ה-38 ממודיעין חי ונושם כדורגל כל יום וכל היום, חוץ משבת, אז הוא ובני משפחתו מבלים בבית הכנסת עם הקהילה הברזילאית שבשכונת משואה.

כיאה למי שנולד וגדל בברזיל, גם רוזנשיין חי את הכדורגל כבר מינקות. "מגיל שש עד גיל עשרים שיחקתי כדורגל בקבוצות בריו", הוא מספר. "הייתי שוער ולקראת גיל עשרים כבר הייתי שחקן מקצועני וחשבתי שאמשיך לשחק עוד הרבה שנים, אבל בגיל עשרים הלימודים באוניברסיטה כבר הפריעו ונמשכתי לתוך לימודי משפטים. סיימתי את הלימודים והתחלתי לעבוד במשרד עורכי הדין של אבי".

אז איך קרה שעורך הדין הברזילאי הפך למי שמוציא את פרנסתו מכדורגל? ועוד בישראל שלא בדיוק ידועה כמעצמה בתחום? ובלי להיות מאמן או סוכן שחקנים? פגשנו השבוע את רוזנשיין, שעלה לישראל רק לפני שנתיים עם אשתו ושלושת ילדיו היישר למודיעין, שמספר כי החלום הגדול שלו הוא לרכוש קבוצת כדורגל ישראלית ולהפוך אותה לשם דבר גם באירופה.

עם קאקה. התכנון: להביא מאמנים מברזיל

ממשרדו בפארק הטכנולוגי מספר רוזנשיין איך קרה שהצעיר הברזילאי שהיה מבלה את זמנו בחוף היום ובמגרש הכדורגל, חזר בתשובה ועלה לישראל בידיעה שהשליטה החלקית שלו בעברית לא תאפשר לו לעבוד במקצועו.

לא פחדתם לעלות לישראל?

"היו חששות, אבל אשתי לאה ואני היינו בטוחים שזה מה שאנחנו רוצים. כל החברים והמשפחות והשכנים שלנו עלו לישראל, היינו כבר האחרונים, כך שזה היה טבעי לגמרי בשבילנו. גם המצב בברזיל לא הכי טוב. יש הרבה אלימות ברחובות והחיים שם כבר די מסוכנים. מבחינת אנטישמיות לא נתקלתי בשום איום. הלכתי בברזיל כל הזמן עם הכיפה, לא הסתרתי אותה ולא שמעתי מילה אחת נגדי כיהודי. אבל מסוכן שם בגלל כנופיות רחוב ורמת האלימות שגואה מאד".

ולבוא לכאן בלי יכולת לעבוד במקצוע עם שלושה ילדים, זה לא פשוט.

"נכון, אבל הייתה לנו אמונה ותמיכה גדולה מצד לאה והמשפחה. לאה ואני היינו נשואים כבר עשר שנים וידעתי כבר בברזיל שאני רוצה לעבוד בכדורגל, ולאה אמרה לי כל הזמן תן לזה צ'אנס, אל תוותר. הרבה בזכותה אני בתוך ענף הכדורגל, כי זמן קצר אחרי שעלינו כבר הייתי בראיונות עבודה לכל מיני מקומות והיא התעקשה שאני צריך קודם כך לנסות למצות את מה שאני הכי אוהב, וזה הכדורגל"

איך זה התחיל?

"כשעבדתי כעורך דין נאלצתי להפסיק לשחק כדורגל מקצועני, וכבר אז חיפשתי דרכים איך לא לעזוב לגמרי את הענף שאני אוהב. הבנתי שכדאי לי לשלב בין הצד המשפטי לבין הכדורגל. רציתי לחבר את שני האלמנטים ולקדם פרויקטים בתחום הכדורגל על בסיס עסקי למשחקים, טורנירים, ואקדמיה לכדורגל".

לא רצית להיות סוכן שחקנים?

"לא, ואני תמיד מדגיש שאני לא סוכן שחקנים. אני עוסק בקידום פרויקטים שיש להם בסיס חברתי, אולי אידיאולוגי, כי חייבים ליצור חברה טובה יותר בעזרת הכדורגל ופרויקטים שבהם כל צד רואה את התועלת עבורו יצליחו".

כשרונלדיניו הגיע לרעננה

כאמור, עם עלייתם לישראל התמקמו בני משפחת רוזנשיין במודיעין, בעקבות אחיו של מאורו המתגורר בעיר. זמן קצר לאחר מכן מתחילה גם דרכה של חברת יזמות הספורט שהקים. "הקמתי את האקדמיה של רונלדיניו, קיבלתי את הזיכיון על האזור ופתחנו מספר קורסים ברעננה ובאר שבע ובעוד מקומות. לאט-לאט העסק התפתח. עשינו שיתופי פעולה עם קבוצת בוטפוגו מריו, קבוצת צמרת ברזילאית שבה שיחקו הרבה כדורגלנים גדולים".

מה עוד נדרש ממכם כדי להצליח חוץ מהאהבה לכדורגל?

"אז קודם כל גם הכשרתי את עצמי. סיימתי באוניברסיטה תואר שני במנהל עסקים MBA בניהול ספורט, שזה בדיוק מה שצריך לתחום העיסוק שלי. בנוסף, יש לי שותף בשם יונתן לייבוביץ בחברה שהקמתי, שיש לו ניסיון וידע כך שאנחנו לא באוויר".

ספר על החברה.

"לחברה קוראים MTR7. ה- M זה עבור מאורו, ה-T זה עבור טרייגר שזה שם משפחת נעוריה של אשתי, ה-R  זה עבור רוזנשיין והספרה 7 זה כי המספר 7 הוא מספר מזל ביהדות. יש לנו כבר בצנרת פרויקטים לעתיד הקרוב שעוד ישמעו עליהם, כמובן בהקשר של כדורגל. יש לנו פרויקטים עם קבוצות בארץ, כולל תוכניות להביא מאמנים מברזיל לכאן שייאמנו ילדים בקבוצות הצעירות ויקבלו יסודות טובים מגיל צעיר כמו ששחקנים ברזילאים מקבלים בברזיל. ויש עוד פרויקטים שאני עדיין לא יכול לדבר עליהם כי הם בשלבי התהוות".

מאורו, בנו ואגדת הכדורגל רוברטו קרלוס

אל כותרות כלי התקשורת בארץ הגיעו כאמור רוזנשיין ושותפו לאחר שהביאו לישראל את נבחרת וותיקי ברזיל, למשחק ראווה שהפך לפסטיבל כדורגל אמיתי. מלבד רונלדיניו כמובן, נחתו בארץ גם שמות גדולים לא פחות כמו רוברטו קרלוס, קאקה, ריבלדו, בבטו ועוד, כאשר המשחק עצמו הפך לחגיגה אחת גדולה בה אפילו השופטים לא היססו לעצור את המשחק לטובת סלפי עם הכוכבים. "בחו"ל מאד מקובל לעשות משחקי ראווה וזה תחום מוכר מאד", מספר רוזנשיין. "פה זה קצת לא אופייני, ואולי לכן זה לא היה פשוט כי היינו צריכים לממן לבד את כל הפרויקט. אני עולה חדש אז בבנקים לא אהבו כל כך את הרעיון ולא רצו לתת לנו אשראי, אבל הצלחנו לסגור שיתופי פעולה עם משרדי כרטיסים ומקורות כספיים אחרים. בכל זאת, אתה צריך להביא לכאן שורה שלמה של כוכבי עבר כולל המשפחות שלהם, כאשר כמעט כל נבחרת ברזיל לשעבר באו. אצטדיון סמי עופר בחיפה היה מפוצץ וזה היה פרויקט כבד גם מבחינה כספית".

וכמה עמוק הבור היום בחשבון הבנק שלך?

"בכלל לא, הפרויקט נגמר בכך שהיינו די מאוזנים. עדיין לא הרווחנו, אבל לא נכנסנו למינוס וזה כבר הישג בשביל עולה חדש שזה בעצם הפרויקט הראשון הגדול שלנו. עכשיו אנחנו עם הפנים לפרויקטים האחרים, וכל אלה שלא רצו להיות איתנו אז במשחק השלום כבר נכנסים מיוזמתם ופונים אלינו שנצרף אותם".

למה צריך הכדורגל הברזילאי אקדמיה לכדורגל בישראל? מה זה נותן לרונלדיניו?

"תראה, היום מדובר על כדורגל גלובלי והעולם בכלל הוא כפר. הכדורגל הדרום אמריקני רוצה להיכנס יותר למקומות כמו אירופה, מתוך אינטרסים שלו ששחקנים ברזילאים יוכלו לקבל חוזי משחק טובים יותר בקבוצות צמרת. גם גופים פיננסיים כמו בנקים או ספונסרים אחרים רוצים ככה לחדור ליבשות חדשות עבורן כי זה פרסום. לכן לקבוצות ברזילאיות יש אינטרס לבוא למדינות כמו ישראל ולקבוצות כאן, כי יש פה שלוש-ארבע קבוצות שמשחקות כל שנה במסגרות אירופאיות ויש פתח. ככה מקימים אקדמיות בכל מקום בעולם, זה כדי לקדם את הכדורגל בכפר הגלובלי".

וזאת הסיבה שכוכבים כמו קאקה ורונלדיניו הסכימו לבוא לפה למשחק השלום?

"משחק השלום קודם כל זו מטרה נעלה של קידום המודעות לשלום בעולם. אני חוזר למה שאמרתי לך קודם על מטרות חברתיות או אידיאולוגיות, לכן שחקנים וכוכבים הסכימו לבוא לישראל. הם עלו למטוס בלי בעיה, כי היה אלמנט של משחק שיש לו היבט חברתי חשוב לקהילה. זה לא כמו משחק ראווה שהוא על בסיס מסחרי בלבד שלא תמיד יוצא לפועל"

אתה מתכוון למשחק שהיה אמור להיות בין ארגנטינה לישראל בערך באותו זמן ולבסוף לא התקיים?

"למשל. אז היה עניין פוליטי האם המשחק יהיה בירושלים או לא. פוליטיקאים התערבו ובסוף מסי לא בא לישראל לשחק והייתה אכזבה גדולה. אצלנו לא היה בכלל עניין כלכלי. נכון שכסף מעורב בזה, אבל פוליטיקאים לא נכנסו לעניין והמשחק לא היה משיקולים מסחריים, אלא כשמו משחק למען השלום. כולם הגיעו והפרויקט הצליח מאד".

ניימאר נגד נבחרת ישראל

אתה לא חושש להתעסק עם הכדורגל הישראלי, שלא ממש ידוע ברמתו הגבוהה ובהתנהלות מקצוענית?

"אולי זה היתרון שלנו, כי הרבה ישראלים נוסעים לראות כדורגל באירופה ומכירים הרבה יותר טוב קבוצות מחו"ל מאשר קבוצות מישראל. לכן כשמביאים לכאן כוכבים מחו"ל כמו שעשינו, זה משך קהל גדול. עובדה שהיה לנו בסמי עופר אצטדיון מלא והזהירו אותי לפני המשחק שלא נמלא את האצטדיון. לכן אני עובד עכשיו על פרויקט להביא את נבחרת ברזיל הנוכחית לכאן. זו תהיה חוויה גדולה אם ניימאר ישחק כאן מול נבחרת ישראל העכשווית, נכון?".

מה היעדים ארוכי הטווח של החברה מלבד משחקי ראווה?

"הרעיון המרכזי שלנו הוא לקדם את האקדמיות לכדורגל, שזה תהליך מתמשך של שנים ושל גידול שחקני כדורגל ברמה אחרת ממה שהיו רגילים כאן".

אבל בסוף הם מגיעים לקבוצות בליגת העל שמתנהלות בצורה של הכדורגל הישראלי, אז מה עשינו?

"או. כאן אני נכנס גם לעניין הניהול. הרי למדתי ניהול ספורט באוניברסיטה, אז בתכנית שלנו לקנות קבוצה ולנהל אותה, וכך לשנות את הדי.אנ.איי של הכדורגל הישראלי"

ומי על הכוונת?

"נו, ברור שאני לא יכול לומר לך כרגע, אבל העיקרון הוא לקחת קבוצה דווקא קטנה שהמחיר שלה לא יקר, ולבנות ניהול נכון מלמטה. בקבוצה קטנה פחות קשה לשנות דפוסי עבודה, במכבי תל אביב או בית"ר ירושלים זה יהיה קשה מאד".

אולי הפועל רעננה, שם פועל כבר סניף של האקדמיה שלכם ושל רונלדיניו?

"אתה אמרת".

(new)עידן הפרזול 13.1.20