(new)ויקטורי
מה צריך לדעת לפני שרוכשים ביטוח רכב?

מה צריך לדעת לפני שרוכשים ביטוח רכב?

כדאי שתיקחו את הזמן ללמוד את המושגים החשובים בתחום, לעבוד ביסודיות על תנאי הפוליסה וכמובן לבצע סקר שוק מקיף

(צילום: PIXABAY)

בין אם התחדשתם ברכב חדש ועליכם לבטח אותו או שעליכם לחדש את הביטוח לרכב קיים, כדאי שתיקחו את הזמן ללמוד את המושגים החשובים בתחום, לעבוד ביסודיות על תנאי הפוליסה וכמובן לבצע סקר שוק מקיף בין ההצעות של חברות הביטוח השונות. בצורה זו, תוכלו להוזיל משמעותית את עלויות ביטוח הרכב, לרכוש את הפוליסה המתאימה ביותר לצרכים שלכם ולחסוך בכספים ועוגמת נפש בבוא העת, כאשר תצטרכו להתנהל מול החברה המבטחת.

איזה פרמטרים חשוב לבדוק?

מספר הנהגים: לפני רכישת ביטוח רכב, חשוב לדעת בדיוק מי נוהג בו ולהתאים עבורו את כיסוי הביטוחי. כך, ככל שברכב צפוי לנהוג רק נהג אחד, תוכלו לרכוש פוליסה המבטחת אותו בלבד ולצמצם את העלות הכספית.

גיל הנהגים ברכב: זהו פרמטר חשוב שיכול לחסוך סכום כסף גבוה ולא כולם מודעים אליו. עליכם להצהיר בעת רכישת הפוליסה, באיזה גילאים הנהגים ישתמשו ברכב ולהקפיד על כך בהמשך. כך, אם מדובר בנהג צעיר, נהג בגיל 24 או 30 ומעלה ישנה אפשרות להתאים את הפוליסה לפי הגיל הספציפי ולשלם פחות כסף.

נתוני הרכב: בעת חישוב מחיר ביטוח הרכב עורכת החברה המבטחת שקלול של נתונים רלבנטיים המשפיעים על הסיכויים לקרות תאונות ונזקי גוף שונים. כך לדוגמה, רכב מסחרי או רכב פרטי, הדגם ושנת הייצור, נפח המנוע, מספר הקילומטרים, האם השימוש העיקרי הוא למטרות פרטיות או למטרות אחרות וכדומה.

גובה ההשתתפות העצמית: ישנה חשיבות רבה להבין לעומק את התנאים לפיהם תחויבו בתשלום השתתפות עצמית ובאיזה סכום מדובר. במסגרת זו, חשוב להבחין בין סכום ההשתתפות העצמית במקרה שבו אתם מתקנים את הרכב אצל אחד מהמוסכים בהסדר לבין עלות ההשתתפות העצמית בעת תיקון במוסך שלא שייך להסדר. תוכלו להחליט על סמך חישוב הפרש הסכום בשני המקרים, כך שבבוא העת לא תופתעו.

רשימת המוסכים בהסדר: אחד הביטויים הנפוצים בנושא ביטוחי הרכב הוא "מוסך הסדר". הכוונה היא למוסך שיש בינו ובין חברת הביטוח הסדר, במידה שחברת ביטוח תישא בעלויות התיקון כתוצאה מקרות תאונה, באפשרותה לשלם ישירות לאותו מוסך הסדר, כך שזה חוסך לכם התעסקות עם בירוקרטיה ובזבוז זמן יקר. עם זאת, העובדה שמוסך מסוים נמצא בהסדר עם חברות הביטוח, אינה בהכרח מעידה על איכות המוסך ואופן הטיפול ברכבים. לכן, הקפידו לבקש מחברת הביטוח רשימה של כל המוסכים שנמצאים בהסדר בפוליסה כך שתוכלו לבחון מראש אם מדובר במוסכים אמינים ומקצועיים שתוכלו לסמוך על השירות שלהם. בנוסף, אם אתם נוהגים לתקן את רכבכם במוסך ספציפי באופן קבוע, חשוב שתוודאו כי הוא מופיע ברשימת המוסכים בהסדר.

דגשים חשובים בנושא ביטוח רכב

כיום, פועלות בענף הביטוח מגוון חברות ביטוח, המציעות פוליסות ביטוח חובה, מקיף וצד ג' המכסות נזקי רכוש ו/או נזקי גוף של הנהג והנוסעים ברכב. חברות הביטוח מתחרות ביניהן על ציבור הלקוחות ומאפשרות להתאים את תנאי הפוליסה לאופי הנהג, גילו, סוג הרכב וכדומה.

השוואת מחירי הביטוח: כמו בתחומים אחרים בחיים, תמיד כדאי לבצע השוואת מחירי ביטוח בין החברות השונות לפני שמחליטים על ביטוח מסוים. כיום, כל המידע מופיע באתרי האינטרנט של החברות כך שאפשר לעשות סקר רציני ומדויק בקלות ובמהירות ולבחור בהצעה האטרקטיבית ביותר.

תנאי הפוליסה: לפני שמזמינים ביטוח רכב חשוב מאוד לקרוא את האותיות הקטנות בעיון. לרוב, ניתן למצוא הבדלים ניכרים בין הפוליסות השונות בנושאים מהותיים כגון תנאי ההשתתפות העצמית, איזה מוסכים נכללים בהסדר, היקף הכיסוי ועוד.

כיסויים נוספים: חברות הביטוח השונות מציעות להוסיף לפוליסה כיסוי עבור שירותי גרירה, תיקוני דרך, קבלת רכב חלופי במצב שהרכב מושבת כתוצאה מתאונה, כיסוי שמשות ועוד. חשוב שתחשבו טוב האם אתם זקוקים להרחבות השונות, שכן מדובר בתוספת מחיר שיכולה להסתכם בלא מעט כסף שייתכן שאתם תוכלו לחסוך בעלות הביטוח לשנה הקרובה.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20