יש לי אישה שרוצה את קולי

איילת לוין

ביש עתיד לוקחים את מודיעין ברצינות רבה, מתוך רצון לפחות לשחזר את ההישג של המפלגה בעיר בבחירות הקודמות. התוצאה היא זרם בלתי פוסק של אנשי התנועה למודיעין, לפעמים בקצב של יותר מאחד בשבוע. בימים האחרונים היו אלה חברת הכנסת קארין אלהרר (שהגיעה לחוג בית) ולאחר מספר ימים גם חברות הכנסת יפעת קריב, עליזה לביא ו(שוב)קארין אלהרר. בגיחה השניה תיגברה את הח"כיות גם ליהיא לפיד – אשתו של ראש התנועה.

המסר של אלהרר

לביתם של משפחת דודאי בשכונת הנביאים הגיעו בסוף השבוע שעבר 35 איש. חלקם הורים לילדים בעלי מוגבלויות שונות כגון שיתוק מוחין, פיגור שכלי קשה ואוטיזם. חלק מהנוכחים היו בעצמם בעלי מוגבלויות. זה בדיוק הקהל שאליו כיוונו אלהרר, חולת ניוון שרירים בכסא גלגלים, ושחר מי-און – יו"ר התנועה בעיר המוכר בזכות פעילותו באקים.

אלהרר עוסקת בתחום אנשים עם מוגבלויות עוד מלפני כניסתה לכנסת, כעורכת דין ב"קליניקה המשפטית לזכויות אנשים עם מוגבלויות" בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר אילן. היום היא מנהלת את מערך הקליניקות באוניברסיטה ובכללן הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות. היא שמעה את תושבי מודיעין מדברים על הצורך להטמיע את ההתחשבות המגיעה לנכים באוכלוסייה, החל מאי חנייה בחניות נכים, דרך שירות הוגן בתחנות דלק ומתן שירות טוב יותר במשרדי ממשלה וכיו"ב. אחד הנוכחים שאל מדוע יש עתיד לא דורשת שר לענייני בעלי מוגבלויות. אלהרר השיבה כי היא לא מאמינה בצורך כה סקטוריאלי וכי התקציבים העוסקים בנכים מחולקים בהרבה משרדי ממשלה ולא אצל שר אחד.

תושבת עם בת בעלת פיגור שכלי קשה הודתה לאלהרר על כך שהמדינה משתתפת בשכר מטפלת (הודות לפעילות חקיקה של אלהרר). לאחר מכן השיבה הח"כית לשאלותינו.

מחמאות למודיעין וגם ביקורת

חברת הכנסת אלהרר – לאיזה הישגים הגעת בתחום בעלי המוגבלויות?

"העברתי המון תיקונים בחוק ביטוח לאומי, כמו למשל לעקרות בית נכות, שלא מסוגלות לטפל בילד אחרי לידה. הן לא משתכרות אבל כן זכאיות לקצבת נכות ואין כפל קצבאות. לכן הן לא יכולות לקבל דמי לידה. לפי חוק עבודת נשים, הבעל יכול לקחת חופשת לידה אבל לא לקבל דמי לידה, אז מאיפה אמורה להגיע ההכנסה? זה החוק הראשון שהצלחתי להעביר לו תיקון ולאחריו הבעל מקבל לפי משכורתו דמי לידה. הוספתי גם טיפולי תזונה במעוני יום שיקומיים לילדים.

"לבקשתי, יאיר לפיד – אז שר האוצר – הקים צוות לטיפול בנושא תעסוקה של אנשים עם מוגבלויות. הייתי חברה בו עם אבי ניסנקורן ורענן דינור והוא הוביל להחלטת הממשלה האחרונה בנוגע לחובת העסקת אנשים עם מוגבלויות במגזר הציבורי באחוזים מסוימים.

"הקמתי את השדולה לשילוב ילדים עם מוגבלויות בחינוך הרגיל. התחלתי בניסיון להבין איפה הכסף שמשרד החינוך מעביר לסייעות, הוא מעביר 187 שקל לשעת סייעת, הסייעת מקבלת 24 שקלים. לאיפה הולך הכסף?  הסייעת היא גורם חשוב בהצלחת השילוב, מי יבוא בתנאים המחפירים האלה ולטווח ארוך? עד היום אני מחכה לתשובה של השלטון המקומי".

ובנושאים אחרים?

"תיקנתי את חוק פקודת פשיטת הרגל, בעקבות פניית ציבור שהגיעה אלי. יש פער בין הרגע שאדם פותח תיק פשיטת רגל לבין הרגע שהוא מוכרז כמי שפשט רגל ובזמן הזה יש עיכוב הליכים על הכול כולל דמי מזונות. הילדים לא יכולים לחכות. לאחר התיקון גם בתקופת זמן זו הבעל חייב לשלם את המזונות. עמדתי בראש הועדה לראש ציבורי חדש שביטלה את אגרת הטלוויזיה והפכה את גוף השידור למשהו הרבה יותר עדכני. ביטול האגרה הוא אספקט נוסף בטיפול שלנו ביוקר המחיה".

עשית שיעורי בית לגבי המצב במודיעין? מה מיושם ומה טעון שיפור?

"הגעתי למספר אירועים במודיעין והעיר עשתה צעדים משמעותיים על מנת שיהיה פה שינוי – הכלה. למשל קייטנת אקים בקיץ. זה מדהים. זו לא קבוצה מסכנה ששמים אותה בפינה. והמון בני נוער, במקום להתעסק בפייסבוק ומי יוצא עם מי, מתנדבים ומסייעים לילדים עם מוגבלויות. זה מדהים בעיני. אני יודעת בוודאות שיש עוד מה לעשות בנושא הנגשה. העיר נבנתה בצורה מסוימת, בבניינים החדשים יש כבר הנגשה. זו עיר מתפתחת, היא התחילה כעיר מאד צעירה ועכשיו האוכלוסייה הולכת ומתבגרת, בעבר היה צריך לדאוג בעיקר לגנים ובתי ספר היום צריך לדאוג לגיל המבוגר יותר, אחרי גיל 21. בתחום עם אנשים עם מוגבלויות זה סיפור ארצי. צריך לדאוג לתקציבים מהעירייה, בנושאים כמו תעסוקה, הנגשה, הסעות – גם אם היום אין פה מרכז שיקומי תעסוקתי לבוגרים. צריך להסיע אותם והנטל נופל על ההורים. לפעמים הם צריכים לבחור בין לתת לילדם לנבול כמו פרח בלי מים בבית לבין להביא אוכל לשולחן".

מי-און: "סיפרתי לקארין על בית הספר לצרכים מיוחדים שמתכונן להיבנות ליד עירוני ד'. זה תקוע כרגע בגלל תקנים, הקרקע אושרה במועצה, העירייה מעוניינת לקדם ועכשיו מחכים לאישורים ממשרד החינוך. אבל בהחלט יש עוד מה לעשות".

אם תיבחרי לכנסת הבאה מה הדברים הראשונים על הפרק?

"לא אם, כשאני אבחר. מקום 8 נראה לי בול באמצע. הפספוס הגדול ביותר מבחינתי שחוק האומנה עבר רק קריאה ראשונה, אבל מצד שני כשאבחר אמשיך מאיפה שהפסקתי. אטפל בכל נושא הגברת הפיקוח על מעונות יום וצהרונים, מאז שנולד לי ילד זה עוד יותר צובט בלב לראות גננות מתעללות. גם קודם זה מאד חרה. עכשיו זה ממש גורם לי לבכות".

באנה הבנות

לא חלפו מספר ימים ואלהרר חזרה למודיעין, הפעם מחוזקת בעוד ח"כיות ובגב' לפיד עצמה. האירוע היה כנס במרכז הרב תחומי שמשך קרוב למאה משתתפים. חברות הכנסת שיתפו בסיפורים מאחורי הקלעים של המתרחש בכנסת, דיברו על פעילויות יש עתיד שהיו צריכות לבוא לידי ביטוי בתקציב 2015 שלא הועבר בכנסת, וסיפרו על הלמידה המשמעותית שעברו במהלך שנה ו-8 חדשים כחברות כנסת.

לביא סיפרה על מהלכים שהתבצעו ונקטעו בעודם באיבם עם פיזור הכנסת, כגון חישוב דמי לידה לנשים עצמאיות, הקמת 700 מעונות יום חדשים שנדרשים עבור הורים עובדים ועוד. היא דיברה גם על נושא חברות של חללים, וסיפרה כי במבצע צוק איתן נתקלה במצב בו לחברות אין כל מעמד. פעולתה הביאה לכך שהצבא לקח על עצמו הן להודיע לחברות על מוות, וגם לאפשר להן חופשה שלא על חשבון ימי החופשה שלהן. הצבא לקח על עצמו להודיע לחברות גם על קיום עמותה שנותנת תמיכה בדיוק בתחום זה, אך לביא סיפרה כי לאחרונה, עם מותו של אלמוג עשהאל ממודיעין,  הבינה שהחלטה זו אינה ממומשת והיא פועלת למימושה.

יפעת קריב פתחה את דבריה בכך שהחקיקה שגרמה לה להרגיש הכי גאה היא זו שהתבצעה עבור ניצולי השואה: "תיקנו עוול היסטורי וזה הישג כביר. אנחנו לא רואים היום ניצול שואה שצריך לבחור בין תרופות לאוכל. אם הייתי מסתכלת רק על ההישג הזה, כל הזמן הזה היה שווה".  

בתמונה:  קארין אלהרר, ליהיא לפיד ותומכים, השבוע במרכז הרב תחומי (צילום יח"צ)

2015-02-04 00:00:00
2015-02-04 00:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך