(new)ויקטורי
מלכת האמבטיה

מלכת האמבטיה

עם התבססות אזורי המסחר והתעסוקה בעיר מתחילים להיווצר גם תתי מתחמים, בהם מתרכזים עסקים שמכוונים לאותו תחום • כך קורה בחלקו הדרומי של מרכז עינב, שם התקבצו תשעה בתי עסק בתחומי עיצוב הבית וסניטציה

מרכז עינב הולך ומתפתח ובמקביל גם גדל בהתמדה. השטחים המאוכלסים הולכים ומתרחבים, בנייני עסקים משרדים ומסחר צצים כמעט בכל פינה, וכל מי שחשב שהמתחם כבר הגיע לרוויה, רואה שזה ממש לא כך. אחד המתחמים המתפתחים ביותר במרכז עינב, שהולך ומתמלא בעוד ועוד בתי עסק, הוא זה הנמצא בחלקו התחתון של המרכז – דרומה ממתחם רמי לוי.

מה שמאפיין את אותו אזור הוא שבשנים האחרונות הלך והתגבש במקום תת מתחם שלם של בתי עסק שמתמקדים בתחום המרכזי של עיצוב הבית. איכשהו, ללא סיבה מקצועית הנראית לעין, דווקא שם נפתחו ונפתחים עסקים לממכר מוצרי קרמיקה ושיש, כלים סניטריים, אמבטיות, ברזים, כיורים, זכוכית, תאורה, פירזול, מטבחים, ריצוף ועוד. כיום פועלים במתחם לא פחות מתשעה בתי עסק כאלו.

התהליך הזה נמשך והוא צפוי להתרחב יותר בשנים הקרובות עם הגידול באוכלוסיית העיר והתרחבות הביקוש למוצרי עיצוב הבית, אבל מעבר לכך יש עוד גורם מאפיין לתופעה: מרבית העסקים הללו הגיעו לעיר מירושלים. מסתבר שבמרכז עינב נוצרה "מושבה ירושלמית", שעשתה את צעדיה הראשונים בעיר לפני שבע-שמונה שנים ומאז היא הולכת וגדלה.

הראשונים שהגיעו היו שני עסקים גדולים ומאד "ירושלמים": האחד הוא כמובן רמי לוי שהעביר לכאן את מרכז פעילותו והקים מתחם גדול שסימן את תחילתו של תת המתחם שעליו אנחנו מדברים, והשני הוא אולם האירועים "האחוזה", שגם הוא הגיע מירושלים ומסמן את הגבול הדרומי של המתחם.

מאז הגיעו לכאן עוד בתי עסק ירושלמים, כמו למשל חנות הענק למוצרי קרמיקה ושיש, אביזרי אמבטיה ומטבח, ריצוף וכלים סניטריים, של חברת טובול. ברחוב הבנאי 7 ניצב אולם תצוגה ענק של החברה, כמו גם מרכז לוגיסטי. טובול ממשיכים אמנם למכור גם מירושלים, בעיקר חומרי בניה, אבן, שיש ומוצרים נוספים לשימוש קבלנים ויזמים, אבל אולם התצוגה המרשים במודיעין, שמשתרע על פני לא פחות מ-1,200 מ"ר, מספק פתרונות בתחומי עיצוב הבית גם לאנשים הפרטיים ולנקודות הקצה הביתיות. "קבוצת 'טובול' הוקמה בשנת 1984 ונמצאת בבעלות פרטית של האחים סימו, בועז ואורן טובול, המתגוררים בירושלים.

בחברה מדגישים את מוצאה הירושלמי, וזמן קצר לאחר שחנכה את אולם התצוגה בשנת 2015 יצא לדרך שיתוף הפעולה הראשון בינה ובין מוסד ירושלמי ידוע נוסף - האקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל. באולם התצוגה של החברה התארחה תערוכה ובה יצירות פרי ידיהם של ארבעה בוגרי מגמת העיצוב במוסד האקדמי הוותיק, שזכתה להתעניינות רבה.

