המטרה – להביא לפחות 3,000 קולות במודיעין

יהודה גולן
2015-01-15 00:00:00
2015-01-15 00:00:00

לא קל להיות בימים אלה בוריס פרלמן. דווקא במישור האישי הכל דבש. התאומים החמודים טום ומאיה חגגו יום הולדת ארבע לפני כמה ימים. אשתו אנה מצליחה במשרדה כעו"ד,.לפני מספר חודשים הוא עצמו נכנס למועצת העיר מודיעין. ובכלל – בגיל 36 הוא מרגיש שעלה על דרך המלך. אבל מעבר לכל הטוב הזה מסתתרת לה יד הגורל האכזרית, שכמו כישוף חוזרת ומכה בכל פעם שנקבע תאריך יעד לבחירות לכנסת.

גם הפעם זה קרה וכך התפוצצה פרשת פאינה קירשנבאום לכל פעילי המפלגה בפרצוף. ממש כשבוריס עבר הילוך והחל לדרבן את הפעילים לעבודת שטח במודיעין.

מה זה עשה לך באופן אישי?

"זה היה מדהים. אני, שמעולם לא הסתבכתי בפלילים, קיבלתי מאותו בוקר שבו נעצרו האנשים עשרות טלפונים מחברים וקרובים שדאגו והתעניינו אם לא נעצרתי גם אני".

גם לקוחות במשרד?

"כן. גם לקוחות במשרד ששאלו אם אני לא מעורב בעניין ואם לא נחקרתי או נעצרתי".

זה לא הכי נעים לעבור דבר כזה…

"ממש לא. זה היה קשה ואלה ימים קשים למפלגה, כי אנחנו יודעים שבכל מערכת בחירות מתחילות חקירות על אנשים שלנו. אבל בכל זאת כשזה קורה זה פוגע שוב. לא מתרגלים לזה".

ולמה מחפשים אתכם?

"לא יודע. אני מעריך שבציבור הישראלי יש עדיין תחושה מאד קשה שאסור שאדם ממוצא רוסי יהיה כאן ראש ממשלה".

ולכן מחפשים את אביגדור ליברמן?

"אין לי ספק שמחפשים אותו. הקרקע כאן לא בשלה עדיין לראש ממשלה רוסי, וזה פוגע כמובן בכל המפלגה. כשגזבר קדימה נעצר ועוד כמה אנשים מקדימה, לא כינו את הפרשה 'פרשת קדימה'. אצלנו זאת 'פרשת השחיתות בישראל ביתנו'. ככה זה נכתב בעיתונים וכך זה נתפס בציבור. למרות שיש עצורים שהם לא חברי מפלגה בכלל".

יש ראיות לכאורה על כספים שעברו מיד ליד ועל בעלי תפקידים מרכזיים במפלגה שמעורבים בכך…

"אמרת לכאורה וצריך עובדות. אני מדבר על הטיימינג, שממש לפני בחירות העניין מתפוצץ. זה לא נראה לי מקרי".

ולמה ליברמן באמת מתאים?

"כי ליברמן היום הוא בעצם המבוגר האחראי, שדבק בעמדותיו שנים. הקו המנחה שלנו הוא תמיד היה שלמות העם לפני שלמות הארץ".

גם כחלון די מצליח ומאיים עליכם…

"נותנים בסקרים לכחלון עשרה מנדטים, 12 מנדטים, עוד לפני שיש לו בכלל רשימה. הוא ויואב גלנט ואלאלוף. זה בינתיים מה שיש וכבר 12 מנדטים? על מה?"

"מודיעין עיר שמאלנית"

בוא נתמקד במודיעין. איך כיו"ר סניף תצליח בכלל לגרום לתושבים להצביע עבור ישראל ביתנו?

"גם ככה ישראל ביתנו איננה מפלגה גדולה במודיעין. בבחירות שעברו הצביעו עבורנו בעיר שלושת אלפים איש, כשרצנו במשותף עם הליכוד".

אז איך אתה יודע שאלה מצביעים שלכם אם רצתם ביחד איתם?

"כי המטה של הליכוד והמטה של ישראל ביתנו עבדו בנפרד והיו לנו את רשימות התומכים שלנו. לכן אנחנו יודעים מי וכמה הצביעו כאן בגלל שזה ישראל ביתנו וליברמן".

והפעם?

"המטרה המוצהרת שלנו הפעם היא לשמור על הקיים. כלומר שיהיו לפחות שלושת אלפים מצביעים למפלגה. אם אגיע לזה – אהיה מרוצה. אבל כמובן שהשאיפה היא ליותר ולכן אני מציב יעד גבוה של 4,000 מצביעים שאני שואף להגיע אליהם".

למרות פרשת פאינה קירשנבאום?

"כן, כי המצביעים שלנו יודעים שהפרשה נופחה בצורה מוגזמת ולכן הם מצביעים עבור דרך ועבור מנהיג שלא בא היום והולך מחר. בניגוד לכחלון או יאיר לפיד, ליברמן נמצא כאן שנים ארוכות ודבק בדרכו הפוליטית ואנשים מעריכים את זה".

במה בדיוק הפרשה משפיעה עליך כיו"ר הסניף כאן?

"הרבה יותר קשה לי להגיע לאנשים ולשכנע אותם להצביע עבורנו וזה ברור לי שהפרשה גרמה לזה. קשה לי להתמודד עם התעמולה התקשורתית נגדנו, מה גם שאנשי המפלגה לא יכולים ממש להגיב לעליהום בתקשורת, כי אז הם ייחשדו בשיבוש הליכי חקירה".

לא רואים את ליברמן בעיר. לא באסיפות ולא בחוגי בית. הוא עסוק בסיפור פאינה?

"אם אביגדור ליברמן היה מגיע לאסיפות בחירות, הוא היה ממלא אולמות בלי בעיה. זה ברור. אבל ליברמן, בניגוד לאחרים שיש להם זמן להופעות פוליטיות, עובד. הוא שר חוץ ועסוק הרבה שעות בעבודה במשרד החוץ. לכן אין לו זמן להופיע באסיפות בחירות. אנחנו לוקחים בחשבון שזה פוגע במערכת הבחירות שלנו, אבל שר חוץ זה תפקיד עמוס ותובעני".

 

מי יבוא לעו"ד רוסי?

פרלמן לא נולד עם כפית זהב בפה. הנער הצעיר שעלה לישראל בגיל 15 בלבד "ממניעים ציוניים" כשהוא משאיר בסנט פטרסבורג את הוריו ובני משפחתו, עבר בארץ תהליך קליטה לא קל.

אביו, קצין בכיר בצבא הרוסי, לא הורשה מסיבות ביטחוניות לעזוב לישרא., כך גם אימו, שעבדה במפעל לבניית צוללות. שניהם נשארו ברוסיה עקב תפקידם הרגיש "והיום זה כבר מאוחר בגיל כזה לבוא. אז הם נשארו שם ועדיין עובדים ומדי פעם מבקרים אותנו".

בישראל, כשהוא לבד, פילס בוריס לבד את דרכו וזה לא היה קל: הוא התחנך בכפר הנוער גלים ליד חיפה "ומשם האהבה למכבי חיפה" הוא מחייך. "הייתי לבד כאן וידעתי שאני צריך לדאוג לעצמי לבד. למדתי ועבדתי בהרבה עבודות, ניקיתי אסלות בבית חולים ועבדתי בשמירה בלילות, לא נסעתי לטיול למזרח אחרי הצבא כי לא היה לי כסף, אבל הסתדרתי".

אחרי שירותו הצבאי, כלוחם בצנחנים, ביקש בוריס ללמוד. הוא ניגש ללשכת הסיוע וההכוונה לחיילים משוחררים. "זה לא היה ממש אחרי השיחרור אלא שנה שנתיים אחרי". ואז נאמר לו כי זמנו להגיש בקשת סיוע כחייל משוחרר כבר הסתיימה "תירשם מהר למשהו ואולי נצליח בעירעור וועדה מיוחדת לסדר לך לימודים" אמרו לו.

בוריס התרוצץ וחיפש לאן אפשר להירשם מיד. "זה היה בפברואר ובאמצע שנת הלימודים בכל המוסדות האקדמיים ורק בקריית אונו עמד להיפתח סמסטר במשפטים. אז נרשמתי מיד  וככה הגעתי ללימודי משפטים. משהו שלא חשבתי עליו בחיים. לא חשבתי שאהיה עורך דין".

והפכת לכזה. עם שם כמו בוריס, עורך דין בישראל יכול להצליח?

"זאת בעיה. אם היה קוראים לי משה לוי, אולי היה לי יותר קל במקצוע. הרבה חברים אמרו לי 'תשנה את השם, כי מי יבוא לעו"ד רוסי?' אבל סירבתי. לא מזמן היה לי לקוח שאמר לי 'באתי במיוחד אליך כי הרוסים הם אנשים פיקחים וחיפשתי עו"ד רוסי'".

אתה באופן אישי הרגשת כאן יחס מזלזל מצד ישראלים?

"לא צעקו לי ברחוב 'רוסי מסריח' או דברים מהסוג הזה, אבל בהחלט שמעתי לא פעם הערות כמו 'הרוסים האלה' ודברים מהסוג הזה. אבל התרגלתי. אין מה לעשות אנחנו עדיין במיעוט כאן בארץ, כרוסים אני מתכוון. ולכן יש כאן ציבור גדול בארץ שלא תמיד מקבל אותנו בטבעיות".

ואולי בגלל זה ליברמן תמיד הקפיד להכניס ישראלים למפלגה?

"אני לא יודע אם זה כדי לאזן את השורות, אבל בגדול אתה צודק. ולכן אני רואה את ישראל ביתנו כמפלגה פלורליסטית כלל ישראלית ולא כמפלגה סקטוריאלית או רוסית. אני הצטרפתי למפלגה ללא קשר למוצא הרוסי שלי, אלא רק על בסיס אידיאולוגי"

איך הגעת בכלל לישראל ביתנו?

"לפני ארבע שנים בערך פנו אלי והציעו לי להצטרף למפלגה ולארגן את השורות במודיעין, כי לא היה כאן בעצם כלום מבחינת המפלגה".

ולמה העיר הוזנחה?

"היא לא הוזנחה. מודיעין מטבעה היא עיר שמאלנית יותר והיה צריך לעשות כאן הרבה עבודה. התמניתי ליו"ר הסניף וכשנכנסתי למועצת העיר כנציג ישראל ביתנו זאת היתה בכלל הפתעה גדולה".

למה? לא האמינו שיש כאן בכלל מצביעים שלכם?

"בערך. אני חושב שאף אחד לא תיאר לעצמו שבכלל יש סיכוי שנציג המפלגה ייכנס למועצת העיר"

אבל אתה בסיעת "אילן למודיעין", שמורכבת מאילן בן סעדון ממפלגת העבודה, דן ליכטמן שהוא כנראה ליכודניק וחבר של בוגי וגבי אדרי שמקורב לבית היהודי. ואתה מישראל ביתנו. פלורליזם אמיתי אצלכם…

"אנחנו מסתדרים מצויין ופועלים באינטרס משותף למען העיר ולכן זה לא משנה מאיזה רקע פוליטי באנו. אני מסתדר עם אנשי מפלגת העבודה ואני יושב איתם באותה סיעה, אני לא רואה בזה משהו משונה".

 

"ליברמן רק מתחזק"

מאז שנכנסת למועצת העיר העבודה במשרד השתנתה?

"העבודה נפגעה וזו האמת, כי לא חשבתי שבמועצת העיר זו תהיה עבודה שתגזול ממני כל כך הרבה זמן. זה ישיבות מועצה וישיבות הנהלת העיר, ופה להחליף את ביבס באיזה טקס וכאן להיפגש עם מנכ"ל משרד הקליטה… משקיעים הרבה ואני מחזיק את תיק הקליטה וזה לא פשוט במודיעין".

העבודה במועצה מסייעת לך לקדם את ענייני בישראל ביתנו?

"אין ספק שכחבר מועצת העיר קל לי יותר להגיע לאנשים ולהיפגש עם מצביעים פוטנציאלים עבורנו, כי אני חי כאן בעיר ועובד כאן. אבל אנחנו מדינה קולטת עליה שלא קולטת עולים".

מה זאת אומרת?

"אני מתכוון שיש כאן הרבה עולים חדשים והרבה בעיות, מרגישים ניכור מצד הישראלים הותיקים. לא ממש מקבלים כאן את השונה והעובדה והדוגמה הכי טובה היא אביגדור בעצמו שסובל שנים".

בגלל שהוא ממוצא רוסי?

"בין השאר".

איך אתה, כמחזיק תיק הקליטה בעיר, נערך לאפשרות שיהיה גל עליה מצרפת?

"בקרוב מגיעות לכאן שלושים משפחות לסיור היכרות בסוף החודש ונעשה להם סיור הכרה בעיר. אני מקווה שהם יעלו. מעבר לזה אנחנו ניערך לכל תרחיש של עולים ונפעל לקליטה שלהם".

 איך ייגמר הכל?

"אני לא יודע אבל דבר אחד אני כן מאמין ויודע, וזה שליברמן התחזק מכל משבר שהוא עבר. גם הפעם אני מאמין שנצא מהפרשה עם ראש מורם ומחוזקים יותר".

בתמונה: עם הבוס. "ליברמן היום הוא בעצם המבוגר האחראי, שדבק בעמדותיו שנים" (צילום פרטי) 

כתבות נוספות

הבונוס: מגרש בשווי 125 מיליון שקל

הקרב המשפטי המורכב סביב עסקת רכישת מתחם ישפרו סנטר במרכז עינב במודיעין הושלם בחלקו, וכעת תיהנה חברת ניופורט ממגרש בשטח של 17 דונם שיישאר בידיה ומיועד להקמת מרכז לוגיסטי

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

הקרב בצומת שילת

תאונת דרכים ללא נפגעים הובילה במוצאי שבת לקטטה המונית בתחנת הדלק בצומת שילת בין שתי קבוצות צעירים ממזרח ירושלים וממטה בנימין. במהלך הקטטה נפצעו מספר משתתפים ושמונה עוכבו לחקירה

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

המשך קריאה »

הקרב בצומת שילת

תאונת דרכים ללא נפגעים הובילה במוצאי שבת לקטטה המונית בתחנת הדלק בצומת שילת בין שתי קבוצות צעירים ממזרח ירושלים וממטה בנימין. במהלך הקטטה נפצעו מספר משתתפים ושמונה עוכבו לחקירה

המשך קריאה »

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »