(new)ויקטורי
מויש לוי: "קשה לי לראות את המערכת חוזרת לפעילות מלאה בקרוב"

מויש לוי: "קשה לי לראות את המערכת חוזרת לפעילות מלאה בקרוב"

מחזיק תיק החינוך מספר על מבצע ההיערכות המורכב לקראת השיבה ללימודים, מתייחס לבעיות בלימוד מרחוק ומגלה כי במשרד החינוך מדברים על לימוד במשמרות ומחוץ לבתי הספר

עם שר החינוך בביקורו בעיר (צילום: דוברות העירייה)

מויש לוי, סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, היה נכון לחזור ללימודים השבוע?

"תראה, כל אדם שתשאל ייתן לך תשובה אחרת. לכולנו יש דעה. הרבה פעמים זה נובע מהמקום האישי בו אנו נמצאים ולפעמים מתוך תפיסת העולם שלנו. בסופו של דבר יש ממשלה שאמורה לראות את התמונה הכוללת, לשמוע את כל הדעות ולקבל החלטות. צריך לקוות שאלו באמת ההחלטות הטובות והנכונות. אם הם מקבלים החלטות שאנחנו לא מסוגלים בכלל ליישם, אז זה התפקיד שלנו לבוא ולהתריע שזה לא ריאלי".

כמה מורכב היה לעמוד בכל הדרישות בהתראה קצרה?

"בסך הכל אנחנו הצלחנו לעמוד בכל ההנחיות, אבל היו גם דברים שלא. למשל, במוצאי שבת הם רצו להחזיר כבר למחרת את גם את כיתות י"א-י"ב ולא היינו ערוכים לזה. אז לקח לנו עוד יומיים להיערך. אותו  דבר גם בחינוך המיוחד כשהם עשו מעבר מהלמידה החלקית למתכונת מלאה. גם בהסעות לחינוך המיוחד היה קושי גדול, משום שההחניות דרשו שנקבל אישור ממשרד החינוך לכל שינוי. למרות ששלחנו את כל הבקשות לא קיבלנו את האישורים האלה, מה שיצר קושי גדול, אבל עכשיו יצאו הנחיות חדשות ואני מקווה שעד הסוף השבוע נפתור לפחות את הבעיה בהסעות מחוץ לעיר".

איך אתה מסביר את ההיענות הנרחבת לחזרה ללימודים למרות החשש?

"בסופו של דבר תושבי מודיעין מאוד ממושמעים, שומעים את ההוראות ומקפידים. אתה רואה את זה גם בנתוני התחלואה, כשכולנו זוכרים את התמונות מהחיטוי בשכונת אבני חן רק לא מזמן. כשההורים ראו את זה הם רצו לעבור לשלב הבא ולחזור לשגרה. כמו גם הילדים עצמם, שממש ביקשו מההורים "תנו לנו לחזור". גם אצל צוותי ההוראה הייתה היענות מדהימה. יש בי הערכה והוקרה אינסופיים לצוותי ההוראה בעיר. אמנם היו אמירות לא פשוטות של מורים על החזרה בנסיבות האלה, אבל בסופו של דבר וכמו תמיד, הם מתייצבים ועושים את העבודה מתוך אהבה גדולה".

איך אתה מסכם את נושא הלמידה מרחוק, שנראה כי משרד החינוך נכשל בו?

"מה שאתה לא בונה נכון בשגרה לא יעבוד מספיק טוב בזמן חירום. יש בתי ספר שבתקופת הקורונה הצליחו לעשות עבודה מצויינת עם זה, אבל מערכתית אנחנו צריכים לבוא היום ולראות איך ממנפים את זה לעבודה נכונה גם בזמן שגרה. לדעת לנצל את המשאב הזה, לדעת לעבוד איתו נכון ולתת לצוותים את הכלים לנצל אותו באופן הטוב ביותר. זה הכיוון אליו אנחנו הולכים, ובסופו של דבר אני חושב שזה יעשה רק טוב למערכת החינוך".

עד כמה אתה חושש עכשיו מהתפרצות מחודשת של הנגיף במערכת החינוך?

"החשש שחוזרים לסיבוב שני קיים גם עכשיו. למרות הפרסומים שיש אני עוד לא כל כך רואה איך כל המערכת חוזרת, ולו מהסיבה הפשוטה שאם רוצים שהקבוצות לא יעלו על 15-17 תלמידים אתה צריך הרבה יותר כיתות וזו בעיה קשה מאוד, גם מבחינת מספר הכיתות והמרחבים וגם מבחינת כוח האדם וצוותי ההוראה. אין מה לעשות, זה מוגבל. במשרד החינוך מדברים על כמה דברים, גם על לימוד במשמרות שבעיני זה מאוד לא פשוט. הם מדברים גם על פתרונות במבנים אחרים שהם לא בתי ספר, אבל פה במודיעין יש לנו בעיה כי מספר מוסדות הציבור מאוד מוגבל, בוודאי יחסית לכמות בתי הספר ואין לנו מספיק מקומות כדי לתת מענה".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21