משפחה בהפרעה

יהודה גולן

שוטרי תחנת מודיעין הוזעקו השבוע לדירה בעיר וכשנכנסו מצאו בה שלושה בני משפחה נסערים: אב אם ובנם, בגיר בן 19, שידו שותתת דם. מבדיקה ראשונית התברר כי ויכוח חריף פרץ בין האם לבנה, במהלך הוויכוח נחתך הבן באצבעו שדיממה. הבן טען באוזני השוטרים כי אמו דקרה אותו בסכין וכך נפצע. הוא סיפר כי ויכוח שגלש לפסים פיסיים, הביאו לכך שאמו נטלה סכין ודקרה אותו בידו.

האם כמובן הכחישה את העניין והסבירה לשוטרים כי אכן פרץ ויכוח בינה ובין בנה, אלא שהוא הטיח ידו בחוזקה על דלת חדרה וגרם לדלת נזק, תוך כדי כך הוא נפגע בידו ודימם. בחיפוש שערכו השוטרים בדירה הם מצאו תחת מזרון המיטה סכין ועליה סימני דם, מה שמחזק את דברי עדותו של הבן שטען כי נפצע בעת שניסה להוציא את הסכין מידי אימו ונחתך. השלושה נלקחו לתחנת המשטרה ונחקרו ובסיום החקירה שולחו לביתם עם הגבלות מסויימות.

מקרים נוספים

בשבוע שבו מציינת מודיעין (עם שאר העולם) את "יום האם" שהפך ל"יום המשפחה" – לא היה יכול להיות סיפור שממחיש טוב מזה כי המצב אצל רבות ממשפחות העיר רחוק מלהיות אידילי. להיפך. מקרים רבים של אלימות והתנכלויות מטופלים על-ידי רשויות הרווחה. מה שמפתיע הוא שבניגוד לדעה הרווחת – לא כולם מתאפיינים בגבר/אב/בעל שמכה את אשתו או הילדים.

טלי גולדנברג, מנהלת "המרכז לשלום המשפחה" במודיעין, נקראת לפעולה כאשר ויכוחים "רגילים" יוצאים משליטה ומתדרדרים לאלימות של ממש. "הידיעות על נשים שהוכו נאנסו ונרצחו  וגילויי האלימות לא פוסחים על אף שכבה באוכלוסייה", היא אומרת. "ומסתבר שהסכנה הגדולה ביותר לנשים היא בתוך המשפחה".

בכמה מקרים טיפלת בשנה האחרונה?

"בשנה האחרונה בלבד הופנו לטיפול במרכז לשלום המשפחה שבעים מקרים שונים של גילויי אלימות בתוך המשפחה. למרות שמדובר במספר נמוך יחסית לגודלה של העיר".

איך אתם מגיעים למשפחות שבהן מתגלה אלימות?

"ההפניות מגיעות בדרך כלל מהמשטרה. חלק מהתלונות מגיעות גם מהאגף לשירותים חברתיים בעיר, וגם מגורמים מטפלים בקהילה או פניות עצמאיות של שכנים או בני משפחה אחרים".

וכשאתם יודעים מזה, מה עושים?

"מטפלים בעיקר באמצעות סדנאות שאנחנו מקיימים במרכז וגם פגישות פרטניות עם בני זוג אלימים ובהרבה מקרים גם פגישות יחידות רק עם בן זוג אחד, כשנוצרת בעיית אמון בין בני הזוג ואז אי אפשר לטפל בהם ביחד".

יש גם טיפולים קבוצתיים?

"כן. במרכז מתקיימות קבוצות טיפול לנשים ולגברים וכן טיפול פרטני בהתאם לצורך, אבל עיקר המשתתפים בקבוצות הן נשים".

אתם מטפלים גם באלימות כלפי קטינים?

"לא. את הטיפול בקטינים מוסדות העירייה מבצעים באמצעות אגף הרווחה, מכיוון שאלימות נגד קטינים מחייבת טיפול של עובדי נוער בעלי הכשרה מיוחדת. פקידי נוער על פי חוק רשאים במקרה שיש בידיהם מידע על אלימות נגד קטינים, להיכנס לבית כדי לאתר את המקרה, אנחנו במרכז מטפלים באלימות במשפחה בין בני זוג או כלפי בגירים אחרים במשפחה ואין לנו את הסמכויות של פקידי נוער".

איך את מאפיינת את מקרי האלימות בתוך המשפחה?

"בדרך כלל האלימות באה מצד הגבר, אבל יש מקרים שבהם האישה דווקא מפעילה אלימות. אמנם לא בהרבה מקרים אבל נרשמו מקרים כאלה. האלימות של האישה יכולה להתבטא במספר צורות, ברוב המקרים האלימות באה לידי ביטוי בשתיקות רועמות, בהתעלמות מבן הזוג, אבל ישנן גם נשים שנוקטות באלימות ממש, זורקות חפצים, שוברות דברים וגם במקרים קיצוניים מכות ממש".

ומבחינת האלימות בכלל במדינה, מהו מקומה של מודיעין?

"בסך הכל יחסית למקומות אחרים אנחנו במצב טוב, כי למרות שיש כאן כשבעים מקרים בשנה ויש עוד מקרים נוספים של אלימות כלפי קטינים שעל כך אין לי דיווח למסור, הרי שעיר בגודל של מודיעין, יחסית האלימות כאן בין בני זוג לא גבוהה".

אפשר להסביר את זה?

"אפשר. כמובן זה לא מדע מדוייק, אבל הרמה הסוציו אקונומית כאן, רמת ההשכלה, איכות התושבים, כל אלה מגבירים באופן טבעי את המודעות אצל האנשים נגד האלימות. האנשים במודיעין מבינים כי גם כשנוצר משבר בזוגיות, עדיף להגיע להסדר בצורה מסודרת לטובת הילדים ולטובת בני הזוג, בלי אלימות".

ומצד שני מודיעין היא כמעט השיאנית במספר מקרי הגירושין ישראל

"נכון ואת זה מסבירים מהצד השני, של תושבים קרייריסטים, שמכורים לעבודה מלחיצה, שמגיעים הביתה מאוחר, עובדים סביב השעון וגם שיש להם יכולות כלכליות והישגיות כלכלית והם במירוץ לקנות בית יותר גדול, וזה מכניס אותם ללחצים שמביאים למשברים".

מקרים נוספים

לפני מספר שבועות נעצר תושב העיר בחשד כי תקף את אשתו, בעט בבטנה והיכה אותה, רק מכיוון שהיא עוררה את חמת זעמו על מסע קניות בכרטיס אשראי. הגבר לקח את כרטיס האשראי של האשה, גזר אותו ובאותה הזדמנות גם בעט בבטנה ויצא מהבית.

מקרה נוסף אירע בעיר לא מזמן כשגבר נוסף התעצבן על אשתו וקרע את כרטיס האשראי שלה. היו גם מקרים בשנה האחרונה שבהם נער היכה את אביו ליד קניון עזריאלי ועוברים ושבים הזעיקו את המשטרה.

אלימות במשפחה נרשמה גם בעיר הסמוכה מודיעין עילית, כשאב נעצר בחשד שביצע מעשים מגונים בשתי בנותיו הקטינות. במרכז לשלום המשפחה אומרים כי "העיר תפעל כדי לממש את זכותו של כל פרט בקהילה לחיות בסביבה מוגנת ובטוחה, ולהטמעה וקידום של ערכים ונורמות קהילתיות של כבוד הדדי, סובלנות, אי אלימות ושמירה על זכויות הפרט".

ויש גם אמנה

ב- 15 לדצמבר האחרון ציין המרכז לשלום המשפחה ומניעת אלימות בשיתוף עם יועצת ראש העיר למעמד האישה, ד"ר אורנה מגר ופרויקט "עיר ללא אלימות", את נושא המאבק באלימות נגד נשים ובמשפחה במסגרת יום עיון לגורמים שותפים ומטפלים בעיר. במהלך הכנס התרשמו המשתתפים מעבודות אמנות של בני נוער, תלמידי תיכונים בעיר, בנושא מניעת אלימות ובאותה הזדמנות חידשה העירייה את האמנה למניעת אלימות במשפחה של העיר מודיעין, שנחתמה בזמנו בשנת 2001 על ידי ראש העיריה הראשון של מודיעין, משה שכטר.

(צילום אילוסטרציה:Photobucket )

2014-01-29 00:00:00
2035-03-20 03:57:00

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך