"מי לא ימחה כשהוא רואה את האנושות נהרסת מול עיניו?"

ערן קמינסקי
2016-08-08 01:00:00
2016-08-08 01:00:00

לפני כשבועיים חתמו מאות רבנים מכל רחבי הארץ על מכתב תמיכה ברב יגאל לוינשטיין, ראש מכינת עלי שעמד בלב סערה תקשורתית וציבורית בעקבות התבטאויות כנגד הקהילה הלהט"בית. אחד החותמים על מכתב התמיכה היה הרב חייא בן חמו, מקהילת "בית הרמב"ם" בשדרות עמק דותן במודיעין. לאחר שנודע הדבר פנו אנשי ארגון המשפחות הגאות במודיעין לראש העירייה חיים ביבס בבקשה שיוציא מכתב גינוי לבן חמו, מה שאכן קרה.

ביבס קיבל את הבקשה ושלח לרב בן חמו מכתב בו הופיעו בין השאר הדברים הבאים: "פה במודיעין מכבים רעות חרתנו על דגלנו פלורליזם אמיתי, גם בחינוך וגם בתפיסה שאיש באמונתו יחיה. לא מתקבל על הדעת שאנשים מותקפים, בין אם תקיפה פיזית ובין אם בתקיפה מילולית, על רקע נטייתם המינית ובחירת האהבה האישית שלהם. מעשה זה הינו פשע נתעב לכל עניין ודבר. עליכם לדעת כי אנו עומדים כאן עבור אותם אנשים, כצוק איתן מול כל גורם שמטרתו לפגוע בחופש בסיסי זה. אני רוצה להאמין שגם אתה תדע למצוא את הדרך להפוך את החברה שלנו ואת הקהילה בראשה אתה עומד לחברה ולקהילה סובלנית ומקבלת הרבה יותר".

קובי דביר, ראש הארגון, סיפר השבוע ל"מודיעין News": "ביבס מבחינתנו הוא הגורם המשמעותי, הקול של התושבים. היה לנו חשוב שיגיד את עמדתו בצורה נחרצת. זאת למרות שאנחנו מכירים אותו ואת תמיכתו בקהילה בעיר ובמאבק שלנו".

ניסיתם לדבר עם הרב בן חמו?

"לא ניסינו. בוא נגיד בצורה עדינה שזאת בחירה שלו מה לעשות. אנחנו לא מחפשים את השיח עם האנשים האלה. יש לנו שת"פ מדהים עם הזרמים הלא אורתודוקסיים בעיר כמו קהילת יוזמ"ה וגם חלק מחברי הקהילה שלנו הם דתיים".

"הייתי מתנסח אחרת"

שלום לרב חייא בן חמו. מדוע חתמת על מכתב התמיכה ברב לוינשטיין?

"בחודשים האחרונים מתנהל מסע דה-לגיטימציה נגד רבני ישראל ונגד עמדותיהם. אנו עדים לסתימת פיות שיטתית ואלימה נגד כל רב המביע עמדה תורנית לא נעימה לאוזנם של הרפורמים בארה"ב, חברי הקהילה הגאה והשמאל הקיצוני שהשתלט על כל חלקה טובה. כל רב המביא עמדה בנושא, גם אם הוא בסך הכל מצטט פסוק מפורש בתורה, ישר מותקף מכל הכיוונים ומנסים להצר את צעדיו ולהדיח אותו מתפקידו. חתימתי על מכתב התמיכה נועדה לתת רוח גבית לרבני ישראל שהעזו לשבור את תקרת הזכוכית שיצרו לנו הגופים שציינתי. בתקשורת עד כה היה אפשר לשמוע קשת רחבה של אנשים ונשים, אבל עם אותה אג'נדה. לשמחתי קם הרב לוינשטיין ועורר את הציבור שישנה אג'נדה נוספת. האג'נדה של בורא העולם. האג'נדה של דת ישראל המסורה לנו מהר סיני ועד ימינו אנו. חתמתי כדי להראות שהרב לוינשטיין לא לבד במערכה. מאחוריו עומדים מאות ואלפי רבנים".

אתה שותף לדעותיו שהתפרסמו?

"אני שותף לדעותיו, אך הייתי מתנסח אחרת ממנו. אני ורבותי דוגלים באהבה עצומה לכל יהודי באשר הוא ללא קשר למצבו הרוחני ול​דעותיו. כך בית הכנסת ​שלנו, '​בית הרמב״ם', דוגל מאז היווסדו. ועל כך יעיד כל אחד ואחת שפקדו ​את בית הרמב"ם".

אתה סבור כי הסערה סביב דבריו של לוינשטיין היא "ניסיון לסתימת פיות"?

"בהחלט. לא שמעתי התייחסות לכל דבריו הנכונים והחשובים. לא ראיתי התמודדות עם הטענות אותן העלה. ראיתי רק היטפלות למילה אחת מכל הנאום, כאילו היא חזות הכל, יצירת מגה-​סערה סביב אותה מילה תוך התחמקות משאר הנאום. פנייה ליועמ"ש לממשלה. דרישה לעצירת התקציבים למכינה הקדם צבאית שלו, הגשת תלונה במשטרה ("הסתה לגזענות" – על איזה גזע הם מדברים?) והשמצות חוזרות ונשנות בתקשורת. זו לא סתימת פיות? ​האם אין מדובר בניסיון להלך אימים על כל מי שמביע עמדה שונה? איך קוראים למדיניות התוקפת כל דעה אחרת חוץ מדעתה? ​האם הגיוני בעיניכם שאני כרב שחתמתי על מכתב שמחזק את זכותו של הרב לוינשטיין להביע עמדה תורנית, שהיא אגב דעתם של אחוזים גבוהים מאוד מתושבי העיר, יקבל על זה מכתב מחאה? ​האם הגיוני בעיניכם שבנוסף למכתב המחאה ראש העיר יוציא מכתב הסכמה עם אותו ארגון למרות הטענות הלא נכונות המובעות במכתב"?

"התקשורת מגוייסת לטובת הקהילה הגאה"

מה עמדתך לגבי הקהילה הגאה בכלל?

"עמדתי כלפי הקהילה הגאה בתור פרטים היא למסור את נפשי כדי לעזור לכל אחד ואחת ולתת כיווני טיפול ותמיכה נפשית בכל מצב בו יהיו. כמו כל יהודי אחר עם בעיה. אך ​עמדתי כלפי הקהילה הגאה בתור קהילה היא שלילית לחלוטין. הקהילה הזאת רואה את הפרט ונוחותו כעיקר. לכן, אם הפרט סובל אז הכי חשוב הוא לסייע לו לעשות ככל העולה על רוחו, לטובת נוחותו האישית וצרכיו האישיים. גם אם על הדרך מוסד המשפחה נהרס ומתפרק. היהדות רואה את הכלל עיקר, לכן הפרטים לפעמים סובלים בשביל שהכלל יתקיים. לדוגמא, הפרט ימסור את נפשו על הגנת המדינה בשביל שהכלל יחיה בשלום ובשלוה. בעיה פרטית של אדם היא לא ענייני, אבל אני בהחלט אמחה, עם אהבה וסבלנות כדרכנו, בכל במה אפשרית בעיר ומחוץ לה נגד ארגון שלוקח נטיה נפשית מבולבלת ומנסה להפוך אותה למשהו תרבותי ציבורי מקובל וחינוכי וכופה אותה על כל המדינה. מי לא ימחה כשהוא רואה את האנושות נהרסת מול עיניו? כל זאת בנוסף ​לעמדה התורנית הברורה הרואה ביחסים חד מיניים איסור ברור ומוחלט, שלא משתנה לפי האופנה והזמן".

כיצד תגיב אם אדם מקהילתך יתוודה בפניך כי אף הוא בעל אותן נטיות ויבקש את עצתך?

"לפני שבוע תושב העיר, לא מקהילתי, פנה אלי לעזרה בנושא זה בעקבות חתימתי והסערה התקשורתית סביב הרב לוינשטיין. לאחר שיחת תמיכה ארוכה ומחבקת,​ הוא פנה לקבלת טיפול. אני שומר איתו ואשמור איתו על קשר רצוף ואנסה לסייע ככל שאוכל. תבינו עד כמה התקשורת מגוייסת לטובת הקהילה הגאה, שעד ה​סערה סביב דברי הרב לוינשטיין הציבור כלל לא היה מודע לכך שדעת התורה שונה ממה שהוא שומע מכל עבר. אני שמח מאוד שהנאום של הרב לוינשטיין עורר דיון רציני ועמוק בעם ישראל בנושא זה".

צילום ארכיון

כתבות נוספות

מנהל חדש לבית הספר נוף הרים

לאחר שהמנהלת הראשונה של בית הספר הממלכתי-דתי בשכונת נופים סיימה את תפקידה, מונה השבוע לתפקיד יוסף מנדל, שכיהן קודם לכן כסגן מנהל ברשת אמי"ת

מכה כפולה

המשטרה הגישה כתב אישום נגד בן 39, החשוד כי גנב בתוך שבוע מחשבים ניידים מתיכון עירוני ב' וטלפונים סלולריים מדוכן בקניון, וניסה למכור את הסחורה הגנובה בדרום תל אביב

כיתה בטבע

ב-1 בספטמבר תחנוך החווה האקולוגית את גן הילדים הראשון שלה, במתכונת "גן יער", בדרך להקמת בית ספר מקיים שייפתח כנראה כבר בשנה הבאה: "זה יהיה בית ספר מיוחד שיפעל בסימביוזה עם החווה"

מכה כפולה

המשטרה הגישה כתב אישום נגד בן 39, החשוד כי גנב בתוך שבוע מחשבים ניידים מתיכון עירוני ב' וטלפונים סלולריים מדוכן בקניון, וניסה למכור את הסחורה הגנובה בדרום תל אביב

המשך קריאה »

כיתה בטבע

ב-1 בספטמבר תחנוך החווה האקולוגית את גן הילדים הראשון שלה, במתכונת "גן יער", בדרך להקמת בית ספר מקיים שייפתח כנראה כבר בשנה הבאה: "זה יהיה בית ספר מיוחד שיפעל בסימביוזה עם החווה"

המשך קריאה »