(new)ויקטורי
שמועות פורחות באוויר

שמועות פורחות באוויר

בשבוע שעבר התפרסמו שתי ידיעות על פי הן ביבס יעזוב את עיריית מודיעין ויילך למהלך פוליטי שישרת בעיקר את צרכיו של ראש הממשלה, אבל קשה להאמין כי זו התכנית של מי שרואה עצמו מתמודד בהמשך על ראשות הליכוד • פרשנות

(צילום ארכיון: חורחה נובומינסקי)

בסוף השבוע האחרון בישרו שתי ידיעות, שספק רב עד כמה הן נכונות, על המהלך הפוליטי הגדול של ראש עיריית מודיעין חיים ביבס.

זה התחיל מידיעה באתר '0404' בה נכתב כי ביבס "עשוי" להקים מפלגת ימין-מרכז שתנסה להיכנס לוואקום הפוליטי שהותירה אחריה כחול-לבן הקורסת, והמשיך משם לידיעה ב'ידיעות אחרונות' לפיה ראש הממשלה מתכנן הקמת מפלגת קש שבראשה יעמוד ביבס. על פי הידיעה התכנון הוא למשוך את מצביעי הימין-מרכז שהצביעו לגנץ, ולאחר הבחירות יחבור ביבס אל ראש הממשלה ויקבל תפקיד שר בכיר בממשלה הבאה.

מה הסיכויים שמפלגה כזו באמת תוקם? על פניו הסיכויים נראים אפסיים. לא צריך להיות פרשן פוליטי כדי להבין שביבי נאבק על חייו הפוליטיים ועל חירותו האישית ממש, מאבק משותף לו ולבני משפחתו. אלא שעם כל הכבוד למאבקו של ראש הממשלה, קשה להאמין שביבס יסכים לסידור שכזה, בטח שלא כאשר הוא מעריך כי אלו שלהי ימי נתניהו.

על התכניות של ביבס לעתידו הפוליטי כתבנו כאן לפני כחודש, כאשר על פי דברי מקורבים ופוליטיקאים הוא צפוי לעזוב את עיריית מודיעין עם בוא הבשורה על הבחירות הבאות, כאשר סביר להניח כי לשכתו הבאה תהיה לשכת שר מטעם הליכוד. לאחר שהשלים במודיעין את הפרויקטים שהיו בבת עינו, כמו המע"ר והסכם הגג על בניית 12 אלף יחידות דיור, תבשיל השעה למעבר לפוליטיקה הארצית.

הערכה זאת מתחזקת ממספר סיבות: הראשונה היא שכאשר ישקע ראש הממשלה עמוק לתוך הבוץ המשפטי, יגיע זמן קרבות הירושה בליכוד. גדעון סער וישראל כץ יהיו השמות הבולטים במאבק, ולמה לביבס, עם כוחו הפוליטי הרב שצבר כיו"ר מרכז השלטון המקומי, להפקיר את הזירה לשניים האלו ולרוץ בראש מפלגת קש?

שנית, עם הסתבכות המאבק המשפטי של ראש הממשלה והירידה הדרסטית הסקרים, נראה כי מעמדו של נתניהו בבלפור הולך ונחלש. היות שכך, קשה לראות כיצד יסכים ביבס ללכת למהלך שכולו נועד לשרת את צרכיו של נתניהו. נכון שביבס הוא ליכודניק בנפשו, אבל לאור שורת ההתבטאויות החריפות שלו נגד תפקוד הממשלה בחודשים האחרונים נראה כי גם החיבור ההדוק שלו לנתניהו הולך ונחלש.

בנוסף, היות וביבס כבר צבר כוח פוליטי רב בשנים האחרונות, קשה לראות תסריט בו הוא מוותר על הכוח שצבר. ביבס יודע כי משמעות מהלך כזה תהיה חיזוק היריבים סער וכץ.

תיאוריה חדשה שעלתה השבוע טענה כי אולי מטרת הפרסום היא ניסיון של ראש הממשלה לנטרל מבעוד מועד את כוחו של ביבס ולמנוע ממנו להוות איום פוליטי עבורו. את סער הוא כבר ניטרל, וגם את ניר ברקת, ובינתיים ישראל כץ גם הוא מיישר קו. אולי ביבס סומן כסכנה הבאה לשלטון נתניהו והאחיזה בבלפור, וזאת הדרך העדינה יחסית ל"הגלות" אותו מחוץ למפלגה.

כמו כן, גם אם עדיין לא אמר זאת במפורש, ביבס רואה את עצמו כיום כחזק פוליטית במידה שתספיק כדי להפגין עצמאות וביטחון ביכולתו להגיע לתפקידים הבכירים ביותר, ותזוזה הצידה למפלגת קש תהפוך אותו לדומה לבנט או ליברמן, כאשר ספק אם רב אם זה רצונו של ראש עיריית מודיעין, המחובר חזק למרכז הליכוד.

אם כן, הרעיון להקים מפלגת קש שתשרת את נתניהו יתאים אולי לפוליטיקאי שבקודקודו קש ולא תאי מוח, וביבס הוא האחרון עליו ניתן לומר זאת.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20