(new)ויקטורי
לוחמת

לוחמת

מיכל זריהן, לוחמת הטאקוואנדו ממודיעין, השתתפה בטורניר אונליין חדשני מול 15 מתחרים מכל הסגנונות, ומצהירה שגם הפוליטיקה הפנימית בנבחרת ישראל לא תעצור אותה בדרך לאולימפיאדה

(צילום ארכיון: פרטי)

אלוף אירופה חמש פעמים בג'יו ג'יטסו, אלופת עולם בקיקבוקסינג, אלופת העולם באיגרוף תאילנדי וירדן ג'רבי הלכו מכות. נשמע טוב מכדי להיות אמיתי? ובכן, נכון, אלא אם וירטואלי הוא אמיתי. והוא אכן אמיתי. או שהוא לא?

ימי הקורונה זימנו לנו מפגש פסגה בין חמישה עשר אומני לחימה ישראליים, משלל הסגנונות, שהתחרו על הבכורה באליפות אומנויות הלחימה מהבית VIP. במקרה דנן, לא עמד לאיש התירוץ: "מצטער, אני לא יכול להגיע. הרגע שלחו לי הודעה ממשרד הבריאות להיכנס לבידוד".

הם קיבלו לידם מעין מחבט פרי פיתוחה של חברת "לודוס אליאנס", מארגנת הטורניר, חברת מדיה בינלאומית שפיתחה משהו המבוסס על טכנולוגיה ייחודית כלשהי, שמדד את היכולת שלהם בפרמטרים כגון מהירות תגובה, כוח מתפרץ וסיבולת. אז נכון, אם אותם הלוחמים ייפגשו מחר בזירה הקלפים נטרפים מחדש, אבל בכל זאת מדובר בחבר'ה שלא יסכימו להפסיד גם אם יעמוד מולם ישיש ערירי על ערש דווי, שמשאלתו האחרונה היא לנצח.

"כיף, חוויה. לקחו אומני לחימה מענפים שונים, מדדו עם החובטן של לודוס פרמטרים שונים שנכונים לכל האומנויות, נתנו טכניקות יחסית בסיסיות וכל אחד עלה און ליין מול השופטים וניסה לתת את הטוב ביותר שלו", סיפרה השבוע מיכל זריהן, לוחמת הטאקוואנדו ממודיעין. "היה מגניב לראות את כולם. אצלי בבית זה היה כמו יום קרב. כולם על הרגליים, אחותי הקטנה החזיקה את החובטן, אימא צילמה, לפני עושים חימום, יש התרגשות, אדרנלין. אחר כך רצים לראות את התוצאות שהאחרים עשו. מדברים, שומעים איך היה למתחרים, מחליפים רשמים. באמת כיף, בתקופה לא פשוטה, העביר את הזמן בקורונה".

מיכל זריהן כבר ידעה מעמדים גדולים. בוורידים זורם לה גומי גם. מי שהגיעה עד למקום החמישי באליפות העולם בטאקוואנדו ורשמה הישג שיא לישראלי, קיבלה את ההזמנה לטורניר אלוף האלופים בזכות. היא הייתה קרובה להעפיל לחצי הגמר, אבל נקודות בודדות הפרידו בינה לבין איתן טואטי, חברה לענף. נכון, גבר מול גברת, לא כוחות, אבל עובדה שלגמר העפילו ירדן ג'רבי ויוליה סצ'קוב המקקבקסת. האחרונה, אגב, ניצחה וקטפה את התואר.

כבוד למין הנשי.

"בהחלט כבוד. אני הייתי צריכה להגיע גבוה יותר. זה מאכזב, אבל טוב שזאת לא תחרות שאני שמה עליה את הכסף".

מיכל זריהן שמה את הכסף על אולימפיאדת טוקיו 2020, אותה אולימפיאדה שנדחתה זה מכבר ל-2021. אפשר ומעז יצא מתוק, כי למרות שהיא כן הוציאה תוצאות מרשימות בתקופת הטרום קורונה, כולל המקום השני בתחרות גביע הנשיא שנערכה בשבדיה, נכון להיום היא לא חלק מהנבחרת הישראלית. היא כן חברה בסגל האולימפי, ובוועד האולימפי דאגו לשבח ולשמוח על ההישג בשטוקהולם, אבל הכוח להחליט את מי לשלוח לטוקיו נמצא אצל ההתאחדות המקומית.

"כרגע יש חוסר הסכמה בנושאים מסויימים", היא מתנסחת בזהירות. "לאליפות העולם האחרונה לא יצאתי, ב-2018 נשלחתי בקטגורית משקל אחרת. המצב לא פשוט".

את מאמינה שאם תמשיכי להציג יכולת גבוהה דברים ישתנו?

"שמתי עובדה בשטח. כל נבחרת ישראל בוגרים הייתה שם ואף אחד לא הביא תוצאה כזאת. האולימפיאדה תמיד הייתה מטרה ואני לא הולכת להרים ידיים. אני מקווה שבעזרת הישגים וניצחונות אני אצליח לשכנע את מי שעדיין לא השתכנע שמגיע לי להיות שם".

איך תרשמי ניצחונות והישגים אם לא תגיעי לתחרויות?

"לשבדיה יצאתי בצורה עצמאית, לא דרך הנבחרת. הגעתי דרך מועדון שהתאמנתי איתו במדריד במשך חודשיים כמעט. הייתי לבד, במקום חדש, כמו להתחיל מאפס, אבל הייתה לי מטרה ואני שמחה שהצלחתי לעמוד בה. ניצחתי שלושה קרבות במשקל עד 46 ק"ג בוגרות והגעתי לגמר. זאת תחרות שמתקיימת פעם בשנה בכל יבשת. הייתה כמות מאד גדולה של מדינות ומשתתפים מהטופ. בזכות ההישג הזה אני מקבלת מההתאחדות העולמית כרטיס חופשי לאליפות אירופה למשקלים אולימפיים, זה מעבר להתאחדות המקומית. אני לא צריכה אישור של אף אחד, אני אהיה שם לייצג את ישראל גם אם לא אהיה חברת נבחרת".

הלוחמת מטייגרס טאקוואנדו המקומי היא בדיוק כך - לוחמת. ולא טאקוואנדו. גם, אבל לא רק. 46 ק"ג, רוח קרב של וינטו מ"יד הנפץ". כדאי להתעסק עם הקטנה הזאת כמו שכדאי להתעסק עם טרופותי. חודשיים היא תתאמן בקצה השני של הגלובוס, רק כדי לקחת חלק בתחרות. וזאת לא הפעם הראשונה שהיא עושה את זה. אם אומרים לה לא, היא משנה את השפה ככה שייצא כן. פשוט כמה שזה מסובך. בגיל 14 היא כבר הייתה שלישית באירופה, הכישרון שלה נצץ גם בהפסקת חשמל. אם כבר שמים כסף, כמו שהיא אוהבת להגיד, אז רק עליה. הנה, את הריאיון הזה היא עשתה במדרגות. לאן? לאולימפיאדה. עולה יורדת, עולה יורדת. על הראש עומד לה האיש הכי קשוח, היא עצמה. "בדיוק סיימתי אימון מדרגות. מצאתי פה גרם מדרגות רציני ליד הבית ואני מנצלת את זה".

איפה הקורונה תפסה אותך?

 "האמת שהייתי בכושר טוב. מבחינה מקצועית עשיתי קפיצה מאד משמעותית בשנה האחרונה. הבאתי תוצאות, לקחתי כסף בשבדיה, הרגשתי טוב והייתי במומנטום חיובי, אבל אף אחד לא היה מוכן לקורונה. היה צריך להסתגל למציאות חדשה. שבועיים-שלושה עצרתי הכל, ואחר כך בניתי מסגרת של אימונים ביחד עם בר (בר ראובן, חברה למועדון ולסגל האולימפי), ואני חושבת שעכשיו אני בכושר אפילו יותר טוב. אנחנו צוחקים בינינו שאף פעם קודם לכן לא היינו בכושר כזה".

אז המטרה הקרובה היא אליפות אירופה למשקלים אולימפיים?

"המטרה הקרובה היא להתאמן כמו שצריך, עם מגע, בתור התחלה".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21