(new)ויקטורי
מאחורי הקלעים של "מרד המכנסיים"

מאחורי הקלעים של "מרד המכנסיים"

מחאת תלמידות תיכון עירוני ה' עוררה בשבוע שעבר סערה בעיר, כאשר לצד הטענות הרגילות על הדתה מצד אחד והפקרות מהצד השני, מסתבר כי הבעיה בכלל הייתה אכיפה אי שיוויונית של קוד הלבוש • הנהלת התיכון רעננה את הנהלים ותדון מחדש בנושא יחד עם התלמידים, ובהנהגת ההורים העירונית יקיימו מפגש נרחב בנושא בשבועות הקרובים

(צילום: פרטי)

כמו בכל תחילת קיץ גם השנה תפסו התיכוניסטיות כותרות בכלי התקשורת עם מחאת המכנסיים הקצרים, וכמדי שנה גם הפעם הפך הנושא לקרב הכל בכל. לצידן של הבנות נעמדו כמובן תומכי "המאבק נגד הדתה", חסידי השיוויון המגדרי וכולי, ואילו מהצד השני מסתבר שחלקים גדולים מהציבור תומכים בקוד הלבוש שבבתי ספר רבים מונעים מהבנות להגיע עם מכנסיים קצרים לבית הספר.

בשבוע שעבר, במקביל לכמה מוקדי מחאה בארץ, יצאו כזכור גם בנות עירוני ה' למחאה משלהן. עשרות מהן הגיעו בבוקר לבית הספר כשהן לבושות במכנסיים קצרים, ונתקלו במנהלת ליאת אפלבוים, שסירבה להתיר להן להיכנס לשטח בית הספר. גם בעירוני ד' שקלו הנערות לפתוח במחאה, שלא יצאה לפועל בסופו של דבר.

יש לציין כי בבית הספר קיים קוד לבוש זהה לשני המינים, אולם לטענת הנערות, טענה שנתמכת גם ממקורות נוספים כפי שתקראו בהמשך, הבעיה הייתה אכיפה לא שיוויונית מצד בית הספר שהקל עם הנערים והחמיר עם הבנות. עובדה נוספת שיש לציין היא כי קוד הלבוש במרבית בתי הספר נקבע בשיתוף פעולה בין ההנהלות לבין הנהגות ההורים, אולם לא תמיד הדבר נעשה גם בשיתוף התלמידים עצמם.

סרטון מהפגנת המחאה שהעלו הבנות לקבוצות הפייסבוק של מודיעין, בנוסף לדיווח של מודיעין NEWS בנושא, הפך מהר מאוד לזירת קרב בין הגולשים שמאות רבות מהם הגיבו. מדוברות העירייה נמסר כבר באותו בוקר כי "החלטה על קוד הלבוש שוויוני של תלמידים ותלמידות נקבע על ידי מנהלת בית הספר, בשיתוף עם הנהגת ההורים הבית ספרית ומתוך מטרה לייצר אווירה מכובדת ומכבדת בבית הספר. על כל מנהל בית הספר לקיים שיח ערכי ומלמד עם התלמידים ולקבוע בהידברות את הנהלים וקוד הלבוש לבנים ולבנות".

גם חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין, פרסם כבר בצהריים פוסט מרגיע, גם אם אינו נוקט עמדה ממשית, וכתב כי "צניעות לא נמדדת באורך הבד. צניעות היא לדעת מה מקומנו בעולם, להתרכז בעשייה, פחות בצעקות, ובעיקר בשמירה על ערכים. בואו נסמוך על המורים, על ההורים ובעיקר - על הילדים שיודעים להבחין בין טוב לרע. לנו, המבוגרים, יש לא מעט אתגרים להתמודד איתם כרגע כדי לייצר לילדים עולם יציב ובטוח בלי קשר לאורך המכנס".

