"כמה פצצות טון יש לנו כרגע מוכנות?"

יהודה גולן

כשמפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, רוצה לדעת כמה מטוסים כשירים עומדים לרשות חיל האוויר ברגע נתון, או כמה פצצות בנות טון נמצאות כרגע מוכנות במחסנים לקראת – נניח, רק נניח –  תקיפת כור גרעיני באחת ממדינות המזרח התיכון, הוא פשוט מרים טלפון לאל"מ אורן סנדרוסי ושואל אותו.

סנדרוסי, תושב מודיעין מחזיק אצלי בכיס (יותר נכון בראש) את כל המידע הכי רגיש של חיל האוויר. סנדרוסי הוא מפקדה של יחידת "להב", שעד היום לא ממש נחשפה לציבור. לא בגלל שהיא סודית, אלא מכיוון שהיא עוסקת בעבודה שממש לא צפה למעלה לתקשורת.

כל זה מספיק כדי שחיילי "להב" יהיו אלמונים, אבל חשובים לחיל האוויר במיוחד ולצה"ל בכלל, עד כדי כך שהיחידה קיבלה בשנת 2014 את פרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות במגזר תומכי הלחימה, כשהיא עוקפת את 8200 היוקרתית בדרך לפרס הראשון.

"שהכל יתקתק"

אז סנדרוסי בעצם מספק לטייסים את השקט הנפשי ואת הידיעה שכל מה שהם צריכים יהיה להם על מגש זהב. רק תטוסו ותפציצו את מה שצריך, אנחנו כבר נדאג לפצצות ולחימוש הנוסף. ולכשירות של המטוסים. ולכל חלק קטן בפאזל הענק הזה שנקרא להשמיש מטוס לפעילות מבצעית. זה לא רק מטוסים אלא גם הגנה אווירית, גם מל"טים ומזל"טים, הכל באחריותו של סנדרוסי. חוץ מזה סנדרוסי צריך גם לדאוג לכל צי הרכב של חיל האוויר, ולמעשה גם כל ניהול המלאי של חיל האוויר, דלק, ציוד, אופטיקה, מזון ועד כדורי רובה למאבטחים של בסיסי החיל.

זאת אופרציה גדולה מאד?

"כן וגם אחריות גדולה מאד, כי אני צריך לדאוג שהכל יתקתק ושבכל רגע נתון מפקד חיל    האוויר יידע בדיוק כמה פצצות עומדות לרשותו וכמה מטוסים מכל סוג שמישים כרגע. אני מספק לו את הנתונים האלה".

מה בעצם עושה יחידת להב?

"יש לנו גופי ביצוע וענפי מטה, אנחנו אחראים על האמצעים של חיל האוויר. מבצעים את כל ההובלות של פצצות, ציודים ועוד, וגם אחראים על הקישור בין כל התעשיות מחוץ לחיל ובין החיל עצמו. כלומר כל הלוגיסטיקות של חיל האוויר. היחידה השניה שלנו היא יחידת 'ארז' שעוסקת בתחזוקת הרכבים של חיל האוויר. היחידה השלישית היא משח"א – אחראית על כל בסיסי התחמושת של חיל האוויר. אלה גופי הביצוע שלנו. ובנוסף יש יחידות מטה כמו גוף בקרה ושליטה שנמצא בבור בקריה והוא אחראי על כל הסד"כ של חיל האוויר מבחינת שמישות. שם מתבצעות הערכות מצב בבור כל יום ובכל נקודת זמן אנחנו יודעים מה עומד ונמצא תחת היד שלנו. גוף המטה השני שהוא ענף רכב שבו יש מהנדסים שהוא אחראי על כל ההיבט הרכש, וענף נמ"א הוא גוף המטה השלישי, שעוסק במלאי הכללי של כל מה שאנחנו מקבלים מצבא היבשה: דלק, כדורי רובה אופטיקה, כוונות, מצפנים, בעצם כל מה שחיל האוויר מקבל מכלל צה"ל לפעילות השוטפת".

אז אתה בעצם האפסנאות והחימוש של חיל האוויר?

"חלק מזה כן, אבל לא רק, כי אנחנו עושים גם דברים אחרים".

מה למשל?

"יש לנו יחידה לאמצעים מיוחדים ובכך אנחנו מסייעים גם ליחידות הקומנדו של חיל האוויר".

מה זאת אומרת? ליחידת החילוץ 669 וליחידת שלדג?

"כן ולא רק. זה הקטע שבו הדמיון עולה על המציאות. נניח שיוצאים לנוהל קרב. אנחנו ביחידת האמצעים המיוחדים מארגנים את כל הציוד שהם צריכים ואם יש דברים מיוחדים שהם צריכים לצורך ביצוע , אז המהנדסים שלנו ביחידה בונים גם דברים ייחודיים שהם צריכים לצורך הפעולה הספציפית".

כמו הטיפוס ההוא בסרטי ג'יימס בונד שמראה לסוכן 007 מה החידושים שהוא הכין לו למבצע?

"בערך, אבל אצלנו המציאות עולה על כל הדימיון".

כשסנדרוסי ממש רוצה לרדת לפרטים ולספר על מחלקת ה"מיוחדים" שעוסקת בפעילות הזאת, עוצר אותו נציג דובר צה"ל שיושב איתנו ומסביר לי ולו בעדינות ש"אי אפשר בכלל לדבר על הקטע הזה ובוא נשכח מה שהיה בדקותיים האחרונות".

עברנו את 8200

במאי האחרון הגיע אורן סנדרוסי לפקד על היחידה. בן 44, בא מרקע טכני, והיה איש טכני בחיל האוויר כולל ביחידות כטב"מים, (כלי טייס ללא טייס) בפלמחים. כלומר מל"טים ומזל"טים, עד שהגיע לתפקיד הנוכחי לאחר תפקיד בבסיס נבטים כמפקד התחזוקה.

סנדרוסי יושב בצריפין אבל נמצא הרבה בבור בקריה, מעדכן ומתעדכן במה שקורה ומכין בעצם את חיל האוויר למצב שבו יצטרך החיל בזמן קצרצר לעבור ממוד רגיעה (יחסית) למוד לחימה סביב השעון, כמו שהיה בצוק איתן למשל. חלק מהתוצאה של הענקת פרס הרמטכ"ל היתה כשירות היחידה והיכולת לעבור במהירות למצב לחימה. "לתחרות נרשמו 43 יחידות מכל צה"ל", מסביר סנדרוסי, "ביניהן יחידות מעולות כמו 8200 ועוד יחידה של חיל החימוש מפיקוד דרום. שלושתנו הגענו לגמר ואנחנו זכינו בפרס, אחרי שעברנו את הביקורת הקפדנית מאד מאד, של שלושה אלופי משנה שבאים ליחידה ובודקים בקישקעס שלנו כל דבר".

ואז ממתינים במתח לתוצאות?

"כן בערך חודשיים עד שהזוכים מוכרזים".

בוא נדבר על צוק איתן…

"לצוק איתן נכנסתי כשאני מפקד היחידה בסך הכל חודש וחצי. זה לא פשוט, אבל היחידה תיקתקה את המבצע בצורה יוצאת מהכלל".

במה חשיבות היחידה לחיל האוויר?

"מאוד חשובה. בשיגרה כך כמובן גם בלחימה. כמו שראינו בצוק איתן. כדי שמפקד חיל האוויר יקבל החלטות מדוייקות בנושא הפעלה, הוא מקבל מאיתנו את המידע המדויק ביותר מה יש לו תחת היד, ולפי זה הוא מקבל החלטות מבצעיות".

איך מעבירים פצצות של טון ממקום למקום? סוגרים את הכביש?

"מה פתאום? יש מגבלות בטיחותיות אבל הפצצות נוסעות על משאיות בלי מרעום בתוכן כך שזה רק ברזל מת".

זאת אומרת שלא מסכנים נהגים על כביש 6 או כביש החוף?

"לא ממש לא מסכנים, אבל זה עניין מאד מורכב".

זה נשמע פתאום הרבה יותר מסובך ממה שנראה לעין….

"נכון. ניהול כל מלאי הפצצות של החיל הוא מורכב מאד. הכל ממוחשב ואנשים צריכים לדעת איפה בדיוק נמצאות פצצות וכמה יש בכל מחסן, כך שהתיכנון מהיכן להסיע פצצות ולאן הוא עסק מורכב שתלוי בהרבה תחשיבים. ברגע שהמטוסים צרכו את החימוש צריך לדווח כמה פצצות זרקו, מהיכן זה נלקח, להשלים מלאי מיידי שיהיה למשימות הבאות".

ואת זה עושים תוך כדי מלחמה…

"חמישים ימי לחימה זה המון זמן.אבל מדובר לא רק בהחלק ההתקפי אלא גם על הגנה. אנחנו מספקים את כל הציוד של כיפת ברזל למשל, ובכלל של כל מערך הנ"מ ששייך לחיל האוויר".

מבחינת צה"ל צוק איתן הוא קפיצת מדרגה?

"מאד נכון. צוק איתן היה קפיצת מדרגה עצומה מול מבצעים אחרים, במכפלות גדולות מאד ותחשוב שכל זה נעשה תוך כדי גיוס הרבה מאד אנשי מילואים, מדובר בעניין מורכב ומסובך".

בנות משרתות אצלך?

"ודאי והרבה. יש לי בכל המערך הרבה מאד חיילות, למשל מכונאיות רכב, שכבר עשינו שני קורסים לתפקיד. יש לנו בנות במקצועות האפסנאות וגם בחימוש, יש לי חמשיות שמטפלות פצצות ובחימוש מתקדם".

יש אצלכם אוכלוסיות ייחודיות?

"יש לי את 'שח"ר כחול', שהוא מסלול הכשרה לחיילים חרדיים. יש לי הרבה חרדים ביחידה  באפסנאות וגם מחסנים ייעודיים שמאיישים אותם רק חרדים".

למה?

"כי אני לא יכול לערבב מחסנאים חרדים ולא חרדים או בנות".

ואתה מרוצה מהחרדים?

"הם אנשים מדהימים. כבר נגדים חרדים שעברו לקבע ומשרתים אצלי".

בוא נחזור לצוק איתן, איך נראתה שיגרת הלחימה?

"זה מתחיל מוקדם בבוקר בבור בקריה בהערכת מצב ומשם פורומים עם מפקד חיל האוויר, שמעביר את הדגשים שלו, ואז יודעים מה צריך לאותו יום ומתחילים לארגן את הציודים. כל יום הייתי בבסיס אחר של החיל, לבחון מקרוב מה צריך ואיך העסק מתקדם".

איפה הביטוי לאופיה המבצעי של היחידה?

"היכולות בזמן קצר להקים מערכות לחימה. למשל בצוק איתן הקמנו סוללות כיפת ברזל תוך כדי הלחימה. זה דבר לא פשוט, אבל תוך כדי הלחימה עצמה שזה לא דבר של מה בכך ואתגר גדול מאד להביא את הסוללות מהתעשיות בארץ, להרכיב אותן תוך כדי הלחימה ולפרוש אותן בעצם ימי המבצע. זה הישג גדול מאד. זאת אופרציה גדולה מאד".

מדוע? הרי לוקחים ממפעלים אזרחיים את החלקים…

"כי צריך להרכיב את הכל לסוללה גדולה שעובדת. בגלל שאתה לוקח הרבה מאד חלקים שצריכים לעבוד ביחד רק הבדיקות שעברו הסוללות החדשות לראות שבכלל העניין עובד, זה מאתגר מאד. זאת יכולת שאין למדינות אחרות בעולם. אין יכולת כזאת להקים סוללות להגנה אווירית בתוך זמן קצר כל כך. זה עניין של ימים!"

אין הרבה מדינות שבכלל יש עליהם איומים כאלה…

"נכון, אבל אני מדבר על מדינות שמשתמשות בסוללות נ.מ אחרות כמו פטריוט. אף אחת לא מגיעה ליכולת להקים סוללת הגנה אווירית במהירות שבה אנחנו עשינו את זה במלחמה האחרונה".

והיכולות האלה באות עם הניסיון המבצעי או התירגולים?

"מהכל. גם מהרצון גם מהיכולת וגם מהניסיון המצטבר. אבל קודם כל ולפני הכל, מהמוטיווציה של האנשים. היתה רוח שונה בצבא ובכלל בעם, וראינו את זה בחמישים הימים של צוק איתן. אני ראיתי את זה בחיילים  שלי. אלה לא חיילים שהתגייסו לצנחנים או לגולני. אלה חיילים שיש להם הרבה בעיות בבית והם נתנו את הנשמה כדי שכל מי שיגיע לשדה הקרב יגיע מצוייד במלוא הציוד הנדרש. בלי שום חוסר. הפעם בניגוד לסיפורים של מלחמת לבנון השניה, שבה חיילים אמרו שבאו למחסנים וחלקם היו ריקים. הפעם לא היה דבר כזה".

המטרה – יעילות וחיסכון

מדברים תמיד על יחידות תחזוקה מסוגה של להב ועוד בהיבט של עלויות וחיסכון, וכמה זה עולה למשלם המיסים. יש דרישות ממך להגיע לחסכנות וליעילות?

"ודאי, זה באג'נדה שלנו. היעילות היא לא רק במישור המבצעי של לספק את הציוד המדויק והנכון למטוסים, אלא גם לחסוך בכספים ובכח אדם".

איזה פעולות חסכון או יעילות רשמתם לזכותכם?

"הרבה מאד שיפורים בכל המערך. למשל החלפנו את הסרבלים של טכנאי חיל האוויר בסרבלים מתקדמים יותר, שיעמדו בקריטריונים של בדים שלא יוליכו חשמל, לא דליקים כמובן, בטיחותיים והצלחנו להוזיל את העלות ב- 50%. סרבל עולה כ-500-600 שקל והורדנו את העלות לבערך 250 שקל לסרבל. הכנסנו רכבים קטנים חדשים שעובדים על חשמל שמיועדים לבסיסים לתובלות בתוך הבסיס. זה חיסכון אדיר בדלק, חלפים וזיהום אוויר. הכנסנו עשרות רכבים כאלה בשנה האחרונה והכנסנו גם חידוש של מיכון המטבחים בבסיסי חיל האוויר".

מה זה?

"מטבחי החיל עוברים למיכון אוטומטי מלא".

איך?

"למשל החידוש עם קוצץ ירקות מתקדם שזה עולם אחר. איש של היחידה התלבש על העניין כאתגר והביא לתוצאות מדהימות. בתוך שעה הוא עושה עבודה של עשרה אנשים".

קוצץ ירקות? בחייך…

"כן, קוצץ ירקות! קנינו קוצץ ירקות מיוחד מגרמניה, שעולה עשרות אלפי שקלים. אחרי הרבה מאד בדיקות שעשינו, זהו קוצץ גדול שמסוגל לקצוץ ירקות מכל הסוגים, במהירות גדולה. הקוצץ הזה חסכוני מאד כי הוא מחליף כמה תורני מטבח שעמדו עד היום וקילפו תפוחי אדמה".

במה אתה הכי גאה?

"בטיפול באוכלוסיות מיוחדות. יש לנו חיילי מקא"מ. מה שפעם היה 'נערי רפול'. אלה חיילים עם רקע משפחתי בעייתי. ביחידה מצמידים להם אח בוגר שמלווה אותם ומסייע להם. אנחנו גם מאמצים בית ספר מחולון שלומדים בו תלמידים בעלי פיגור שכלי ובכל יום רביעי הם באים לעבוד אצלנו. בדברים האלה אני הכי גאה, ובכלל בעובדה שהיחידה קיבלה את פרס הטיפול בחיילים עם רקע קשה".

בתמונה: אורן סנדרוסי (שני משמאל) בתידרוך בוקר ביחידה (צילום דובר צה"ל)

2015-02-07 00:00:00
2015-02-07 00:00:00

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך