רואה לכם בעיניים

גלית מילצ'ן
2014-03-13 00:00:00
2036-07-30 04:50:00

כשהזמרת הנודעת קייטי פרי קיבלה באוגוסט שנה שעברה לטוויטר שלה את צילום איפור החתול על העין של טל פלג מרעות, כהמלצה לטכס פרסי המוסיקה, היא צייצה בתגובה: "למה רק לטכס? הייתי הולכת איתו גם ביום יום". מאותו רגע נחשפו לעולם עבודותיה של פלג והחל מבול של פניות מכלי התקשורת בכל העולם.

קייטי והחתול

אמנית האיפור הבינלאומית (makeup artist)  טל פלג (28) מרעות, התמקצעה גם בעיצוב גרפי ואיור במסגרת לימודיה האקדמיים בתקשורת חזותית. את הרקע האמנותי היא לקחה עמה ללימודי האיפור בבית הספר לאיפור של ירין שחף, אותו סיימה בהצטיינות, אך הפריצה הגדולה שלה החלה דווקא עם איפורי העיניים המדהימים שלה.

"לפני כשנתיים התחלתי לכתוב בלוג איפור ובו פרסמתי טיפים ומוצרי איפור וכן שיתפתי דוגמאות של איפורים שעשיתי" מספרת פלג "אפשר לעשות איפור סטנדרטי, אבל זה משעמם. אז החלטתי קצת לגוון ועם הזמן פיתחתי זאת לאיורים על העיניים. לשמחתי התגובות היו נלהבות אך לא יכולתי לתאר לעצמי את היקף התופעה. חברים שיתפו והשיתוף הפך ויראלי, ככל שעשיתי יותר דברים אמנותיים נהניתי יותר וההתלהבות גברה. ציורי העיניים הפכו לסימן מייצג שלי ואני מנסה כל הזמן לאתגר את עצמי. כשאחד העוקבים שלי שלח לקייטי פרי את תמונת החתול שציירתי על העין שלי, היא כל כך התלהבה שצייצה אותו בטוויטר וכך הוא זכה לחשיפה של מיליוני גולשים".

בקיץ האחרון הפכו  איפורי העיניים של  פלג להיות פופולאריים ביותר. היא קיבלה חשיפה גדולה באינטרנט, ועשו עליה  כתבות ואייטמים רבים במאות מגזינים ותכניות תקשורת בכל העולם. "הייתה תקופה שהתראיינתי 5 פעמים ביום" היא מצחקקת. בין הכתבות שהתפרסמו עליה אפשר למצוא את הדיילי מייל הבריטי, הקוסמופוליטן, המגזין גלמור, ABC NEWS ,ניו יורק מגזין ושלל עיתונים ברחבי העולם, מיפן ועד אירופה, מסקנדינביה ועד ברית המועצות. ארה''ב, סין, מדינות ערב, תורכיה, מלזיה, וערב הסעודית לא נותרו מאחור ואף בהן זכו להופיע איפורי העיניים שלה. בטלוויזיה הרוסית שודר עליה אייטם ממלכתי ורק בארץ היא נותרה משום מה באלמוניותה, נכתבו כתבה או שתיים, ולא יותר מכך. "בחו''ל הרבה יותר התייחסו מאשר במדינה שלי", היא מודה. "בסך הכל זה נחמד, כיף לדעת שיש חשיפה. כרגע בכל פעם שאני מעלה משהו מיד מעבירים אותו הלאה:

האחיות אנה ואלסה

"אחרי הכתבה בדיילי מייל פנו אלי מיחסי הציבור של דיסני בבריטניה. בדיוק יצא הסרט "לשבור את הקרח" שזכה לאחרונה באוסקר, והם ביקשו ליצור שתי מראות איפור על פי הדמויות של הסרט.

אני חייבת להודות שמאז ומתמיד הייתי ילדת דיסני, היה לי אוסף סרטי דיסני מכובד (בווידיאו כמובן), אוסף פסי קול של הסרטים, תליתי תמונות של דמויות בחדר ועוד ועוד. הקסם של הסרטים הללו עדיין משפיע עליי, ואני נהנית מהם לא פחות ככל שהזמן עובר,לכן שמחתי עוד יותר כאשר פנו אליי מדיסני להשתתף בפרויקט, וליצור שני לוקים בהשראת הדמויות הראשיות של הסרט – האחיות אנה ואלסה. אלסה היא הדמות המבוססת על מלכת השלג. יש לה כוח מיוחד וסודי – היא יכולה ליצור שלג וקרח, הבעיה היא שהיא לא ממש שולטת בו. בעקבות התרחשויות מסוימות, היא גורמת לחורף ארוך ומתמשך בממלכה. אחותה הג’ינג’ית וההרפתקנית אנה יוצאת למסע יחד עם מטפס הרים כדי להציל את הממלכה מאחותה ומהכפור המתמשך.

את הלוקים יצרתי בהשראת הבגדים של הדמויות, והאופי שלהן לפי מה שהצלחתי לקלוט מהטריילר. אלסה נראית לי יותר אימפולסיבית, לא שולטת ברגשותיה ובתוצאות שלהם… אבל היא מאד חזקה. הלוק שלה קצת יותר מפוזר ועוצמתי, ומאד עמוס. את ההשראה לתיחום התחתון עם הריסים המחודדים כמו נטיפים לקחתי מהסצנה בארמון בו היא מקיפה את עצמה בנטיפי קרח כדי להרחיק את אנה. אנה הרפתקנית, נערית ומצחיקה, יש בה משהו יותר down to earth מאשר אלסה. לקחתי השראה מהצבעוניות של הבגדים שהיא לובשת רוב הסרט, הצמה שלה, וכמובן הנמשים. האיפור שעשיתי פורסם והופץ בכל העולם, בכל הפרסומים של הסרט וקיבלתי קרדיט מלא. עבורי זה היה מאד מחמיא ומרגש". 

100 על הפסל המדמם

טל שגדלה ברעות ובקרוב תעבור למודיעין, נשואה טריה לאלעד, חברה לחיים מאז גיל 16, שמלוה אותה כדוגמן הבית לאיפורי הגוף שהיא מדגימה. היא בת למשפחה יצירתית ומוכשרת: האמא רונית קרמיקאית ופסלת, טל עצמה בוגרת מגמת אומנות ותיאטרון בתיכון מו''ר ברעות וכל 3 האחיות האחרות אף הן עברו את מסלול האמנות. דווקא יוצא הדופן הוא אביה, לשעבר טייס בחיל האוויר, "אבא ממש לא חזק בצד האמנותי, הוא תמיד עזר בהכנות למבחנים במתמטיקה".

את הגישה לאיור היא יישמה עוד בעבודת הגמר שלה בתיכון, "באותה תקופה ציירתי הרבה להנאתי, וכוון שלא היה לי כוח רב ללמוד," היא מודה בחצי חיוך, "הגענו לסיכום עם המורה, שהוא ישתמש בציורים שציירתי. באותה תקופה ציירתי את רפונזל – הנסיכה הכלואה במגדל והגשתי אוסף ציורים שלה." רפונזל מככבת גם באחד מאיורי העיניים המרהיבים שלה.

"מיד אחרי שירותי הצבאי הלכתי ללמוד איפור אצל ירין שחף. איפור תמיד אהבתי עוד כילדה. הייתי מאפרת את אחותי, חברות, החלטתי להפוך זאת למקצוע. אצל ירין שחף למדתי במסלול איפור מלא כולל אפקטים ותיאטרון, במשך שנה. המבחן הסופי כלל יום צילום של איפור שאני עשיתי. איפרתי את בן זוגי שהיום הוא בעלי, אלעד, כפסל מדמם, כמו פסלים בבתי קברות נוצריים וקיבלתי על זה 100."

מאז סיימה את לימודי האיפור בפלג עסקה באיפור אך במקביל המשיכה לחפש את עצמה בתחומי אמנות נוספים.  "אחרי סיום לימודי האיפור החלטתי ללכת ללמוד לתואר נוסף כדי שתהיה לי עוד אופציה לחיים. הלכתי ללמוד לימודי תקשורת חזותית במכללת מנשר בת''א. אני חושבת שלימודי העיצוב תרמו לי לעבודה באיפור, למדתי צילום, חשיבה יצירתית, פיתוח קונספט, מיתוג, נושאים שתורמים לי במה שאני עושה היום. הלימודים היו קשים ודרשו המון השקעה, אלו היו 4 שנים תובעניות, בסביבה מאד תחרותית וכל הזמן היה צריך להיות יצירתי. כשלמדתי קנאתי בחברותיי שלמדו תארים עיוניים ורק היו צריכות ללמוד ולא לחשוב באופן יצירתי כל הזמן".

בעיניים פקוחות

בשנתיים שעברו מאז סיום לימודיה, פלג המשיכה לקדם את עצמה בתחום האיפור. היא מאפרת כלות, אירועים, סדנאות אישיות, בפורים-איפורי פנים למי שרוצה להשקיע במיוחד, מאפרת באירועי חברות ועוד ועוד. "בחו''ל מאפרים נחשבים אנשי מקצוע מכובד ואמנותי," היא עונה לשאלתי על אפשרויות ההצלחה בתחום, "בארץ יש הצפה, כל אחד יכול, יצאה סטיגמה שזה קל ולא מכובד. אני מנסה להראות שאיפור זה משהו מאד מורכב ואמנותי ולא שטחי. כמו בכל מקצוע יש הרבה אנשים שעוסקים בתחום, אך מה לעשות הטובים בולטים. כל אחד יכול ללמוד איפור אך לא כל אחד יעסוק בכך ויעשה מזה קריירה".

איזה איפור את מעדיפה?

"כמובן שאני נהנית מאיפור כלות אך זה כמו ההבדל בין אמנות לאמנות שימושית. אין חופש פעולה מוחלט, צריך להתאים את האיפור לרצון של הלקוחה, לטעם שלה, זו הפרנסה ואני אוהבת להשקיע, אבל בשביל הנשמה והחופש האמנותי אני נהנית מאיפור איורי העיניים. זו התרפיה שלי, אני יכולה לשבת  שעות על ציור על העין."

למה דווקא איורים על עיניים?

"עיניים מן הסתם זה הדבר הכי בולט באיפור והתמקדתי בו. לפעמים אני מציירת ממש ריאליסטי, שאנשים מתבלבלים, לדוגמא ציור החתול שמחזיק כדור צמר, אנשים היו בטוחים שהדבקתי משהו עגול בתור הכדור, אולי חרוז, ובשלב מסויים ממש כעסתי ואמרתי לבעלי "למה כולם חושבים שהכדור מודבק"? אז הוא ענה: "אה, זה לא…?"

לאחרונה איפרתי דוגמנית וציירתי על העפעפיים הסגורים שלה עיניים צבעוניות שנוזל מהן צבע כמו דמעה. אנשים חשבו שזו עדשה צבעונית, ואני הסברתי שזה ציור שלי. מצד אחד זה נחמד, אנשים מתבלבלים כי זה נראה ריאליסטי וכנראה העבודה טובה, מצד שני קצת מעצבן שמתבלבלים ולא מבינים שזה איפור."

באתר האינטרנט ובדף הפייסבוק שלה (Tal peleg art of makeup )ניתן לעקוב אחרי סדרת אמנות העיניים (eye art) שלה. עושר הרעיונות והביצוע הפנומנאלי מעוררים תדהמה. ומאחורי כל אחד מהאיורים גם מסתתר סיפור.

כמה זמן לוקח לאפר איור עיניים?

"איפור נע בין שעה וחצי ל- 4 שעות  לאיורים המורכבים כמו  'הנסיכה והעדשה' או 'הבית של הנזל וגרטל'. זה כולל  לא רק את הזמן שלוקח לצייר אלא גם המחשבה והתכנון. לפעמים אני מתחילה משהו ורואה שלא יוצא טוב אז צריך לתקן וזה לוקח עוד זמן".

מי הדוגמנית שלך?

"כמעט בכל האיורים הדוגמנית זו אני. את כל ציורי העיניים אני מאפרת על עצמי. זה יותר קל מאשר על מישהו אחר. אני מציירת בעיניים פקוחות לגמרי. לא על כל צורת עין זה יעבוד, לשמחתי יש לי מבנה עין מוצלח למטרה זו, עין גדולה, עפעף גדול ולכן יש לי שטח עבודה נח. לעומת דוגמניות אחרות אני שולטת על המצמוץ, לפעמים אני עוצרת נשימה ברגעים מסוימים כדי לא לזוז. אני משתמשת במראה מגדילה כדי לצייר את הפרטים הקטנים. תמיד אהבתי להתמקד בפרטים קטנים. יש לי המון סבלנות ואני נהנית מכך. מן תרפיה כזו".

בין האיורים ניתן למצוא סדרת איורי אגדות ילדים, איורי רגשות, החתולים המפורסמים שלה ועוד.

איזה ציור הכי מייצג אותך? לאיזה מהם את הכי מתחברת?

 "זו שאלה קשה, זה כמו לבחור איזה ילד אני הכי אוהבת. זה קשה כי בכול האיורים אני משקיעה את הנשמה ואוהבת את כולם מאד. אני מתחברת לאלו שיש להם מטרה ומסר, כמו האיפור שיוצא נגד בריונות. כילדה נתקלתי בבריונות של ילדים, ולצערי זה ממשיך בבריונות רשת של מתבגרים. איירתי דמות עם המון משולשי מתכת שמופנים אליה ודמעה שחורה שמתגלגלת מהעין. לקח לי המון זמן לחתוך ולהדביק את משולשי נייר הכסף המיניאטוריים אבל אז עשיתי אפצ'י והכל התפזר ונאלצתי להתחיל את כל העבודה מחדש. העבודה מעבירה המון רגש ועוררה תגובות רבות, המון אנשים שפנו אליי ואמרו שהציור גרם להן לבכות וריגש אותם. בנות שאמרו שכילדות הן סבלו מאלימות וכמה יפה שאני משתמשת באמנות שלי להעביר מסר חינוכי. שמחתי מאד על התועלת שבעבודתי."

הנסיכה על העדשה

הציורים הפופולריים ביותר על פלג הם אלו של האגדות והסיפורים, המומינים, סינדרלה (עם הנעל הקטנטנה שבקושי ניתן לראות), הנסיך הקטן, בת הים הקטנה, נילס הולדרסן, עמי ותמי, הברוזון המכוער, שלגיה, הנסיכה והצפרדע והנסיכה על העדשה (תרתי משמע). "כשחשבתי לאייר את הנסיכה על העדשה החלטתי שאני רוצה שעדשת העין שלי תהיה ירוקה כמו האפון מהסיפור. הזמנתי באינטרנט עדשה צבעונית ולצערי היא גרמה לי לדלקת בעין".

"היתה תקופה שהתחלתי עם איורי רגשות כמו מאניה דיפרסיה (ורוד עם פרפרים ושחור בצדדים- להראות ניגודיות בין רגשות), ודמנציה (Dementia שיטיון-סוג של שכחה. בהשראת סבתי) ציור שבא לבטא משהו שלא יציב, כמו התפוגגות הזכרון. יש את "אנה פרנק", התלבטתי אם לפרסם את האיור הזה בכלל, מקור השראה מוזר אבל לשמחתי גיליתי שאנשים אהבו זאת. האיור העלה את נושא השואה למודעות. העמוד שלי פונה לחו''ל, פרסמתי וכתבתי עליה קצת, לא ביום השואה, סתם יום של חול, להראות שהנושא יכול להיות רלוונטי כל השנה. בעמוד שלי שמתי קישור לעמוד של אנה פרנק בויקיפדיה".

"אני מציירת דברים שבאופן אישי מתחברת אליהם.  אני משתדלת בכל שבוע להעלות ציור חדש. בדרך כלל פשוט יושבת על זה ובאותו רגע עולה לי רעיון. הלימודים תרמו לי את החלק של לשבת ולחפור בראש."

מה הפרוייקט הבא שלך?

"קיבלתי הצעה מחברת בגדים המעוניינת לקנות ממני את הזכות להשתמש בציורי העיניים על הבגדים שלה. במאי אני אמורה לטוס לרומניה להעביר סדנת אומן למאפרים. השאיפה שלי לעשות תערוכה ואולי להוציא ספר צילומים קטן, זה יחבר בין התחומים של האיפור והאומנות". 

(צילום: טל פלג)

כתבות נוספות

עוד דירות קטנות במרכז העיר

ועדת המשנה לתכנון ובניה של עיריית מודיעין אישרה להפקדה את התכנית להקמת 42 יחידות דיור חדשות במקום מבנה בזק ההיסטורי, כאשר 60% מהן יהיו בגודל של עד ל-80 מ"ר

עברו למרכז

חברת פירספוט, המספקת סקירות וחוות דעות על מוצרים טכנולוגיים לחברות ענק בעולם, העבירה לאחרונה את משרדיה מהפארק הטכנולוגי לבניין דונה 2 במע"ר

ברחה וניגחה

תושבת רחובות שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קלה באזור מודיעין נמלטה מהמקום, פגעה במספר רכבים, ביניהם גם ניידת משטרה, ונעצרה לבסוף רק בכביש 6

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

עוד דירות קטנות במרכז העיר

ועדת המשנה לתכנון ובניה של עיריית מודיעין אישרה להפקדה את התכנית להקמת 42 יחידות דיור חדשות במקום מבנה בזק ההיסטורי, כאשר 60% מהן יהיו בגודל של עד ל-80 מ"ר

המשך קריאה »

עברו למרכז

חברת פירספוט, המספקת סקירות וחוות דעות על מוצרים טכנולוגיים לחברות ענק בעולם, העבירה לאחרונה את משרדיה מהפארק הטכנולוגי לבניין דונה 2 במע"ר

המשך קריאה »

ברחה וניגחה

תושבת רחובות שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קלה באזור מודיעין נמלטה מהמקום, פגעה במספר רכבים, ביניהם גם ניידת משטרה, ונעצרה לבסוף רק בכביש 6

המשך קריאה »

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

המשך קריאה »