(new)ויקטורי
המאבק על יער מכבים: הצד של מקורות

המאבק על יער מכבים: הצד של מקורות

לחברת המים נמאס מהעיכובים בעבודות להנחת צינור המים ביער בשל התנגדויות התושבים, ופנתה אל פקיד היערות הממשלתי כדי לערער על החלטת קק"ל לבטל את רישיון הכריתה • לדברי מנהל הפרויקט ייכרתו פחות מ-100 עצים, בניגוד גמור לטענות המתנגדים, כאשר אקולוג ששכרה מקורות טוען כי "הפגיעה ביער תהיה מינורית ביותר"

(צילום ארכיון: אלי גל)

קרוב לשנה וחצי לאחר פתיחת המאבק של תושבי העיר מול חברת מקורות, על רקע תוואי הנחת צינור המים בשיפולי היישוב מכבים והיער הסמוך לו, וכעת אנו מביאים לראשונה ובהרחבה את הצד של חברת המים בסיפור.

כזכור, התושבים המתנגדים הצליחו כבר פעמיים הביא לביטול רישיון הכריתה שניתן לחברת מקורות בידי פקיד היערות הראשי של קק"ל, כאשר בראיונות לכלי התקשורת המקומיים והארציים הם אף נקבו בנתונים לא מדוייקים בלשון המעטה, לפיהם צפויה מקורות לכרות מאות רבות של עצים בתחומי יער מכבים ולמעשה לגרום לנזק בלתי הפיך.  

ביום שלישי הבא יתייצבו אנשי מקורות בפניו של פקיד היערות הממשלתי במשרד החקלאות, כדי לדון בערעור שהגישה החברה על החלטת פקיד היערות של קק"ל לבטל את רישיון הכריתה שהוא עצמו נתן להם.

הנחת צינור המים ביער מכבים הינו חלק מפרויקט המים החדש לירושלים, שישרת את מודיעין עילית ויישובים נוספים באזור. את שני רישיונות הכריתה הקודמים שניתנו לחברת מקורות הצליחו המתנגדים לבטל בעזרת הצפת קק"ל התנגדויות לרישיון, שקטעו למעשה את העבודות שכבר החלו בשטח. 

"נגרם לנו נזק עצום שאני מעריך היום בלפחות מיליון וחצי שקל, זאת מעבר לבזבוז הזמן ולעיכוב, ועוד לפני שהגיעו תביעות הפיצויים מהקבלנים שעצרו את העבודות. בלי שדיברנו עוד על הפגיעה באספקת המים לתושבי האזור", אמר השבוע למודיעין NEWS מיקי אלישע, מנהל פרויקט הנחת הקו של מקורות.

כאמור, בחברת המים איבדו ככל הנראה את הסבלנות ועקפו את פקיד היערות של קק"ל, ופנו היישר אל הסמכות העליונה – פקיד היערות הממשלתי.

מה אתם מציעים בעצם כדי שפקיד היערות הארצי יאפשר את חידוש העבודות?

"אנחנו מביאים לערעור מתווה חדש שיצמצם עוד יותר את הפגיעה בעצים. יש קו מים ראשי של 54 צול שהולך מאזור שער הגיא דרך יער מכבים למודיעין עילית, והוא עובר ביער על דרך האספלט שהיא דרך הפטרולים, ולאורך התוואי הזה ייעקרו 95 עצים בלבד, כולם צמודים לכביש הפטרולים שביער. בתוך היער יש הסתעפות מהקו הראשי של הצינור לקו נוסף בן 30 צול, שהולך לכיוון מערב לעיר מודיעין. לאורך תוואי זה נעקור שלושה עצים בלבד, כך שמעקירה של 108 עצים ירדנו ל-98 בלבד".

איך אתה מסביר את החלטת פקיד היערות של קק"ל לקבל את ערעורי התושבים?

"אני לא יודע, אבל היו כמה מסקנות לא ברורות בהחלטתו, כמו למשל שהוא רואה ביער מכבים מסדרון אקולוגי וזה לא נכון. המסדרון האקולוגי עובר ליד לטרון ולא ביער מכבים. הוא גם המליץ בערעור השני לחפור את תוואי הצינור מעבר לקו הירוק, מזרחית לגדר המערכת. אתה מבין את המשמעות של הפקעת קרקעות של הרשות הפלסטינית בבית סירא? אני כבר לא מדבר על ההתנגדות והרגישות הפוליטית שאקט כזה יעורר".

מעבר לבזבוז הזמן, איזה נזק נגרם מהעיכוב בהנחת הקו?

"יש נזק תכנוני גדול מאד בתחום הבניה, כי כשבונים שכונות חדשות צריכים לדאוג לאספקת מים. לכן הוצאנו מכתבי התרעה לוועדות התכנון והבניה המחוזיות של מודיעין עילית ושל מודיעין, והודענו להם שלא נאשר בניה עתידית כי אין לנו כרגע יכולת לספק את צריכת המים הנוספת עד שהקו החדש לא יפעל".

ומה לגבי התוואי הצמוד לרחוב יאיר פרג, למה לא להניח בו את הקו?

"באזור יאיר פרג אי אפשר להניח קו מים כזה בגלל קווי מתח עליון שעוברים שם. ראשית, אסור לעבוד ולחפור עם טרקטורים ובאגרים מתחת לקווי מתח, ובנוסף מים וחשמל לא הולכים יחד ותהיה פגיעה וקורוזיה בעמודי חשמל".

קצת קשה להאמין שיש סכנה באספקת מים בגלל עיכוב כזה.

"אז כדאי שתאמין, כי כיום כל אספקת המים למודיעין ולמודיעין עילית וכל הסביבה מתבססת על קו מים בודד שמגיע מהקו הרביעי, שהוא קו בן שלושים שנה שיכול לקרוס בקלות עם עוד כמה ימים חמים כמו שהיו לפני שבועיים, ואז עלולים 200 אלף איש להישאר בלי מים".

והנה מצליחה קבוצת תושבים לעצור את העבודה לתקופה ממושכת.

"נכון, ולצערי הם זרקו מספרים לא ריאליים של עצים שיכרתו. הם דיברו על כריתת מאות ואלפי עצים, ואפילו זרקו את המספר 3,000 עצים שיינזקו".

את  יכול לומר בלב שלם שעשיתם הכל כדי למזער את הפגיעה ביער?

"כן, ואפילו לקחנו אקולוג וביקשנו ממנו דו"ח ובו הוא כתב כי הפגיעה ביער מכבים היא שולית בלבד".

האקולוג ששכרה מקורות הוא ד"ר ז'אן מארק דופור-דרור, שכתב בדו"ח שלו כי "חשוב מאוד לציין שהיער לא טופל לאורך השנים, ולא נראו בשטח סימנים של פעולות ממשק יער פעיל, לרבות הורדת הצפיפות של העצים שנותרה, ככל הנראה, כפי שהייתה בעת נטיעת השתילים. כמו כן, לא בוצעו ביער, ובפרט במעטפת החיצונית ולאורך השבילים, מקומות בהם מתוכננת הנחת קווי המים, פעולות של פיתוח אזורי חיץ למניעת שריפות. הסבירות שיער מכבים יעלה באש היא גבוהה ואין ספק כי היעדר תכנון, ביצוע ותחזוקה של אזורי חיץ למניעת שריפות לאורך הדרכים ובמעטפת החיצונית של היער תתברר כטעות חמורה בעת התפרצות שריפה".

יחד עם זאת מעריך האקולוג כי "הפגיעה במערכת האקולוגית הצפויה עקב הנחת קו 54 היא מינורית". גם לגבי קו 30 צול כותב האקולוג כי "לאור העובדה כי כמות העצים המסווגים לכריתה מוגבלת לשלושה, האפשרות של פגיעה במערכת האקולוגית אפסית וחסרת כל משמעות בקטע זה".

פרופסור עמרי ונדל ממובילי מטה המאבק נגד הפגיעה ביער, הגיב השבוע: "זה הזוי, ייעקרו מאות עצים בתוואי שמקורות מציעה ואנחנו לא נוותר להם. אני לא יודע איך הם הגיעו למספר הזה של פחות ממאה עצים. כל מי שעובר בתוואי המתוכנן מבין שבעבודה של טרקטור וכלים כבדים לא ניתן יהיה לעקור כמות קטנה כל כך, אלא הרבה יותר ואנחנו הסתובבנו הרבה ביער ראינו עברנו מדדנו את רוחב התוואי, הפגיעה בעצים תהיה קשה".

עוד הוסיף ונדל כי "אני לא מבין את מקורות, הרי הכי פשוט ויעיל היה להזיז את התוואי של צינור 54 צול עשרה מטרים מזרחית ליד גדר מכבים ואז לא היו צריכים בכלל לכרות עצים, לא היו נכנסים לשטחי בית סירא אלא רק עד גדר מכבים והיער היה ניצל. אבל כנראה שיש להם שיקולים כספיים או כלכליים לחפור דווקא באמצע היער. אנחנו לא נוותר להם".

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20