תלונות שווא במשטרה: כיצד לנהוג?

עורך הדין בועז גורק

אלימות במשפחה היא רעה חולה, פגיעה בבן הזוג החלש וניצול חולשותיו אם פיזיות אם רגשיות, הינם בעיניי הדבר המתועב ביותר.

דבריי מופנים רק לאותם גברים אשר העלילו עליהם בתלונות שווא או תלונות סרק במשטרה. לאלה אשר נפלו קרבן לעלילת שווא במשטרה של בת הזוג אשר נעשתה בכוונת מכוון על מנת להרחיקו מהבית תוך ניצול גורמי אכיפת החוק.

עצות אלו אינן רלוונטיות לגבר אשר באמת נוהג באלימות כלפי בת זוגו, גבר אשר הוא אלים או פוגע, לא רק פיזית אלא גם מילולית, מקומו מחוץ לבית המשותף.

כל המערכות צריכים לעשות כל שלאל ידם כדי לבער את תופעת האלימות במשפחה. אין ספק שאחת התופעות המכוערות בהליך הגירושין הינה תופעת תלונות  השווא במשטרה.

אין זה סוד שלדאבוני זוהי לעיתים שיטה, להמליץ להגיש תלונה  במשטרה על מנת להרחיק את בן הזוג מהבית.

לרוב הדברים משתלשלים כך:

 היה ביניכם ויכוח, בת הזוג ללא כל סיבה מתקשרת למשטרה ומייחסת לך דברים נוראים ואיומים. איימת על חייה…הרבצת לה …וכו. התאם לתקנות, המשטרה מחויבת ליצור הפרדה בין בני הזוג. לפיכך, לרוב המשטרה גם מבלי לבדוק אמיתות הטענות, מרחיקה מיד, את בן הזוג  לתווך זמן של בין שלושה לשבעה הימים .

לקראת תום ימי ההרחקה  בת הזוג (ברוב המקרים) מבקשת בבית המשפט  למשפחה צו להרחקת האיש מהבית, בקשה זו קרויה בקשה ל"צו הגנה".

בבקשתה מפרטת בת הזוג את העובדה שהאיש מסכן אותה או את ילדיה, מצרפת את התלונה במשטרה, ומובאת מיד בפני שופט תורן.

גם כאן בית המשפט לעיתים קרובות נעתר לבקשה ובמעמד צד אחד  קרי ללא נוכחות האיש מרחיקה אותו לתקופה של עד שבעה ימים נוספים.

בית המשפט מחויב לקבוע את התיק לדיון  לשמיעת גרסת בן הזוג, ולזמן את האיש לדיון בתווך זמן זה.

התוצאה המידית ניכרת מיד, האיש מושפל מורחק מביתו וממשפחתו על לא עוול בכפו. האישה נותרת לבד בבית עם הילדים ומצויה בעמדת מיקוח טובה הרבה יותר לעת הפרידה כאשר מתנהל מו"מ עם בן זוג אשר מורחק מהבית.

דבר זה כשלעצמו גורם לפגיעה רגשית, השפלה, ותחושת החמצה וכאב  שהיטיב לתאר כבוד השופט יעקב כהן:  (בתמ"ש  13353/04)

   "הרחקתו של אדם מדירת מגוריו, תוך כפיית ניתוקו ממגורים משותפים עם ילדיומהווה פגיעה אנושה בזכויותיו האנושיות והאזרחיות הבסיסיות ביותר.

  גם הסדר הראייה המוגבל הנכפה על צד המורחק מביתו, כפועל יוצא מההרחקה מבית המגורים המשותף, רצוף  בתחושות כאב , צער והחמצה".  (הח"מ ייצג את בן הזוג בתיק זה.)

לאור האמור ההתנהלות של בן הזוג כמו כן מוכנות לתופעה זו ואופן ההתנהלות בה הינם קריטיים. אומר בזהירות שבהתנהלות נכונה ניתן אפילו למנף את התלונה השקרית לקידום האינטרסים דווקא של הנפגע מתלונת השווא.

הבאתי כאן מספר כללים חשובים הנוגעים להתנהלות לעת תלונת השווא:

 • בת הזוג הרימה טלפון למשטרה, אל תתלהם, המתן בכניסה לבית לשוטר שיגיע.
 • במשך ההמתנה למשטרה, שמור מרחק מבת הזוג ואל תחליף עמה מילה. מומלץ להמתין בכניסה לבית. בשום אופן אל תתרחק מהבית.
 • כשמגיע שוטר יש לשתף פעולה עמו ולהתלוות עמו לתחנת המשטרה. כשתגיע לתחנת המשטרה תתבקש להיכנס לשוטר תורן לחקירה.
 • חשוב לזכור: בת הזוג בינתיים מסרה תלונה מפורטת למשטרה.
 • חשוב מאוד: לעת החקירה במשטרה עו"ד אינו יכול להיות נוכח, אך לאחר שהשוטר מקריא לפניך את התלונה ומה מיוחס לך, אתה רשאי להתייעץ עם עורך דין בטרם תגיב.
 • בשלב זה מאוד חיוני וקריטי  להתקשר מיד לעורך דין לספר לו במה אתה נחשד ולבקש ממנו הנחיות כיצד לענות לאישום המיוחס לך.

אם עו"ד יכול להגיע לתחנה, מה טוב, אם לא שיענה ויסביר בטלפון.

 • לעתים קרובות מדי המשטרה ממליצה על הגשת כתב אישום ובמקביל להליך האזרחי מתנהל גם הליך פלילי נגד האיש בגין עבירת תקיפה או איומים.

כמה כללים חשובים להתנהלות לעת הדיון בבית המשפט:

 • בדיון שנערך במעמד שני הצדדים  בעניין צו ההגנה ישנה הזדמנות עיקרית להפריך את תלונת השווא ופה חשיבותו של עורך הדין מכרעת!
 • לעיתים קרובות לאחר שעורך הדין מצליח להפריך את טענות האישה ,הוא מצוי עם ידו על העליונה ולעתים בית המשפט עושה מאמץ לסיים את התיק כבר אז.
 • אם הופרכו טענותיה, בשלב זה האישה איבדה כל אימון בעיניי בית המשפט וזה קריטי לכל המשך ההליך, דהיינו משמורת, מזונות  וגם לעניין כתובה ורכוש . (אישה שהתלוננה תלונת שווא במשטרה איבדה זכאות לכתובה).

אני סבור שאחד התפקידים החשובים ביותר של עורך הדין בתחום המשפחה הוא באותו דיון במעמד שני הצדדים בשלב המקדמי הזה של צו ההגנה. הליך זה הינו אחד הצמתים החשובים ביותר בתיק הגירושין. מניסיוני המשך התיק  וההתנהלות, מוכרע , לטוב או לרע בשלב זה.

 • אם עו"ד ישכיל להוכיח שמדובר בתלונת שקר הדבר גם ישפיע על ההליך הפלילי אם יוגש כתב אישום  בשל התלונה המיוחסת אזי על יסוד הפרכת הטענות המיוחסות בדיון בצו ההגנה, כתב האישום ימחק.
 • האישה מאידך תהיה חשופה לתביעת נזיקין בשל לשון הרע.

ולכן: בכל מקרה תדאג להיות מיוצג ע"י עורך דין לגירושין בשלב זה.

ועוד המלצה חשובה: לאחר הפרכת תלונת השווא, אל תתעקשו לשוב ולהתגורר בבית לעיתים קרובות, שימרו מרחק. אפשר וצריך לזכות בתיק בשלב זה. אך חשוב להיות חכם ולא רק צודק…ויש לעשות הכל למנוע המשך חיכוך עם המתלוננת.


הכותב הוא עו"ד המתמחה בדיני משפחה www.boazlaw.co.il

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »