(new)ויקטורי
רשות העתיקות תספק למוזיאון מורשת החשמונאים מאות ממצאים ארכיאולוגיים

רשות העתיקות תספק למוזיאון מורשת החשמונאים מאות ממצאים ארכיאולוגיים

עם פתיחת המבנה בספטמבר 2021 יוצגו בפני תושבי העיר ממצאי החפירות שניהלה הרשות לאורך השנים בסביבות העיר, שחלקם בני ששת אלפים שנים

הדמיית המוזיאון (באדיבות קומפיוגרפיק)

מוזיאון מורשת החשמונאים במודיעין יפתח את שעריו רק בעוד למעלה משנה, אבל כבר כעת מבטיחות אוצרות המוזיאון כי הקהל המודיעיני ייהנה משורת ממצאים אריכאולוגים מסקרנים במיוחד שהתגלו בסביבות העיר לאחר ששכבו במעמקי האדמה במשך אלפי שנים.

אוצרות המוזיאון מטעם רשות העתיקות, הארכיאולוגיות נוית פופוביץ ועדנה אייש, התמנו לתפקיד כחלק משיתוף הפעולה בין עיריית מודיעין לרשות העתיקות שתספק את כל הממצאים ממחסניה ומהתצוגות השונות.

"בחרנו למוזיאון במודיעין הרבה מאד מוצגים שנחפרו והתגלו כאן באזור העיר", מסבירה נוית פופוביץ. "הממצאים מייצגים את התקופות שהתגלו כאן ואת המקומות שבהם ערכנו חפירות הצלה וחפירות בדיקה, הרבה מהן בשנות התשעים, וזה לא רק מגבעת התיתורה שכולם מכירים. היו כאן מסביב הרבה מאד יישובים בסביבת מודיעין", מספרות השתיים.

לדברי עדנה אייש "למעשה המוצגים שבחרנו למוזיאון מתחילים מהתקופה הניאוליטית-כנענית (לפני ששת אלפים שנים. י"ג), דרך התקופה הכלכוליטית ותקופת הברונזה, התקופה הפרסית, ההלניסטית שבה חיו החשמונאים, ועד לתקופות הביזנטית, האיסלמית והעותמנית". בין השאר תוכלו לראות במוזיאון צלמית בצורת כינור בת 4,000 שנה, חותם אבן מגולף מהתקופה הרומית ומתקן להדלקת קטורת מימי בית ראשון. 

המוצגים מייצגים חפירות כמו חירבת א-שון, אתר ארכיאולוגי ענק שנמצא בטבורה של שכונת מורשת, וכמובן מגבעת התיתורה ועוד עשרות אתרים שנחפרו. "המוזיאון יכיל הרבה מאד חפצים כמו כלי חרס וכלי עבודה, חפצי נוי, וגם ארונות קבורה שהתגלו במערות קבורה כאן", מספרת פופוביץ. אייש מוסיפיה כי "מודיעין זו לא רק החשמונאים. ישבו כאן גם לפני החשמונאים, כך שיש כאן חתך רחב של כל התקופות".

מבנה המוזיאון המוקם בימים אלו במע"ר הוא בן שתי קומות, המתפרשות על פני שטח של כ-700 מ"ר. המוזיאון יציג את סיפורה של העיר מאז ימי החשמונאים, שהמיקום המדוייק של הכפר בו חיו מתיתיהו ובניו עדיין נתון בספק. אחת ההשערות המרכזיות בקרב החוקרים היא כי הכפר היהודי מודיעין שכן למעשה בקרבת הכפר הפלסטיני מידיא של ימינו, מעבר לגדר ההפרדה. בעירייה וברשות העתיקות מבטיחים כי המוזיאון יהווה אתר ייחודי בארץ וראשון מסוגו, כאשר למבקרים בו צפויה חוויה רב חושית ואינטראקטיבית המותאמת לילדים ולנוער.

בעירייה סיפרו כי "המבקר במוזיאון יהיה שותף פעיל לסיפור החשמונאים, יתרגש, ייהנה וישתעשע בין התחנות השונות שילוו אותו, תוך פתירת כתבי חידה, תעלומות מסתוריות ותצוגות מרהיבות של ממצאים ארכיאולוגיים. כל זאת תוך כדי משחק מתמיד במבנה הפיזי של המוזיאון, העשוי שורת קורות בטון שכל אחת מהן מייצגת נדבך בזמן, מהעת העתיקה ועד היום".

לבסוף, הסיור במוזיאון יסתיים במתחם קולנוע אינטראקטיבי עתידני, שיוציא את המבקרים להרפתקה במנהרת הזמן עד לשלבי התפתחותה של העיר המודרנית.

התקציב הכולל שהוקצה לטובת הקמת המוזיאון מגיע לכ-16 מיליון שקל, כאשר מועד סיום העבודות ופתיחת המקום למבקרים נקבע לספטמבר 2021.

בנוסף, המוזיאון יכלול גם גלריות לתצוגת אומנות מודרנית של אמנים תושבי העיר, כמו גם  אומנים ידועים מבחוץ. האחראית על הפרויקט היא החברה הכלכלית של מודיעין, כאשר על תכנון המבנה הופקד תושב העיר האדריכל צבי תמרי. כמו כן יפעל גם אודיטוריום שבו יוקרנו סרטים בנושא התקופות המשוייכות לממצאים, כאשר מחוץ למבנה יוקם אמפיתיאטרון.

תמרי הסביר בעבר למודיעין NEWS כי "הרעיון המרכזי הוא לשוות למבנה צורת שלד ענק, היסטורי וארכיאולוגי שאולי התגלה בחפירה. צורת המבנה כשלד עתיק מהווה רמז ברור לעברה העשיר של העיר עוד מתקופת החשמונאים. ה"שלד" הענק ילך וישתפל עד לקרקע, ויוביל את המבקרים הישר לשביל גישה שיוליך אותם לתוך המבנה".

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20