(new)ויקטורי
גלושקו – הדור הבא

גלושקו – הדור הבא

לינה, אחותה הצעירה של יוליה שפרשה לא מזמן, הובילה את נבחרת ישראל בטניס בקרב הישרדות מוצלח בבית האפריקאי במשחקי הפדרציה • אמנם היא עדיין מדורגת רק במקום ה-636 בעולם, אבל העתיד נראה מבטיח

(צילום ארכיון: מאורוציו רוסאלס)

יוליה גלושקו תלתה את המחבט, אבל לנעליה נכנסה מי שכל חייה הכשירו אותה לרגע הזה - אחותה, לינה. נבחרת ישראל בטניס הגיעה להלסינקי, פינלנד, כדי לקחת חלק במשחקי הפדרציה במסגרת הבית האירופי אפריקאי מספר 2, והצעירה לבית גלושקו התייצבה בראש. הקפטנית ציפי אובזילר אמרה עם הנחיתה: "שבוע הפדרציה הוא מאוד מיוחד ומרגש, אנחנו נבחרת צעירה שמגיעה עם הרבה אנרגיות. אנחנו מתחרות מול נבחרות שחלקן מנוסות עם שחקניות בטופ 200, אין משחקים קלים, אבל בגביע הפדרציה משחקים עבור הדגל והאנרגיות אחרות. אנו מאמינות בשחקניות שלנו והנבחרת כולה תעשה את הכל כדי להצליח".

בשני המשחקים הראשונים הנבחרת הישראלית אולי עשתה הכל, אבל זה היה רחוק מלהספיק. לינה גלושקו, 636 בעולם והבכירה ביותר שלנו, לא מכבר נכשלה בניסיונה לקטוף את תואר אלופת ישראל לבוגרות לראשונה בקריירה הקצרה שלה. אבל אשתקד, כשיוליה עוד נאבקה בפציעה שבסופו של דבר הכריעה אותה, לינה לקחה צעד קדימה והוכיחה שבכל מה שקשור לכישרון, עוד חוזר הניגון. כבר אז, למרות שהייתה זאת הופעתה הראשונה במסגרת זאת, וחרף גילה הצעיר, היא הובילה את הנבחרת הישראלית עד לקרב העלייה, לפני שניגפה בנקודות. המראה השברירי וחיוכה המדבק הם רק כסות, מדובר בלוחמת. האם זה יספיק לה כדי להתברג בצמרת העולמי? ימים יגידו. יש לה את כל הפוטנציאל לעשות את זה.

במשחקה הראשון בטורניר, לינה נאבקה כדי לחלץ ניצחון מהמדורגת 205 בעולם, הגאורגית אקטרין גורגודזה, אבל זה נגמר בהפסד, 6:3, 4:6, 6:4 בתום שעתיים. ולאדה קאטיץ', סגנית אלופת ישראל, 642 בעולם, הפסידה גם היא בשתי מערכות למרים בולקבדזה, 162 בעולם, 7:6, 6:1, ולינה את שביט קמחי הצליחו להמתיק את הגלולה במשחק הזוגות, עם 6:4, 5:7, 3:6 על אוקסנה קלשניקובה וזוזיה קארדבה.

יום לאחר מכן פגשה הנבחרת את טוניסיה, שאיימה להחרים את המפגש ממניעים פוליטיים, אבל לבסוף נמנעה מכך. לינה גלושקו פתחה מצוין עם 1:6, 2:6 קליל על שירז בחרי, 1017 בעולם, אבל קאטיץ' לא יכלה בקרב האבוד מראש לאונס ג'אבור, 45 בעולם, שאך לפני שבועיים העפילה לרבע גמר אליפות אוסטרליה (6:4, 6:0 תוך 58 דקות).  לינה התייצבה למשחק זוגות נוסף, משחקה הרביעי תוך יומיים, אבל ג'אבור ובחרי היו גדולות על הצמד הישראלי, עם 7:6, 6:1 תוך שעה ורבע.

מול הנבחרת המולדובית החלשה, סוף כל סוף הישראליות רוו מעט נחת. אלופת ישראל, שלי ברזניאק, העלתה את הנבחרת ליתרון, עם 3:6, 1:6 על שניאלה סיובאנו ולינה גלושקו השלימה את המלאכה עם 4:6, 1:6 על אנסטסיה ודובנקו. במשחק הזוגות גברו שביט קמחי וניקול חירין, בבכורה שלה, על ודובנקו וסיובאנו, 2:6, 6:7.

כשחרב ירידה על צווארה, התייצבה המשלחת הישראלי לקרב מאסף מול נבחרת פורטוגל. המנצחת שורדת. פורטוגל סיימה רביעית בבית המקביל, על הנייר היתרון היה של הישראליות, אבל ניירות עפים בקלות. שלי ברזניאק, 816 בעולם, השכיחה את חסרונה של קאטיץ' עם 3:6, 2:6 על אינס מריה פונטה, 894, בעולם תוך שעה ורבע. לינה גלושקו עלתה למפגש מול פרנסיסקה ז'ורז'ה המדורגת מעליה (561 בעולם) כמו האישה ללא שם. 4:6, 0:6 מזהיר סידר לה ניצחון רביעי בשישה משחקים  ולנבחרת ישראל שנה נוספת בבית האירופי אפריקאי מספר שתיים. שישה משחקים. יותר מזה בשביל הסמל, יותר מזה, זה יוסף טרומפלדור. היה זה אך מתבקש שהיא ולא אחרת תשים את הפלומבה על ההישג. ומדובר בהישג, הנבחרת עמדה ביעד, כפי שהעידה הקפטנית בסופו של שבוע מתיש: "הגענו עם נבחרת צעירה, שלוש שחקניות שלא שיחקו בעבר בנבחרת, וידענו שזה לא יהיה שבוע פשוט. לא היינו רחוקות גם מלהיות במפגש על עלייה לבית 1, זה היה הבדל של ניצחון או הפסד במשחק הזוגות מול טוניסיה. ידענו שהמשימה היום היא לשרוד בבית ועשינו את המוטל עלינו בצורה ראויה. שאפו גדול לשחקניות שעלו עם לב ונשמה, ואני מקווה שכל אחת תיקח את השבוע הזה עם האנרגיות והטניס שהיא חוותה, לקריירה האישית שלה במהלך השנה".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21