מויש לוי, מחזיק תיק החינוך, הגיב השבוע: "עוד בטרם נוגעים בנושא עצמו, יש משהו מאוד חיובי בעצם העובדה שהבנות משמיעות את קולן ונאבקות על משהו שמפריע להן. אנחנו מחנכים את התלמידים שלנו להיות אנשים מעורבים, אנשים אכפתיים, אנשים שמביעים את דעתם ונלחמים על מה שהם חושבים שצודק ונכון, ויפה שהחינוך התיאורטי הזה בא לידי ביטוי מעשי. אני חושב שאין מחלוקת לגבי עצם העובדה שישנה הצדקה בקביעה כלשהי לגבי קוד לבוש (כמו עצם הדרישה שיגיעו לבושים ולא חשופים או עם תחתונים וחזייה), אבל הפער בין הדעות לגבי איזה קוד לבוש מתאים הוא עצום. בסופו של דבר, אני סבור שזו החלטה של קהילת בית הספר, הכוללת את ההנהלה והצוות, ההורים והתלמידים. לא חייבים להגיע לכלל אחיד שיחייב את כל בתי הספר, אלא כל קהילה יכולה להחליט בעצמה מה מתאים לה, ולעגן את זה בתקנון הבית ספרי. אכיפה חייבת להיות שוויונית! קהילה רשאית להחליט בעצמה על קוד לבוש אחיד לבנים ובנות או על קוד שמאפשר הבדלים ביניהם, אם זו ההסכמה שהגיעו אליה, אבל מרגע שנתקבלה החלטה כלשהי – היא מחייבת את כולם. לא ייתכן לאכוף את התקנון רק כלפי חלק מהתלמידים וחלק לא. הניסיון לקחת את הדיון להדתה על מנת לחרחר ריב בין קבוצות שונות באוכלוסייה הוא מצער וגם מנותק מהמציאות".

לאחר אירועי אותו בוקר קיימה ליאת אפלבוים פגישה עם מובילות המחאה, שסירבו השבוע להתייחס לנושא מטעמי "שמירה על כבוד בית הספר". בהודעת וואטספ שהועברה בסוף השבוע בין התלמידות נכתב כי "ליאת מאמינה בשיוויון, היא לא מזלזלת בנו, היא תומכת במעמד האישה והיא ספציפית מקפידה מאוד על אכיפה, מה שמורים רבים לא. ציינו את זה והיא אמרה שהיא תדבר עם צוות המורים וינסו לאכוף את החוק הלבוש כמה שאפשר".

מי שהייתה מעורבת באירועים היא נאוה אילון, יו"ר הנהגת ההורים בעירוני ה', שעוד באותו בוקר הוציאה הודעה, שניתן להגדירה כתוקפת את הבנות. אילון כתבה כך: "..כיו"ר הנהגת ההורים אני רוצה לציין שכל מחאה דמוקרטית ללא ספק רצויה ואף מעוררת גאווה, אך לא באופן כזה. בבית הספר קוד לבוש ראוי, וכמו שרובנו, גברים כנשים, לא נגיע לעבודה עם מכנסון, וגם בצבא קיים קוד לבוש נוקשה, כך צריך להיות, ולמזלנו יש בבית ספרנו. על פי הודעת המנהלת אף תלמיד עם מכנס קצר לא יכנס לבית הספר וישלח הביתה להחליף. ההתקהלות של הילדות והילדים כעת מחוץ לשער בית הספר בשמש ובחום הלוהט הזה, כאשר היא אסורה וכבר מחייבת במסיכה מסוכנת ביותר.. חוסר כבוד לכללי בית הספר זה מדרון חלקלק ואין לתת לו יד".

השבוע נשמעה אילון מעט אחרת. "ההודעה הזאת רחוקה מלתקוף ואמרה דברים נכונים. היה חם בצורה חריגה, 40 מעלות בחוץ והתלמידות עומדות שם שעה ארוכה. הדבר הראשון שהיה נראה לי אקוטי הוא קודם כל שלא יעמדו בשמש כי זה היה נראה לי סכנה מיידית. היינו כל הזמן בקשר עם הצוות, שייתנו להן להיכנס לשירותים ויוציאו להן מים".

ומה לגבי מהות המחאה? הן טוענות שיש אכיפה לא שיוויונית של קוד הלבוש.

