"להיות חנון זו לא מילה גסה"

יהודה גולן

כשמפקד אוגדה 98 נתקל בבעיות תקשורת, אם זה בסלולארי שלו או בלפטופ, הוא קורא לסרן הילה מטלון שתעזור לו לייצר שוב קשר עם גורמי האוגדה. הילה, מ"פ תקשורת באוגדה, בדרך כלל משתלטת על התקלות די במהירות. "אין כזה דבר שאני לא מצליחה לתקן את התקלה או לעקוף אותה", היא אומרת. "תמיד אני מצליחה להתגבר על התקלות".

הילה (25) היא הצעירה בין שתי האחיות מטלון מלפיד.  עד כה היא גרה עם ההורים ובקרוב מאד היא עוברת לגור עם החבר בדירה שכורה. אחותה הגדולה יותר אורן גפני-מטלון (28), נשואה ואם לשניים, עוסקת בעיקר בתחום המכ"מים במסגרת שירותה בחטיבת הטכנולוגיה של חיל התיקשוב.

השתיים משרתות בתפקידים משלימים בחיל התקשוב – האחת מגינה על הקשר והשנייה יוצרת קשר. הילה היא האחראית על כל מערך הקשר באוגדה, החל מהכבלים במחשב ועד ללווינים והאנטנות שמשרתים את כוחות האוגדה.

בשבוע שעבר סיימה הילה קורס מ"פ קשר אשר נמשך חמישה חודשים והיא תשתבץ בתפקיד חדש בקרוב. סרן אורן היא קצינה במדור מכ"ם והגנה אקטיבית של חטיבת הטכנולוגיה בזרוע היבשה. כשבמרכז תפקידיה היא האחראית על רישום הצפנים והקודים השונים למערכות המכ"ם המתקדמות של הצבא. כלומר – להזין את הקודים הנכונים כדי שהמכ"מים יפעלו.

העתיד נמצא בעתודה

הסיבה לראיון המשותף של השתיים היא העובדה ששתי האחיות משרתות בתפקידים משמעותיים ולא מוכרים בצה"ל ושתיהן מאמינות בחשיבות שילוב הנשים במערך הטכנולוגי. וגם כי די נדיר לפגוש נשים שהתאהבו בתחום הטכנולוגי והכל כך גברי כבר בתיכון. גם הילה וגם אורן למדו בעירוני ב' במודיעין הילה למדה במגמת מדעי המחשב ואורן העדיפה מתימטיקה ומדעים.

התחומים הללו הביאו את שתי האחיות באופן די טבעי לחיל התיקשוב. אורן כעתודאית לאחר מסלול לימודי הנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטת בן גוריון והילה ישירות למסלול הייעודי בחיל התיקשוב  – כסגנית מפקד פלוגה בגדוד "איתנים" של חיל התיקשוב. זה הגדוד היחיד בצה"ל שפרוש מהחרמון ועד אילת ואמור לחבר בין יותר מ-500 מתקני קשר, כך שכל מפקד גדוד או חטיבה יוכל לדבר עם עמיתו בכל מקום ובכל זמן. משימה לא פשוטה עבור הילה, שהיתה צריכה לדאוג לכך שבכל רגע נתון מערכות השליטה והבקרה יהיו שמישות ותקינות.

לדבר עם לוויינים

קצת נדיר לראות בנות פונות דווקא למקצועות ריאליים כמו מחשבים, חשמל ואלקטרוניקה ומתעסקות עם מכ"מים ותקשורת…

"ממש לא", אומרת אורן. "תמיד היתה לי תחושה שאני מסוגלת. והאמת שמאד אהבתי את התחום. כבר בבית הספר. האמת היא שזה מתחיל מהחינוך בבית, חינוך למצויינות וחינוך לכך ש'תאמיני בעצמך' וש'את מסוגלת לאתגרים האלה'. כבר בגיל 17 ידעתי שאני אהיה מהנדסת וכיוונתי לשם".

"גם אני הרגשתי שזה הכיוון שלי", מוסיפה הילה. "כבר בתיכון אחרי לימודי מדעי המחשב, הלכתי ללמוד להיות מנהלת רשת תיקשוב ולכן כשהתגייסתי זה היה טבעי עבורי להגיע לחיל התיקשוב ובאמת שם אני מרגישה הכי טוב".

והעובדה שלמדתן ואתן מתעסקות במקצועות גבריים מאד, לא מוזרה בעיניכן?

הילה: "ממש לא. עשיתי את תפקידי הקשר הכי גבריים שיש, כמפקדת צוות בבה"ד 7 שהוא בית הספר של חיל התיקשוב, הייתי סמ"פ ביחידת איתנים, ועכשיו אני מ"פ תקשורת באוגדה 98, שהיא אוגדה קרבית איכותית מאד. התפקידים האלה היו מאד טבעיים עבורי".

אורן: "עבורי השירות בחטיבת הטכנולוגיה הוא שירות משמעותי ומאתגר מאד, וזה שאני אישה ממש לא משנה לא לי ולא לצבא. התחום שבו התמחיתי הוא אנטנות והתפשטת גלים ולתוך התחום הזה נכנסים גם המכ"מים שבהם אני עוסקת כיום".

מה עושים המכ"מים האלה?

"הלוואי שיכולתי לספר, אבל זה נושא מאד מסווג אצלנו. אני רק יכולה לומר שיש לנו היום מכ"מים שמעניקים לנו אפשרויות לראות הכל, ואני יכולה לומר בודאות שאנחנו יכולים היום לעשות הכל במסגרת מה שהטכנולוגיה מאפשרת לנו וזה הרבה מאד".

היום הצבא עובר לעבוד יותר ויותר עם לווינים, ובכלל הטכנולוגיה הפכה לחלק חשוב מאד ביכולת המבצעית…

הילה: "הטכנולוגיה שיפרה מאד את יכולת העבודה שלנו, אבל הוסיפה גם הרבה אלמנטים מורכבים. לכן יש לנו הרבה מאד גיבויים למקרה של תקלות מכל הסוגים".

עד כמה זה קריטי היום?

אורן: "בגלל הטכנולוגיה המתקדמת והמורכבות של הצבא והכוחות – על הקשר קם ונופל תרגיל או אפילו קרב. לכן יש חשיבות עצומה ליכולת ליצור קשר בכל תנאי ובכל מקום".

בואו נחזור לנושא החינוך הטכנולוגי. אולי זה לא ממש כיוון טבעי לנשים בצבא…

אורן: "הנושא הזה משתנה. התחלנו בצבא בפרוייקט התנדבותי שבמרכזו מגיעים קצינים וקצינות להעביר שיעורים בבתי ספר תיכוניים בתחום הטכנולוגיה כאשר מי שנחשפות לזה הן התלמידות".

למה הכוונה?

"אני מתחילה את הפרוייקט בקרוב כאן במודיעין. כשיקבעו לאיזה בית ספר אגיע, אני אעביר שיעורי מתימטיקה ופיזיקה לתלמידות ואנהל מפגשים ושיחות עם תלמידות במגמות הריאליות, מתוך כוונה שהמסלול הטכנולוגי בצבא יהיה עבורן משהו מושג ומוחשי שניתן לביצוע. שיראו שיש דוגמה אישית של מהנדסת שגם למדה בתיכון רגיל והגיע למסלול טכנולוגי בצבא".

ואתן לא חוששות מדימוי של "חנוניות"?

שתיהן צוחקות ואורן פוסקת: "להיות חנונית זו לא מילה גיסה!".

בתמונה . האחיות הילה (מימין) ואורן מטלון.  (צילום: דובר צה"ל)

 

2015-12-14 00:00:00
2015-12-14 00:00:00

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך