(new)ויקטורי
שוב חוזר הניגון

שוב חוזר הניגון

מיד לאחר פרסום תוצאות השיבוצים למוסדות החינוך מחו בקהילת מעוז המכבים על כך שרק כיתת א' אחת תפתח בבית הספר בשנה הבאה, אולם מכתב שנשלח ממנהל החינוך למנהלי ביה"ס היסודיים חושף כי זה המצב ב-10 מוסדות חינוך בעיר

מעוז המכבים מפגינים השבוע (צילום: עמית גרבינר)

רגע לאחר פרסום תוצאות השיבוץ למוסדות החינוך בעיר שב אלינו ריטואל המחאות, כאשר הפעם אלו הם הורי ותלמידי בית הספר מעוז המכבים שיצאו השבוע במחאה נגד מנהל החינוך בעירייה.

ביום שני בשעות הבוקר הגיעו עשרות מחברי קהילת מעוז המכבים והפגינו מול בניין העירייה, זאת במחאה על שלטענתם עשרות תלמידים שביקשו להירשם לבית הספר נענו בשלילה, כאשר לדבריהם יש לפתוח במעוז המכבים שתי כיתות א' בשנת הלימודים הבאה, ולא להסתפק רק באחת כפי שמתכנן מנהל החינוך. בהמשך השבוע איימו הורי התלמידים בשביתה, שבוטלה לבינתיים לאחר שקיבלו ממנהל החינוך חלק מהנתונים המספריים.

גדי ירום, יו"ר הנהגת ההורים במעוז המכבים, הסביר השבוע: "יש לנו מצד אחד פגיעה מאוד קשה בבית הספר, מהסיבה הפשוטה שירידה בכיתה משמעותה ירידה בתקנים. חששנו מהתסריט הזה, אבל סמכנו על היכולת שלנו לגייס ילדים לבית הספר כמו שעשינו בעשר השנים האחרונות. וגם סמכנו על היושרה של העירייה, כשנאמר לנו שאין כוונה לפגוע במעוז המכבים".

לדברי גורמים במערכת, אם היו מאשרים לאותם ילדים להירשם למעוז הייתם מקבלים כיתת א' של 40 תלמידים.

"אני לא יודע. יכול להיות שלך נתנו מספרים שלי הם פשוט מסרבים למסור. אני יודע להגיד שפנו אלינו למעלה מארבעים הורים מאז שפרסמו את השיבוצים, שלא קיבלו שיבוץ לכיתה א' או לגני הילדים אצלנו. בישיבת הנהגת ההורים העירונית סיפרו לנו שמתוך 1,500 ילדים שנרשמו השנה לגנים ולכיתות א', רק 58 לא קיבלו את הבקשה הראשונה שלהם. העירייה מתהדרת באחוזי שביעות רצון מאוד גבוהים, אבל מתוך 58 ארבעים הם אצלנו. כל ילד חדש, שאין לו אח בבית הספר, קיבל סירוב".

ההורים אף מחו השבוע על סירובם של בכירי מערכת החינוך להיפגש עימם השבוע. "יכול להיות שהחלטות שלהם היו נכונות, עם מספרים אי אפשר להתווכח, רק שמנהל החינוך לא מוכנים למסור נתונים או להיפגש אתי. גם מויש לוי אמר לנו שעד אחרי הערעורים אין לנו מה לדבר. אחרי הערעורים כבר יהיה מאוחר מדי. זה משהו שאנחנו לא מוכנים לקבל כשמדברים איתנו במונחים של שקיפות", אמר השבוע ירום.

מי שמפריך השבוע את טענות ההורים הוא דווקא אייל כהן, יו"ר הנהגת ההורים העירונית, שבמהלך השנה האחרונה לא היסס להתייצב לעזרת ההורים במספר מקרים בהם נוצר עימות מול מנהל החינוך. "עשינו תהליך במשך שנה שלמה בכל בתי הספר בעיר, גם בעניין מרחבי החינוך וגם בהיבט הדמוגרפי. כולם יכולים לראות שהמצב ברמת בתי הספר הוא מצב דומה אצל כולם. יש בתי ספר נוספים שנפגעו מבחינת כמות התלמידים ומספר הכיתות. כל נגיעה בתלמיד זה או אחר משכונה זו או אחרת היה יכול לפגוע בבית ספר אחר. וזה האיזון שנוצר. אז יש להם כיתת א' אחת ועם זה צריך לרוץ ולזרום, אי אפשר להילחם על משהו שפוגע באחרים. בניגוד לשנה שעברה, הפעם אין בלגאן ומלחמות כי הפעם הכל שקוף וכולם מבינים שזה המצב. אלו המספרים האמיתיים. אין מספיק תלמידים לכולם".

במעוז המכבים טוענים שמהלכי מנהל החינוך נוגדים בעצם את המהלך של העירייה שפתחה את אזורי הרישום.

לא, כי מלכתחילה אותם תלמידים לא הם היו אמורים להירשם אליהם. תנאי הסף לפתיחת אזורי הרישום היה קודם כל רישום על פי אזור המגורים. יש תנאים מסודרים להכל. גם המספרים שהם מדברים עליהם רחוקים שנות אור מהמספרים האמיתיים".

ובכל זאת, פתיחה של כיתה אחת בלבד מסמנת אולי את תחילת הסוף?

"לא, למה? ניצנים ככה כבר שלוש שנים ועדיין נחשב לבית ספר טוב שנותן מענה, ועובדה שלא עוזבים אותו. מי אמר שזה פסול שתהיה כיתה א' אחת?".

ומה לגבי הטענות שלהם לגבי חוסר שקיפות מצד העירייה?

"אנחנו עובדים עם מנהל החינוך בשיתוף פעולה מלא. הסיכום של מנהל החינוך עם יושבי ראש הנהגות ההורים היה סיכום פשוט: אנחנו נקבל חשיפה מלאה של כמות התלמידים והכיתות בכל בית ספר, מה שלא היה מעולם, כאשר כל בית ספר יודע בדיוק מה קורה בכל אחד אחר, ואחרי הערעורים נדבר, כי יש עוד הרבה שינויים שקורים אז להציג מספר שיכול להיות לא רלוונטי וזה לא לעניין. נלחמנו על התהליך הזה, שהשיתוף יהיה חלק בלתי נפרד. קודם כל נהיה שותפים ונדע את המספרים ואחרי זה כל השאר".

הכל עניין של דמוגרפיה

מאבקם של אנשי מעוז המכבים שם שוב על השולחן את הבעיה הדמוגרפית המלווה את מערכת החינוך העירונית בשנים האחרונות עם הקיטון ההולך ומתמשך במספר התלמידים בשכבות הצעירות, כאשר אין לאף אחד במערכת ספק כי הבעיה רק תלך ותחריף בשנים הקרובות וכי ככל הנראה לא יהיה מנוס מאיחוד בין חלק מבתי הספר הקטנים בעיר.

כפי שציין כהן, מנהל החינוך והעירייה פועלים השנה בשקיפות רבה יותר מהעבר מול ההורים וההנהגות השונות, כאשר ביום רביעי שעבר הוציא מנהל החינוך מכתב למנהלי כל בתי הספר היסודיים בעיר, בו מפורט מספר כיתות א' וגני החובה שייפתחו בשנה הבאה בכל אחד מהם.

מהמכתב עולה כי הבעיה הדמוגרפית רק הולכת ומחריפה כמובן, כאשר בלא פחות מעשרה בתי ספר תיפתח בשנת תשפ"א רק כיתת א' אחת. אלו בתי הספר: נוף הרים (ממ"ד חדש בשכונת נופים), נתיב זבולון ושבטי ישראל, אבני חן, היובל וחוט השני, ניצנים והשלוחה החדשה של יחד המתארחת בו, הדמוקרטי וכמובן מעוז המכבים.

כדי להדגיש עד כמה גם העתיד בעייתי מבחינה זו, אצל רבים מאותם עשרה בתי ספר תיפתח בשנה הבאה גם כיתת גן חובה אחת בלבד. זהו המצב בנתיב זבולון וחוט השני, מעוז המכבים, ניצנים ושלוחת יחד, וגם בבית הספר הדמוקרטי.

מדוברות העירייה נמסר: "מערכת החינוך במודיעין מכבים רעות נמצאת בעיצומם של שני תהליכים משיקים. האחד תהליך דמוגרפי שמשפיע על מספרי התלמידים במערכת החינוך, והשני בחירה מבוקרת. בהתאם לכך ובראייה כוללת נקבעו המכסות של כיתות א וגני החובה בכלל העיר. ההחלטה לאפשר לבית הספר מעוז המכבים לפתוח כיתה וגן בכל שכבה נעשתה אף על פי שאין בישוב מכבים כמות תלמידים המספיקה לפתיחת כיתה אחת או גן אחד. הרצון של ההורים במעוז המכבים לנסות ולהחיות את בית הספר הינו ראוי. יחד עם זאת אין הדבר אמור לעלות על חשבונם של בתי ספר אחרים, תוך הצגת מצגי שווא של נתונים שאינם תואמים את המציאות".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20