(new)ויקטורי
הבשורה לנשות העולם יוצאת ממודיעין

הבשורה לנשות העולם יוצאת ממודיעין

חברת הפמטק 'אוקון' מהפארק הטכנולוגי בעיר, מייצרת התקנים תוך רחמיים בטכנולוגיה חדשנית ונקייה מהורמונים, כאשר המנכ"לית החדשה כבר התקינה את מוצר הדגל בגופה

(צילום: פרטי)

ממודיעין תצא הבשורה: חברת הפמטק אוקון, מהפארק הטכנולוגי בעיר, חתמה לאחרונה על שורת הסכמי הפצה עם מדינות שונות בעולם, להן תמכור החברה המודיעינית את מוצר הדגל שלה – התקן תוך רחמי למניעת הריון הנקרא "בלרין".

אוקון היא חברת סטארט אפ שנוסדה בשנת 2011 על ידי הגניקולוג ד"ר אילן ברעם, כחלק מחממת ואן ליר. החברה מובילה את המגמה העולמית של מעבר לפתרונות חדשניים מבוססי טכנולוגיה וחומרים מתקדמים, עבור מגוון בעיות בריאותיות בתחום בריאות האישה. מוצרי החברה מותאמים לגופן של נשים ואינם מבוססים על טיפול הורמונלי, התקנים מסוכנים או הליכים פולשניים, כך שאינם פוגעים באיכות ושגרת חייהן של הלקוחות.

החברה פיתחה את IUB (Intrauterine Ball), פלטפורמה מוגנת פטנטים לטיפול רפואי במגוון התוויות בתחום בריאות האישה. טכנולוגיית IUB מבוססת על כדור המורכב מחוטים דקיקים של סגסוגת ניטינול אלסטית במיוחד, המיועד לשמש כאמצעי מניעה נטול הורמונים וכנשא אידיאלי להובלת תרופות תוך-רחמיות.

מוצר הדגל של אוקון הוא כאמור ה"בלרין", שהוא אמצעי מניעה כדורי תוך-רחמי חדשני ונטול הורמונים, המבוסס על פלטפורמת ה-IUB ונושא אישורי CE, אמ"ר ואת אישור ה-NHS באנגליה. הפלטפורמה מתאימה את הכדור הזעיר לצורתו התלת-מימדית של הרחם, כאשר הוא פועל באמצעות כדוריות נחושת המושחלות על חוט ניטינול אלסטי בעל זיכרון צורני. זאת לעומת התקנים תוך-רחמיים דו-ממדיים מסורתיים, בהם חוט נחושת מלופף על פלסטיק קשיח בצורת T.

הבלרין משווק כיום ב-24 מדינות, מותקן בהליך קצר ונטול כאבים במרפאה ויעיל לתקופה של חמש שנים, כאשר עד כה הוא הותקן לדברי אנשי אוקון ברחמן של 100 אלף נשים ברחבי העולם. בנוסף, לחברה שלושה מוצרים תוך-רחמיים עבור יישומים נוספים, הנמצאים בשלבי פיתוח שונים על גבי פלטפורמת ה-IUB לטיפול בדימום רחמי לא-תקין, ונמצאים כעת בשלבי ניסויים קליניים באירופה.

הבלרין פונה אל שוק אמצעי המניעה הגלובלי, אשר ככל הידוע לחברה צפוי להגיע להיקף של כ-32 מיליארד דולר עד שנת 2025. מוצרים נוספים של החברה פונים אל שוק הניתוחים העולמי לטיפול בדימום רחמי לא-תקין, הצפוי להגיע להיקף של כ-1.3 מיליארד דולר עד שנת 2024. בנוסף לכך, לחברת אוקון יש עוד שני מוצרים הנמצאים בשלב מחקר פרה-קליני, ומיועדים לשמש כהתקן נשיאה עבור תרופות לבעיות פוריות וגידולים שפירים ברחם.

החודש חתמה אוקון על הסכם הפצה עם חברת ההפצה DKT, עבור תשע מדינות בדרום אמריקה, ועל הסכם הפצה נוסף באנגליה ואירלנד. הסכמים אלה מעלים ל-30 את מספר המדינות בהן פועלת אוקון מסחרית, ומגדילים ב-13 מיליון דולר את צפי ההכנסות של החברה, כאשר היקפם הכולל של כלל הסכמי ההפצה של אוקון עד כה עומד על יותר מ-35 מיליון דולר, והיקף המכירות של החברה עד כה עומד על כ-7 מיליון דולר.

"הנתונים שבידינו מציגים עלייה בביקוש לאמצעי מניעה לטווח ארוך, הפועלים ללא הורמונים וללא פציעות פנימיות, כמו אלו שמתרחשות בעת ההתקנה והשימוש בהתקני T מסורתיים", סיפרה השבוע מנכ"לית החברה, קרן לשם. "הסיבה לכך היא כי שרופאים ומטופלות כאחד מעוניינים היום בפתרונות חדשניים המותאמים לגופן של נשים ובכך משפרים את איכות חייהן, והתקן ה-IUB Ballerine עונה בדיוק על צורך זה".

לדבריה של לשם: "בשילוב עם הניסיון של DKT אנו צופים כי יתרונו הברור של המוצר שלנו יאפשר לנו לקדם ביעילות את כניסת המוצר אל דרום אמריקה לטובת נשים באזור זה. במקביל, אנו ממשיכים ביישום אסטרטגיית הכניסה שלנו לשוק האמריקאי והסיני, כולל ניסויים לשם הגשת מוצרי ה- Ballerineוה-SEAD לאישור ה-FDA לשיווק בארה"ב, ולאישור ה-CFDA לשיווק בסין".

קרן לשם מונתה לאחרונה למנכ"לית החברה ומיד הוכיחה דוגמה אישית, כאשר התקינה את ה"בלרין" כאמצעי מניעה בגופה: "החלטתי להתקין את ה"בלרין" בגופי שלי, ואפעל להמשך קידום כניסתו לשוק העולמי. החלטתי על כך מאחר וה"בלרין" הראה בניסויים קליניים כי ביכולתו לשפר את חייהן של נשים כמוני, שלא מוכנות להשתמש בהורמונים לצורך מניעת הריון", סיפרה לשם.

לשם שימשה בתפקידה האחרון כסגנית נשיא בחברת הפארמה ההולנדית VISUfarma, ולפני כן כמנכ"לית ודירקטורית בחברת ViSci מקבוצת ביולייט. היא הובילה עסקאות השקעה וסבבי גיוס בחברות סטארטאפ שונות בתחום מדעי החיים, וכן מהלכי מיזוגים ורכישות בהיקף כולל של כ-70 מיליון דולר.

"ניסויים קליניים שביצעה אוקון, כמו גם שימוש מסחרי שוטף במוצר הבלרין בשנים האחרונות על ידי עשרות אלפי נשים בגילאי הפוריות בכל העולם, מוכיחים שהוא מביא לשיפור משמעותי באיכות החיים עקב הפחתה ברמת הדימומים והכאבים שנגרמים בזמן ההחדרה ובמהלך השימוש, לעומת ההתקנים המסורתיים", הוסיפה לשם. "אני נרגשת להוביל חברה ישראלית שפיתחה, מייצרת ומוכרת כיום מוצר ייחודי נושא פטנטים, שהוא בעל יכולת כה רבה לשפר משמעותית את חייהן של נשים כמוני שלא מוכנות להשתמש בהורמונים מזיקים".

לאחרונה קיבלה אוקון את תו התקן היוקרתי "מיוצר בישראל", על פעילויות פיתוח וייצור חדשניות בתחום רפואת הנשים שמבוצעות מא' ועד ת' בישראל. "אנו גאים להיות חלק מהתעשייה הטכנולוגית פורצת הדרך של מדינת ישראל, תוך דגש על שוויון הזדמנויות ושכר בתעסוקה ויצירת מקומות עבודה מתקדמים עבור נשים ישראליות", מדגישה לשם.

ובצד העיסקי יש עוד חדשות טובות: אוקון השלימה לפני כחודש גיוס של כ-2 מיליון דולר בהובלת קרן פונטיפקס, כשעד היום גייסה החברה במצטבר כ-15 מיליון דולר. סבב ההשקעה כעת בוצע ממשקיעים קיימים בהובלת הקרן המחזיקה בנתח של כ-60% בחברת אוקון, שמתכוונת לבצע גיוס נוסף לקראת 2021.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20