(new)ויקטורי
"אנחנו לא מקבצי נדבות"

"אנחנו לא מקבצי נדבות"

המסעדנית נעמה צדקיהו ממודיעין מספרת איך נראה הניסיון לשמור את הראש מעל המים בצל הנחיות הממשלה שמשתנות מדי יום, על העובדים שחייהם נפגעים והפיצוי הזעום שקיבלה עד כה

(צילום: פרטי)

ימים סוערים, שלא לומר מייאשים, עוברים על אנשי ענף המסעדנות בישראל בכלל ובמודיעין בפרט.

בסוף השבוע האחרון החליטה הממשלה על סגירת המסעדות באופן מיידי, אולם למחרת כבר הספיקה לעשות סיבוב פרסה ולהודיע כי תיתן למסעדות ארכה להתארגנות עד ליום שלישי. השבוע, נכון לכתיבת שורות אלו ביום שני, כבר החלו לעלות מהכנסת גם קולות האומרים כי ההנחיה תבוטל והמסעדות יוכלו להמשיך לפעול.

בתוך כל הכאוס הזה מוצאים עצמם המסעדנים נאבקים להמשיך ולהחזיק את הראש מעל המים, כאשר פיצוי הולם על אובדן ההכנסות העצום עדיין לא זכו לראות בחשבון הבנק.

נעמה צדקיהו, בעלי המסעדות קפית והקסבה בעיר הלוקחת חלק פעיל במאבק המסעדנים, סיפרה השבוע: "שלומי הבוקר? יום קשה. עכשיו בדיוק דיבר אתי מסעדן שאמר לי שהוא מרגיש כאילו הוא בשבעה ונשאר רק שיגידו לו "תנוחם משמיים". הוא סיפר שאין לו כבר כוח שיבואו ויעודדו אותו. למרות שאנשים באים בכוונה טובה לעודד, אבל זה כבר עושה רע. זאת התחושה, זה כאב לב אחד גדול".

האמנת שיסגרו אתכם שוב?

כן, אבל ציפיתי שילמדו מטעויות. שאם החלטתם לסגור, אין בעיה, אני אתכם עד הסוף באש ובמים. אבל שלהם תהיה גם אחריות אלי. אם החליטו לסגור, אז שיסגרו את הכל. כמו שצריך. שבו על הבנקים למשל ותורו להם לעזור לעצמאיים ולעצור דברים כמו הלוואות, עמלות וריביות על הרבעון הזה והקודם. כשהעסק מתגלגל אתה לא מרגיש את זה, אבל כשהעסק עומד זאת סטירה אמיתית. אז תסגרו, נשב בבית ונהיה הכי צייתנים בעולם, אבל תדאגו לי לשקט נפשי. תדאגו שלא אשלם ארנונה, תדאגו לפיצוי מתאים, אל תשחקו משחקים".

אז התחושה היא שלא דואגים לכם?

"ברור. אי אפשר לסגור בלי לתת או להתייחס אלינו כמו אל מקבצי נדבות. אנחנו לא. מחר אני מוציאה שוב קרוב ל-50 עובדים לחל"ת. בו תראה את הפנים של העובדים שלי מיום חמישי. כולם פה באווירת נכאים. אנשים בעלי משפחות. יצאה מפה עכשיו הקופאית שלי עם דמעות בעיניים, עד שהתחילה להתארגן ושכרה דירה ושוב אנחנו סוגרים. אלו הילדים של כולנו".

הייתה כבר תחושה שאתם מתחילים לחזור לשגרה מסויימת.

"נכון. תבדוק כמה אנשים נדבקו במסעדות. במסעדה שלי יש חלל פתוח של 250 מ"ר, יש חלל V.I.P במיועד ל-30 איש, יש לי מרפסת גדולה, אבל ההנחיה הגורפת היא 20 איש בפנים ו-30 בחוץ. איפה מסוכן יותר להידבק – בחלל V.I.P או במרפסת? אתמול הייתי בתל אביב וראיתי מסעדנים שכבר התחילו להקים במסעדה שלהם חיץ מפיברגלס. מה נסגר אתכם? מה אנחנו בתקופת חומה ומגדל? תפעילו את הראש. כל כך הרבה אנשים חכמים יושבים סביב שלוחן הממשלה. אנחנו צריכים לומר לכם שהמלך הוא עירום ושאתם לא מתפקדים? טעיתם כבר פעם אחת, אז הנה הגיע גל שני. תתקנו את הטעויות שלכם. כמה זמן אוכל להחזיק בלי לקרוס? לא יודעת. בחודש שעבר היו הפסדים, והחודש הזה, אימהל'ה. המענקים שקיבלתי הם טיפה בים, אפילו לא עשירית מההפסדים שלי".

ואוזלת היד הזו לא גורמת לך לרצות "לשרוף את המועדון"?

"מה אתה חושב שעשיתי אתמול בלילה? הייתי בהפגנה בתל אביב, אין הפגנה שאנחנו לא הולכים, אבל אתמול בהפגנה זאת הייתה הפעם הראשונה שהרגשתי אבודה. הייתי עם מסעדנים נוספים ועם שולמנים, אבל פתאום נכנסו לשם כל אנשי "רק לא ביבי" וכולם תופסים עלינו טרמפ. לקחנו את הרגליים והלכנו. זה שצועקים "ביבי הביתה" ו"הון-שלטון", אני לא במקום הזה".

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20