פצצה מתקתקת

יהודה גולן

"מפסח השנה אנחנו סובלים מתקלות חוזרות ונשנות במערכת הגז ברחוב, יש הפסקות גז, ובכל פעם עולה ריח חריף של גז. מגיעים טכנאים מנתקים את הגז המרכזי ולמחרת מחברים את הגז בחזרה ואומרים לנו שהכל בסדר. אבל זה לא בסדר ואנחנו פוחדים שנהיה קורבנות לאסון של פיצוץ גז כמו שהיה בירושלים". כך אומרת דיירת שמתגוררת ברחוב לוע הארי בעיר.

דיירי הרחוב סובלים מתקלה שמקורה כנראה בפיצוץ צינור גז ראשי תת קרקעי שעובר מתחת לרחוב. טכנאי חברת "פזגז" מטפלים בתקלה כבר מספר שבועות, אולם הם מתקשים בהשלמת המלאכה. לפי תושבים המתגוררים באיזור, נמסר להם כי התיקון יצריך חפירה גדולה, כולל חפירה בגינות פרטיות של דיירים, ולא ברור מי ישא בעלויות.

טכנאי ניתק, טכנאי חיבר

השבוע שיגרו הדיירים מכתב לשלמה זלצר, מנהל חברת "פז גז" באזור המרכז שאחראי על מודיעין. וכך כתבו: "מזה כשבוע  ישנו ריח חריף של גז בחללים הציבוריים – ובעיקר בכניסה הראשית של הבניין ברחוב לוע הארי 10 במודיעין. ביום שבת שעברה 10/5 בשעות אחר הצהריים, פנינו למוקד החרום של פז גז על מנת לדווח על המקרה".

במקביל הועברה הודעה למשטרת ישראל ונשלחה כבאית. כעבור כשעה הגיע טכנאי מוסמך מטעמכם שבדק בכל קומות הבניין וקבע כי בכולם קיימת דליפת גז. הוא סגר את הברז הראשי של הבניין. אך הריח החריף לא נפסק. לאחר כחצי שעה יצרנו קשר בשנית והטכנאי חזר שוב. לאחר בדיקה נוספת הוא סגר את הצוברים של בניינים מס' 10 ו-12 ברחוב.

לא היה ניתן להשתמש בגז עד יום ראשון למחרת. ביום ראשון נעשתה פניה טלפונית למוקד של פז גז ושם נמסר כי אם יש גז פעיל אז התקלה טופלה. ביום שבת האחרון 17/5 בסביבות השעה 17:00 שוב הורגש ריח חריף של גז בדיוק כמו בשבוע שחלף. נעשתה פניה חוזרת למוקד, נשלח טכנאי שהגיע כעבור שעה וחצי וסגר בשנית את הצוברים.

היום נציגה מהבניין שוחחה עם אבי מנהל סניף פז גז מרכז, והוא מסר כי קיימת בעיה בצינורות הגז ברחוב כולו וברחוב המקביל לו שושן צחור, אך זהו אינו מוקד התקלה, וכי התקלה תטופל. יש לציין כי בבנין זה בין ארבע קומות מתגוררות כ-8 משפחות שבהם ילדים רבים, תינוקות ואף קשישים, ותושבים חולים. הבניין נמצא בליבה של שכונה ותיקה וצפופה ומסביבו בניינים רבים ותושבים.

אין טעם לתאר את הסכנות העלולות לקרות בגין תקלה חמורה שכזו ואין סיבה כי הטיפול הלקוי ימשיך ורק כאשר יקרה אסון – קרי פיצוץ מיכל הגז – או אז יקומו ויחפשו את האשמים. אנו פונים  אליך בשם כל דיירי הבניין והרחובות הסמוכים כולם ומתריעים  בשלישית על התקלה ודורשים לתקן את הבעיה מיסודה בטרם יקרה אסון שיגרור אחריו קורבנות. במידה והתקלה לא תתוקן באופן מיידי נראה אותך כאחראי הישיר לכך על כל המשתמע" .

בסופו של דבר נותקה אספקת הגז המרכזית לבניינים וחברת "פזגז" הציבה בחצרות הבתים בלוני גז. "ממש כמו בתקופת 'אנו באנו ארצה בשנות החמישים', בלשון הדיירים.

הדיירת: "קיימות הפסקות גז רבות ברחוב ולפי מה שהבנתי מפז גז קיימת בעיה חמורה בצינור הראשי והחברה אינה יודעת כיצד לתקן את הבעיה, כי צריך לחפור בגינות פרטיות, אז בינתיים אנו מקבלים את הגז דרך בלונים וגם בשבועיים האחרונים היו ריחות גז קשים בבניין. פנינו ל-106, למשטרה ולמכבי אש ולטכנאי של פז גז, שלפי המכשיר שלו הוא טען שיש דליפה בכל הקומות בבניין ולכן הוא סוגר את הגז. לאחר יום הגיע טכנאי אחר והודיע שהכול תקין וחיבר את הגז, והכל חוזר חלילה".

אתם מפחדים?

"בוודאי. בעקבות הפיצוצים שהיו בירושלים ובעוד ערים ברחבי הארץ בשל דליפות גז. אנחנו לא מעוניינים להיות הבאים בתור ולהפוך לקורבנות".

היסטוריה של אסונות

פיצוצי גז אינם עניין נדיר בישראל, גם בגלל צנרת ישנה וגם עקב רשלנות דיירים שמשאירים כיריים פתוחים או ברז גז שאיננו סגור היטב. במהלך החודשים האחרונים מתחילת שנת 2014 נרשמו בישראל מספר פיצוצים בבתי דירות, שנבעו מתקלות במערכת הגז ושגבו קורבנות לא מעטים:

באחד מלילות ינואר 2014 אירע פיצוץ חזק בבניין מגורים ברחוב שבתאי הנגבי בשכונת גילה בירושלים. שתי דירות סמוכות נפגעו קשה בפיצוץ שגבה מחיר כבד של ארבעה בני אדם שנהרגו בפיצוץ: אברהם וגלית טופאן ובנם יוסף ועוד שכנה, שנספו בפיצוץ שאירע כתוצאה מדליפת גז עקב תקלה. הדיירים הריחו מספר שעו קודם ריח גז וטכנאי גז הוזמן למקום, תיקן את התקלה והלך לאחר שטיפל במערכת הגז. אלא שכעבור מספר שעות אירע הפיצוץ הקטלני שבו כאמור נהרגו ארבעה בני אדם.

כעבור חודש ימים, בפברואר 2014, אירע פיצוץ בבניין מגורים בעיר העתיקה בעכו, בפיצוץ נספו אז חמישה בני אדם כשמבנה בן שלוש קומות התמוטט ועוד שניים עשר בני אדם נפצעו. גם כאן הגורם לפיצוץ היה בלון גז, אלא שבמקרה הזה המשטרה חושדת כי מדובר בפיצוץ מכוון של בלון גז על רקע סיכסוך בין שכנים על הצבת אנטנות על גג הבית.

בחודש מרץ 2014 אירע פיצוץ כתוצאה מדליפת גז ברחוב הרצל 105 בתל אביב, דיירים סיפרו כי הריחו ריח חריף של גז והזעיקו את טכנאי הגז, אולם עד שהטכנאי הגיע אירע הפיצוץ וכתוצאה ממנו נפצעו שלושה בני אדם, אחד באורח קשה, ושניים באורח קל יותר.

ממש באותו יום אירע פיצוץ נוסף של בלון גז, באתר בניה בפתח תקוה, הפעם ללא נפגעים.

תגובת "פזגז"

"עם קבלת הדיווח אודות חשש לדליפה, טכנאי של פזגז הגיע למקום על מנת לבצע בדיקה מקיפה וניתק באופן מיידי את הגז.

מבדיקה מקיפה שבוצעה נמצא כי תשתית הגז עוברת בחצרות בתים פרטיים ונפגמה לאורך השנים עקב עבודות גינון וחפירה שבוצעו ע"י הדיירים. טכנאי פזגז ניתקו את מערכת ההולכה הראשית ודאגו לתת פתרונות מקומיים זמניים לאספקת הגז, על חשבון פזגז, וזאת כדי שלא לפגוע בשגרת חיי התושבים ולהימנע ממצב של אי אספקת גז.

במהלך החודש האחרון טכנאי פזגז שהו במקום מספר פעמים על מנת לטפל בתקלה, לרבות ביום א', 18.5. אז נבדקה שוב המערכת ונמצאה תקינה. ברגע שהוסר החשש חודשה שוב מערכת אספקת הגז וביום ג' השבוע, קבלן נוסף מטעם פזגז קיים סיור במקום בכדי לנסות ולמצוא פתרון לבעיית התשתית. פזגז מודעת לאי הנוחות שנגרמה כתוצאה מניתוק מערכת הגז. הבטיחות היא נר לרגלינו ולא נניח עד אשר נפעל ביסודיות לתיקון הליקויים לטובת ביטחונם האישי של לקוחותינו".

(צילום: יהודה גולן)

2014-05-21 01:00:00
2014-05-21 01:00:00

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך