ארוכה הדרך לירושלים

ערן קמינסקי
2017-02-01 00:00:00
2018-02-28 00:00:00

על חודם של שלושים קולות בלבד הצליח ערן חרמוני ממודיעין לזכות השבוע בתפקיד מז"כל מפלגת העבודה. מעבר לשיריון המקום השביעי ברשימה לכנסת הבאה (נכון לעכשיו, ברשימת "המחנה הציוני") יודע חרמוני שלפניו משימה לא פשוטה – לנסות ולהכין את המפלגה השסועה והחבולה לבחירות הבאות.

חרמוני, בן 36 ונשוי לטודילה ("שזה באמהארית מזל") מתגורר בשכונת הכרמים. הוא עו"ד בהשכלתו, ובשנים האחרונות משמש כיו"ר סניף מפלגת העבודה במודיעין. תפקידים נוספים שמילא היו מזכ"ל המשמרת הצעירה של המפלגה ומנהל המרכז הרעיוני בקרן ברל כצנלסון. למירוץ על המזכ"לות ניגש חרמוני לאחר שהבטיח לעצמו את תמיכת בכירים כגון היו"ר יצחק הרצוג ועמיר פרץ.

2,132 צירי מרכז המפלגה הם בעלי זכות הבחירה לתפקיד. לסיבוב השני עלו שני המובילים –  חרמוני ויאיא פינק. בסיבוב השני תמכו בחרמוני 916 צירים בעוד שבפינק תמכו 886 צירים. חרמוני מחליף בתפקיד את חיליק בר, שהחזיק בו בשש השנים האחרונות.

מגיע מזל טוב לחבר הכנסת אולי הכי בטוח בכנסת הבאה?

"כנראה שכן. למזכ"ל המפלגה משוריין המקום השביעי ברשימה אז אני אהיה במקום השביעי בכנסת הבאה".

מתרגש?

"כן. זו דרך חדשה ואחריות גדולה מאד ואני מקוה להצדיק את התפקיד".

מה בעצם התפקיד כולל?

"מזכ"ל המפלגה הוא דמות אירגונית. הוא צריך להכין את המפלגה לבחירות הבאות, לתאם ולסנכרן בין הפעילים ובין חברי הסיעה, להכין את המפלגה מבחינה אדמיניסטרטיבית. יש לנו פריימריס בחודש יולי הקרוב לתפקיד יו"ר המפלגה וכל העבודה לקראת הפריימריס היא באחריותי. מזכ"ל צריך לגבש את החברים ובכלל לדאוג שהמפלגה תמשיך לפעול כרגיל לקראת היעדים שלה".

הופתעת מנצחונך?

"המילה הופתעתי איננה מדוייקת. נכון שהבחירות הוכרעו על שלושים קולות בסיבוב השני, אבל היו שני מועמדים טובים ונמרצים וראויים, אני ויאיר (יאיא) פינק ומה לעשות שרק אחד יכול לנצח. ידעתי כל הזמן שתהיה ביננו התמודדות צמודה מאד והאמת – לא הייתי משוכנע במאה אחוז שאני אנצח בכלל".

ובכל זאת ניצחת. ניתחת את הסיבות לנצחון?

"הנחת היסוד שלי היתה שאנצח אם יהיה אחוז הצבעה גבוה ואכן הגענו ל-85 אחוזי הצבעה בסיבוב השני, שזה היה הרבה יותר מאשר בסיבוב הראשון. בדרך כלל בהצבעות כאלה בסיבוב השני אחוז ההצבעה יורד וכאן הצלחתי להביא את האנשים לקלפי וזה מה שהביא את הניצחון".

בבחירות לכנסת תצטרכו להתמודד מול הליכוד ואולי שוב עם נתניהו. זה כבר סרט אחר לגמרי…

"זה נכון, אבל אנחנו כיום בעצם האלטרנטיבה היחידה להחליף כאן את השלטון".

בינתיים יש עתיד מובילה בסקרים והיא המפלגה הגדולה בישראל…

"הדגש הוא על בינתיים. עם כל הציניות ששומעים על מפלגת העבודה, צריך לזכור שעד לפני שנתיים המפלגה הזאת הכניסה לכנסת 24 מנדטים".

אבל זה לא אומר שיש עתיד לא תוכל לנצח אתכם…

"אנחנו הכתובת להחליף את השלטון כאן. הטעות הכי גדולה תהיה לחפש מפלגות נישה או מפלגות אווירה כמו יש עתיד, שלא מצליחות לספק אג'נדה אמיתית. הרי יש עתיד לא יכולה לייצר בסיס פוליטי רחב לאורך זמן. זה נכון שכרגע בסקרים הם מובילים, אבל זה יכול להתחלף מהר מאד ובכלל סקרים מפספסים וראינו את זה לא פעם בשנים האחרונות".

בוא נהיה ראליים: איך אתם מנצחים בבחירות לכנסת?

"נצטרך לשדד מערכות במפלגה, להציב סדר יום חדש והעיקר שנצא החוצה עם הפנים לציבור".

קל להגיד, אבל אצלכם במפלגה אוכלים אחד את השני וכל שנתיים בועטים ביו"ר החוצה.

"אנחנו נשנה את זה. אני דוחף היום להחלטה שיו"ר המפלגה ייבחר לתקופת כהונה של ארבע שנים לפחות, כך שהוא ייהנה מזמן ושקט לפעול ולקדם את המפלגה".

יש לכם תחמושת כדי לנצח את הליכוד?

"חסרות דוגמאות? בוא ניקח רק את משבר הדיור. זה כבר לא משבר אלא מצב עמוק הרבה יותר. שבע שנים מחירי הדיור משתוללים והממשלה לא מצליחה להשתלט עליהם. זה מדהים איך לא מצליחים שנים למצוא פיתרון לזוגות הצעירים. בשנות התשעים הגיעו לכאן בגל העליה מבריה"מ מיליון עולים ולכולם המדינה מצאה דיור, אז מה קרה פתאום? היום התחושה היא כאילו מצפצפים על הציבור ולאף אחד בממשלה בעצם לא איכפת מהזוגות הצעירים".

ועם נושא הדיור אתה רוצה להפיל את ביבי? הרי בסוף רוב הציבור יצביע ליכוד…

"לא רק עם זה. נלך חזק מאד גם על העניין של אנחנו והפלסטינים. הרי רוב הציבור לא ממש רוצה שתהיה כאן מדינה דו לאומית או מדינה יהודית-ערבית ולכן נצטרך את הנושא הזה להעלות לחזית הבמה".

ייתכן שאיחרתם את הרכבת. אולי הרוב כבר ימני?

"זה בעיקר עניין של הסברה. הליכוד והימין  יצרו קמפיין מתוזמר היטב כלפי כל מי שנמצא מעט טיפה שמאלה מהליכוד, כאילו הוא לא פטריוט או איננו ציוני. אני לא נבהל מזה. מה – אני פחות ציוני מאנשי הליכוד? אני פחות פטריוט ממירי רגב? מה השטויות האלה. לכן צריך לדבר בצורה ישירה עם הציבור ולהסביר לו שהניסיון של הליכוד לתקוע טריז בין מפלגת העבודה ובין הציונות הוא ניסיון פתטי".

תנצחו בחירות עם המילה "ציונות"?

"מה זה ציונות? להקים מדינה ולקיים בה חברת מופת, זאת מהות הציונות. לצערי חוסר היכולת שלנו, כמדינה, להיפרד מהפלסטינים, מעמידה בספק את המפעל הציוני כולו, ואת רשת הביטחון שהוא מספק לאזרחים. הציונות לא סיימה את תפקידה ההיסטורי ואת דרכה. גישת הליכוד והימין שמקדשים את המאחז הכי קטן ששוכן הכי קרוב לפלסטינים, מעמידה בספק את הקונצנזוס שלנו ומטילה ספק במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

אולי ההסברה שלכם נכשלה בתפקידה?

"אני מודה שמבחינה הסברתית, הליכוד הצליח לזרוע פחד בציבור הרחב ועל זה הם ראויים לקבל את פרס אריה הזהב בתחום הפירסום. אני מודה שאנחנו צריכים להשתפר מאד בתחום ההסברה, כי זה בנפשנו". 

בתמונה ערן חרמוני עם התומך מס' 1 יצחק הרצוג (צילום ארכיון)

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »