לביא החיות

חנה שטרן / צילום: גדעון אבינ
2013-09-24 01:00:00
2017-06-28 01:00:00

"בשבילי וטרינריה היא חלום ילדות. אני פורץ הדרך במשפחתי ומקווה שאחד מילדי ימשיך את דרכי", מצהיר ד"ר ערן לביא (55)  ממודיעין, המחלק את זמנו בין הקליניקה הפרטית בכפר־רות לבין תפקידו כמרצה לווטרינריה ברחובות וכרופא מן המניין בבית החולים הווטרינרי בבית דגן.  לביא, נשוי בפעם השנייה לנעמי (שניהם הורים לשישה ילדים,  כולל שני בני זקונים, סיים את לימודי הווטרינריה במחזור הראשון בפקולטה לחקלאות ברחובות, לאחר לימודי רוקחות. הוא מתמחה ברפואת חיות מחמד, כולל התמחות בתחום הפרמקולוגיה וטוקסי לוגיה, מערכת העיכול ורפואה פנימית בחיות.

כמו בני אדם

לביא, שגדל בקרית חיים, רצה בילדותו להחזיק כלב, אולם אימו הטילה וטו בגלל שגרו בדירה. הפשרה היתה שובך יונים בחצר. כיום הוא מחזיק בבוניטוכלב בלגי מעורב,  שאותו מצא לאחר שנדרס על כביש 443 ("זו היתה אהבה ממבט ראשוןאפילו ששרר חושך") וגם בחתול זכר בשם וניל,  החולה במחלה סופנית ונמצא בטיפול כבר שנה וחצי.  "הכלב והחתול מסתדרים דווקא לא רע, כי כל אחד יודע את מקומו, ובכל זאת וניל החתול הוא זה ששולט בבוניטו ביד רמה. אנחנו נפגשים איתו כדי ללמוד קצת על גידול חיות המחמד וגם לקבל טיפים טובים לקראת עונת הקיץ.

אילו מחלות שכיחות בקרב חיות מחמד?

"לכלבים ולחתולים יש את אותן מחלות כמו לבני האדם.  אתמול הביאו לי כלבה שהקיאה וזו היתה תגובה אלרגית קשה עם התנפחויות בעור.  היא טופלה באמצעות תרופות נגד אלרגיה. גם הרעלות שכיחות,  בנוסף,  יש מחלות רק לגורים כמו פרוו וכלבלבת, ויש גם מחלת איידס בקרב חתולים שאינה עוברת לבני האדם.

תופעות אחרות לדוגמה הן תולעת הפארק הפוגעת בכלבים.  היא פרצה באזור הפארק הלאומי והיום היא כבר התפשטה מקרית שמונה ועד ערד,  ויש גם באזור מודיעין.  הסימנים המוקדמים הם פליטות,  הקאות, ירידה במשקל,  כחכוח,  שיעול וירידה בתפקוד,  תלוי באיזה שלב.  זהו תחום מחקר שאני עוסק בו רבות גם בבית החולים הווטרינרי.  הכלב נדבק בה לאחר שאכל חיפושיות זבל שאכלו את ביצי התולעת.  אצל תוכים לדוגמה,  יש גם מחלת כלמידה שעלולה לעבור לבני אדם.  מדובר במחלה הפוגעת במערכת הנשימה ועלולה לגרום לדלקת ריאות".

איך מכינים את חיית המחמד לימות הקיץ החמים?

"עתה זה הזמן לבצע תספורת.  בתקופה זו פרוות החורף נושרת ונשארת פרוות הקיץ שהיא יותר אוורירית . יש טפילים חיצוניים, כמו פרעושים וקרציות.  אני לא אוהב ריסוס אלא מעדיף לשים אמפולות על העור מסוגספוט־און, וזה עובר לכל הגוף. נושא נוסףכלבים פחוסי פנים כדוגמת בוקסרים יותר רגישים למכות חום, משום שהקירור שלהם נעשה דרך הפה,  ואם מריצים אותם ביום חם הם עלולים לחטוף מכות חום.  מבחינת פעילות גופנית אני מציע לא להעמיס עליהם יותר מדי,  ויש לתת להם את האפשרות לגשת לשתות מים טריים. אני מציע לא להשאיר כלב בחוץ קשור,  אלא לאפשר לו לגשת למים יש רצועות שהוא עלול להיחנק מהן כי הם כל הזמן מחפשים צל. בקיץ,  יש יותר חשיפות להכשות נחשים ויש להיערך בהתאם.  אני מציע גם להבריש את בעלי החיים , כי בכך מורידים את השערות הנושרות ויש מברשות ייעודיות לשם כך".

באחריות מלאה

בקליניקה של ד"ר לביא בכפר־רות נמצאים חמישה רופאים ומזכירה. הם מציעים לבד מטיפול רפואי לחיות בית גם בדיקות דם וצילומי רנטגן,  זאת במשך שישה ימים בשבוע,  כבר משעות הבוקר ועד שמונה בערב,  כולל בימי שישי.  ניתן להיות מנוי שנתי ובמסגרתו מקבלת חיית המחמד את כל החיסונים השגרתיים וחיסונים נגד כלבת הניתנים על פי חוק.  מומלץ טיפול כנגד תולעים בכל חצי שנה, כבר מתקופת הגורות,  בדיקות דם ) יש גם בנק דם לבעלי החיים). במידה ומתבצע ניתוח במקום,  יש מכונת הרדמה באמצעות גז.

ד"ר לביא :"השמים הם הגבול מבחינת הטיפולים. יש אנשים שחרדים לחיות המחמד שברשותם ומבצעים בדיקות תקופתיות. ברגע שאנו נותנים את החיסונים,  אנו מבצעים קודם לכן בדיקה רפואית שבמהלכה פעמים רבות אנו מגלים דברים,  ואני בעד רפואה מונעת. אני מעניק בקליניקה חוות דעת נוספת, על פי בקשת הלקוח. יש אפשרות גם לביקורי בית אך אנו משתדלים שבעלי החיים יגיעו אלינו. המוטו שלנו הוא נושא האמינות.  אם אנו סבורים שנדרש יעוץ ספציפי או ניתוח, יש לנו כירורג מומחה שמגיע אלינובבית החולים יש לנו מומחים בכל תחום".

אילו מקרים מעניינים זכורים לך במיוחד?

"הגיע אלי כלב שהיו לו גם איברי רבייה נקביים.  הטיפול היה להוציא את האיברים הלא פעילים.  מקרה נוסף היה כאשר הגיע אלינו איש מאד מבוגר, בעל כלב זאב,  שהיה נדרש להרדימו.  היו לנו כלבים 'אסופים' שאנשים הביאו אלינו לקליניקה. שאלתי אותו בעדינות,  האם יהיה מעוניין לקבל כלב אחר.  בסופו של דבר הוא יצא מכאן עם כלב אחר,  וזה היה מרגש.  מצד שני,  יש אנשים שלא מוכנים לשמוע על תחליף לכלבם האהוב שמת.  היה לי מקרה מעניין של כלבה שהגיעה גמורה לגמרי עם הקאות.  בסופו של דבר גילינו מחלה הורמונלית שמקורה חוסר בפעילות בלוטה באמצעות בדיקת דם ובדיקות ספציפיות. הגיע אלינו בוקסר עם גידול שכבר שלח גרורות בריאות ולא היה מנוס אלא להרדימו.  זה היתרון שלנו על מה שקורה עם בני האדם, כי כאן יש אפשרות לקטוע את הסבל ולא למשוך אותו".

 יש הבדלים בין הגזעים השונים של הכלבים?

"כלבים גזעיים פחות עמידים מאשר כלבים מעורבים.  יש אנשים שלדעתי יותר חשוב להם הגזע של הכלב.  אישית,  אני אוהב את כל סוגי הכלבים.  אני מאוד אוהב לברדור ריטריבר,  אבל אוהב את הנפש החיה בכל סוגי החיות".

מהי חלוקת העבודה אצלכם בבית מבחינת האחריות על החיות?

"הילד הקטן שלי מתן אחראי על מתן האוכל כאשר הוא חוזר מבית הספר.  החתול ישן עם הילדים במיטה,  זה כל כך כיף לגדול עם בעלי החיים".

מה המסר שלך למי שרוצה להחזיק בחיית מחמד?

"יש אנשים שמוכנים לחסוך מעצמם כדי לתת טיפול הולם לחיית המחמד שלהם,  ומצד שני יש כאלה שנמסר להם מחיר הטיפול,  והתגובה שלהם היתה שבעלות זו הם יכולים לקנות שלושה כלבים אחרים במקום זה שחולהמבחינתי,  כשאדם מכניס לביתו חיית מחמד יש לו אחריות כלפיה, ולא רק לקבל את ההטבה שבנוכחותה. ברגע שצצה בעיה,  הבעלים צריך לטפל.  לדעתי,  בעל חיים בבית זה בדיוק כמו עוד ילד בבית ויש רבים שמוכנים לקחת אחריות זו".

שאלו את הדוקטור

הכלבה שלי בת שמונה, קולי מעורב עם האסקי,  משירה שער בכמויות מטורפות בזמן האחרון.  האם לקחת אותה לספר או לתת לתהליך להסתיים בעצמו?

"תהליך נשירת שיער הן לפני הקיץ והן לפני החורף הוא תהליך נורמלי. לכלב (ואחת כמה וכמה כלב שיש בו האסקי, שכידוע נחשב לכלב צפוני). יש פרוות חורף עם שערות דקות וצפופות יותר ויש פרוות קיץ עם שיערות עבות ודלילות יותר . במידה והפרווה מבריקה ומלאה ואין סימני התקרחויות,  תהליך הנשירה שתיארת הוא טבעי לחלוטין.  תספורת במקרה כזה אינה נחוצה ויתרונה היחיד הוא בקיצור אורך הפרווה הנושרת.  בכל מקרה כדאי להקפיד על מתן מזון מסחרי לכלבים בהתאם לגיל ולגודל הכלב מאיכות טובה , וזה יבוא לידי ביטוי בין היתר גם באיכות הפרווה של הכלב". 

יש לי חתול בן 11 שחי את כל חייו בדירה ולא יצא החוצה. לפני שנה וחצי עברנו לבית עם גינה ומאז הוא משוטט לו להנאתו.  נראה לי שמאז שעברנו לכאן הוא הוריד משהו כמו חצי ממשקל גופו.  האם זה נורמלי?

"בכדי לענות על הסוגיה הזו הייתי ממליץ לבצע שני דברים: הראשון לעקוב אחר משקל החתול ולבדוק האם באמת חלה ירידה במשקלו.  במידה ואכן מתקיימת ירידה במשקל,  המלצתי היא לבצע בדיקות דם מלאות שבכל מקרה מגיעות לחתול בגיל 11 שנים.  בין היתר ייתכן והירידה במשקל עלולה להיות כרוכה בשלבים ראשונים של כשל כליה". 
יש לי חתולה בת כמעט 12. הווטרינר טוען שחייבים לעשות לה טיפולי שיניים דחופים. טיפולי השיניים באמת נחוצים או שהיא יכולה לסחוב ככה את מעט השנים שנותרו לה?

"קשה לי לענות באופן חד־משמעי על שאלה זו.  אני מעריך שהווטרינר שלך קבע את הצורך בטיפול שיניים אחרי שהבחין בנזק שמצדיק זאת,  כמו למשל שיניים שמתנדנדות,  דלקת חניכיים קשה וכו' , ושאין מדובר בהורדת אבן־שן מינורית.  בכל מקרה במידה והכיוון הוא לבצע טיפול שיניים,  שכמובן מצריך במקרה של החתולה בגיל כזה הרדמה מלאה,  מומלץ מאד לבצע בדיקות דם מלאות טרם ביצוע הפרוצדורה".

הכלבה שלנו המליטה לפני חודש וחצי ובזמן האחרון נראה שהיא די מתעצבנת כשהם מנסים לינוק ממנה . באיזה שלב יהיה הכי נכון למסור את הגורים שלה ? ואיך להתנהל עם הכלבה ברגע של לקיחת הגורים ממנה?

"ראשית מזל טוב להולדת הגורים! בגיל שישה שבועות ניתן להתחיל להאכיל את הגורים במזון מסחרי ייעודי לגורים ולמסור אותם בהדרגה.  אין צורך לעשות משהו מיוחד עם הכלבה כשמסירת הגורים נעשית באופן הדרגתי.  הקשר האמיץ והרגשי בין אם לילדיה הקיים אצל בני אדם אינו קיים בצורה זו אצל כלבים".

כתבות נוספות

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

המשך קריאה »

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »