מלחמתו של הלגיון העשירי

אבירם שקד

צריך להעריץ את היכולת של בן שהר ליפול ולקום, לנסות שוב ושוב בלי להתייאש. הכי קל היה לחזור הביתה, עם הסטטוס "לגיונר", לשבת על חוזה יפה ולשים את העשרים גולים לעונה. במקום זה הוא ממשיך להתעקש, רחוק מהבית, למרות הלעג ומול הספקות הוא מוכן לנסות הכל. אפילו להחליף שם. זאת לא בדיחה. זאת הוכחה. צ'רצ'יל אמר שהצלחה היא היכולת לעבור מכישלון לכישלון מבלי לאבד את ההתלהבות. אז חדשות טובות. הוא עדיין לא איבד את ההתלהבות.

גמר חתימה טובה, יקיר העיר המבקיע מצא קבוצה חדשה. ארמיניה בילפלד תהיה התחנה העשירית במספר בשבע שנות קריירה בוגרת, לא כולל תחנת רכבת מרכז. להלן מורה נבוכים, מוגש כשירות לבתיה.

על העיר:

בילפלד שוכנת על חבל הריין שבצפון גרמניה. העיר נוסדה בשנת 1214 על ידי הרוזן הרמן ראוונסברג הרביעי, לשם הגנה על העוברים ושבים במעבר יער טויטובורג. יער טויטובורג, אגב, ידע התרחשויות היסטוריות רבות. בין השאר, על פי האגדה, היה זה המקום שבו הביסו השבטים הגרמאנים, מונהגים בידי ארמיניוס, את הצבא הרומי.

בפוגרום ליל הבדולח בנובמבר 38', נשרף בית הכנסת של העיר והמנון המפלגה הנאצית, ה"הורסט וסל", נקרא על שם בן העיר שהיה לאייקון נאצי.

לאחר המלחמה הוקמה אנדרטה בכניסה לתחנת הרכבת ממנה נשלחו היהודים אל מותם ושמות כלל הנרצחים בני העיר נחקקו עליה. ברחובות בילפלד פזורות אבני מדרכה זהובות מול מפתן הכניסה לבתים ועליהן מוטבעים שמותיהם של היהודים שהתגוררו במקום, תאריך לידתם ותאריך שילוחם בטרנספורטים. פרויקט ניקוי אבני הזהב הללו נערך מדי שנה על ידי תלמידי בית הספר המקומי.

בילפלד היא עיר תאומה של נהריה, בהמשך למסורת הייקית של נהריה, שנבנתה על ידי יהודים מגרמניה. בשנת 1988 מימנה בילפלד בנייה מעל האתר הארכאולוגי של הכנסייה הביזנטית בנהריה ואף שלחה מומחים לשקם את רצפת הפסיפס. לאות הוקרה נקראו הרחובות המובילים לאתר "רחוב בילפלד" ו"שביל בילפלד".

על הקבוצה:

ארמיניה בילפלד נוסדה ב-3 במאי 1905 וזכתה מאז בשלוש אליפויות. כלומר, אליפויות הליגה השנייה (1978, 1980, 1999). באמתחתה של הקבוצה גם ארבעה גביעים, האחרון שבהם מ-1974, גביע מערב גרמניה. כיום משחקת הקבוצה באצטדיון בילפלדר אלם שמסוגל להושיב 27,300 צופים.

בשנות ה-70 הסעירה את הכדורגל הגרמני שערוריית ענק: מנג'ר קבוצת קיקרס אפנבאך נחשד במכירת משחקים. הפרשייה נקשרה גם בפ"צ קלן, שאלקה 04, הרטה ברלין וארמיניה בילפלד. מספר שחקנים הושעו ממשחק לצמיתות וכל הנקודות שצברה בילפלד בעונת 71/72 נשללו ממנה ובאופן לא מפתיע הקבוצה נשרה לליגה האיזורית בתום אותה עונה.

במשחקה הראשון אי פעם לבשו שחקני הקבוצה מדים בצבע כתום. לבונדסליגה עלתה הקבוצה ב- 1970 כשהיא משחקת בצבעי כחול ולבן. מהבחינה הזאת בן שהר כבר מתאים בול. צ'לסי, ק.פ.ר, שפילד וונסדיי, פורטסמות', דה חראפשחאפ, אספניול, אוקזר, הרטה ברלין ואפילו נבחרת ישראל- כל הקבוצות שבן לבש את מדיהן משחקות בצבעי כחול לבן. כולן חוץ מהכבשה האדומה, הפועל תל אביב.

ארמיניה בילפלד רגילה להתנדנד בין הליגות. אחרי שהייתה בעבר בבונדסליגה היא מצאה את עצמה בליגה השלישית, אשתקד סיימה הקבוצה במקום השלישי ועלתה לליגה השנייה. העונה היא מדורגת, כרגע, במקום ה-15 מתוך 18 קבוצות, מקום אחד בלבד מעל זה המוביל למבחני הירידה, עם 21 נקודות ב-19 מחזורים.

(צילום אסף לב)

2014-01-29 00:00:00
2014-01-29 00:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך