לקליטה לחץ ENTER

יהודה גולן

לאט לאט, או מהר מהר, המחשב משתלט על חיינו ומה שנראה עד לפני זמן לא רב כמדע דימיוני מוחלט, הופך למעשי וממשי. כך גם בתחום טיפולי הפוריות, כשזוגות שהצליחו להתגבר על בעיות הפוריות הסתמכו בדרך כלל על הידע והניסיון של הרופא המטפל עד  שבסופו נולד התינוק.

עכשיו משתנת התמונה, כי אם אבחנת הסיבת לעקרות וקביעת הטיפול הנכון נעשים בדרך כלל על בסיס הידע והניסיון האישיים של הרופא, תוכנת מחשב חדשה שנכנסה לאחרונה מסייעת לרופאים בתהליך קבלת החלטות בכל הקשור לטיפולי הפוריות. התוכנה נכנסה גם למרכז הרפואי לפוריות והיו"ר ד"ר איליה בר תושב מכבים מסביר: "בעולם שבו כמות הידע הולכת וגדלה בקצב מטורף, יש לכך חסרונות שמתבססים רק על ניסיונו והידע של הרופא עצמו, מה שמגביר את הסיכון לטעויות עכשיו יש תוכנת מחשב שקובעת למעשה את הטיפול בעקרות".

תוכנת מחשב המבוססת על טכנולוגיית בינה מלאכותית בשם FertiPro Expert system, המופעלת כבר במרכז הרפואי לפוריות ומסוגלת לקבוע אבחנות על סמך בדיקות רבות שהמטופלים עוברים. המחשב מאתר וממליץ על הטיפול המתאים ביותר שמשלב פתרון לכל ליקוי הפוריות שנמצאו בו זמנית, מאחר ולפעמים מתמודדים בני הזוג והרופאים, במקביל עם יותר מגורם אחד שגורם לעקרות.

לדברי ד"ר בר, "התוכנה מעבדת מאות פרמטרים שונים על בני הזוג כולל הגיל, וההיסטוריה של טיפולי הפוריות הקודמים, בדיקות הדמיה שונות, בדיקות דם, גנטיקה ואמבריולוגיה (בדיקות של ביציות, זרע והעוברים שנוצרים מחיבור ביניהם כולל אבחון גנטי). החלטה שהרופא מקבל מבוססת על המלצות התוכנה וכך משך הטיפולים מתקצר באופן משמעותי והסיכון לטעויות אנוש פוחת דרמטית".

לדברי ד"ר בר, כמות הידע שהולכת וגדלה יחד עם החיבור שנוצר בין רפואת הרבייה לבין מדעי הגנטיקה והביולוגיה מחייבים שיתוף מומחים בתחומים שונים כדי לקבל החלטות טיפוליות. זה כמובן הליך יקר ובלתי ישים כיום. השימוש בטכנולוגיות של בינה מלאכותית מאפשרת ניצול יעיל של הידע בתחומים הנ"ל כדי לאפשר למטופלים טיפול יעיל והשגת היריון ולידת ילד בריא בדרך הכי קצרה, ללא מסע בדרך המתסכלת של ניסוי וטעיה.

בתמונה ד"ר איליה בר. "התוכנה מעבדת מאות פרמטרים שונים על בני הזוג" (צילום יח"צ)

 

2016-01-26 00:00:00
2016-01-26 00:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך