כי בת שישים היא!

ערן קמינסקי

השבוע נרשם הישג משמעותי לרפואת הפוריות בישראל, כשאישה בת 60 הצליחה ללדת תינוקת בריאה. האישה אמנם סבלה מרעלת הריון חמורה (בעקבותיה הובהלה לחדר הניתוח בבית החולים קפלן) אולם בסופו של דבר הכל הסתיים בשלום.

מי שעומד מאחורי הדרך הרפואית שעשתה האישה בדרכה להורות בגיל כה מבוגר הוא ד"ר איליה בר ממכבים, אשר טיפל באישה בשנים האחרונות, כשחלקו העיקרי של הטיפולי נעשה אף בחו"ל. ד"ר בר מנהל את "המרכז לטיפולי פוריות" המחזיק סניפים בתל אביב, מודיעין, אשדוד, באר שבע והרצליה. בר היה מחלוצי ההפריות החוץ גופיות בישראל לפני שלושים שנה וניהל שלל מחקרים בנושא שנערכו בארץ. בנוסף הוא מייעץ ליחידות טיפולי פוריות בארץ ובחו"ל ובעבר אף ניהל כמה מהן.

ד"ר בר, למה בעצם אישה בגיל 60 רוצה ללדת?

"התשובה היא מאוד פשוטה: בכל אחד מאיתנו נמצא הקידוד הגנטי שרוצה להפיץ את המטען הגנטי שלו וללדת ילדים. במיוחד כאשר מדובר על נשים שטרם הצליחו ללדת בעבר. אותה אישה לא התחילה את הטיפולים עכשיו, אלא כבר לפני 15 שנים. היא הגיעה אלינו למרכז לפני בערך חמש שנים והצליחה להיכנס להיריון שהסתיים בהפלה על רקע גידול שצמח ברחם שלה. אחרי הניסיון הזה, שלא צלח, לא יכולנו להגיד לה 'לא' והחלטנו להשקיע כל מאמץ בשיקום הרחם, כולל ניתוח מסורבל בו הצליחו להסיר את הגידול מבלי להסיר את הרחם עצמו. וכך לבסוף הצלחנו להשיג הריון נוסף שהסתיים בלידה".

איך בכלל אפשרי לאישה בגיל כזה לשאת הריון בהצלחה?

"קודם כל, כל הגישה הזאת שבגיל מאוחר אי אפשר להיות בהריון, צריכה להשתנות. זאת מכיוון שתוחלת החיים בישראל עומדת כיום על 83 וכל הזמן היא מתארכת. כך שמה שהיה נכון ללפני חמישים שנה כבר לא נכון להיום. אם בעבר חשבו שגיל גבולי להיכנס להיריון הוא בסביבות גיל ארבעים, הרי שהיום כבר אפשר לחשוב על גיל שישים. מעבר לזה, גם הבריאות הכללית השתפרה עם השנים. לקראת ההריון עשינו בירור מאוד מקיף, עד לרמה של קריאת המפה הגנטית שלה, הכוללת תחזית למחלות הצפויות אצלה ב'גיל השלישי'. אם לא היינו מטפלים בה כבר כמה שנים ולא היה את ההריון שלא צלח, לא היינו נכנסים לזה בגיל כזה. זה היה מקרה יוצא מן הכלל, מצפונית ורגשית, והרגשנו מחוייבים למלא את הציפיה שלה".

בתמונה ד"ר בר. "הרגשנו מחוייבים למלא את הציפיה שלה" (צילום פרטי)

2016-08-03 01:00:00
2036-08-13 03:57:00

כתבות נוספות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך