מיהו "שמאלני" בימי מלחמה?

יהודה גולן

אני שמאלני. אשכרה שמאלני. לא ליד. לא באמצע. לא בהיחבא. בלי אבל.

שמאלני בהארד קור. בכל רמ"ח אבריי. שמאלני בהגדרה, בנפש ובראש מורם
אחד הדברים שמרתיחים אותי ביותר, זה אותם דיווחים באמצעי התקשורת (או ברשתות החברתיות) מעת לעת, וכדבר שבשגרה, על פעילי "שמאל" שמתעמתים עם חיילי צה"ל בגדר ההפרדה, הפגנת "שמאל" כנגד צה"ל שמונפים בה דגלי חמאס, אנשי רוח מ"השמאל" שקוראים לעולם להחרים את ישראל ודיווחים רבים ודומים.
אין ביני לבין אותם אנשים שנקראים בתקשורת פעם אחר פעם "פעילי שמאל"-דבר וחצי דבר. למען האמת, אין ולא כלום בין אותם "פעילי שמאל" אליבא התקשורת ורבים אחרים, לבין השמאל במדינת ישראל

אין בכלל ספק: אם בן גוריון (כמשל) היה רואה שאותם גורמים ומפגינים נקראים "שמאל"- הוא היה מתהפך בקבר מאה פעמים ואולי אפילו מצליח לעמוד שוב על הראש.
הגדירו את אותם משתתפים בהפגנות איך שאתם רוצים-אמרו עליהם אנרכיסטים, כתבו כי מדובר בהפגנה של פעילים לא ציונים, צעקו כי עסקינן בסתם "אזרחים מודאגים", ספרו בקול גדול שאלו עב"מים שירדו מהירח- אולם אל תגידו עליהם "שמאל"- כי הם ממש לא כאלה.

מיהו שמאלני? שמאלני ישראלי הוא המון דברים: אוהב ישראל, רודף שלום, מחזק את הביטחון, מבקש צדק חברתי; מתנגד לכיבוש; מאמין בצורך בפשרה טריטוריאלית; מבין את ההכרח בפתרון של חלוקת הארץ והקמת 2 מדינות מתוך רצון להגשים את החזון הציוני ולשמור על ישראל דמוקרטית ויהודית; שואף לבניית חברת מופת; מבקש כי המדינה תיקח אחריות על החברה ועל אזרחיה; תומך במתן זכויות יסוד חברתיות; מתנגד להפרטות של משאבים ושירותים ציבוריים בסיסיים; תומך בזכויות אדם ובשוויון חברתי, מגדרי וכלכלי בקרב אזרחי מדינתו; מקדם את זכויות העובדים ומבין כי הם נמצאים בלב המפתח לכלכלה יצרנית ופורחת, ועוד ועוד.

שמאלני ישראלי גם יודע שאם אין ברירה, עלינו להילחם ולהגן על ביטחוננו ומדינתנו- בלי שום התלבטויות מיותרות. שמאלני ישראלי למופת- ויש רבים וטובים מסוג זה- הוא גם איש מעשה, שנרתם לפעילות, לעזרה, וחיזוק החברה והקהילה, פועל לשירות משמעותי בצבא ונותן מעצמו למען הכלל.

לשמאל הישראלי יש מקום של כבוד בהיסטוריה של הקמת, ייסוד, פיתוח והתעצמות המדינה, החברה וצה"ל. לשמאל הישראלי יש גם תפקיד מהותי במבחנים הקשים בפניהם ניצבת המדינה היום, ובאילו שיהיו בעתיד
רבבות רבות של שמאלנים עושים ממש בזמנים אלו, לילות כימים בכל הנוגע למערכה בעזה, אם כלוחמים ואם כמתנדבים אזרחיים: יש להם בוודאי עמדות שונות מהימין ומחשבות אחרות מהממשלה. אולם, יש להם קודם כל את השותפות ואף ההובלה, עם המכנה המשותף הבסיסי ביותר של קיומנו כאן.

המיתוג של הפגנות השוליים (שזכותן להתקיים-הדמוקרטיה הישראלית מספיק חזקה) כהפגנות "שמאל", מכפיש מחנה ציוני שלם. יכול וזה נובע משטחיות שמבקשת להעצים תמיד את השוליים, יכול וזה נובע מהכפשה רבתי שנמשכת משך שנים מצד ימין המבקש לנכס לעצמו את הזהות הלאומית והציונית, אפילו תוך הדרת רגליהם של אחרים-כנראה שזה נובע מ- 2 הסיבות הנ"ל יחדיו ועוד סיבות אחרות.

אל תקראו "שמאלנים" לאנרכיסטים, אנטי ציונים וסתם מפגינים אחרים שמגדפים את המדינה וחייליה: שמרו את המילה היפה הזו לשמאלנים אמיתיים הראויים לה- הם רבים, הם טובים והם עוד ילכו ויתעצמו.

צילום פרטי

2014-07-27 01:00:00
2014-07-27 01:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך