פסח, מצה ותפוחי אדמה

יהודה גולן וערן קמינסקי,

את אווירת החג המתקרב ובא כבר אפשר להרגיש ברחובות מודיעין, גם אם במינוריות יחסית. לעומת זאת, במרחק קילומטרים ספורים בלבד נראה כי מודיעין עלית כולה עוסקת לקראת החג אך ורק בהכנות נמרצות. בכל פינה אפשר למצוא משהו הקשור לפסח.

במרכז המסחרי בן שלוש הקומות במרכז העיר תנועת הקונים נראית עמוסה במיוחד. בסופרמרקט המקומי רחב הידיים התורים ארוכים ממש כמו בסניפי רמי לוי בשילת ובשאר החנויות בולטים השלטים המבשרים על מבצעים לחג. שלט בסגנון "פשקווילי" מיידע את תושביה החרדים של העיר על החשש להימצאות חמץ אפילו בכובעי השטריימל שרובם נוהגים לחבוש לראשם. בעולם החרדי, בדיוק כמו במקבילו החילוני, מדובר למעשה על פרסומת לשירות המעניקה חברה שמתחייבת לביעור חמץ יסודי תמורת מאה שקלים. בתוספת 30 שקל אף יזכה השטריימל שלכם ברענון הקטיפה וניקוי כימי.

על לוח המודעות בצדו השני של המרכז המסחרי נתלה שלט נוסף, המבשר כי בעצת הרבנים מומלץ לציבור לרכוש מכשיר טלפון חדש לקראת החג, מחשש פן פירורי חמץ מסתתרים אף בסדקים שבמכשיר הטלפון בו משתמש הציבור בימי חול. עוד באותו מרכז מצאנו גם את ה"ערכה המהודרת לבדיקת פירורי חמץ, ובה עשר יחידות בדיוק של בייגלה, דף לציון מקום הנחתם המדויק, נר וסדר בדיקת חמץ.

אנו ממשיכים לסייר ברחובות העיר, שם בכל פינה כמעט ניתן לראות עדויות לניקיון היסודי שנערך בכל בית ובית בעיר. בצמוד לרוב פחי האשפה נערמות ערימות גבוהות של פריטים שהושלכו לאשפה במסגרת ניקיון הפסח. עוד עדות להכנות הקדחתניות לחג היא התושבים הרבים שאנו רואים בעוד הם שבים לביתם עם עגלות עמוסות מצרכים. מגברים עם עגלות עמוסות מצרכים, שקי גזר ותפוחי אדמה ועד לילדות ונערות המסיעות את המצרכים בעגלות תינוק. כל אחד מאלתר את דרכו לשנע לביתו את כל הדרוש לסעודת ליל הסדר כהלכתה.

במיקום מרכזי בעיר אנו מוצאים את הנקודה ממנה יוצאים כל אותם חבילות מזון שהתושבים מעבירים לביתם. האזור מגודר והומה אדם, המחכים לתורם לקבל חבילות מצרכים. עשרות משטחים עליהם טונות רבות של תפוחי אדמה, גזר, בצל ועוד ירקות ממתינות לפריקה שק אחרי שק. ילדים קטנים "נעלמים" בין המשטחים שקומתם מגיעה לגובה של שני מטר. במקומות אחרים בעיר עמלים על אריזת חבילות של מצרכי מזון המיועדים להימסר לנזקקי מודיעין עלית, כאשר אברכים רבים עסוקים במלאכה. אל ארגזי הקרטון מועמסים שימורים, חבילות מצות, בקבוקי יין וכל אותם מוצרים החייבים להימצא על שולחן החג.

כבר הגעלת?

כבר ביום ראשון התחילה ההמולה במודיעין עילית – ליל הסדר חל השנה ביום שישי וזה טוב כי ההכנות לשבת כבר מתלכדות עם ההכנות לפסח ולא צריך לבשל כפול. "אצלנו כל השבוע כבר באווירה של החג" מספר מנהל המשמרת במרכול "יש" החדש שעובד סביב השעון.

המנהל עסק מתחילת השבוע בהכנת חבילות סיוע לנזקקים, "הקמחא דפסחא אצלנו זה דבר שבנפשנו, לעזור לנזקקים, כל החנות כאן בהיסטריה. אורזים, מחלקים, זאת מצווה גדולה" הוא אומר.

לו"ז הפעילות לפסח במודיעין עילית ברור מאד, יום ראשון שני ושלישי הוקדשו לחלוקות חבילות לנזקקים, לניקיונות הבתים והישיבות ולקניות המזון "הכבדות" לקראת ליל הסדר שיחול ביום שישי. מיום רביעי מתחילים קודם כל בהגעלת כלים, חלק מהתושבים אפילו מקדימים את הגעלת הכלים ליום שלישי. ביום רביעי מרכז הכובד עובר למטבח ומתחילים הבישולים המשמעותיים.

השבוע ניצלו את הזמן במודיעין עילית לענייני קדושה. ביום שני בערב פילחה את החלל מוזיקה רועשת וקריאות לקניית "אותיות" בכתיבת ספר תורה בעיר, עניין מקודש כשלעצמו. במשך שעות התרחש האירוע החגיגי, כשרבים מהתושבים תורמים ומקבלים על עצמם לכתוב, כמובן בסיוע סופר הסת"ם שמחזיק את ידם עם הנוצה וכותב בעצם את האות עצמה.

כבר ביום שלישי, כשכלי המטבח הוכשרו, ונשמרו במקום בטוח עד לסיום הכשרת הבית עצמו, מתפנים הגברים לפרוייקט נוסף לא פחות קשה ומסובך אף יותר: המכונית המשפחתית. נכון שלמרבית תושבי מודיעין עילית אין רכב פרטי אבל לאלה שיש, יש דאגה גדולה – כיצד לנקות את שאריות החמץ, בעיקר הבמבה והביסלי שהדרדקים "טחנו" במושב האחורי במשך כל השנה.

"יש לנו פתרון", מספר תושב העיר. "הבחורים תלמידי הישיבות שיצאו לחופשת הפסח עושים קצת כסף בניקוי רכבים. רבים מבחורי הישיבות פתחו ליד הבית מכון ניקוי ושטיפת רכבים מאולתר, שם עובדים על כל רכב בין שעתיים לשלוש שעות".

מה כולל הניקוי?

"מה לא? הם מפרקים הכל. את כיסויי הרכב ולפעמים אם צריך גם את המושבים עצמם. מנקים בקפידה עם שואבי אבק ועם מברשות את כל האבק והפירורי חמץ שנכנסו בין חריצי המושבים, את רצפת הרכב, את הכל שוטפים אחר כך במים רותחים. בקיצור עובדים על הרכב כך שלא יישאר בו אפילו גרגיר חמץ אחד".

גם תושבי מודיעין יכולים להינות מניקוי יסודי קרוב לבית, בתחנת הדלק "מיקה" שבמרכז עינב מקבלים "שטיפת פסח מיוחדת" לפי הגדרת אנשי התחנה. מה כוללת השטיפה המיוחדת? שטיפת רכב פנימית וחיצונית, וואקס צבעוני, הרמת מושבי הרכב לצורך ניקוי הפירורים ושאריות האוכל החמץ, ניקוי של חלקי הפלסטיק ברכב עם סיליקון, ניקוי יסודי של הבגאז' שיש לו נטיה לספוח שאריות מזון, ניקוי הגלגלים בקיטור ולבסוף גם תקבל זוג אשפתונים ופחית ריח מרענן במתנה.

גם מתנדבי עמותת "חסד מודיעין" ינקו ביסודיות רכבים לקראת פסח. המבצע יתקיים בימי רביעי וחמישי מהשעה שמונה בבוקר בחניון בית הספר משואות נריה. העלות: חמישים שקלים שיועברו לתרומה לנזקקים.

המהדרין עולים לירושלים, שם בתחנת הדלק הטורים הוותיקה, ששוכנת ליד שוק מחנה יהודה וסמוך מאד לשכונות החרדיות ולכיכר השבת, מקבלים את שטיפת הרכב האולטימטיבית. הדרישה היא להשאיר את הרכב לא פחות וחצי יום עבודה ולהיפרד מכמה מאות שקלים, בתמורה נשטף הרכב בקיטור, כולל המנוע עצמו, כל הריפודים מוצאים, המושבים מפורקים אל מחוץ לרכב, שעובד ניקוי יסודי שלא מותיר אף פירור חמץ לרפואה.

"זה הכיף שלנו"

ואז מגיע יום חמישי, שהוא ערב ליל הסדר, הזמן שבו נערך ביעור החמץ הרשמי של הדירה – בעל הבית עם נר בידו ונוצה אוסף את שאריות החמץ שנותרו, משם הדרך לחצר הבית או לשדה הסמוך קרובה ומהירה והחמץ מועלה באש.

יום שישי, בוקר ליל הסדר, ממהרים המהדרין למאפיות לאפות מצות שמורות, שהרי מצווה גדולה היא להשתתף באפיית מצה שמורה לחג. למרות שבמודיעין עילית כבר אופים מצות שמורות מזה ימים רבים, בחורי הישיבות עוזרים ומתגברים את מאפיות המצות כח עזר צעיר ורענן. החום כבד, האש בתנורים חזקה והזיעה נוטפת, אבל המצווה גדולה והתענוג אדיר, מספרים בקרייה החרדית.

"בחול המועד העסקים במודיעין עילית סגורים כמובן", מספר מנהל המרכל. "אבל חנויות המזון חייבות לספק את הסחורה ולכן אנחנו עובדים, המרכול הגדול כבר הוכשר, מדפי החמץ נוקו מאכלי החמץ סולקו והמדפים כוסו בניילונים".

"ומה עם הבית?", אנו שואלים. "גם את הבית לא מזניחים, הכל נקי וכשר כבר. זה הכיף שלנו להכין את חג הפסח".

צילום יהודה גולן

2035-05-14 02:18:00
2035-05-14 02:18:00

כתבות נוספות

למה? ככה!

מה אומרים לאלפים, ויתכן אף שמדובר ברבבות, שריצו עונשי מאסר על פרומיל מהאישומים נגד ביבי?

נשארים בצמרת

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את נתוני מכירות הדירות החדשות בחודשים ספטמבר-נובמבר, מהם עולה כי מודיעין ניצבת במקום ה-4 בארץ עם מכירה של 842 דירות

תנו ללמוד בשקט

סטודנטים תושבי העיר שרכשו מנוי לתקופת המבחנים במתחם חללי העבודה של העירייה הופתעו לגלות כי שעות הפעילות השתנו ללא התראה: "הבטיחו לנו משהו ופתאום החליטו לשנות"

למה? ככה!

מה אומרים לאלפים, ויתכן אף שמדובר ברבבות, שריצו עונשי מאסר על פרומיל מהאישומים נגד ביבי?

המשך קריאה »

נשארים בצמרת

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את נתוני מכירות הדירות החדשות בחודשים ספטמבר-נובמבר, מהם עולה כי מודיעין ניצבת במקום ה-4 בארץ עם מכירה של 842 דירות

המשך קריאה »

תנו ללמוד בשקט

סטודנטים תושבי העיר שרכשו מנוי לתקופת המבחנים במתחם חללי העבודה של העירייה הופתעו לגלות כי שעות הפעילות השתנו ללא התראה: "הבטיחו לנו משהו ופתאום החליטו לשנות"

המשך קריאה »

שעתם הקשה של המנהלים

הגל הנוכחי של הקורונה מעמיד את מנהלי בתי הספר במצב בלתי אפשרי, בו מלבד המאומתים והמבודדים נעדרים מהלימודים גם תלמידים רבים שהוריהם חוששים לשלוח אותם ללימודים • מנהלי בתי הספר במודיעין מספרים איך בכל זאת מצליחים לשמור על שגרת לימודים כאשר רבע מהמורים נעדרים

המשך קריאה »

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך