הגיע הזמן לסגור מעגל

ל
2016-08-15 01:00:00
2016-08-15 01:00:00

יעקב לוי, עוד מעט בן שבעים, הוא היום איש קבלה באחד מבנייני ההייטק החדשים בפארק הטכנולוגי. מדי יום חולפים על פניו עובדי המשרדים בלי להכיר את הסיפור שלו, הקשור לפעולה צבאית שמופיעה בספרי ההיסטוריה – פעולת כראמה (מבצע "תופת").   

הדבר היה בחודש מרץ 1968. פחות משנה אחרי מלחמת ששת הימים. מערכת הביטחון החליטה לתקוף את מפקדת פת"ח ואת יאסר ערפת שעמד בראשה, בכפר כראמה בירדן. בפעולה שולבו בעיקר כוחות שריון, צנחנים וחיל האוויר. יעקב, שהיה חייל סדיר בדרגת סמל ביחידת סיוע לשריון, הוצב יחד עם עוד מספר לוחמים בזחל"מ הפיקוד שהיה מצויד במקלע. תפקידו היה תיאום הסיוע הארטילרי לגדוד הטנקים שהיה במקום.

הכוחות נעו בלילה והמשיכו לנוע בשעות לפנה"צ בשטח חקלאי לכיוון הכפר. "התברר שנפלנו למלכודת של הלגיון הערבי ועוד אלפי לוחמים אחרים שהיו במקום", מספר יעקב. "ראיתי טנק עולה באש וחייל עומד לידו. לאחר שהחייל הבין שהזחל"מ הוא משלנו. הוא הרים את ידו וסימן לנו לעצור. ליד הטנק היה שרוע על הקרקע מ"מ שהיה גם מפקד הטנק כשרגלו האחת כמעט קטועה ודם רב זורם ממנה".

מצבו של הפצוע היה כל כך קשה שיעקב ביקש בקשר פינוי מיידי. מסוק שהיה באוויר החל להתקדם לעברם אבל כאשר ניסה לנחות נפתחה עליהם אש תופת של מרגמות. "נסוגונו לאחור למרחק ממקום ההפגזה, המסוק הצליח לנחות לזמן קצר ומיד חודשה האש לכוון המקום החדש ובנס הצליח המסוק להמריא משם", נזכר יעקב. לימים התברר  שהקצין מת מפצעיו.

כמאתיים מטרים משם היה זחל"מ נוסף ובו חיילי חרמ"ש. כל יושבי הזחל"מ נפגעו מפגיעה ישירה. שניים נהרגו והיתר נפצעו, כולל נהג הרכב שהיה מבולבל ולא ידע לאן להמשיך לנסוע עם הזחל"מ שמנועו המשיך לפעול. יעקב, שהבין את המתרחש, הורה לנהג הזחל"מ עם הנפגעים לנסוע אחריו וכך היה עד שהגיעו למרחק של קילומטר משם ובו נמצא רכב ובו צוות רפואי. יעקב המשיך בפעילותו מבלי לחוש שבפעולת החילוץ של המ"מ הוא בעצמו נפצע ברגלו. רק לאחר כשעתיים הבין זאת.

לאחר עוד כשעה, שחש שכוחותיו אוזלים והולכים, הוא ביקש בקשר שיבואו לחלץ והפעם אותו. המסוק הגיע. יעקב הספיק לזהות את טייסי המסוק כטייסים שחילצו את הקצין ואיבד את הכרתו.

בשנים הרבות שחלפו מאז נפצע יעקב עוד פעמיים, אבל את טייסי המסוק שחילץ אותו בכראמה לא איתר. כותב שורות אלו יצר קשר עם אנשי טייסת 124 ("החרב המתהפכת") שבראשה עמד אז אליעזר כהן ("צ'יטה"). אבל בהיעדר רישום גם הוא לזא זכר מי הטיס איזה מסוק. אם מישהו מהקוראים יוכל לסייע לנו בסגירת הקצוות – נזמין אותו לפגישה שאולי תצא לפועל.

בתמונה יעקב לוי בצילום משנת 1968. מי בא להציל אותי (צילום פרטי)

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »