שניות מאסון

יהודה גולן

כל תושבי מודיעין שנוסעים לירושלים מכירים את תחנת הדלק של "דור אלון" על כביש 443, מרחק חמש דקות נסיעה ממחסום מכבים לכיוון מזרח. רבים מתושבי מודיעין נוהגים לעצור בתחנה ולתדלק בה. מה שקרה בתחנה במוצאי שבת עלול לגרום להם לחשוב שנית.

בסביבות תשע בערב נזרק בקבוק תבערה על אוטובוס של "קווים" שנכנס לתחנה. הבקבוק  התלקח על גג הרכב ורק תושייתו של הנהג, שזינק לתוכו והסיע את האוטובוס הבוער מחוץ לתחנת הדלק, מנעה אסון כבד. כמו למשל התלקחות של מיכלי הדלק בתחנה ומשאבות הדלק שהאוטובוס עמד סמוך מאד אליהן ופיצוץ ענק. המזל הגדול היה שהאוטובוס היה בנסיעה מנהלתית. כלומר – ריק מנוסעים. גורמי ביטחון בגיזרה מעריכים שמי שזרק את בקבוק התבערה לא ממש ידע מהי תכולת האוטובוס, וכי כוונתו ורצונו היו דווקא לפגוע באוטובוס מלא נוסעים. אם האירוע הזה היה מסתיים אחרת, קרוב לוודאי שמדינת ישראל כולה היתה נמצאת השבוע בסיטואציה שונה מאוד.

"תן לו מהר את המטף"

כשהחלה האש לאחוז בגג האוטובוס הבחינו עובדי התחנה במתרחש והזהירו את הנהג. אחד העובדים צעק "יש אש, יש אש באוטובוס". הנהג רץ לאוטובוס ואחד העובדים רץ אחריו עם מטף בידו כשעובד שלישי צועק לעברו "תן לו מהר את המטף!". כשהבין הנהג כי במקום עלול להתרחש אסון כבד, אם האוטובוס ימשיך לעמוד בתחום תחנת הדלק בקרבה מסוכנת למשאבות ולמיכלי הדלק התת קרקעיים, הוא עלה לאוטובוס וניסה להתניעו.

על פי תיעוד מצלמות האבטחה בתחנה ועדויות אחרות, עובד התחנה שהחזיק במטף לא הגיע לגג האוטובוס הגבוה. גם עובד נוסף שרץ לכיוון צינור המים וניסה להתיז מים לעבר גג האוטובוס הבוער, לא הצליח כי המרחק היה גדול מדי.

הנהג כאמור לא היסס ועלה לאוטובוס במהירות, הניע אותו והסיע אותו מחוץ לתחום התחנה כשעשן כבד אופף אותו. הנהג הרחיק את האוטובוס העשן למרחק של כשלושים מטרים מזרחית לתחנה ליד החיבור חזרה לכביש 443, ושם, כעבור דקה התלקח כל מרכב האוטובוס ובער.

אחד הנהגים שתידלק בתחנה עוד הספיק לצעוק לנהג שהחל בנסיעה החוצה מהתחנה "עכשיו זה יבער עוד יותר!" כשהוא מתכוון לכך שהאוטובוס החל לנוע והרוח ליבתה את האש שעל גגו. הנהג עצר את האוטובוס אחרי כשלושים מטרים, הדליק את אורות החניה המהבהבים כדי להזהיר את הנהגים בכביש ונטש את האוטובוס שכבר היה אפוף בלהבות אש.

באותן שלוש דקות הוזעקו כוחות הכיבוי של תחנת יו"ש מגבעת זאב שהגיעו לזירה יחד עם שוטרי תחנת בנימין. שני צוותים של כוחות הכיבוי הצליחו להשתלט במהירות על האש שאחזה כבר בכל חלקי האוטובוס, אולם לאוטובוס נגרם נזק כבד והוא נשרף בעיקר בחלקו העליון ובגג ששם פרצה האש.

עוד בקבוק נמצא בשטח

החשד הראשוני היה שאכן מדובר בבקבוק תבערה שנזרק לעבר האוטובוס, אולם מאחר שהיה מדובר בשעות החשיכה התקשו אנשי הכיבוי והמשטרה לוודא כי אכן מדובר בבקבוק תבערה. זאת משום שבחושך הם לא מצאו שרידים ועדויות תומכות לכך. אך לאחר שמחלקת הזיהוי הפלילי של המשטרה לקחה מהאוטובוס ממצאים (והעבירה אותם למעבדה לחומרים דליקים), התברר בוודאות כי היה מדובר בבקבוק תבערה.

החקירה העלתה כי הבקבוק נזרק לעבר גג האוטובוס ונתקע בפתח האיורור של מערכת המיזוג, אך לא התנפץ. באותן שניות, הנוזל הדליק בבקבוק נזל לתוך פתח המנוע של מערכת האוורור והחום ששרר במנוע גרם להצתת הנוזל הדליק ולשריפה שהתפשטה על גג האוטובוס.

בינתיים נחסם הכביש ובמקום נוצרו עומסי תנועה כבדים. בשעות הלילה עלתה גם סברה בקרב החוקרים כי אירעה תקלה או קצר במערכת המיזוג אוויר של האוטובוס מה שגרם להתלקחות האש. הסריקות נמשכו במהלך הלילה ואז התגלו במקום שרידיו של בקבוק התבערה. בשעות הבוקר, כשעלתה השמש וניתן היה לבדוק טוב יותר את הזירה, התגלו עוד שרידי בקבוק ולידם מצית.

האוטובוס היה ריק מנוסעים מכיוון שהוא עובד בקו של ירושלים-בית"ר עילית והיה בדרכו לתחנת המוצא שלו בירושלים כדי להסיע נוסעים לבית"ר עילית. מחברת "קווים" נמסר כי נהג האוטובוס – שהוא עצמו פלסטיני תושב מזרח ירושלים – "פעל בתושיה רבה ובצורה נכונה", אולם הוא מבקש שלא להתראיין. אפילו בעילום שם "וניתן להבין זאת", ציין דובר החברה קובי סודאי.

ב"קווים" מודעים לרגישות הרבה של העניין. גורם בחברה אמר: "הנהג אולי גיבור מקומי אצלנו, אבל בוודאי שהוא לא גיבור במגזר שלו. לכן אנחנו מכבדים את רצונו שלא להיחשף. חלק גדול מהנהגים בחברת קוים שעובדים באזור מודיעין מודיעין עילית ובית"ר עילית הם בני מיעוטים ויש רגישות לעניין הזה".

פעם שניה השבוע

זאת הפעם השניה בתוך שבוע שאוטובוס נפגע בכביש 443. לפני כשבוע נזרק בקבוק תבערה על אוטובוס שנסע סמוך לצומת עטרות, אולם האירוע הסתיים ללא נזק או נפגעים. בינתיים נמשכת חקירת המקרה וככל הנראה תתמקד החקירה בכפר  חירבת אל מיסבאח, שנמצא במרחק של כמאתיים מטרים מתחנת הדלק. יש סבירות גבוהה שזורקי בקבוק התבערה הגיעו מכיוון הכפר.

(צילום: כבאות והצלה מחוז ש"י)

2015-04-30 01:00:00
2035-11-28 01:40:00

כתבות נוספות

הביאו לנו נחת

תלמידי מודיעין רשמו השבוע הישגים מרשימים במיוחד: מדליית ארד באולימפיאדת הכימיה ומקום רביעי בתחרות מדעים בינלאומית

שיטת בן סעדון

מאז פיטוריו ממשרת סגן ראש העירייה בשכר מטיח אילן בן סעדון בעירייה האשמות חמורות, שאף גובלות בפלילים, מבלי שיציג ראיות כלשהן או שיגיש תלונה לגורמים הרשמיים כפי שמצופה מנבחר ציבור • בשבוע שעבר חשף את עצמו לתביעת דיבה, לאחר שהאשים בפומבי את מהנדס העירייה כי היטה את המכרז על מגרש בזק, ואף טען כי בעירייה "טיפלו" בתיעוד הישיבה בה תמך בשינוי ייעודו של המגרש

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

הביאו לנו נחת

תלמידי מודיעין רשמו השבוע הישגים מרשימים במיוחד: מדליית ארד באולימפיאדת הכימיה ומקום רביעי בתחרות מדעים בינלאומית

המשך קריאה »

שיטת בן סעדון

מאז פיטוריו ממשרת סגן ראש העירייה בשכר מטיח אילן בן סעדון בעירייה האשמות חמורות, שאף גובלות בפלילים, מבלי שיציג ראיות כלשהן או שיגיש תלונה לגורמים הרשמיים כפי שמצופה מנבחר ציבור • בשבוע שעבר חשף את עצמו לתביעת דיבה, לאחר שהאשים בפומבי את מהנדס העירייה כי היטה את המכרז על מגרש בזק, ואף טען כי בעירייה "טיפלו" בתיעוד הישיבה בה תמך בשינוי ייעודו של המגרש

המשך קריאה »

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך