(new)ויקטורי
כרוניקה של אסון ידוע מראש

כרוניקה של אסון ידוע מראש

תחקיר הכבאות הפנימי לגבי השריפה שכילתה את בתי מבוא מודיעים לפני כשנה פורסם השבוע בכלי התקשורת וחושף שרשרת כשלים וציוד לקוי • השורה התחתונה: "ניתן היה למנוע את החרבת המושב" • התושבים: "זה מלח על הפצעים"

(צילום: דוברות הכבאות)

"ניתן היה למנוע את שריפת מבוא מודיעים", זו היא השורה התחתונה של תחקיר שריפת הענק ביער בן שמן לפני כשנה שהחריבה את המושב הסמוך למודיעין, כך מפרסם השבוע האתר YNET.

על פי הידיעה באתר מעריכים בארגון הכבאות כי ניתן היה למנוע את האסון, וטוענים כי הלקחים לא הופקו. עוד מתברר כי שילוב של תנאי מזג אוויר קיצוניים, יחד עם ציוד לקוי של הכבאים ומחסור במטוסי כיבוי, כמו גם ניהול לוקה בחסר של האירוע, הביאו בסופו של דבר לתוצאה הנוראה של חורבן כמעט מוחלט של היישוב שעשרות מבתיו עלו באש.

מדוח האירוע הפנימי של הכבאות שפורסם בידיעה עולה כי רצף התקלות החל כבר בשעות המוקדמות של האירוע, שהחל כזכור ב-23 למאי 2019, לקראת שעות הצהריים. על פי הדוח לקראת השעה 14:00 מדווח עובד קק"ל על שריפת יער שהחלה באזור בית העלמין של מודיעין, במרחק מאה מטר מהיישוב מבוא מודיעים. למקום מוזנקים שמונה רכבי כיבוי, אולם שניים מהם סובלים מתקלות טכניות ומגיעים למקום באיחור. מהדוח עולה כי בסך הכל השתתפו באירוע, שנמשך למעלה מ-24 שעות, 110 כלי רכב ו-200 כבאים, כאשר הגורמים להתפרצות השריפה לא צויינו בדוח. כזכור, ארבעה חודשים לאחר השריפה הודיעה משטרת ישראל כי לא מדובר בהצתה מכוונת ותיק החקירה נסגר. תושבי מבוא מודיעים זעמו בזמנו על ההחלטה ואמרו כי "בדיונים בתחילת הדרך, מיד לאחר השריפה, הציגה המשטרה וכיבוי אש מידע על ארבעה מוקדי הצתה. לאן נעלמו הראיות הללו? רב הנסתר על הגלוי".

עוד מתברר כי במהלך אותן שעות ראשונות דיווח מפקד האירוע כי יש קושי להגיע למוקדי השריפה, בשל מיקומם במרכז יער בן שמן וללא ציר גישה לרכבים. מספר שעות מאוחר יותר, לאחר שכבר הוחלט על פינוי תושבי מבוא מודיעים, דיווח אחד הצוותים במקום כי לחץ המים הינו נמוך והשריפה מתפשטת במהירות וביקש אישור לסגת מהמקום. בקשתו אושרה בעוד שאר הכוח נותר במקום והמשיך בניסיונות להשתלט על השריפה.

בשלב זה המצב מסתבך עוד יותר בשל שינויים בכיוון הרוח ומהירות התפשטות האש שהלכה והתעצמה, כאשר בשטח נותרו רק ארבעה צוותי כבאות. על פי הדוח חזית השריפה התפרשה על פני קו של 750 מטר. בשלב הזה נסוגים הצוותים והשריפה מגיעה מצמרות העצים אל תוך היישוב. "תוך כדי נסיגת הכוחות מדווח מפקד המשמרת כי הוא מזהה שהשריפה נמצאת על גדר היישוב ומדובר בשריפת צמרות וצמחייה נמוכה וכי לא ניתן לעצור אותה . שני צוותים בפיקוד הסממ'ז עולים לצד המזרחי של היישוב בניסיון להגן על הבתים אך עם הגעתם סממ"ז מסתובב ואחריו הצוותים שמזהים שהשריפה בעוצמה רבה ונסוגים לשטח המחסן", נכתב בסיכום הדוח.

"מרגע יציאת כלל הכוחות מחוץ ליישוב ראינו כי עוצמת האש רבה וכי היא מדלגת על שישה נתיבים שונים וקופצת לכיוון קברות המכבים. בשלב זה מרבית בתי היישוב החלו לבעור. מאחר והיה רצף בעירה עד לבתים עצמם לא ניתן היה לפעול להגנה על המבנים השריפה אגפה את היישוב מכל הכיוונים וחדרה לתוכו", נכתב בדוח, בו צויין גם כי 20 זרנוקים של צוותי הכיבוי ניזוקו ויצאו מכלל פעולה.

בהמשך הסיכום של מפקד האירוע הוא מגולל את ההתפתחויות הדרמטיות באותן שעות: "בשלב זה מרבית בתי היישוב החלו לבעור, מאחר והיה רצף בעירה עד לבתים עצמם לא ניתן היה לפעול להגנה על המבנים. השריפה אגפה את היישוב מכל הכיוונים וחדרה לתוכו . נמסר למ'י לפנות את חוות בראשית מאחר והשריפה נעה לכיוונו, וכן לפנות את היישובים שילת, כפר דניאל וגמזו, אשר כולם נמצאים בכיוון התנועה של חזית השריפה".

צחי לסרי, עורך הדין של ארגון הכבאים, סיפר ל-YNET: "לא הייתה ברורה חומרת האירוע, אנשים שהיו בשטח אמרו שהיה כאוס מוחלט. מכשירים תקולים, רכבים תקולים, צוותים הועברו למקומות לא נכונים. הכוחות שהיו צריכים להגיע התעכבו בדרך, חלקם היו בלי מכשירי קשר, בלי ציוד מתאים, חלקם הגיעו אבל לא עברו בחפ"ק אז לא היו ערוכים וחלק מהכוחות שהגיעו, שהיו עליהם מפקדים אבל לא הייתה להם אפשרות לעזור כי אלה לא רכבי כיבוי", סיפר לסרי.

אלנתן גולומב, יו"ר וועד מבוא מודיעים, הגיב השבוע למודיעין NEWS על ממצאי התחקיר: "האמת שאנחנו די בשוק. חשבנו והרגשנו את זה כבר מזמן. תבין, חודש וחצי לפני השריפה היה אצלנו במושב תרגיל כיבוי אש, עם אותו תרחיש בדיוק. אחד לאחד. תרחיש של שריפת יער מבית העלמין לכיוון המושב. בתרגיל היו לפחות 40 כבאיות, ובשריפה עצמה היו בקושי ארבע בהתחלה. יש גם את שאלת מטוסי הכיבוי ואיפה הם היו ולמה לקח להם לפחות שעתיים וחצי להגיע. יש שם שאלות מהותיות. הממצאים בתחקיר הם בהחלט מלח על הפצעים עבורנו, זה מאוד מעציב".

אתם מתכוונים לתבוע את המדינה והכבאות?

"אני לא רוצה להגיב על זה, אבל הבנת את המסקנה".

ומה מצבכם כיום?

"יש שני שלבים: שלב המנהל לגבי הזכויות על הקרקע, שכבר יש הסכמות בעניין. בעניין הזה צריך לשבח את שמעון סוסן (ראש מועצת חבל מודיעין. ע"ק) שעשה מעל ומעבר והצליח לעשות מה שלא הצליחו לעשות כבר שלושים שנה. החלק השני נוגע לאתר הקראוונים שאמור להגיע באוגוסט, אבל בינתיים אין לו זכר. אז יש תקווה, אבל אנחנו סקפטיים".

אתה רואה תסריט שתצליחו לשחזר את החיים במושב ולהחיות מחדש את הקהילה?

"יש תקווה, יש רצון ואני למדתי כבר שאין דבר העומד בפני הרצון. אני מאמין שנחייה את המושב מחדש. אחרי שריפה עם הרס גדול באה גם תנופת צמיחה ענקית. אז אני מסתכל על זה ככה, גם מבחינה פיזית וגם מבחינה רוחנית".

מארגון הכבאות נמסר: "הישוב נדרש, עוד קודם לאירוע, לפעול להסדרת נושא בטיחות האש מבעוד מועד ולא פעל כנדרש. בעת האירוע, לוחמי האש פעלו באופן מקצועי ומהיר לפינוי הישוב ובכך נמנעה פגיעה בנפש, זאת נוכח העובדה שקיים שביל גישה אחד לישוב. חשוב לציין כי חומר התחקיר הינו חסוי כלפי כל אדם וכי שימוש במידע שנכתב בתחקיר הינו אסור עפ״י חוק, זאת על פי האמור בסעיף 69  לחוק הרשות הארצית לכבאות והצלה התשע״ב - 2012. בימים אלו, כמו גם במהלך השנים האחרונות, אנו מתריעים ופועלים ללא לאות אל מול כל הגורמים לצורך הסדרת המקום וסביבתו בכל הקשור לסידורי בטיחות אש נאותים".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20