שב"חי מודיעין

יהודה גולן וחנה שטרן
2013-10-15 01:00:00
2017-11-06 00:00:00

חשש משב"חים  ב'מגדל לוינשטיין' בכרמים דיירי המגדל היוקרתי טוענים: "הקבלן משכן פועלים שאינם נושאים אישורי שהייה חוקיים בקומה ה-24 במגדל. אנו חוששים לשלומנו ולשלום ילדינו"

דיירים המתגוררים ב'מגדל לוינשטיין' ברחוב טבת בשכונת הכרמים חוששים מהימצאות פועלים ערבים בבניין, שאינם מחזיקים באישורי שהייה חוקיים ועדיין עובדים במגדל שבנייתו טרם הסתיימה.

רק לפני כשבועיים נתפסו על ידי משטרת מודיעין שוהים בלתי חוקיים (שב"חים) בקומה ה-23 במגדל המגורים. אחד הדיירים (שמו שמור במערכת) פנה בעניין זה למשטרה בתלונה, וגם לעירייה, מתוך דאגה – על רקע הטרגדיה שאירעה בבת ים בסוף השבוע עם רצח החייל תומר חזן על-ידי עובד לשעבר במסעדה בה השניים הכירו במהלך עבודתם.

חוזרים אחרי יומיים

"אנחנו 72 דיירים שגרים במגדל, והבניין מאוכלס כמעט ב-70%. הגענו לגור כאן לפני כחודש ואנחנו מרגישים כאן בכלוב של זהב, בגלל שלדעתי הקבלן מעסיק כאן פועלים מהשטחים. אני מפחד לצאת החוצה ולתת לילדים שלי לצאת. לקחתי חופשה מיוחדת מהעבודה כדי להיות עימם. הפועלים משתלטים לנו על המעליות, והם גרים בקומה ה-24. מדובר בביטחון האישי שלנו, אין לנו עדיין דלת אינטרקום והם השתלטו גם על מועדון הדיירים. פנינו לקבלן לפני כחודש והוא הבטיח שהעניין יסתדר. הייתי גם אצל ראש העיר לפני כשבועיים, אצל הקב"ט העירוני ואצל מפקד משטרת מודיעין. עשינו את מה שנדרש ומעבירים אותנו מאחד לשני, ובסוף לא קורה כלום. התלוננו בתחנה ואמנם שוטרי מודיעין הגיעו ועצרו את אותם שוהים בלתי  חוקיים, אבל לדעתי הם חוזרים אחרי יומיים. אני יודע שנתפסו שב"חים בפשיטת המשטרה האחרונה. מה שאני לא מבין זה איך הקבלן מרשה זאת לעצמו? אמרו לנו שרק בעוד חצי שנה העבודות יסתיימו".

הקבלן: "לא נמצאו שוהים בלתי חוקיים בבניין"; המשטרה: "מי שהיה צריך להיעצר, נעצר"

האחראי על הקשר עם הדיירים בחברת הבנייה 'משולם לווינשטיין' הבונה את המגדל מסר כי החברה מודעת לנושא וכי בדיקת המשטרה האחרונה ביום רביעי, ערב החג הראשון, הוכיחה כי לא נמצאו שוהים בלתי חוקיים בבניין. לגבי הקומה ה-24 נמסר: "נכסים אלה עדיין לא נמכרו ועובדים בהם עדיין, ולכן הדלתות של הדירות היו פתוחות אך הן נסגרו".

מפקד תחנת מודיעין, סגן-ניצב אמיר קליין, מסר בתגובה: "בעקבות תלונות תושבים נתפסו 14 שוהים בלתי חוקיים בקומה ה-23, מתוכם מי שהיה צריך להיעצר נעצר והאחרים והועברו מעבר למחסום, כל אחד בהתאם לעבירותיו. הייתה פעילות בבניין גם בערב החג ביום רביעי בבוקר, אך לא אותרו במקום שוהים בלתי חוקיים".

האם נקטתם בצעדים נגד הקבלנים המעסיקים את השב"חים?

"השוהים הבלתי חוקיים שם הם של קבלני המשנה. הקבלן האחראי (לווינשטיין) יודע על המעצרים שבוצעו".

מעיריית מודיעין נמסר בתגובה: "עם קבלת פניית התושב פעלה מחלקת הביטחון של העירייה מול משטרת מודיעין, האחראית על הטיפול בנושא השוהים הבלתי חוקיים".


משביחים את העיר

200 שקלים להסעה חד-פעמית לתוך ישראל, 6,000 שקלים לאישור שהיה מזוייף – אלה התעריפים שמשלמים שוהים בלתי חוקיים שנתפסים בכל שבוע בתחומי העיר 

זאת הפכה להיות מכה של ממש: הקירבה לקו התפר ולמרכז הארץ, אתרי בנייה רבים ועיר מבוססת כלכלית – כל אלה הפכו את מודיעין למקום שמושך אליו שב"חים (שוהים בלתי חוקיים) רבים, בעיקר מכפרי הסביבה הפלסטינים אבל גם מאזורים רחוקים יותר כמו חברון ואפילו ג'נין.