לצד טובול התמקמה ברחוב האורג 12 חנות גדולה נוספת העוסקת בתחום - גלעד קרמיקה. החנות שייכות לגלעד רביבו ושלושת אחיו, כאשר גם כאן מדובר בעסק ירושלמי ותיק שהגיע למודיעין לפני מספר שנים. החנות מעניקה פתרונות בתחום הכלים הסניטריים: ברזים, כיורים, סוגי קרמיקות מגוונים, ריצופים לחדרי אמבטיות, למטבחים ולכל חלקי הבית. "אנחנו עובדים הרבה עם ליין מוצרים מעוצבים מאיטליה, כאשר האיכות של המוצרים שלנו היא גבוהה במיוחד", מספר רביבו ומתגאה בכך שהוא נציג חברת האיכות הגרמנית "גרוהה", שלמרות שנקנתה לפני מספר שנים על ידי קונצרן יפני, עדיין למוצריה יש שם של הטובים בעולם וללא תחרות.

"גרוהה" העולמית הכירה בגלעד קרמיקה כנציגה בישראל, ולפני כמה שנים בחרה בו כמי שיארח את משאית החברה שנעה ברחבי העולם ומציגה באופן שיווקי יצירתי את מגוון מוצרי החברה כמעין תערוכה נודדת שהתמקמה בחצר החנות במודיעין. "גלעד היא חנות אסטרטגית שלנו, שהכוונה היא שהם מפיצים רציניים וגדולים של מוצרי החברה", אמר אז נציג "גרוהה" בישראל.

בשיחה עם מודיעין NEWS סיפרו השבוע האחים על הקשר הירושלמי: "זה בשיטת חבר מביא חבר. כשבאנו למודיעין ראינו שזה מקום טוב וסיפרנו לעוד עסקים שבאו לבדוק ולבסוף עברנו לכאן. זה מקום איכותי. יש קהל לקוחות עם אמצעים, דרכי גישה נוחות והרבה יותר נוח ונעים לעבוד כאן מאשר בירושלים", מספר גלעד.

חברה נוספת בתת המתחם היא עידן פרזול ודלתות, שהגיעה לעיר מרמלה ועוסקת בייבוא ושיווק מוצרי פרזול ומוצרי עץ לענף הנגרות. החברה הוקמה בשנת 1998 במטרה לספק פתרונות עיצוביים וטכניים עבור יצרני מטבחים ורהיטים. בתחום הפרזול מייבאת החברה מגוון רחב של ידיות לרהיטים ולמטבחים, ידיות לדלתות פנים ודלתות כניסה, אביזרי אמבטיה, רגליים, פחי אשפה, גלגלים, צירים, מסילות ומגירות. בתחום העץ מייבאת החברה לבידים מסוגים שונים, לוחות פולימר וקישוטי עץ לעיצוב מטבחים ורהיטים. החברה משווקת גם מוצרים רבים של יבואנים נוספים, על מנת לספק פתרונות כוללים לקהל לקוחותיה, כמו פורמייקות, לוחות פוספורמינג במגוון צבעים, מוצרי חשמל למטבח, קנטים, צבעים, דבקים, כלים חשמליים וכלי עבודה לנגרות.

כמו כן מספקת החברה חזיתות למטבחים ולרהיטים מאלומיניום, עץ מלא, פולימר וצבע. נוסף למכירה הסיטונאית ליצרני מטבחים וריהוט, מציעה החברה מחלקה גדולה ומפותחת של “עשה זאת בעצמך”. במחלקה זו מהווה הלקוח הפרטי חלק מרכזי בתכנון ובעיצוב רהיט חדש, או בשדרוג רהיט קיים כגון מטבח, ארון בגדים, ארון אמבטיה ועוד.

באותו מבנה ברחוב הגנן 12 שוכנת גם החברה ERA מטבחים, הנמצאת בבעלות עידן פירזול ועוסקת בשיווק מטבחי איכות בעיצובים מיוחדים של מעצבים מאיטליה ומדינות נוספות.

הלאה בהמשך רחוב הגנן שוכנת חברת ארכה, שנוסדה בשנת 1984 על ידי יוסף כהן וליאון ארז. קשה להאמין שחברה שמעסיקה מעל ל-380 עובדים ומחזיקה באחד מהמרכזים הלוגיסטיים הגדולים והמתקדמים בארץ, התחילה מחנות אחת קטנה של 40 מ"ר במרכז תל אביב. חברת ארכה היא סיטונאית ויבואנית של ציוד חשמל ותאורה, ומחזיקה בלא פחות מ- 20,000 פריטים בקטלוג שלה.

עוד באותו תת מתחם, הפעם ברחוב הסתת 18, הוקם עסק עיצובי ייחודי - רזיאל עיצוב תאורה אומנותי. החברה הוקמה בשנת 1991 על ידי אומן הקרמיקה והפורצלן רזיאל גבי, שהחל את דרכו בעיצוב מוצרי יודיאקה שנמכרו בכל רחבי העולם. לאחר מספר שנים פנה גבי לעיצוב גופי תאורה מיוחדים העשויים קרמיקה ופורצלן. במשך שנים רבות נמכרו יצירותיו לגלריות היוקרתיות ביותר בארץ, כאשר בשנת 2008 הוא רכש את השטח ברחוב הסתת ועליו הקים מבנה בשטח של 800 מ"ר, כאשר חלקו צמוד הקרקע מהווה את חנות המפעל והקומה העליונה משמשת למפעל הייצור.

ברזיאל תאורה אפשר למצוא מוצרים ייחודיים שלא תמצאו בייצור המוני, כולם פרי יצירותיו של האומן. כמו כן נותן המפעל פתרונות ייחודיים לכל דרישותיהם המיוחדות של הלקוחות. זו כמובן גם אחת הסיבות שאדריכלים ומעצבים מהשורה הראשונה מעדיפים לעבוד עם חנות המפעל.  עובדי המפעל הם אומנים מומחים בתחומם המגיעים מעולמות הקרמיקה, פורצלן, זכוכית, מתכות ובדים.

עוד חנות גדולה שהגיעה אף היא מירושלים היא החנות של מפעל טיראדור, שבבעלות אברהם כהן ושוכנת ברחוב האורג 6. טיראדור הוא מפעל משפחתי המנוהל בידי בועז כהן מזה מספר שנים, המייצר, מייבא ומשווק מוצרי פירזול דקורטיבי לרהיטים ואביזרי אמבטיה, וכן למוצרי הום סטיילינג. החברה מייצגת בישראל חברות מובילות בעולם בתחום, בעיקר מאיטליה ודנמרק. בנוסף עוסקת החברה גם בשיווק ליין מוצרים ואביזרים לבית. כהן מספר: "היינו בירושלים שנים רבות באזור התעשייה בעטרות בצפון העיר. בשנת 2009 קיבלנו החלטה לעבור למודיעין. זו הייתה בעיקר החלטה כלכלית ועסקית, כי יש פה אוכלוסיה עם יכולות ועם הבנה באיכות, אזור תעסוקה שמתוכנן היטב שהעניק גישה נוחה לכבישים ראשיים במדינה ואזור נוח למקם בו את העסק במודיעין קרוב ללקוחות שלנו שמרביתם באזור המרכז".

עוד ברחוב הסתת נמצא גם בית העסק הוותיק זכוכית מודיעין, שהחל את דרכו בתל אביב לפני שנים רבות, עבר לאזור התעשייה בשילת ולאחר כמה שנים עקר למרכז עינב. בזכוכית מודיעין מייצרים ומשווקים כמעט כל מוצר בית העשוי מזכוכית החל ממקלחונים, מראות, שולחנות זכוכית, וכמובן שורה ארוכה של מוצרים לשימוש בחדרים רטובים.

ברחוב הגנן 36 השתכנה החנות ספאדיני, כאשר לצד חנות המפעל פועל במקום גם מרלו"ג על שטח של 4,000 מ"ר. בספאדיני ניתן למצוא אביזרי אמבטיה ומוצרים למטבחים, חדרי אמבטיה ושירותים. במקום תוכלו למצוא מגוון ענק של ברזים, מקלחות, מערכות מים לאמבטיות, אסלות ושלל אביזרים לשימוש ביתי, מטוחני אשפה דרך גלגלי כביסה ועד למחסומים לדלתות, ידיות אחיזה למניעת החלקה במקלחות, אביזרי פרזול במגוון רחב, מערכות הזלפה, ובעצם מה לא?. חנות המפעל מהווה את חלומו הרטוב של כל אדריכל. העיצובים מרהיבים, המוצרים איכותיים, והקטלוג ענק.

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20