(new)ויקטורי
די לסיפוח

די לסיפוח

הסכם עתיק יומין בין מועצת מכבים-רעות לתושבי היישוב אפשר להם לטפח שטחים פתוחים הצמודים לנכסיהם, אלא שחלקם השתלטו על הקרקעות • בעיריית מודיעין החליטו לשים לזה סוף, וכעת יצטרכו ככל הנראה המספחים להחליט האם להחזיר את המצב לקדמותו או לרכוש את השטח שסיפחו

(צילום: עומר גרנות, ויקיפדיה)

בעיריית מודיעין שוקלים לנקוט צעדים לשינוי הסטטוס קוו רב השנים, בו העלימו הרשויות עין מכך שתושבים במעטפת החיצונית של מכבים "סיפחו" לעצמם שטחי קרקע שלא בבעלותם וצירפו אותם לגינתם הפרטית.

העניין החל עוד בימים שלפני הקמתה של מודיעין, כאשר המועצה המקומית מכבים-רעות חתמה על "הסכמי גינון" עם תושבים, על פי הם התחייבו התושבים שלא לגדר את השטחים הנוספים שסיפחו לעצמם ולא לבנות בהם מבנים, אלא רק יטפחו אותם ובכך למעשה יזכו לגינה גדולה יותר.

עם השנים הסתבר שחלק מהתושבים הללו, בעיקר כאלו המתגוררים בסמוך ליער ולשטחים פתוחים, גידרו את השטחים הנוספים בניגוד להסכם. בנוסף, חלק מהשטחים המיועדים להוות חיץ למניעת שריפות סופחו למעשה לידיים פרטיות. בקק"ל לא אהבו את העניין, כאשר במספר מקרים סולקו מהשטח פועלי קק"ל בידי התושבים, לאחר שהגיעו למקום כדי לבצע עבודות ניכוש וגינון בצדו המזרחי של היישוב.

לאור זאת החליטה העירייה לעשות סדר בנושא. מנכ"ל העירייה, יורם כרמון, סיפר השבוע למודיעין NEWS: "הוריתי למחלקת הביטחון של העירייה למפות את כל השטחים שסופחו לבתים הפרטיים. אנחנו בודקים מי חתום על הסכם הגינון ומי לא, ונקבל החלטה כיצד לפעול בנושא".

שתי אופציות עומדות כעת בפני העירייה: האחת היא לקבל החלטה לביטול "הסכם הגינון" ולדרוש מהתושבים שהרחיבו את גינותיהם על חשבון שטח ציבורי ויער להחזיר את המצב לקדמותו. האפשרות השנייה, המועדפת על העירייה, היא לפנות לרשות מקרקעי ישראל, שהיא בעלת הקרקע, ולבקש ממנה לגבש הסכם למכירת השטחים הנוספים לדיירים. "זו קרקע שהעירייה לא תעשה בה שימוש, ומבחינה זו אין לה ערך, ואם אפשר להגיע להסדר שבו נשמור על דרך פנויה למעבר כבאיות לכיבוי אש במקרה של שריפה, זה עדיף", אמר כרמון.

למודיעין NEWS נודע כי בקרוב אמור מבקר העירייה אריק משיח, לפרסם דו"ח ביקורת שבו תהיה התייחסות לתופעת ניכוס השטחים הציבוריים לגינות פרטיות. לא ברור אם בדו"ח ימליץ משיח לבחור באחת משתי הדרכים של מכירת הקרקע לתושבים או לחילופין ביטול "הסכם הגינון" עתיק היומין, אבל דבר אחד ברור – המצב כפי שהוא כיום הוא לא בריא ולא ימשיך במתכונתו הנוכחית.

עוד הדגיש השבוע כרמון כי "כרגע אנחנו עוסקים בהיבט הבטיחותי של מתן אפשרות לכבאיות אש לעבור בחלקות ולהגיע למוקדי שריפות. זה בעדיפות הראשונה כמובן, לאור שתי השריפות הגדולות שהשתוללו כאן בשנה שעברה במבוא מודיעין ובגבעת התיתורה. לגבי הפתרון מול רשות מקרקעי ישראל, זה תחום עיסוקה של הועדה לתכנון ובניה והיא תצטרך לשבת ולחשוב על פתרון הנושא. יש לכך תמיכה מצד הלשכה המשפטית של העירייה ומצד מהנדס העיר. אנחנו כרגע בסוג של דיאלוג עם התושבים, ואני מקווה שהוא יצליח. אני גם מקווה שלא יהיה צורך להגיע לסוג של אכיפה שאינני יכול לפרט כרגע".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20