במשטרה מקדישים זמן רב ומשאבים לפעילות נגד השב"חים, מתוך ידיעה כי נוכחותם בעיר מהווה סכנה ביטחונית גדולה וגם סכנה פלילית, כמו למשל מקרה האונס שנחשף לפני כחודשיים, כאשר נערה קטינה זיהתה פועל פלסטיני כבן ארבעים שלדבריה אנס אותה באתר הבנייה שבו הוא עובד בעיר.

13 פועלים דחוסים

רק השבוע תפסו שוטרי מודיעין ברחבי העיר וסביבתה בשורת מבצעים 57 שוהים בלתי חוקיים,חלקם נעצרו ויוגשו נגדם כתבי אישום וחלקם הוחזרו לתחומי הרשות הפלסטינית.

במקרה שאירע ב-7 בספטמבר, סמוך לשעה עשר וחצי בלילה, עיכב צוות סיירי משטרה רכב טרנזיט חשוד. הרכב היה מצוייד בווילונות שחורים ועורר את חשדם של השוטרים שסיירו על כביש 431 סמוך לצומת ענבה.

הטרנזיט שנסע לכיוון מודיעין נעצר לאחר שהשוטרים הבחינו כי הוא שקוע, סימן מובהק לכך שהוא נושא מטען כבד במיוחד. ואכן השוטרים לא טעו: הם פתחו את דלת הטרנזיט וגילו שם לא פחות מ-13 פועלים פלסטינים דחוסים ויושבים האחד על השני.

בדיקה מהירה של תעודות הזהות העלתה כי כל הנוסעים בטרנזיט הם שוהים בלתי חוקיים. הנהג, תושב מזרח ירושלים בעל תעודת זהות כחולה, נחקר והודה כי הסיע את השב"חים עבור 50 שקלים דמי נסיעה שכל שב"ח היה אמור לשלם לו בתום הנסיעה.

16 פועלים

לשבעה מבין הנוסעים היה עבר פלילי והם נעצרו ביחד עם הנהג, וכולם הובאו להארכת מעצר בבית המשפט ברמלה. במקרה נוסף, במוצאי שבת בשבוע שעבר, במהלך פעילות יזומה של שוטרי תחנת מודיעין ומג"ב על כביש 431, נעצר רכב חשוד ובו גילו השוטרים 16 פועלים פלסטינים בנוסף לנהג.

השוטרים עצרו את כל החבורה והעבירו אותה לחקירה בתחנת מודיעין. במהלך החקירה התברר כי לשלושה מבין 16 השוהים הבלתי חוקיים יש הרשעות קודמות בגין כניסה לא חוקית לישראל, והם נעצרו ויוגש נגדם כתב אישום. שאר הפועלים שאין להם הרשעות קודמות – בהתאם למדיניות הקיימת – הוחזרו למחסום והועברו לצד הפלסטיני. הרכב נתפס והוחרם וגם נגד הנהג יוגש כתב אישום.

ועוד 13

במקרה נוסף תפסו שוטרי מודיעין, מתוגברים בכוח מג"ב מחבל מודיעין ובמתנדבים, שני רכבים שהסיעו פועלים פלסטינים. באחת המכוניות נתפסו 13 שב"חים ללא אישורי שהייה ועבודה בישראל, נהג הרכב נעצר ויוגש נגדו כתב אישום. במקרה השני נתפס נהג רכב מסחרי שהסיע 15 שוהים בלתי חוקיים, וגם במקרה זה נעצר הנהג ויוגש נגדו כתב אישום. שני כלי הרכב הוחרמו ונגררו מהמקום, ורישיונם של הנהגים נפסל לשלושים יום.

על פי הנחיות המשטרה, שוהים בלתי חוקיים שבעברם רישום פלילי נעצרים ומוגשים נגדם כתבי אישום על כניסה לא חוקית לישראל. פלסטינים שנתפסים בפעם הראשונה וללא עבר פלילי מוסעים בדרך כלל למחסום מכבים או חשמונאים ומוחזרים לתחומי הרשות הפלסטינית.

ברוב המקרים גובים נהגים מפועלים ללא אישורי שהיה כמאה עד מאתיים שקלים עבור הברחתם לתוך תחומי העיר. השיטה די פשוטה: נהג ערבי בעל תעודת זהות כחולה, בדרך כלל תושב מזרח ירושלים או מלוד או רמלה, אוסף את השב"חים מנקודת מפגש בשעות בוקר מוקדמות או בשעות לילה, ומסיע אותם לעיר, שם הם יורדים בסמוך לאתרי הבניה ונבלעים מייד בין הפיגומים.

להחזיר את הביטחון

ההסעות מתבצעות בעיקר ברכב מסחרי אולם גם נהגי מוניות נתפסו כבר מספר פעמים מסיעים שב"חים ברכביהם. לא מכבר נתפס נהג מונית שהסיע ארבעה שב"חים, ולהגנתו טען כי כנהג מונית הוא "פטור מחוק הסעת שוהים בלתי חוקים". כשנשאל על-ידי השוטרים מהיכן שאב מידע מקל זה, הסביר: "קראתי באינטרנט ובעיתון".

לטענת משטרת מודיעין רבים מהשב"חים שהם עוצרים משתמשים גם באישורי שהיה מזוייפים. כך למשל לפני מספר שבועות נעצרו מספר פועלים פלסטינים שעבדו עם קבלן שיפוצים בדירה בעיר כשברשותם אישורי כניסה מזוייפים לתחומי ישראל. לטענתם שילמו 6,000 שקלים כל אחד עבור האישור, שנקנה מערבי תושב חברון שפגש אותם במעלה אדומים ומסר להם את האישורים.

פרט לאתרי הבנייה מי שסובל בעיקר מהשב"חים הם תושבי מכבים ורעות, הקרובים לקו התפר ולכפרים הערביים שלצידי כביש 443. בישיבת ועד הרובע מלפני שלושה חודשים פורסמה קריאה לתושבי הרובע להתנדב לכיתת כוננות שתבצע סיורים ברחובות השכונות.

תחת הסיסמא "בואו נחזיר לעצמנו את הביטחון", פירסמה ועדת הביטחון של הרובע את הדברים האלה: "אנו קוראים לתושבים לגלות ערנות. בלי להכליל יש לנו חשד מוצק כי הרבה קבלני שיפוצים ואחרים המגיעים מהשטחים מעבירים מידע כזה או אחר לפורצים וגנבים. כמו כן, אחת מדרכי הפעולה של הגנבים היא סיור רגלי תמים לכאורה של אחד או שניים מהם בשעות הבוקר, כשהם סורקים את הבתים ואת כלי הרכב לצורך הכנת דרכים ומודיעין לפריצה. למדנו כולנו כי הגניבות הללו בקלות יכולות להפוך לפשעים חמורים יותר – הן פח"ע והן פגיעה בגוף לצורך הימלטות".


דרושה נחישות

מפקד משטרת מודיעין, סגן-ניצב אמיר קליין: "ההתמודדות מול השב"חים בעיר איננה פשוטה ודורשת נחישות רבה"

רק אתמול, אור ליום שני נתפסו בתחום העיר מודיעין שלושה מסיעי שבח"ים שהסיעו עשרות פועלים פלסטינים למחוז חפצם בתחומי מדינת ישראל. שוטרי תחנת מודיעין הצליחו לאתר את שלושת כלי הרכב ולעצור את הפועלים ואת המסיעים.

מפקד משטרת מודיעין, סגן-ניצב אמיר קליין, אמר ל'מודיעיןNews': "המאבק מול השוהים הבלתי חוקיים הוא מאבק מתמשך שדורש תיחכום רב, נחישות ועקשנות. אנחנו מצליחים כיום לתפוס את רוב המסיעים עוד לפני שהם מביאים את הפועלים ליעדיהם באתרי הבנייה השונים בעיר".

סנ"צ קליין הדגיש: "בתקופה האחרונה הוגשו כתבי אישום נגד מעסיקים שאצלם נתפסו שוהים בלתי חוקיים. אנחנו מתמודדים מול המעסיקים בעיקר בשלושה מישורים: האחד – סעיף אישום על הלנת שוהים בלתי חוקיים, בעיקר באתרי בנייה בעיר. מעסיקים קיבלו עונשים בפועל – מעבודות שירות ועד  חודשי מאסר. הסעיף השני הוא העסקת עובדים בלתי חוקיים, והעונש בגין עבירה זו הוא קנס של עד עשרת אלפים שקל לכל שוהה בלתי חוקי שנתפס אצל המעסיק. הסעיף השלישי הוא הסעת שוהים בלתי חוקיים, והעונש בדרך כלל הוא חילוט והחרמת הרכב לצמיתות, ושלילת רישיון הנהיגה של הנהג המסיע".

צילום ארכיון

כתבות נוספות

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

הבונוס: מגרש בשווי 125 מיליון שקל

הקרב המשפטי המורכב סביב עסקת רכישת מתחם ישפרו סנטר במרכז עינב במודיעין הושלם בחלקו, וכעת תיהנה חברת ניופורט ממגרש בשטח של 17 דונם שיישאר בידיה ומיועד להקמת מרכז לוגיסטי

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

המשך קריאה »

הקרב בצומת שילת

תאונת דרכים ללא נפגעים הובילה במוצאי שבת לקטטה המונית בתחנת הדלק בצומת שילת בין שתי קבוצות צעירים ממזרח ירושלים וממטה בנימין. במהלך הקטטה נפצעו מספר משתתפים ושמונה עוכבו לחקירה

המשך קריאה »

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »