(new)ויקטורי
גנץ למודיעין NEWS: "ייאוש ואדישות אינם פתרון - צאו להצביע"

גנץ למודיעין NEWS: "ייאוש ואדישות אינם פתרון - צאו להצביע"

רגע לפני הסיבוב השלישי פונה יו"ר כחול-לבן ישירות לתושבי מודיעין • בוגי יעלון מזהיר: "טורקיה כבר כאן" • חיים ביבס מאיים להשבית את הרשויות המקומיות במידה ולא יועבר התקציב • ניר הירשמן, תושב העיר ומבכירי "הליכודניקים החדשים": "אנחנו קרועים בין הרצון לניצחון הליכוד לבין התחושה שביבי חייב להתפטר"

(צילום: אלעד מלכה)

בעוד חמישה ימים ייגשו תושבי מודיעין שוב אל הקלפיות, בפעם השלישית בתוך פחות משנה, כאשר השאלה הגדולה במערכת הבחירות המנומנמת שמתנהלת עד כה היא האם אותה אווירת תרדמת תתורגם גם לשיעור ההצבעה.

בעיר מודיעין, שקיבלה בשנה האחרונה את החותמת הרשמית להיותה עיר של מרכז-שמאל מובהקת, קשה להאמין כי יהיה שינוי משמעותי בדפוסי ההצבעה של תושביה.

רגע לפני ההליכה אל הקלפי אמר השבוע ראש מפלגת כחול-לבן, בני גנץ, למודיעין NEWS: "תושבי מודיעין מכירים אותי. אני רואה אותם, ומכיר את הסוגיות שמטרידות אותם. למשל החינוך, שנמצא בראש סדר העדיפויות שלנו. התחייבנו עוד לפני הקמפיין הראשון: נעביר את החינוך לגיל הרך למשרד החינוך, נתקן חוק חינוך ציבורי מגיל לידה ובהדרגה גם נסבסד אותו כדי שאתם תוכלו לעבוד ולהיות רגועים שהילדים הקטנים שלכם בידיים טובות, והגדולים מקבלים חינוך שיכין אותם למאה העשרים ואחת".

עוד הוסיף גנץ: "פגשתי בשנה האחרונה רבים מכם, במודיעין ובסביבה. שמעתי את הייאוש מהקמפיינים, וראיתי את תחושת המיאוס מהמקומות שאליהם מידרדרת המערכת הפוליטית. ייאוש ואדישות אינם הפיתרון. מאז שנתניהו במערכת הפוליטית, בכל פעם לפני הבחירות מופצים שקרים ועלילות איומות על המועמדים שמולו. אני מסרב לקחת חלק במשחק הזה. אני לא אשתנה. לא אשקר, לא אפיץ פייק ניוז. אשאר ממלכתי ואהיה ראש ממשלה של כולם – מי שיצביע לי ומי שלא. יש לנו מדינה אחת, ואסור לנו לקרוע אותה לגזרים במשחק של שנאה. ביום שני הקרוב נלך לבחירות בפעם השלישית בתוך פחות משנה. שבועיים אחר כך, בנימין נתניהו כבר לא יוכל לכהן עוד כראש ממשלה. הוא יהיה עסוק עד מעל לראש במשפט שלו. ראינו מה קורה כשהוא מנסה לנהל את המדינה תוך כדי קמפיין. במשפט זה יהיה גרוע הרבה יותר. לכן הוא מנסה לעשות הכל כדי להימלט ממשפט, וכמו שהרס את מוסד מבקר המדינה הוא מתכוון להשמיד את מערכת המשפט ואת כל שומרי הסף. אם לא נתעורר ונצביע בשיעורים גבוהים, זה מה שיקרה".

גם שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון המתגורר ברעות, ענה השבוע על שאלות מודיעין NEWS.

איך התחושה שבוע לפני הבחירות?

"התחושה היא שצריך להמריץ את האנשים שיבואו להצביע, כי אני לא בטוח שכולם מבינים את חומרת המצב. ברור שנתניהו נלחם על חייו".

ויחד עם זאת יש עדיין מיליון איש שמצביעים ליכוד.

"כי נתניהו מוכיח שבתקופת הפוסט אמת והפייק ניוז אפשר לרמות יותר אנשים ולאורך יותר זמן, ולצערנו חלק מהאנשים קונים את זה".

תן לי דוגמה.

"למשל העניין של תמיכת הרשימה המשותפת בכחול לבן. נו באמת? אנחנו והרשימה המשותפת? הם יתמכו בנו כשהם רוצים להביא שלושה רמטכ"לים לבית הדין הבינלאומי בהאג? נו, אז אנחנו איתם? אבל חלק מהאנשים מאמינים לפייק ניוז הזה, ואנשים מאמינים לו, לכן נתניהו מנסה בדרך למשפטו להציק לבני גנץ ולעוד אנשים אצלנו. דבר נוסף, אנשים לא מבינים את ימי החירום ולא שמים לב לחוק הצרפתי, ובעיקר לכך שנתניהו רוצה להביא את פיסקת ההתגברות לאישור הכנסת, ואם זה יקרה הוא יהפוך להיות שליט על כמו ארדואן".

לא קצת הגזמת עם העניין של ארדואן?

"לא. טורקיה כבר כאן! נתניהו יעשה הכל כדי להגיע לגוש של 61, ולצורך כך הוא כבר שילם לקיצונים - לסמוטריצ'ים ולחרדים - ואנשים צריכים להבין את זה שאנחנו עלולים למצוא את עצמנו לפתע במדינת הלכה כשהוא נתניהו נמצא מעל לחוק".

בסקר האחרון הליכוד כבר עבר את כחול לבן. האם זו התחלה של היפוך מגמה?

"אני לא חושב שיש היפוך מגמה. לצערי יש כאן גיבוב של שקרים על שקרים על שקרים ולצערי אנשים קונים את זה, אז אנחנו נצטרך להתאמץ עד יום שני כדי להביא את האנשים שלנו לקלפיות. כדי שלא נהפוך כאן למדינת ארדואן קיצונית, ואני משוכנע שנוכל בשבוע שנותר לפתוח שוב פער עליו אם האנשים יבינו את העניין".

עד כמה מודיעין חשובה לכם?

"היא מאד חשובה כי זו עיר שיש לנו בה רוב גדול, ואם אנשים יגידו "די, נמאס לי פעם שלישית! אולי נלך לבלות במקום להצביע?", זה יהיה מסוכן. לכן אנחנו צריכים להחדיר את ההכרה שאנחנו כחול-לבן היא האלטרנטיבה השלטונית היחידה למשבר".

הליכוד והעבודה מפגינים נוכחות

עוד השבוע נערכו במודיעין שני כנסי בחירות – האיחוד שארגן סניף הליכוד בעיר והתקיים בפארק הטכנולוגי בנוכחות שר הכלכלה אלי כהן, שמעון גואטה וחיים ביבס, והשני של המפלגה המאוחדת עבודה-גשר-מרצ התקיים בבית סחלבים ביום ראשון, בנוכחות עמיר פרץ, ניצן הורוביץ ויאיר גולן, שהיה אמור לשאת דברים בכנס אולם הגיע למקום ומספר דקות לפני הפתיחה "חתך" לטובת ריאיון באחד מאולפני החדשות.

קרוב למאתיים נוכחים הגיעו לשמוע את עמיר פרץ, שאמר על רקע התחדשות המתיחות בעוטף עזה: "מטח הירי הערב על אשקלון ויישובי העוטף הוא עדות נוספת לכישלונו של נתניהו ושרי הביטחון שלו בשנים מהאחרונות שמתעקש לנהל את המציאות במקום לשנות אותה. בלי אסטרטגיה הבעיה לא תיפתר. בלי מדיניות החמאס ושאר אירגוני הטרור ימשיכו לקבוע את גובה הלהבות לפי צרכיהם".

בכנס הליכוד שנערך ביום שני אמר השר אלי כהן: "אני רץ  מסניף לסניף על מנת להמריץ את החברים להוציא את האנשים מהבית להצביע, ואחר כך שילכו להינות מיום חופש. אנחנו קרובים מאוד ל-61 מנדטים אם נדע להוציא את האנשים ביום הבוחר".

גם חבר מועצת עיריית מודיעין, שמעון גואטה, אמר כי "אנו נמצאים בישורת האחרונה במומנט עלייה. מתארגנים ליום הבחירות עם אנרגיה מטורפת, חלוקת דגלים, חולצות וחומרי הסברה, דרוכים להפעלת אפליקציית האלקטורים על מנת להביא ולהמריץ בוחרי ליכוד מזוהים לבוא ולהצביע. כל קול יכריע את גורל המדינה שלנו היקרה והחשובה לכולנו, ולא תהיה הזדמנות נוספת וזה הרגע להוציא את כולם".

חיים ביבס, הפעם בכובעו כראש מרכז השלטון המקומי, התראיין בשבועות האחרונים מספר פעמים בערוצי התקשורת, כאשר בראיונות אלו שב פעם אחרי פעם אל סוגיית תקצוב הרשויות המקומיות והפלונטר הפוליטי המשבש את עבודת המערכות השלטוניות.

השבוע אמר ביבס למודיעין NEWS: "במידה והבחירות הקרובות לא יובילו להרכבת ממשלה, נדרוש העברת תקציב שיאפשר תקצוב והמשך קיום השירותים שנותנות הרשויות המקומיות לתושבים בחינוך, בביטחון ברווחה בתרבות, בתברואה ועוד. לא ניתן לציבור להיפגע כתוצאה מהסחרור הפוליטי המתמשך ואף נשבית את כלל השירותים אם לא נקבל מענה ראוי".

הקרב הפנימי של הליכוד

ניר הירשמן ממודיעין, מבכירי "הליכודניקים החדשים" שמנהלים קרב מאסף נגד נתניהו בתקווה להביא להתפטרותו, מאמין שהבחירות בשבוע הבא יהיו תחילת הדרך החדשה של הליכוד שיהיה שוב למפלגה נקיה משחיתות.

מצב לא פשוט עבורך ועבור הליכודניקים החדשים כמחנה בתוך הליכוד.

"כן. אנחנו בדילמה לא פשוטה. קרועים בין הרצון לראות בניצחון הליכוד לבין התחושה שנתניהו צריך להתפטר מתפקידו ולעזוב את כיסאו ולטפל בענייני המשפט. הוא לא יכול להיות ראש ממשלה כי אתה כאזרח לא יכול להיות בטוח במאה אחוז שההחלטות שלו יהיו אך ורק על בסיס האינטרס הלאומי, או שאולי הוא פועל אך ורק על פי האינטרס האישי שלו. ואם הוא לא יכול להכריע בעניינים גורליים לעם ישראל, הוא צריך ללכת. ביבי עצמו  אמר את אותם הדברים בשנת 2006 על אולמרט, ולכן הוא לא יכול להיות עוד ראש ממשלה וצריך לפנות את מקומו".

ואם נתניהו יעזוב?

"אם הוא יתפטר הדבר הראשון שיקרה בפועל זה שכחול-לבן תתפרק מיד, כי הם התאחדו סביב הנושא של הפלת נתניהו. זה הדבק שלהם. ואז אפשר יהיה להקים ממשלה בראשות הליכוד ובלי נתניהו עם יש עתיד למשל".

זו דילמה כבדה עבורך. מה יכריע בסוף?

"דילמה היא הכרעה בין שני ערכים חשובים ונכונים, ולכן הליכודניקים החדשים נמצאים במצב קשה מאד, האמת? אנחנו קרועים".

בחירות 2019 – כך הצביעה מודיעין

אל הקלפיות בסיבוב הראשון של בחירות 2019 בחודש אפריל אשתקד ניגשו 47,975 מתושבי מודיעין, שיעור הצבעה של למעלה מ-78%, נתון גבוה בהרבה משיעור ההצבעה הארצי שעמד על 68.46 אחוז. בעיר נרשמו רק 138 קולות שנפסלו.

מפלגת כחול-לבן כבשה את מודיעין כשגרפה 42.3% מקולות המצביעים - 20,233 תושבים. אחריה מפלגת הליכוד, לה הצביעו 10,870 תושבים - 22.87% מהקולות. את המקום השלישי תפסה מפלגת הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד, שזכתה במודיעין ל-7.18 אחוז מהקולות - 3,434. מפלגת העבודה בראשות אבי גבאי זכתה רק ל-6.78 אחוז מהקולות - 3,245 מצביעים.

מפלגתו של משה כחלון, שכבר הספיק לשוב לליכוד ולהודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים, זכתה ב-1,923 קולות (4.02%) ואילו מרצ גרפה בעיר רק 1,700 קולות שהיוו 3.55% מכלל המצביעים. מפלגתה של אורלי לוי-אבוקסיס, שלא עברה את אחוז החסימה, קיבלה את אמונם של 1,626 מתושבי העיר ואילו איחוד מפלגות הימין השיג תוצאה מאכזבת של 3.34% עם הצבעה של 1,599 תושבים. אחריה ברשימה מפלגת זהות של משה פייגלין שהשיגה 1,326 מקולות תושבי העיר ואילו ישראל ביתנו של ליברמן רשמה גם היא הישג מאכזב כשקיבלה רק 774 קולות - רק 1.62% מהמצביעים. את הרשימה נעלה מפלגת ש"ס עם נתון של 1.23% - 589 מצביעים.

חמישה חודשים מאוחר יותר שבו תושבי העיר אל הקלפיות, כאשר הפעם עמד שיעור ההצבעה במודיעין על 76.16% מבין בעלי זכות הבחירה. בבחירות לכנסת ה-22 המנצחות הגדולות במודיעין היו כצפוי מפלגת "כחול לבן", בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, מפלגת "הליכוד" בראשות בנימין נתניהו ומפלגת "ימינה" בראשות איילת שקד.

"הליכוד" זכתה לאמונם של 10,638 מצביעים במודיעין – 22.77 אחוזים מסך הקולות הכשרים. מפלגת "כחול לבן" זכתה למספר קולות כפול, כאשר גרפה את קולותיהם של 20,075 מצביעים – 42.98%.

5,143 קולות הצביעו ל"ימינה" (11.01%), ואילו מפלגת "העבודה-גשר" בראשות עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס, קיבלה במודיעין 3,540 קולות, המהווים 7.58 אחוזים מסך הקולות הכשרים. למפלגת "המחנה הדמוקרטי" בראשות ניצן הורוביץ הצביעו 2,701 קולות (5.78%) ואילו מפלגת "ישראל ביתנו" בראשות אביגדור ליברמן התחזקה משמעותית וזכתה ל-2,564 קולות, המהווים 5.49 אחוזים מסך הקולות הכשרים.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20