(new)ויקטורי
לקראת גל סגירת עסקים במודיעין

לקראת גל סגירת עסקים במודיעין

בתי העסק בעיר, אלו שעדיין לא נסגרו, מדווחים על ירידות דרסטיות בהיקף המכירות • בעלי לחם ארז ברעות: "לא נראה לי שאחזיק מעמד מעבר לסוף השבוע הזה" • במתחם חללי העבודה המשותפים בפארק הטכנולוגי מציעים חדר פרטי במחירי מבצע

המטבחון של סימה במרכז קייזר השבוע. עוברים למשלוחים (צילום: מודיעין NEWS)

אווירת נכאים במגזר העסקי בעיר: קניון עזריאלי נסגר, המרכזים המסחריים כמעט שוממים ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה דרסטית בתנועת הקונים. המגזר העסקי בעיר הולך ומתאדה, כאשר קשה לדמיין מה יקרה במידה והמצב יימשך יותר מכמה שבועות. משיחות שערכנו עם בעלי עסקי מזון בעיר עלו דיווחים על אובדן הכנסות של בין 50-80 אחוז.

עסקים רבים בתחום המזון בעיר עברו כבר לפעול רק במתכונת של TAKE AWAY ומשלוחים (ראו עמוד 27), ואילו אחרים כבר סגרו את שעריהם. כך למשל אירע במסעדות פדריק, פפינו ובנדיקט שנפתחה רק לפני כחודשיים.

מספר בעלי עסקים בעיר עימם שוחחנו השבוע העריכו כי גם במידה ומצב החירום יסתיים בעוד מספר שבועות, זה יהיה מאוחר מדי עבורם. אחת מהם היא דבי כהן, הבעלים של לחם ארז ברעות, שאמרה במפורש כי "לא נראה לי שאחזיק מעמד מעבר לסוף השבוע הזה". כהן מספרת כי סגרה את בית הקפה למעשה לאחר שראתה בימים האחרונים כי הציבור מדיר את רגליו מהאזור, כאשר גם המשלוחים לא הצדיקו את השארת העסק פתוח. "ביומיים-שלושה האחרונים היו מספר הזמנות למשלוח ארוחות הביתה, אבל מדובר על פדיון כספי של כמה מאות שקלים בלבד, כך שרק השכירות והארנונה עלו לי יותר. במצב הזה פשוט החלטתי להפסיק גם את המשלוחים".

לצד לחם ארז מפעילה דבי גם קייטרינג, אולם גם שם המצב לא פשוט. "גם כאן הכל נעצר כי אין אירועים, כך שאני לא יודעת מה יהיה העתיד הקרוב. במצב הזה אני חושבת אולי לחזור לשוק העבודה כשכירה, אבל גם בזה אין עכשיו ביקוש ואף אחד לא מחפש עובדים שכירים בימים אלה".

גם בית הקפה קפית סגור כבר חמישה ימים, לאחר שהבעלים מושיקו ונעמה צדקיהו, הבינו שלמעשה אין טעם להמשיך ולהפעיל את הקפה לאור המגבלות על התקהלות הציבור. "המצב על הפנים. העניין הזה נפל עלינו למעשה בלי התראה מוקדמת. ניסינו לעשות משלוחים, אבל ראינו שחבל על הזמן", אומר צדקיהו. "התחושה היא של אי ודאות, אז אנחנו מנצלים את הימים האלה במסעדה לעבודות ניקיון ותחזוקה. עושים תיקונים קטנים בדברים שצריך, אבל גם שיפוצים שרציתי לעשות אי אפשר לעשות עכשיו כי אין כסף, וגם לא יודעים מתי יהיה. אני מקווה שנחזור מהר לעסקים, אבל אם חשבתי שאולי בפסח נוכל לחזור לביזנס, היום אני ממש לא אופטימי".

עסק נוסף של בני הזוג צדקיהו שעדיין נשאר פתוח הוא המסעדה קסבה שבמע"ר. "אין אנשים. אני פותח את המקום בשעה 11:00 בבוקר עד לשמונה בערב, אבל בשעות שהקסבה פתוחה כמעט ואין מי שמגיע לקחת מנות", הוא מספר.

מתנאל שלום, איש עסקים מקומי שמחזיק בעיר מספר עסקים, מנסה לשמור על אופטימיות: "מהמצב הקשה אפשר לצאת מחוזקים יותר, בעיקר מפני שכל אנשי העסקים יצטרכו לעשות חשיבה מחדש על ניהול העסק". שלום מחזיק בבעלותו את שני סניפי הקופיקס בעיר, במרכז מרל"ז ובמתחם התחנה המרכזית. שני הסניפים מתפקדים כמובן ללא ישיבה סביב השולחנות אלא רק ב-TAKE AWAY, אבל מתנאל לא בטוח כמה זמן הם יישארו בכלל פתוחים. כל המוצרים שלנו - עוגות, סנדויצ'ים וכל המזון - מגיע ומוגש לקהל כשהם אטומים בעטיפות ניילון סגורות לגמרי. ככה זה מגיע מהמפעל ולכן אין חשש שעובד קופיקס ייגע ישירות במזון או חלילה יתעטש על הכריך".

גם העסקים בעיר שאינם בענף המזון נמצאים כמובן בצרה של ממש. אחד ממעצבי השיער הוותיקים במודיעין הוא דני מור,  שגם הוא סגר השבוע את המספרה שלו ביום שלישי בבוקר לאחר שהתקבלה ההוראה ממשרד הבריאות. מור אומר כי "אין ברירה. מספרה זה מקום בסיכון, אנשים יושבים בקרבה גדולה אחד לשני, גם האיש שמסתפר וגם הספר עצמו מאד קרובים זה לזה. ניתנה הוראה ברורה של משרד הבריאות לסגור מספרות אז סגרתי. אני מקווה שהעסק יתאושש ויחזור לפעילות במהירות, אבל נראה לי שייקח עוד שבועות לא מעטים".

מתנאל שלום, בעלי הקופיקס בעיר, מפעיל בפארק הטכנולוגי במודיעין גם את מתחם חללי העבודה המשותפים SHELL TECH. לגבי העסק הזה נשמע מתנאל אופטימי השבוע: "יש הרבה חברות שעברו לעבוד מהבית ויש הרבה מקומות עבודה שמצמצמים כח אדם בריכוזים המרכזיים שלהם, ופה אנחנו יכולים להציע להם פתרונות שמתאימים במיוחד למצב. השבוע השקנו מבצע של השכרת חללי עבודה לעצמאים ולחברות שלא רוצות לנייד עובדים למטות הראשיים שלהם".

על מה מדובר?

"במחיר די נמוך של 2,500 שקלים לחודש (בתוספת מע"מ) אפשר לקבל במתחם של טק חדר בסדר גודל של כ-14 מ"ר, חדר לעובד יחיד, מה שמונע חשש מהדבקה. זה כולל את כל היתרונות ששל טק מעניקה, כולל חדרי ישיבות למי שצריך עם מערכות תקשורת מתקדמות של וידאו קונפרנס ומערכות מבוססות סיבים אופטיים. זאת בנוסף כמובן למטבח מאובזר, קפה שתיה וכל הציוד. זה נותן פתרון מעולה לכאלה שעוברים בין עבודות וזקוקים למקום או לפינה משלהם לעבודה, או למעסיקים שלא רוצים לנייד את העובדים שלהם למשרדים עמוסי אנשים".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20