"אני יכולה להגיד שקוד הלבוש נקבע לפני מספר שנים על ידי הנהגת ההורים דאז, יחד עם צוות בית הספר. קוד הלבוש הוא אחיד לבנים ולבנות וזהה לחלוטין. אורך המכנסיים הוא אותו אורך. אין אפליה בקוד הלבוש. האכיפה, מודה שהייתה טעונת שיפור שתהיה אכיפה שווה ובית הספר קיבל את זה על עצמו. אני תומכת בזה לחלוטין. בית הספר לקח על עצמו ליישר את ההדורים מבחינת האכיפה השיוויונית, הצוות עבר תדרוך מחדש ולמחרת נשלחו הביתה להחליף מכנסיים עשרות בנים. ליאת גם הסכימה לדון מחדש בקוד הלבוש בפאנל של מורים-תלמידים-הורים".

למה בעצם בית הספר נדרש למחאה כזאת כדי להנהיג אכיפה שיוויונית?

"אין ספק שזה היה טעון חידוד לצוות. אני כבר שלוש שנים בהנהגת ההורים ואני זוכרת לפחות שמונה מקרים שונים של אימהות שהתקשרו אלי לשאול למה הבנים שלהן נשלחו הביתה להחליף מכנסיים שהגיעו עד אמצע הירך. זה לא נכון שלגמרי לא הייתה אכיפה שיוויונית. אני בעצמי אישה, נראה לך שנעים לי לחשוב שהבת שלי תופלה לרעה?. המטרה שלי היום היא לקבוע קוד לבוש של מכנסיים קצרים עד אמצע הירך, אבל זה לא מה שהן רוצות. חם להן, וזה לא באופנה".

איש חינוך נוסף שהגיב לסערה הוא רם כהן ממודיעין, מנהל תיכונט בתל אביב, שפרסם בפייסבוק את עמדתו, שבימים בהם כל אזכור של הנושא מצית אש נדמה כי היא עמדה לא פופולרית. "אלה שצועקים שאנחנו שמרנים, שאנחנו נכנסים למכנסיים של הילדים, שאנחנו לא חייבים להסתכל אם זה מפריע לנו, איפה הגבול שלכם עובר? יש לכם בכלל גבול? אתם מסכימים שצריך שיהיה גבול או שהכול פרוץ והכול מותר? אל תגידו לי שביום קיץ חם אי אפשר להגיע עם מכנסיים ''ארוכים'' לבית הספר כי חם. הבדל של 10 ס''מ בין קצר לקצרצר לא מוריד במעלה אחת את חום הגוף. ואל תגידו לי שהסיפור הוא שלבנים מותר ולבנות אסור. זה בכלל לא הסיפור. שוחחנו עם הבנות השבוע. הבנים לא מעניינים אותן, הן רוצות מכנסיים קצרים-קצרים, ואל תתערבו.

אתם שמתלהבים ממחאת הלא כלום, אתם מבינים שהיום זו מחאת המכנסונים. מחר זו מחאת הכפכפים, מחרתיים מחאת חולצת הספגטי, בעוד שבוע מחאת הגופיות, ובהמשך מחאת חולצות הבטן. פריצת קו הגנה על קוד לבוש אחד תביא בהכרח לוויכוחים על אחרים, ואז מה? למה מכנסון כן וחולצת בטן לא? אני יכול להעיד שמורים ומנהלים חוששים להתעסק עם השאלה הזו. הם יכלו לכפות את דעתם מחר בבוקר. אבל לך תתמודד עם אימהות ואבות ששולחו כחץ מקשת על ידי הבנות שלהן כדי להכפיש אותך ולהציג אותך כארכי שמרן, אנטי ליברל ומתנגד לתנועת שחרור האישה".

עוד הוסיף כהן: "אני יכול לשחרר מחר בבוקר את קוד הלבוש של בית ספרי ולאפשר לתלמידים להגיע במכנסיים קצרים. הבעיה תהיה כשתגיע הנערה עם המכנסונים הקצרצרים שהטוסיק מציץ ממנו, שם מתחיל הסיפור: לך תתקשר לאבא או לאמא שלה ותאמר לה שבתם חוזרת הביתה להתלבש, או שיביאו לבית הספר חולצה/מכנסיים. זה יפתח מיד ויכוח סוער וכעס מצד ההורים. למחרת תכתוב אותה אמא פוסט ויראלי שיתפרסם ויצוטט בכל מקום ושעיקרו: מוטב שמנהל בית הספר יתקע עיניו בכתבים של קורצ'ק ולא בתחת של הבת שלה".

תפיסה שונה מציגה עדי מן, חברת המועצה המחזיקה בתיק השיוויון המגדרי: "אני מאוד גאה בבנות שיצאו למחאה. קצת התרגשתי, האמת, לראות בנות צעירות יוצאות למחות. בגדול המחאה שלהן מוצדקת בהתחשב בעובדה שאין אכיפה שיוויונית לבנים ובנות. אם כבר תלבושת אחידה אז אני אומרת גם מכנסיים וגם חולצה".

אם נביט רגע מעבר לאג'נדות, מה עם הטענה שיש כאן גם בעיה מובנית עם אותם מכנסיים שנגדיר אותם כקצרים מדי.

"אם אתה שואל אותי כעדי האימא, למרות שאין לי בנות, אם הייתי נותנת לבת שלי להתלבש ככה הייתי אומרת שלא. יש פה דיון פילוסופי על מה זה מכנסיים קצרים רגילים ומה זה קצרצר, אבל אני גם מדברת עם המון אנשים ושומעת דיעות ואומרת לך שבסוף, למה אנחנו צריכים לשים את הזרקור על הלבוש? למה ההתנהגות הכוללת לא היא זו שתגדיר אותנו מעבר לאיך שאנחנו נראות? כל ההתעסקות הזאת בלבוש ובמראה, עם כל ההסתייגות שיש לי, אני אומרת שברמת העיקרון אנחנו מעצימים בזה את כל מה שאנחנו לא אוהבים ולא רוצים לראות".

פנינו השבוע גם אל יו"ר הנהגת ההורים העירונית, אייל כהן, שטוען כי הגוף שהוא עומד בראשו אינו צריך לנקוט עמדה בעניין, אלא לפעול להידברות בין הצדדים. "אנחנו כבר השבוע מקיימים מפגש שולחנות עגולים בנושא עם כל יושבי הראש של הנהגות ההורים בעיר, כשהמטרה היא קודם כל לשמוע את כולם ואחר כך לגבש איזושהי עמדה, תכנית עבודה להמשך, איך בעצם מצליחים לקיים את השיח הזה מול בני הנוער ובתי הספר. אנחנו לא מתכוונים להתחיל עכשיו להתערב לבתי הספר בנהלי העבודה שלהם, אבל כן להיות אוזן קשבת ולנסות לגשר על הפערים שנוצרו. אחרי המפגש הזה, בעוד שבועיים, נקיים מפגש עם בתי הספר והתלמידים כדי לגשר על הפערים האלה".

מדוברות עיריית מודיעין נמסר: "החלטה על קוד לבוש שוויוני עבור התלמידים והתלמידות נקבעת על ידי מנהלת בית הספר, בשיתוף עם הנהגת ההורים, מתוך ערכים של כבוד הדדי, שוויון והכלה. על כן, גם במקרה המדובר, ישבו נציגות התלמידות עם הנהלת בית הספר והן כתבו מסמך המפרט את טענותיהן. בנוסף, הוסכם בין כל המשתתפים כי אין מדובר בעניין מגדרי, אי שוויוני או הדתה. לאחר חג השבועות, תתקיים פגישה עם נציגות התלמידים, הצוות החינוכי וההורים בכדי לדון בקוד הלבוש הבית ספרי. נדגיש כי לצד צעדים אלו, רעננה הנהלת בית הספר את הנחיות קוד הלבוש לכלל הצוות החינוכי אשר לעיתים לא הקפיד עליהן, ללא קשר לזהות המגדרית".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20