קרבות החמץ עדיין כאן

ערן קמינסקי

לפני שבועיים פורסמה כאן בהרחבה התקרית שאירעה בין אנשי ה"גרעין התורני" של מודיעין לבין העיריה, על רקע הכנת ומכירת מצות בשטח בית ספר מקומי וביצוע פעולה של "הגעלת כלים". העיריה שלחה פקחים למקום, שמצאו כי בידי המפעילים אין אישורים להפעיל בלוני גז וציוד נוסף, וכן כי הם אינם עומדים בתנאים תברואתיים. הפקחים הפסיקו את הפעילות ורשמו למפעילים דו"ח.

המפעילים טענו כי פעילות כזו מתרחשת כבר שנים, ואילו רק השנה העיריה החליטה להפסיק אותה. בשמם דיבר גבי אדרי, חבר מועצת העיר שהאשים את העיריה ב"סגירת חשבון עם הגרעין התורני". העיריה הבהירה כי עתירת המארגנים  בנושא נדחתה על-ידי בית משפט השלום, וגם ערעורם נדחה בבית המשפט המחוזי.

המארגן הראשי של הפעילות היה הרב אלעזר בן שלמה. הוא ביקש להגיב שוב על הפרשה, הפעם בשמו, ולכך יוקדשו השורות הבאות. לאחר מכן תובא תגובת העיריה לדברים אלה.

גרסת הגרעין התורני:

"בנוגע לאפיית מצות שנסגרה בהוראת ראש העיר חיים ביבס. להלן העובדות:

 1. אפיית מצות קהילתית מתקיימת  מעל עשור במודיעין ע"י אורות יצחק בידיעת העירייה.
 2. מעל 2000 תושבי מודיעין מכבים רעות משתתפים מדי שנה באפיה חוויתית זו ואף ראש העיר קיבל בשנים הקודמות בתודה ממצות שנאפו בה.
 3. אפיית המצות המתבצעת תוך הקפדה על סטנדרטים גבוהים מאוד – מספקת מענה לחולי צליאק רבים בעיר הניזונים בפסח מהמצות ללא גלוטן, הנאפות יחדיו במסגרת אפיה זו.
 4. מיקום הפעילות השנה תואם וסוכם בהסכם מול מנהל בית הספר שמתוקף ניהול עצמי יכול לאפשר פעילות קהילתית זו. והעירייה וגורמיה ידעו מזה גם השנה כמו כל השנים הקודמות ואף ידעו להיכן להגיע.
 5. השנה ראש העיר החליט לנטרל את הפעילות באופן מכוון וללא קשר לאופי הפעילות ורמת הבטיחות. כפי שאמרו מספר גורמי עירייה וגם בשטח (בנוכחות עשרות אנשים): "זו הוראה מראש הפירמידה" ומשכך שום דבר לא יעמוד בדרכו ולשם כך יומצאו טענות מטענות שונות.
 6. למעשה, הפמליה שנשלחה לא באמת הגיעה לשם ביקורת או פיקוח אלא במטרה להחרים ולמנוע את הפעילות בכל מחיר, בין אם הכל תקין ובין אם יש צורך בתיקון, וכך למעשה פעלה מההתחלה.
 7. ביקורת הבטיחות הגיעה במהלך ההיערכות שלנו לקראת הפעילות ותוך כדי ארגון הציוד והכנה לפעילות ביום א' (עד יום שישי היו לימודים במקום), מה שלא מאפשר ביקורת אמיתית כי הרי לא ניתן לבחון את בטיחות הפעילות כשנמצאים באמצע הקמה וסידור.
 8. למרות שיש בידינו אישור בטיחות על בלוני הגז ע"י טכנאי גז מורשה ופיקוח כנדרש ע"פ חוזר מנכ"ל (העירייה הפעילה באותו זמן במקביל הכשרת כלים ללא טכנאי גז צמוד לעשרות תושבים…), הצענו לוותר על שימוש בבלוני גז ולקיים את הפעילות ע"י תנורים סגורים וגיזרי עצים, אולם גם על כך הטילה העירייה וטו וזאת למרות שאחראי הבטיחות מטעם העירייה עצמה אישר זאת בפני הנוכחים במקום.
 9. כל פניה והצעה מצידנו כי העירייה תוכל לפקח באופן חופשי על הפעילות "מקרוב" ובעוד תשלום, וכי אנו מתחייבים לכבד כל הוראה מטעמה – נתקלו בסירוב בוטה.
 10. יש לציין כי גופים נוספים וקהילות שונות קיימו אפיית מצות ללא כל בדיקה ואישור מטעם העירייה וכפי שאמר השופט עולה חוסר שיויון ואפלייה בין גופים שונים: "קשה להשתחרר מן הרושם שהמשיבה (העיריה) מקפידה עם העותרים הקפדה יתירה ובוחרת להעלים עין כשמדובר בגופים אחרים שמבצעים פעילות דומה לפעילות זאת".
 11. מכאן כי מדובר באכיפה בררנית שכל מטרתה היא הטלת אימה על התושבים והשתקת כל ביקורת על התנהלות העירייה והעומד בראשה.  דפוס התנהגות כוחני זה צריך להדיר שינה של כל אחד ואחת מתושבי העיר.
 12. לעניין דרישת רשיון העסק – יותר ממגוחך שהעירייה העלתה גם טענה זו שהרי אין כאן פס ייצור ושיווק אלא אפייה חווייתית, שכל אחד בא ואופה לעצמו, והתשלום הוא על הפעילות ולא על המצות.
 13. בתחילה העירייה החרימה את הציוד אך ורק מטעמי הבטיחות, ונימוק התברואה נולד אך ורק לאחר מעשה ההחרמה, מבלי לזמן איש מהעמותה להיות נוכח במקום עריכת הדו"ח התברואתי. כנצרך בביקורת תקינה (בכל משרד ממשלתי ומינהלי). בזמן החרמת הציוד לא הייתה נוכחת כל נציגות תברואתית ולא נשמעה כל טענה תברואתית לפני אף אחד מעשרות הנוכחים במקום שהתפזרו למשמע איומי כוחות הבטיחות והביטחון.
 14. דו"ח הבריאות שמעולם לא הועבר לידינו נכתב על יד תברואנית – שבשנים קודמות אמרה מפורשות שאין צורך באישורי תברואתי בפעילות זו.
 15. הוצגו לשופט באופן שקרי דו"חות שאינם משקפים את המציאות אלא את מטרת מבקש הדו"ח, הלא הוא כפי שנאמר "ראש הפירמידה".
 16. לצערנו הרב, ראש העיר מנע מקהילות רבות בעיר לקיים את אפיית המצות המסורתית ואף פגע בחולי צליאק רבים כשמנע מהם לאפות את המצות נטולות הגלוטן.
 17. אנו תקווה כי ראש העיר הנכבד ישכיל לפעול בהקדם לתיקון העוול שנגרם לתושבי העיר. פנינו לשיתוף פעולה ולהמשך עשייה לטובת ולרווחת תושבי מודיעין מכבים רעות. גרעין 'אורות יצחק' מושיט יד לעיריית מודיעין לפעול יחד, בשיתוף פעולה ומשוכנע ששיתוף פעולה זה יוביל לתנופת עשייה משותפת לטובת תושבי העיר".

תגובת העיריה לדברים אלה:

"מצער מאוד כי מר בן שלמה, במקום לדאוג לבריאות ובטיחות הילדים, עסוק בבכיינות. עוד יותר מצער כי שתי הפסיקות החד משמעיות, של בתי המשפט המחוזי והשלום, על צדקת החלטת העירייה, עדיין לא שכנעו את מר בן שלמה כי הוא עשה מעשה שאין לעשות.
"העובדה כי מר בן שלמה ניסה להפעיל מאפייה בתוך שטח בית הספר, למרות שלא נעשו ההכנות הנדרשות לכך, לרבות אי קבלת אישור משרד הבריאות ואי קבלת אישור בטיחות, ותוך שהוא מציב במבנה בית הספר, באופן לא חוקי ולא בטיחותי, תנור בעירה ובלון גז, הוגדרה על ידי בית משפט השלום כפעילות הנתפסת כפלילית.

"יש לציין כי המקרים אותם הציג מר בן שלמה בפני בית המשפט היו שונים, והם אינם דורשים נהלים דומים. בין השאר במקרים אלה כלל לא היה שימוש בבלוני גז כפי שהיה במקרה שלו, מה גם שאחד האירועים שצוינו כלל לא נערך בסופו של דבר.

"הניסיונות לקשור זאת לנושאים אחרים או שיקולים זרים אינם עומדים במבחן המציאות. השיקול היחיד שעומד בפני העירייה הוא בטיחות התושבים בכלל והילדים אשר היו באותו זמן במסגרת הצהרונים של בית הספר בפרט. טוב יהיה אם גם מר בן שלמה, המנהל מסגרות צהרונים, ישים את בטיחות הילדים בראש סדר העדיפויות שלו".

צילום ארכיון

2017-03-19 00:00:00
2017-03-19 00:00:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

מלונות R

רוצים למצוא מלון איכותי לחופשה הבאה שלכם? אתר של מלונות R יעזור לכם למצוא את המלון המתאים ביותר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך