(new)ויקטורי
"אנחנו נלחמים על הבית והחיים שלנו"

"אנחנו נלחמים על הבית והחיים שלנו"

נעמה צדקיהו, בעלת בית הקפה קפית ומסעדת קסבה במודיעין שמובילה את מאבק המסעדנים נגד הממשלה, מספרת על מאבק ההישרדות הכלכלי בצל משבר הקורונה שכבר עלה לה מאות אלפי שקלים

(צילום: פרטי)

למעלה מחודשיים לאחר פרוץ משבר הקורונה, ובעוד כולנו חוזרים לשגרה יש מי שעדיין ממשיכים להיאבק מול הממשלה על קבלת פיצוי הולם על ההפסדים הכבדים שנגרמו להם.

בין המוחים נמצאים כמובן המסעדנים, שלמרות האישור לפתוח מחדש בשבוע הבא, רבים מהם עדיין נמצאים במצוקה. אחת ממובילות המאבק היא נעמה צדקיהו ממודיעין, בעלת בית הקפה קפית ומסעדת קסבה במע"ר, שמספרת על צניחה דרסטית בהכנסות בית העסק.

נעמה, מתרגשים לקראת החזרה לפעילות?

"מאד, התחושה היא שאנחנו הולכים אל הלא נודע. הרבה סימני שאלה, האם נשרוד? ומה יקרה אם יהיה גל שני של קורונה? זה רגע מכונן וצריך להבין שאחרי חודשיים ויותר שעסק כמו בית קפה/מסעדה היה סגור, לפתוח אותו מחדש זה כמו לפתוח עסק חדש לגמרי".

מאיזה בחינה?

"מכל הבחינות. תראה, קפית הייתה סגורה חודשיים, לגמרי. בקסבה עשינו משלוחים בלבד, כלומר בשני העסקים הפעילות ירדה ב-90%. היום אני יכולה להעריך את ההפסדים שלנו בכ-700 עד 800 אלף שקל".

לא קיבלת סיוע מהמדינה?

"לא, מהמענקים לעצמאים עוד לא ראינו שקל. אמרו שהשבוע נקבל, בוא נראה. מההלוואה בערבות מדינה אישרו לנו עשירית ממה שביקשנו, המדינה נתנה פטור מארנונה למרץ-אפריל, אבל אם לא יתנו פטור לעוד חודש-חודשיים העסקים לא יוכלו להתניע מחדש. בכלל, משרד הפנים לא הלך מספיק רחוק בסיוע. יכלו להקפיא את האגרות השונות, אגרת ילוט, אגרת שולחן, לא חסר".

והעירייה לא סייעה?

"זה לא באחריות העירייה, משרד הפנים קובע את ההנחות והפטורים על האגרות והארנונה. אם זה היה תלוי בחיים ביבס היינו מקבלים את כל הסיוע הדרוש, כי הוא תומך בעסקים כאן והוא הראשון שמבין מה צריך לעשות כדי שעסקים יקומו מחדש".

איזה שינויים צפויים להיות בקפית ובקסבה?

"הרבה מאד. אנחנו עושים חשיבה מחדש לגבי צמצומים, ברור שנצמצם בכל דבר. נוריד שמנת במספר העובדים, בתפריטים, בכל ההוצאות שלנו. מסעדות ובתי קפה לא יחזרו להיות מה שהיו, לפחות לא בשנה הקרובה"

תני דוגמה.

"תראה, למשל בקפית, לפני הקורונה יכולנו להכניס 100 סועדים והיום עם מגבלות המרחק ייכנסו רק 50, אז ברור שההכנסות ירדו וברור שנצטרך לעשות התאמות. בקפית אחרי שחודשיים היה סגור אנחנו מתחילים עכשיו בהכנות, אז הלך המקפיא שעמד וסחורה התקלקלה כמובן, וזה נזק עצום. צריך מקפיא חדש, צריכים לחטא ולנקות ולהכין הכל, ונצטרך לפטר עובדים שזה קטע קשה. אני מתחילה לשבת עם עובדים ולהחליט מי חוזר מחל"ת ומי מפוטר סופית. זאת החלטה של מי לחיים ומי למוות, וזה קורע אותי כי אנחנו משפחה".

את ריכזת את המחאה כאן במודיעין, מה התובנות שלך?

"אני רואה ויודעת שגם אם כולם יפתחו מחדש, לא כולם ישרדו בענף ההסעדה. יש לנו קבוצת וואטסאפ של בעלי מסעדות ובתי קפה, וארבעה כבר עזבו את הקבוצה והודיעו שהם לא בענף יותר. וגם אחרי שיפתחו, חלק לא ישרדו את המצב החדש. זאת ממש מלחמה, מלחמה על הבית ועל הפרנסה, ולמעשה על החיים שלנו".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20