האקדמיה לטניס

אבירם שקד
2013-09-11 01:00:00
2037-09-23 03:45:00

 זה פחות או יותר הסיפור מאחורי 'האקדמיה לטניס איתי', שהקים ניסים אדרי, המוצאת את עצמה בתוך חמש שנים בלבד בליגת העל לנערים עד גיל 16 

אימפריות טניס מכובדות נפלו שדודות, אפילו אביחי צאלה, שחולש על חלק ניכר משוק הטניס המקומי, הפסיד בשני מפגשים. 'האקדמיה לטניס איתי' צלחה בית אזורי של ארבע קבוצות והעפילה לבית הגמר. האנליסטים נתנו לה סיכוי קטן מאד מול היריבות מירושלים, קרית אונו ויפו, אבל בסופו של דבר, כפי שקורה בדרך כלל לאנליסטים, הם מחייכים בהתנצלות. 'האקדמיה' ניצחה את הירושלמים הזחוחים, הפילה את קרית אונו הבטוחה בעצמה, ובסופו של יום ארוך במיוחד – פרי מוחם הקודח של חכמי הטניס בארץ – זכתה בכרטיס הנכסף לליגת העל, בצוותא עם הנציגה היפואית. מדהים, כבר אמרנו?

"התמודדנו מול 'אביחי', קרית אונו, יפו, אקדמיות בירושלים, מרכזי טניס גדולים ומרשימים בלי סוף”, מתמוגג אדרי, מנהל האקדמיה, “באנו וחילקנו סטירות, בום, לך הביתה, בום, לך הביתה, ככה עד הסוף. אין דברים כאלה. אין יותר אדיר מזה. כמה קטנים, ככה גדולים. נתנו לנו גביע של מטר גובה, איתי בקושי הרים אותו. שנה הבאה רמת השרון, אימפריות של שנים… ואנחנו – זה לא נתפס. כל הכבוד לילדים, להורים, כולם עשו את המקסימום".

לסמן 'וי'

נציגה מקומית בליגת העל בטניס? בהחלט מדובר בהישג מרשים. היסטורי אפילו. גאווה אדירה. אי אפשר להפריז בסופרלטיבים. 8 קבוצות הטניס הטובות ביותר בארץ, ואנחנו ביניהן. אנחנו! אם שחר ויוליה נסעו לאימונים עם כרטיסיות נוער ונאלצו להרחיק לקצוות הארץ, מסתבר שדור העתיד פשוט צריך לחצות את הכביש. כשמדובר בספורט יקר כמו טניס, כפי שמעיד אדרי ("מחבטים זה קלאצ', מדוייקים, יקרים, 2,000 שקל מחבט, מי שאין לו את הכי טוב יפגר מאחור, גידים 'לקסינוס', הכל זה מדע בדיוני. ואי אפשר להתפשר. יש גם גידים שעשויים ממעיים של פרה") – אז הרווח כולו של הילדים. למעשה, של ההורים שלהם. מה שכן, עשירים, עניים, אם יש פלח אוכלוסיה מקופח בכל מה שקשור לספורט הלבן, אלה ככל הנראה הטבעונים.

"הבן שלי, איתי, היה מתאמן בבית ספר לטניס. הגעתי לסכומים של כסף שבא לך למות. ועדיין צריך עוד, ועוד, ועוד. ואף פעם לא מספיק, עוד שעות, עוד כסף, מעגל שלא נגמר. אמרתי 'בכסף הזה אני יכול לפתוח לו בית ספר בעצמי', אמרתי ועשיתי. מצאתי מגרש, הבאתי מאמן, והופ, נוסדה 'האקדמיה לטניס איתי'".

יש הורים שקעקעו על גופם משאבת אינסולין כי לבנם יש כזאת, מסופר על אבא שסוחב את בתו המשותקת על גבו בכל טריאתלון, ובסין יש אמא מיליונרית שמנקה רחובות כדי לשמש דוגמה לילדים. הורים כבר עשו דברים למען ילדיהם, עכשיו אפשר לסמן 'וי' על "להקים אקדמיה לטניס".

ההיבט המנטאלי

"ניק בוליטר יכול לבוא ללמוד ממני", ניסים קובע, אך מסייג: "אני למדתי שהכי חשוב זה צניעות". ובכן, מי זה ניק בוליטר? סתם, מישהו שהקים את אחת האקדמיות המוצלחות בעולם. אבל שטויות, מה שניסים עשה – בלי להשוות – בהחלט מעורר השתאות. תוך חמש שנים הפכה 'האקדמיה' ממוסד של בן-אדם אחד לאקדמיה אמיתית של 300. ויותר מזה – תוך חמש שנים היא מוצאת את עצמה בליגה של הגדולות, ליגת העל לנערים. עד כדי כך ניסים אדרי, שעוסק בנדל"ן בכלל, נכנס חזק לעניין, שהוא למד שנה אימון מנטאלי במרכז לפסיכולוגיית ספורט. עכשיו באקדמיה שלו יש גם מאמנת כושר, פסיכולוגית ספורט ויועץ מנטאלי. נו, ככה מגיעים להישגים.

"אני לא מרוויח מזה כלום. יש דברים יותר חשובים, אהבה, תשוקה, נתינה. גם לי יש ילדים, אני יודע מה זה. לא יכול להיות שחוגים ואימונים, עולים כל כך הרבה כסף. במציאות הכלכלית של היום הורים לא עומדים בזה והילדים לא מקבלים מספיק כדי להצליח. מעבר לזה, ספורטאי צעיר שומע את ההורים רבים בגלל הכסף על החוגים, שומע את הדיבורים בבית, וזה פוגע בו. אם לא היו לי עכשיו פרויקטים על הראש בנדל"ן, הייתי נכנס לפוליטיקה ומשנה את זה". 

לפעמים כדי לשנות צריך רק כמה אנשים שרוצים לעשות את זה. אולי זו בעצם המסקנה.  הקרדיט הגדול מגיע לילדים. אולי הדבר הבא בטניס הישראלי – עם קצת מזל, גם בטניס העולמי. איתי אדרי, הבן של – האתרוג – רק בן 15 ואחד הטובים בארץ. ביום הגמר הוא שיחק לא פחות משמונה משחקים תוך 12 שעות. ירון גיברמן ("פעם הוא לא היה פוגע בכדור") ניצח תחרות בברלין – האימונים הפכו אותו למכונה משומנת (“פתאום הוא לוקח מקום ראשון, ושוב פעם מקום ראשון, ושוב פעם”), וביחד עם אור בן חיים השלושה הרכיבו את נבחרת 'האקדמיה' שסיימה עונה מתישה בהעפלה מתוקה. לשנה הבאה, כאמור, ברמת השרון הבנויה.

אדרי בסיכום מתלהב: "אתה רואה אותם, אתה מת. איתי גלדיאטור. ירון עשה דרך מדהימה. לאור יש פוטנציאל ענק. ויש גם את נאור, דור, זוהר, איתי והיניבים. כולם נהדרים. וההורים שלהם לא פחות. כולם נתנו הכל. כיף. כל מה שייתן הטוטו בשנה הבאה בליגת העל, הכל הולך אליהם, אני לא צריך את זה. חולצות, נעליים, מצידי שילכו למסעדות עם הכסף הזה. מגיע להם".  

בתמונה: אדרי והשחקנים. בין 8 הקבוצות הטובות בארץ ( צילום פרטי)

כתבות נוספות

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

המשך קריאה »

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »