האצבע שיודעת ללחוץ ENTER ברגע הנכון

יהודה גולן

לפני מספר שבועות הגיע אל"מ יריב ניר, תושב שכונת מוריה במודיעין, לבסיס הצבא האמריקני בגרמניה כדי להיפגש עם קצינים אמריקנים של "פיקוד אירופה". מטרת הנסיעה היתה לעדכן את האמריקנים בנושאי תקשורת ולתאם דברים שממש אי אפשר לציין בעיתון. "בתום הפגישה", הוא מספר, "אמרתי לקצינים הגרמנים והאמריקנים 'הנה אני כאן אלוף משנה בצבא הישראלי ישוב מולכם במדים, ובמרחק כמה עשרות קילומטרים מכאן הסבים והסבתות שלי נרצחו בשואה ואני יושב בבסיס ששימש את הנאצים ומעדכן קצינים אמריקנים בחומר מקצועי'. השתרר שקט ומבחינתי זה היה הזוי אבל גם מוחשי מאד".

אתה רוצה לומר לי שצה"ל מעדכן ומלמד את הצבא האמריקני העשיר והגדול ביותר בעולם איך מקימים ומתפעלים מערכות תקשורת והגנת סייבר?

"כן. צבא ארצות הברית לומד המון מצה"ל והם רואים בנו צבא מתקדם מאד. אנחנו משיגים אותם בכמה שנים בפיתוחים ולכן באים אלינו הרבה מאד קצינים מצבא ארצות הברית לראות את המערכות שפיתחנו וללמוד עליהן".

חשבתי שהם המעצמה הטכנולוגית מספר אחת בעולם…

"אז מה? לפני כמה שבועות באו לבקר אצלנו חניכי בית הספר לתיקשוב של צבא ארצות הברית לראות את פרוייקט 'צה"ל רשתי' שלנו. הם היו בשוק כשראו מה עשינו בצוק איתן. איך חיברנו רשתות למצב שמאפשר העברת נתונים בשידור חי ממג"ד או מ"פ בשטח לטייס אף 15. הם, הצבא האמריקני הגדול והמשוכלל, עדיין לא שם והם רחוקים כמה שנים טובות מהמקום שאנחנו נמצאים בו".

אל"מ יריב ניר, איש חיל התיקשוב, עשה שנים רבות במערך השריון כקצין קשר בחטיבה 460 ובחטיבה 401. אחר כך היה מפקד קורס הקצינים בבה"ד 7 שם הכיר את אשתו שרון (גם היא אל"מ ומיועדת להיכנס לתפקיד יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים ולקבל דרגת תא"ל).

בתום שורת תפקידי שדה בשיריון וכמפקד קשר בפיקוד מרכז הגיע יריב למערך התיקשוב ולסייבר, ולתפקיד הרגיש של ראש ענף המבצעים, שלמעשה אחראי לשמור על מדינת ישראל ממתקפות סייבר של האקרים וטירוריסטים וגם של מדינות.

האם מדינת ישראל מוגנת היום ברמה סבירה ממתקפות רשת?

"אין אף פעם ביטחון של מאה אחוז אבל אנחנו עושים הכל כדי לודא שהיכולת של צה"ל לא תיפגע במימד הסייבר. לגבי כלל המדינה יש כמובן גם גורמים אזרחיים שמגינים על מערכות אזרחיות בשיגרה, אבל תחשוב שמספיק שישבשו לנו את הרמזורים או את בנק הדם".

ואיך נערכים לזה?

"עצם העובדה שהרמטכ"ל החליט על הקמת זרוע סייבר זו אמירה שאנחנו מבינים שיש מימד חדש ומשמעותי במלחמה. אנחנו נערכים מול הפוטנציאל הזה ולמצב שיאפשר לצה"ל לפעול בשלושת המצבים: שיגרה חירום ומלחמה, מטרתנו לתת לצה"ל להמשיך לתפקיד בשלושת המצבים האלה".

מול מי אנחנו בחזית הסייבר?

"מול כולם. אבל בעיקר אנחנו מסתכלים על איראן ועל חיזבאללה ועל החמאס, כי הם  לא לבד. יש מאחוריהם את ציר הרשע של איראן ועוד גופים. לכן אנחנו מניחים שמה שיש היום לאיראן יגיע או הגיע כבר לחיזבאללה ולחמאס ולכן אנחנו לא מקלים ראש בזה".

 איך מכשירים מגן סייבר?

"קורס ההגנה בסייבר, שהוא קורס מאד יוקרתי, נמשך ארבעה חודשים ובעת הלמידה בקורס החניכים מבצעים פעולות רבות במתכונת של הדמיה למציאות. למשל אנחנו משתמשים באילוסטרציית למידה הנקראת 'מודל העיר'".

מה זה?

"מודל המדמה תרחישי תקיפה בסייבר על העולם האזרחי. כי אנחנו מגינים על כלל המערכות של המדינה. ב'מודל העיר' יש למשל אפליקציה המדמה מצב שצריך להגן על כור גרעיני למשל או על הרכבת. זו יכולה לצאת מכלל שליטה כי מישהו במדינת אוייב החליט שהיא תיסע מהר יותר. גם הבורסה  חשופה לפגיעה וכך הכלכלה תיפגע, או שבמתקפת סייבר תתבצע מחיקת מידע מעשרות אלפי מחשבים. תחשוב על פגיעה בחברות סלולר או בתחנות רדיו אזרחיות ותחשוב רק על מה יקרה במצב של שיבוש של מערכת הרמזורים בעיר. כמה תאונות יתרחשו".

למרות שמדובר בחיילים ולא באזרחים?

"כן. המטרה של המודל היא להראות את ההשפעה של העולם הווירטואלי על העולם הפיזי. הרציונל הוא שבמצב חירום אמיתי, הצבא אמור להשתלב באופן אקטיבי בהגנה על מערכות אזרחיות אשר באופן יום יומי מגינות על עצמן".

מה עושה מערך הסייבר בשיגרה?

"בשגרת העבודה ובעת חירום תפקידו של מערך הסייבר הוא להגן על המערכות והרשתות השונות בצבא, ממערכות העורף, ביניהן כיפת ברזל ומערכת האזעקות והצופרים של פיקוד העורף עד למערכות המשמשות לשליטה ובקרה על הכוחות בשדה הקרב".

וזה הרציונל שמערך הסייבר נמצא בעצם בתוך חיל התיקשוב שאחראי על התקשורת בצבא, מה שפעם היה חיל הקשר?

"כן, רק שהיום בגלל מורכבות וחשיבות נושא הסייבר אנחנו בעיצומו של תהליך להפוך את חטיבת הסייבר הצבאית לזרוע ממש. כמו זרוע היבשה, זרוע האויר או זרוע הים. בעוד פחות משנתיים הסייבר יהיה זרוע וזה מראה על החשיבות שהצבא והמדינה מייחסים לנושא".

תן דוגמה למה שעושים בשיגרה.

"מגן הסייבר עובד ממש כמו תצפיתנית שעוקבת אם מישהו מתקרב לגדר הביטחון או אם יש פתאום תנועה חשודה באזור שבו לא אמורה להיות תנועה. כך מגן הסייבר בודק אם מישהו שאין לו גישה לרשת מסויימת פתאום נכנס אליה, או אם מישהו התחבר למחשב מסויים ואין לו את ההרשאה המתאימה זה מעורר מיד נורה אדומה".

יש הבדל בין השיגרה בסייבר לבין הכוננות המבצעית?

"בשגרה מגיני הסייבר מאבטחים מערכות נתונים המכילות מידע רגיש כמו מערכות של אגף המודיעין עם מידע רגיש ותוכנות מיוחדות, מערכות נתונים של אכ"א אשר מכילות מידע רב אודות משרתי הקבע ואנשי המילואים, מערכות של אגף המבצעים אשר שומרות על תוכניות אופרטיביות ועוד. חשוב לציין שגם בימים שקטים ורגועים יכולות להתרחש מלחמות בעולם הסייבר שבכלל לא נרגיש. ניסיונות פריצה למערכות סייבר יכולים להישאר חסויים ושכלל לא נדע על קיומם כל עוד ההגנה מתבצעת בהצלחה".

עד כמה בתודעה שלנו הסייבר חדר לעומק?

"אנחנו כמדינת ישראל וכצה"ל משמשים יעד מרכזי למדינות אוייב ולאירגוני טירור, מבחינת התקפות סייבר, ובכל רגע נתון יש התקפת סייבר על מערכות שלנו".

ונגרמים נזקים משמעותיים?

"אני יכול לומר לך שיש פוטינציאל נזק גדול מאד למדינת ישראל מתחום הסייבר ועובדה היא שמתחילים לדבר על מימד חדש בזירות הלוחמה והסייבר הפך לזירת לחימה נוספת לצד היבשה הים האויר והחלל".

לפני כמה שבועות אירגון אנונימוס הכריז שהוא יבצע מתקפת סייבר גדולה על מדינת ישראל. זה בוצע?

"אנונימוס כל הזמן מנסה לפגוע בישראל, כמו הרבה אירגונים וגופים אחרים".

ומצד שני מייחסים לישראל את המתקפה הרשתית הגדולה על איראן, התולעת במחשבים שבכור הגרעיני ועוד אירועים. מה אפשר לגלות על זה?

"אירוע התקיפה על איראן (STUXNET) שהוא וירוס המחשב שתקף את מתקני הגרעין האיראנים בשנת 2012 היה אירוע מכונן מבחינת עולם הסייבר. אצלנו צוק איתן היה נקודת מפנה כי זו היתה המלחמה הרשתית הראשונה בהיסטוריה כשצה"ל ניהל מלחמת סייבר במקביל למלחמה הפיזית. השילוב של הסייבר בקרבות איפשרו לצה"ל להגיע לדיוק מבצעי, ליכולת של אינטראקציה בין הכוחות ברמה שלא היתה קודם"

למשל?

"למשל בחדירת המחבלים בחוף זיקים, התצפיתנית דיברה במקביל על אותה רשת קשר עם מ"פ החי"ר, מ"פ הטנקים, מפקד הסטי"ל בים ועם מטוסי חיל האויר שחגו למעלה. כשהיא דיברה הכוונה היא שבאותה שניה תודות ליכולות הטכנולוגיות שלנו ברשת, כל הגורמים האלה ראו את זירת החוף ב'לייב' ונתנו מכת אש משולבת שחיסלה את המחבלים."   

איך אתה מגייס אנשים במודיעין לסייבר?

"יש לנו פעילות מאד אינטנסיבית עם בתי הספר במודיעין. בעיקר עם עירוני ב', עירוני ג' ותיכון מו"ר. אנחנו מחפשים בוגרי מגמת מחשבים ומתימטיקה. אנחנו מגיעים לבתי הספר, מדברים עם התלמידים ומאתרים את הטובים, נכנסים לקורס בערך אחד מעשרה מועמדים והם מוכשרים להיות האנשים שמבצעים את ההגנה הלכה למעשה".

מערכת החינוך משתפת פעולה?

"לאט לאט גם בתי הספר נערכו לדרישה שבאה מלמטה והם מקימים מגמות לימוד בסייבר שבהן מכשירים את ההאקרים האלה, שהם האקרים טובים".

והעתיד?

"מערך הסייבר יילך ויגדל. אנחנו מתחילים להכשיר כבר מגיני סייבר גם לרמות הנמוכות יותר. נגיע למצב שבכל גדוד צה"לי יהיה מגן סייבר ואולי אחר כך גם בכל פלוגה. זה ממש כמו שפעם מזל"ט עבד ברמה פיקודית ועכשיו בכל גדוד יש מזל"ט זמין למג"ד, כך גם בסייבר".


מגן ולא ייראה

סמל ד. הוא צעיר בן 21 תושב מודיעין, שמשרת כמגן סייבר, ההגדרה היבשה לחיילי מערך הסייבר שעומדים בחזית הלוחמה היומיומית מול אלפי האקרים שמנסים לפרוץ למערכות המידע של צה"ל וגופי הביטחון.

בשנת 2014 התגייס למערך הסייבר כמו רבים מחבריו ובני גילו ממודיעין. ד. הוא בוגר עירוני ג' במודיעין ש"עשה בבגרות" חמש יחידות במדעי המחשב.. "דווקא לא חשבתי לפני הגיוס על מערך הסייבר, אבל הגעתי לכנס מתגייסים ושם נחשפתי ליחידה וזה משך אותי, ככה הגעתי לתפקיד", הוא מספר.

אתה לא ממש לוחם שמסכן את חייו…

"היום הסייבר הוא חזית לחימה לכל דבר, ואנחנו מבצעים פעולות מצילות חיים ממש, כי אני דואג למערכות התקשורת הצבאיות ובכך למעשה אני וחברי מאפשרים ללוחמי החי"ר השיריון ושאר הזרועות לבצע את הלחימה בשטח, לכן אני מרגיש לוחם לכל דבר".

מהן דרישות הצבא להתגייס למערך הסייבר?

"תתפלא אבל ידע במחשבים אינו דרישת סף. היו איתי בקורס חבר'ה שלא היה להם אפילו מחשב בבית וחבר'ה מושבניקים שהמחשב היחיד שהם ראו היה מחשב השקייה לחממות".

אז מה צריך להיות כדי להגיע למערך הסייבר?

"להיות חקרן וסקרן קודם כל, ולהיות עם רצון ללמוד ולהתעדכן במהירות, כי התחום הזה זז מהר מאד ודברים משתנים מהר תוך כדי העבודה. צריך ראש פתוח עם הרבה יכולת חשיבה ויכולת למידה עצמית והרבה מוטיווציה להצליח".

צריך לחתום קבע?

"כן. שנה וחצי קבע מעבר לשלוש שנות הסדיר".

ולא צריך להיות פריק מחשבים?

"זה עוזר אבל בגדול את נושא המחשבים מלמדים בקורס בצורה יסודית מאד"

איך נראה יום שיגרתי בעבודה של מגן סייבר?

"ברור שאני לא יכול לפרט אבל מגיעים בבוקר לבסיס ומבצעים פעולות שיגרה מול המחשב, שבעיקרן אלה פעולות להגנת חומות, כלומר לודא שכל מערכות התקשורת הצבאיות פועלות, שאין איום או פריצה לתוך רשת המחשבים, ולעוד רשתות של הצבא".

ולא בשיגרה?

"כשיש אירוע או תרגיל אז כמובן הפעילות משתנת בהתאם למשימות, באמת שאי אפשר לספר יותר".

מי החברה' שהגיעו להיות מגיני סייבר?

"תתפלא אבל חבר'ה ממש נורמטיביים ודי רגילים. לא דמויות ההאקרים שחושבים כאלה חנונים עם משקפיים שסגורים בחדר כל הלילה מול המחשב. ממש לא".

בתמונה: כך ייראה השירות שלך אם תתקבל למערך הסייבר. צילום דובר צה"ל

2037-05-04 01:07:00
2037-05-04 01:07:00

כתבות נוספות

הביאו לנו נחת

תלמידי מודיעין רשמו השבוע הישגים מרשימים במיוחד: מדליית ארד באולימפיאדת הכימיה ומקום רביעי בתחרות מדעים בינלאומית

שיטת בן סעדון

מאז פיטוריו ממשרת סגן ראש העירייה בשכר מטיח אילן בן סעדון בעירייה האשמות חמורות, שאף גובלות בפלילים, מבלי שיציג ראיות כלשהן או שיגיש תלונה לגורמים הרשמיים כפי שמצופה מנבחר ציבור • בשבוע שעבר חשף את עצמו לתביעת דיבה, לאחר שהאשים בפומבי את מהנדס העירייה כי היטה את המכרז על מגרש בזק, ואף טען כי בעירייה "טיפלו" בתיעוד הישיבה בה תמך בשינוי ייעודו של המגרש

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

הביאו לנו נחת

תלמידי מודיעין רשמו השבוע הישגים מרשימים במיוחד: מדליית ארד באולימפיאדת הכימיה ומקום רביעי בתחרות מדעים בינלאומית

המשך קריאה »

שיטת בן סעדון

מאז פיטוריו ממשרת סגן ראש העירייה בשכר מטיח אילן בן סעדון בעירייה האשמות חמורות, שאף גובלות בפלילים, מבלי שיציג ראיות כלשהן או שיגיש תלונה לגורמים הרשמיים כפי שמצופה מנבחר ציבור • בשבוע שעבר חשף את עצמו לתביעת דיבה, לאחר שהאשים בפומבי את מהנדס העירייה כי היטה את המכרז על מגרש בזק, ואף טען כי בעירייה "טיפלו" בתיעוד הישיבה בה תמך בשינוי ייעודו של המגרש

המשך קריאה »

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך