מהמדור לחיפוש קרובים

גלית מילצ'ן

אנט קירש (44) ממודיעין שותפה במשרד "להב-טנא חקירות", שעיקר פרסומו בא לו בעקבות תכנית התחקירים "אבודים" המשודרת זו השנה השישית בערוץ 2. רשת החוקרים הפרטיים שמפעיל המשרד, בצירוף עשרות סוכנים וסייענים בכל העולם, הצליחה לפתור תעלומות רבות שנים ולאפשר להפקת התכנית לאתר אנשים שנותק עמם הקשר לפני שנים רבות. "בשנת 2008 "רשת" פנו אלינו ול- 8 משרדי חקירות מובילים בארץ וחילקו לנו סיפורים שעלינו לפתור" ,היא מגלה כיצד התחיל שיתוף הפעולה עם המדיה הטלוויזיונית, "לשמחתי אף משרד חוץ מאתנו לא הצליח להביא תוצאה וכך מ 2009 אנו המשרד הבלעדי שעובד עם הפקת התכנית "אבודים" בערוץ 2."

תקדים אנט קירש

אל תחום החקירות הפרטיות היא הגיעה קירש (נשואה ואם ל- 3 ) לגמרי במקרה, בעקבות מקרה פרטי. "מה שהוביל אותי לחקירות היה מקרה שחוויתי לפני 11 שנה. באותה תקופה עבדתי כמנהלת מכירות שכירה בחברת בניה, וכשנכנסתי להריון הבוס הודיע לי שהוא אמנם מרוצה מהעבודה שלי אבל ההיריון שלי לא מתאים לו ובעקבות זאת הוא החל במסכת של התעללויות שנועדה לגרום לי לעזוב את המשרה. האפשרויות שעמדו בפניי היו להרכין את הראש ולהשלים עם המצב ואולי ללכת הביתה או למצוא ראיות ולהוכיח את מצבי. פניתי לחברתי הטובה נתי להב, שכיום היא שותפתי, שהדריכה אותי להסתובב עם מכשיר הקלטה. במשך 4 חודשים הסתובבתי עם מכשיר הקלטה שהקליט את הבוס שלי מתעמר בי. אספתי ראיות לדרך שלו לנסות לגרום לי לעזוב. בהמשך אותו מנהל אף סגר את החברה ופתח חברה אחרת כדי להימנע מלשלם לי. אני לעומת זאת השתדלתי לעבוד ככל יכולתי ואכן באותה תקופה המכירות שלי רק צמחו. כשהגענו למשפט זו הייתה הפעם הראשונה שבית המשפט הכריח אדם פרטי לשלם מכיסו פיצויים לעובדת. בעקבות זאת  יצא תקדים על שמי: 'תקדים אנט קירש'.

"לאחר אותו מקרה הבנתי שאני טובה באיסוף ראיות ושייעודי הוא חשיפת האמת. אחרי הלידה התחלתי לעבוד במשרד של חברתי "להב-טנא חקירות" כפרילנסרית ואחר כך הפכתי לאחד מעמודי התווך של המשרד ובהמשך שותפה בו. במשרד צוות נשים מאד חזק, למרות שזהו לא קריטריון קבלה לעבודה אצלנו. עובדות אצלנו 8 חוקרות, שכל אחת מובילה בתחומה ואנו מפעילות עשרות סוכנים וסייענים בכל העולם".

מה דרוש על מנת להפוך לחוקר פרטי?

"על מנת לקבל רישיון חוקר פרטי, משרד המשפטים מחייב 3 שנות התמחות במשרד חקירות מורשה, לעבור מבחן של המשרד ולעלות לוועדה של המשרד, על מנת לוודא שאתה עומד בקריטריונים לקבלת הרישיון כגון עבר פלילי נקי. ועדיין זה לא מספיק כדי להיות חוקר מצוין. בעיניי, בעיקר צריך לדעת להקשיב".

אנט שונה מכל מה שדמיינתי מחוקר פרטי. היא מתרגשת בעצמה מכל אחד מהסיפורים שהיא מספרת לי. "לחוקר פרטי חשובה מאד רגישות והיכולת להקשיב ולאסוף אינפורמציה. פעמים רבות אנשים מקבלים מידע אבל לא יודעים לצרף את הפרטים לתמונה שלימה. לנו יש את האפשרות לצרף פיסות מידע רלוונטי ולעבוד אתו. זה הרבה עניין של ניסיון. אני בתחום כבר כמעט 10 שנים והספקתי לעבוד על מאות חקירות. מגיעים אלינו המון סיפורים שאת רובם אנו חוקרים הרחק מעיניי המצלמות והתקשורת. התחומים המובילים הם איתור אנשים אבודים, מודיעין עסקי, חקירות רקע, משפטי גירושין ובגידות וחקירות כלכליות. על מנת להשיג תוצאות התחום דורש אנשי מקצוע חדים ומפוקסים ולשמחתי אחוזי ההצלחה שלנו מאד גבוהים."

לא בגלל הרייטינג

בשנים האחרונות המשרד של קירש עומד מאחורי עשרות חקירות לאיתור אנשים אבודים, ששודרו בטלוויזיה.

מה המיוחד בעבודה עם הפקת טלוויזיה?

 "הפקת התכנית אבודים היא אחת ההפקות המקצועיות ביותר. אנשי ההפקה הם בעלי לב גדול, ממש לא עובדים עבור רייטינג ובכל זאת הרייטינג מרקיע שחקים. לאורך 6 עונותיה, התכנית זכתה למעלה מ- 40 אחוזי צפייה. ההפקה מדהימה, החל מהבמאי דוד דרעי, ועד צופית גרנט המגישה, העורכת והדבק שמחבר את כל חלקי ההפקה. המיוחד בצוות ההפקה שהם עוזרים לאנשים המגיעים אליהם גם אם הם לא נכנסים לשידור, וגם לאחר שמסתיימת תכנית, ההפקה ממשיכה ללוות את הגיבורים ולעזור בכל הצרכים המתעוררים".

מהי התכנית הזכורה לך במיוחד ?

"אחד הסיפורים שהרעידו לי את הלב, היה באחת מההפקות הראשונות. פנה להפקה אדם מבוגר בשם צבי שטען שהוא זוכר שבגיל 13 הוא שיחק עם ילד בשכונה והילד אמר שהוא יודע עליו סוד שאף אחד לא יודע. אותו ילד גילה לו שהוא מאומץ. כשצבי פנה לאמו היא אישרה את הסיפור והבטיחה לגלות לו מי הוריו האמתיים כשיגיע הזמן המתאים, אלא שאז היא נפטרה באופן פתאומי. במשך שנים הוא חיפש את משפחתו בכל מקום עד שהחליט לפנות לעזרת תכנית הטלוויזיה. ההפקה שלחה לנו את פרטיו ולאחר חקירה מאומצת גילינו את משפחתו ואף יותר מכך, שיש לו אח תאום. בדיקות הדי.אנ.אי אישרו ב- 100 אחוז התאמה ואף הסתבר שילדיהם דומים זה לזה. המדהים היה לגלות שצבי גדל בסביבה אשכנזית ואחיו אליעזר גדל בבית מזרחי, כך שלאליעזר היה מבטא מזרחי ולצבי אשכנזי. בעקבות התכנית נחשפנו לנושא ילדי תימן החטופים וילדים שהוריהם טוענים שהם נעלמו: החדשה מבחינתנו הייתה לגלות שאנשים התלוננו לא רק בשנות ה- 50 שחטפו את ילדיהם מיד לאחר הלידה. גילינו שגם עולים מרוסיה, פולין ומרוקו התלוננו שלקחו את ילדיהם בשנות ה- 80 וגם בשנות ה- 90. אנשים התלוננו שנעלמו להם ילדים לאחר הלידה, הם לא ראו את הגופה ואין להם קבר. יש לנו אפילו מקרה של עולה חדשה משנות ה- 90 שילדה תאומות יפיפיות, על פי תיאורה – בלונדיניות, בובתיות ורודות ועגולות לחיים. אחרי יומיים אמרו לה שאחת הבנות נפטרה. הילדה שנותרה שמעה במשך שנים עדויות מאנשים שראו מישהי שממש דומה לה, אפילו כשלמדה באוניברסיטה. לבסוף אמה פנתה אלינו לחקור את העניין". אנט מסרבת לגלות את סוף הסיפור בגלל הסכם סודיות שהיא חתומה עליו עם המשפחה. מבחינתה התרומה שלה היא באפשרות לעזור לאנשים הללו לסגור חור שהסתובבו עמו שנים רבות. עד היום היא ממשיכה לשמור על קשר עם המשפחה.

עוד סיפור ששודר בתכנית בחודש שעבר הוא של נערה בשם יונסו שחיפשה את אמה באתיופיה. סיפורה הקשה שילב רצח על רקע כבוד המשפחה ונקמת דם. אמה נשארה באתיופיה ויונסו עלתה עם אביה ומשפחתו לארץ ובהמשך נוצר ביניהם נתק והיא נשארה לבד. החיפושים אחר אמה של יונסו הרחיקו עד דרום אתיופיה. אנט: "ההפקה נאלצה להקים מאהל, היות ולא היה מלון בכל הסביבה. בעזרת אנשי שטח וסייענים מקומיים מצאנו את אמה של יונסו בכפר קטן שלא מסומן במפה, במקום ללא חשמל ומים. האם, שאינה יהודייה, נשארה באתיופיה אבל יונסו הצליחה לפתור את התעלומה. שוב הוכחנו שאין נקודה בעולם שאנחנו לא יכולים להגיע אליה."

בפרק ששודר לאחרונה "מחפשים את אבא", אנט השתתפה בעצמה והוצגה כחוקרת הפרטית המלווה את התכנית. היא סיפרה על חני לביא, שאמה היתה סכיזופרנית שלא קיבלה טיפול מתאים ובתכנית בחרו להדגיש את יחס החברה לאנשים כמוה. כשאמה של חני חלתה בסרטן חני החלה בחיפושים אחר אביה. "במהלך הצילומים אמה נפטרה ואנו מצאנו בארה''ב את אחותה שנמסרה לאימוץ. בחקירה מצאנו הרבה גברים שהיו בקשר עם אמה ויכלו לענות על התיאור של אביה אך לצערנו אותו עצמו לא איתרנו. גם אחרי התכנית אנחנו ממשיכים לקבל קריאות של גברים שצפו בתכנית ומבקשים לעבור בדיקות רקמות בתקווה שיזכו לגלות שחני המקסימה היא בתם".

איפה את אהובה?

מעבר לסיפורים ששודרו בטלוויזיה אנט משתפת אותנו בסיפורים נוספים, של אנשים שלא מעוניינים להיחשף ונותרו הרחק מאור הזרקורים: "סיפור שהגיע אלינו באופן פרטי ולא דרך ההפקה, הוא סיפור ממש מהאגדות, של אהבה מאד גדולה. פנה אלינו אדם בן 70 פלוס ששירת בצבא בסיירת מובחרת וסיפר שהיה מאוהב בפקידה הפלוגתית היפיפייה שלהם אך הוא מעולם לא התוודה על רגשותיו כלפיה. הוא נזכר שפעם אחת הקפיץ אותה הביתה ויצא למבצע סודי וכשחזר היא השתחררה ומאז לא נפגשו. אותו אדם נישא והתאלמן ויש לו ילדים ונכדים וכעת החליט שהגיע הזמן למצוא את אהבת נעוריו. הוא לא ידע פרטים למעט שמה הפרטי ושם משפחה משובש. אחרי חקירה ארוכה, שכללה ליקוט פרטים רבים, איתרנו את האישה בפריס ויצרנו ביניהם קשר. כמובן שהייתה שימחה גדולה והשניים נותרו בקשר עד היום."

"סיפור אחר הוא דווקא של משפחה יהודית אמידה, שבתה החליטה להתחתן באופן פתאומי. ההורים פנו אלינו וביקשו שנערוך חקירת רקע על הבחור, איפה הוא שירת? במה הוא עובד? האם הוא אמין? החקירה כללה מידע מקיף החל מאשפוזים, מחלות נפש, מחלות בריאותיות ורקע משפחתי ועד רמת תחביביו ואיפה הוא מבלה בשעות הפנאי. לשמחתי הבחור עבר את החקירה בהצלחה והבת קיבלה את בירכת הוריה לנישואין".

מה בנוגע לחקירות של בני זוג העומדים בפני גירושין?

"לדעתי כל מי שנכנס להליך גירושין גם אם זה הולך לגישור, צריך להפעיל חוקר פרטי על מנת לגלות מה מצבו של הצד השני. יכול להיות שתגלי שבן זוגך הוא בדיוק מה שהוא טוען אך יש סיטואציות של אנשים שמופתעים לגלות שיש לבן/בת הזוג דירה שלא ידעו עליה או כספים מוסתרים. ההוצאה על החקירה נחשבת זניחה לעומת ההפתעות שהם עשויים לקבל."

מה עם בגידות?

אנט מודה שגם זה חלק מהעבודה. הטיפים שלה למי שחושד שבן/בת זוגו בוגד בו, לא להתעלם מהאינטואיציה. "בוגדים מכחישים תמיד וגם משקרים", היא פוסקת בהחלטיות. "אם את/ה חושד/ת שבן/בת זוגך בוגד יש לחשוב על דרך הפעולה לפני נקיטת צעד קיצוני שיכול לגרום לקרע בלתי צפוי. כל פעולה יכולה להוביל לקרע שאין ממנו חזרה וכבר נתקלתי בזוגות שהיו רגע לפני הפיצוץ והפרידה ובסופו של דבר איחו את הקרע וחזרו לחיות ביחד. בחקירה שכזו צריך לאסוף את כל הראיות המושכלות שיכולות להגיע כראיה קבילה לבית משפט. האזנת סתר למשל לא יכולה להיות קבילה אם המרואיין לא שותף לשיחה." אנט מדגימה: "הגיעו אלינו למשרד זוג , אשה דתייה וגבר חילוני. האשה הסבירה: "אני לא אשתו והוא לא בעלי אבל אנחנו חושדים שבני זוגנו בוגדים ביחד. הגבר סיפר שאשתו באופן קבוע כל מוצ''ש מתלבשת, מתאפרת ויוצאת לסרט עם חברות. במעקב אחריה גילינו שכל מוצ''ש אשתו אכן יצאה מבית חברתה אך לא הגיעה לסרט. במקום זאת היא חברה לבעל של האשה הדתייה. מסתבר שאותו אדם, שהיה לכאורה מתחזק בדת בביתו, ואפילו הכריח את בנו להניח תפילין כל בוקר, הקים כת של אנשים שערכו מין בקבוצות וכמנהיג הכת כולם היו נתונים תחת מרותו. אחרי שהעניין התפוצץ והבאנו בפניו את הראיות והתמונות הגבר לא רצה לפרק את משפחתו ואחרי שעבר טיפול גמילה מסקס הוא ממשיך לחיות עם אשתו".

מודיעין אבל עסקי

למשרד החקירות של קירש יש עוד כמה תחומי עניין, כמו למשל מודיעין עסקי: "כל בעל עסק שמכבד את עצמו יזמין בשלב כלשהו חקירת מודיעין עסקי. בעיניי זה מקביל למודיעין צבאי. בעל העסק מבקש לברר את המידע על המתחרים שלו-ספקים, עובדים, לקוחות, מחזורי מכירות, כדי לדעת מול מי הוא עומד. אפשרות נוספת היא לגבי שותפים. לפני מספר חודשים פנה אלינו איש עסקים מניו יורק שרצה לעשות עסקים עם איש עסקים מהארץ וביקש שנעשה חקירת רקע על אותו בן אדם לפני שהוא משקיע עמו כסף רב. בחקירה שערכנו מצאנו שאותו אדם הוא נוכל שהפיל ברשתו כמה אנשים. בעזרת הראיות שגילינו חסכנו לאותו איש עסקים כסף רב."

גם תחום הקניין הרוחני וזכויות יוצרים אינו פוסח על משרדי החקירות: "בשנת 2008 בעקבות מסע פרסום לחברת ביטוח ישיר, שנקרא "דוד הכי טוב", בהשתתפותו של משה איבגי, פנה אלינו עו''ד שייצג אדם בשם דוד מאזור הצפון שטען שהוא "דוד הכי טוב" והפרסומת משתמשת בשמו ללא רשותו. בבדיקה שערכנו הסתבר שהקופירייטר שעבד בחברת הפרסום שבנתה את הקמפיין, עצר לדוד טרמפ ותוך כדי שיחה דוד סיפר לו על עצמו ועל הכינוי שהוא ידוע בו. על סמך דמותו הומצאה דמותו של דוד בפרסומת. בין הראיות שהבאנו היו הקלטות עם הקופירייטר שהודה כיצד הגיע לרעיון להמציא את הדמות. בזכותנו דוד זכה בפיצוי של 400 אלף ש''ח".

מהן שיטות החקירה שלכם ועד כמה את שותפה לחקירה עצמה?

"אני חלק מהחקירה לכל אורכה. במשרד אנו 8 חוקרות שעובדות הרבה שנים ביחד, ואנו מאתגרות זו את זו ופועלות יחד כמו משפחה אחת. כל אחת ממונה על תיק, גם נתי שותפתי וגם אני מעורבות בתיקים. אם צריך אני אף יוצאת לשטח בעצמי. מאז ימי קולומבו קצת השתכללנו. האינטרנט מהוה מקור חקירה מעולה. יש לנו יכולת להגיע למידע שאנשים רגילים לא יודעים איפה לחפש. יש בידינו ציוד משוכלל של מצלמות לצורך מעקבים, אנו יודעות מתי צריך רכב או אופנוע למעקב. עם הניסיון לומדים את הצורך. בתחילת דרכי יצאתי בעצמי לעקוב בשטח אבל כיום אני יכולה להיכנס לחברה לבקש מידע ולשמחתי אנשים נפתחים לפניי. במשרד שלנו אנו לא מתייחסות לכל חקירה כתיק שצריך לסגור. הלקוחות שלנו נכנסים אלינו הביתה ולתוך הלב. עד היום אני מתכתבת בפייסבוק עם אמא שעזרנו לה לאתר את בתה ברוסיה והיא לא מפסיקה להודות לנו ויש עוד רבים כאלו."

(צילום אינגריד מולר)

2014-12-14 00:00:00
2037-08-26 02:58:00

כתבות נוספות

עידן הפוטבול

הספורט הכי אמריקאי שיש הולך ותופס תאוצה גם במודיעין, כאשר חמש שנים מאז הקמתו מפעיל המועדון המקומי לא פחות משמונה קבוצות

ריהוט משרדי ואקססוריז לסביבת עבודה נעימה

סביבת עבודה נעימה היא מרכיב חשוב בהבטחת הצלחה ופרודוקטיביות של העובדים במשרד. לריהוט המשרדי ולדרך בה אתם מעצבים את החלל יש השפעה עצומה על היכולת שלכם להפיק את המיטב מעצמכם ומהאנשים שאיתם אתם עובדים. הנה כמה כללי מפתח

עידן הפוטבול

הספורט הכי אמריקאי שיש הולך ותופס תאוצה גם במודיעין, כאשר חמש שנים מאז הקמתו מפעיל המועדון המקומי לא פחות משמונה קבוצות

המשך קריאה »

ריהוט משרדי ואקססוריז לסביבת עבודה נעימה

סביבת עבודה נעימה היא מרכיב חשוב בהבטחת הצלחה ופרודוקטיביות של העובדים במשרד. לריהוט המשרדי ולדרך בה אתם מעצבים את החלל יש השפעה עצומה על היכולת שלכם להפיק את המיטב מעצמכם ומהאנשים שאיתם אתם עובדים. הנה כמה כללי מפתח

המשך קריאה »

ביטוח בריאות

ביטוח בריאות הוא סוג של כיסוי ביטוחי שמשלם עבור הוצאות רפואיות, כגון ביקורי רופא, טיפול בבית חולים ותרופות מרשם

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך