(new)ויקטורי
"אנשים שילמו גם 2,500 דולר רק כדי לעלות על מטוס לישראל"

"אנשים שילמו גם 2,500 דולר רק כדי לעלות על מטוס לישראל"

סוכנת הנסיעות מיכל עמית ממודיעין הוצאה לחל"ת במהלך משבר הקורונה, וניצלה את הזמן כדי לסייע מהבית ובהתנדבות לעשרות רבות של ישראלים שנתקעו בחו"ל ללא מקום בטיסה הביתה

(צילום: פרטי)

משבר הקורונה תפס בשלהי חודש מרץ מאות רבות של ישראלים שמצאו את עצמם ללא מקום בטיסה הביתה, רגע לפני שהמדינות בהן שהו נכנסו להסגר.

מה שהחל בשלווה יחסית בין המוצ'ילרים בדרום אמריקה והמטיילים במזרח הרחוק, הפך מהר מאוד לרגוע הרבה פחות כאשר הבינו הצעירים המטיילים כי הדרך הביתה הולכת ונעשית מסובכת הרבה יותר משחשבו.

כולנו זוכרים את מבצע ההשבה הביתה בו יצאו מטוסי אל על אל פרו, אוסטרליה ועוד, כדי להחזיר את הישראלים, אולם רבים אחרים סייעו בעניין לאורך אותה תקופה בת מספר שבועות מלחיצים.

אחת מהם היא מיכל עמית ממודיעין, סוכנת נסיעות בחברת אופיר טורס שהוצא לחל"ת במהלך חודש מרץ. את הזמן בבית היא ניצלה כאמור כדי להרים מבצע להחזרת הישראלים.

"בתחילת החל"ת, כשעוד היו טיסות בעולם, החלטנו באופיר טורס לנסות ולעזור לצעירים, וכך עשיתי עוד כשבוע עד שממש סגרו את השמים לגמרי".

מתי התחילו המטיילים להבין שהם בבעיה?

"בהתחלה הם חשבו שזה עניין זמני ושהם יחכו על החופים, יבלו קצת באתרי התיירות וכשהקורונה תיעלם הם ימשיכו בטיול, אבל הקורונה לא נעלמה וההורים שלהם נכנסו ללחץ. אז התחילו חיפושים אחרי טיסות, ובינתיים חברות תעופה הפסיקו לטוס ומדינות סגרו את השערים ופה אנחנו נכנסנו לתמונה. מהבית בחל"ת התחלתי לעשות טלפונים, ישבתי על המחשב וחיפשתי טיסות בכל מיני מסלולים משונים ועדכנתי הורים שהמתינו לתשובה. בסך הכל היה לי זמן פנוי ורציתי לנצל את הניסיון והידע שלי כסוכנת נסיעות, אז התחלתי להשיג כרטיסי טיסה לכל מי שהיה צריך".

איך? אם אין טיסות?

"קודם כל היו ויש טיסות לישראל. לא הרבה, אבל למשל חברת התעופה האתיופית לא הפסיקה בכלל לטוס מאז הקורונה. גם כיום יש עדיין טיסות של האתיופים וגם טיסות מניו יורק מגיעות לנתב"ג. זה בעצם היתרון של סוכן נסיעות מנוסה, שהוא יודע איך לתפור את הטיסות מכאן לכאן והלאה ליעד הבא עד שנוחתים היכן שצריך".

בפועל איך זה עבד?

"מהמחשב בבית התחלתי להשיג מקומות על טיסות לישראל מדרום אמריקה דרך אתיופיה, ולהודיע לישראלים שתקועים. במקביל, השמועה שאני עוזרת לישראלים התחילה לעבור מפה לאוזן והתחלתי לקבל טלפונים מהורים מודאגים וגם מהצעירים בחו"ל. זה הלך והתפתח ובסוף החזרנו לארץ גם חבר'ה מהודו, ברזיל ופרו".

כמה ישראלים הצלחת לסדר חילוץ?

"וואו, לא ספרתי אבל עשרות רבות. היו למשל זוג צעירים, בחור ובחורה שהאבא שלה היה איתי בקשר. הם היו אמורים להגיע מהקצה של פרו עד לעיר הבירה כדי לעלות לטיסה האחרונה לישראל לפני שסוגרים את השמיים, מה שהפך את זה למרוץ נגד הזמן. בסוף ממש על הקצה הצלחתי להכניס אותם לטיסה והם נחתו בישראל".

כידוע, בעידן של היום רבים מאיתנו מזמינים את הטיסות והחופשות בחו"ל בעצמנו, ללא עזרתם של סוכני הנסיעות  כפי שהיה נהוג בעבר. עמיר מספרת כי דווקא מי שהשתמש בסוכן נסיעות הרוויח הפעם. "מי שעשו את הסידורים עם סוכן הצליחו למצוא כרטיס חלופי מהר יותר, ומי שלא שילם הרבה כסף על טיסה חזרה לישראל. היו הורים ששילמו גם אלפיים ואלפיים חמש מאות דולר לכרטיס, וזה המון כסף".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21