שיטת בן סעדון

ערן קמינסקי
מאז פיטוריו ממשרת סגן ראש העירייה בשכר מטיח אילן בן סעדון בעירייה האשמות חמורות, שאף גובלות בפלילים, מבלי שיציג ראיות כלשהן או שיגיש תלונה לגורמים הרשמיים כפי שמצופה מנבחר ציבור • בשבוע שעבר חשף את עצמו לתביעת דיבה, לאחר שהאשים בפומבי את מהנדס העירייה כי היטה את המכרז על מגרש בזק, ואף טען כי בעירייה "טיפלו" בתיעוד הישיבה בה תמך בשינוי ייעודו של המגרש

חבר מועצת עיריית מודיעין, אילן בן סעדון, חשף את עצמו ככל הנראה לתביעת דיבה מצד מהנדס העיר, צחי כץ, לאחר שהאשים אותו באופן פומבי בהטיית המכרז הנוגע למגרש בו נמצא מתקן של בזק, בצמוד למרפאת טרם בעיר.

האירוע התרחש בשבוע שעבר, לאחר שמליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה התכנסה לבקשתו של בן סעדון. כזכור, לפני כחודש פרסמנו כאן כי הוועדה אישרה בניית שני מבני מגורים, בני שש קומות כל אחד, על המגרש בו עומד המתקן של בזק ללא שימוש מזה מספר שנים.

בן סעדון ביקש לבטל את המכרז ולהורות על חשיבה מחודשת לגבי עתידו של המגרש, זאת משום שלטענתו בניית שני מבני מגורים בצמוד לבנייני המגורים והמסחר של אפריקה ישראל במע"ר תפגע בדיירים.

היסטוריה של האשמות

כזכור, עיסוקו הפומבי של בן סעדון במגרש הנ"ל, שההחלטה על שינוי ייעודו התקבלה עוד בשנת 2018, בעת שסגן ראש העירייה לשעבר היה חלק מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה, החלה לאחר פיטוריו ממשרת סגן ראש העירייה בשכר בפברואר 2021.

חודש לאחר פיטוריו בידי ראש העירייה, חיים ביבס, פרסם בן סעדון מכתב ששלח ללשכת ראש העירייה בדרישה לכנס את מליאת מועצת העירייה לישיבה מיוחדת. במכתב טען בן סעדון כי באגף ההנדסה בעיריית מודיעין היטו את המכרז, ודרש את העלאת הנושא לדיון בישיבת המועצה. למרות דרישתו, מספר שעות לפני ישיבת המועצה ביקש בן סעדון את הסרת הנושא מסדר היום, אולם בשל חומרת הטענות העלה ביבס בכל זאת את הנושא לדיון ולהצבעה, שבסופה הוחלט להסיר את הנושא מסדר היום.

בתגובה לפניות מודיעין NEWS אל בן סעדון באותם ימים, בשאלה האם ישנן בידו ראיות כלשהן להטיית המכרז, השיב בן סעדון כי "הדברים ייחשפו בבוא היום". על השאלה האם הגיש תלונה במשטרה בנושא לא השיב בן סעדון, וככל הנראה גם נכון להיום לא הוגשה תלונה, זאת למרות חומרת ההאשמות. עוד נשאל בן סעדון בידי מודיעין NEWS מה הייתה עמדתו בנושא בעת קבלת ההחלטה, כאשר היה חלק מהוועדה. בתגובה השיב בן סעדון כי תיעוד הוידאו של הישיבה "טופל" בידי גורמים בעירייה, וכי חלק מדבריו נחתכו מהתיעוד. מיותר לציין כי מדובר בעבירה חמורה על חוק פקודת העיריות. גם במקרה זה, ככל הנראה, לא הוגשה בידי בן סעדון תלונה רשמית למשרד הפנים או מבקר המדינה.

כאמור, זו אינה הפעם הראשונה בה מטיח בן סעדון בביבס ובעירייה האשמות חמורות, הגובלות בפלילים, מבלי להציג ראיות כלשהן לטענתו או להגיש תלונה רשמית בעניין. כך למשל, לפני מספר חודשים, פרסם בן סעדון בדף הפייסבוק שלו טענה כי בעת שיפוץ מבנה העירייה והחלפת המזגנים בו, חילקה העירייה את המזגנים הישנים לפועלים שעסקו בשיפוץ. גם לטענה זאת, כאמור, לא סיפק בן סעדון ראיות או הגיש תלונה למשטרה.

"או שיתלונן או שיתנצל"

כאמור, בשבוע שעבר התכנסה מליאת הועדה המקומית לתכנון ובנייה לבקשתו של בן סעדון, כאשר הדיון הפך במהרה לסוער.

הדיון נפתח עם דבריו של בן סעדון, שפתח בטענותיו לפגיעה בדיירים המתגוררים בבניינים הסמוכים, שלטענתו לא היו מודעים בעת רכישת הדירות כי במקום המתקן ההנדסי של בזק ייבנו מבני מגורים. בהמשך טען בן סעדון כי מהנדס העירייה, צחי כץ, הוא מכר ותיק של היזמים שזכו במכרז (חברת י.ד ברזני) וכי הוא תיאם עימם את דרישות המכרז. לטענתו של בן סעדון, החברה זכתה במכרז אליו לא ניגשו מתחרים נוספים. יש לציין כי היות והשטח לא שייך לעיריית מודיעין, המכרז המדובר היה של חברת בזק ולא של העירייה.

בתגובה לשאלות חברי המועצה, כולל חברי האופוזיציה שנכחו בישיבה, לא הצליח לספק בן סעדון תשובה ברורה האם ישנן בידו ראיות כלשהן להאשמות החמורות ומדוע לא התלונן במשטרה עד כה. גם מויש לוי תקף את בן סעדון במהלך הישיבה, ואמר כי האשמותיו לזיוף תיעוד הישיבה פוגעות בעובדי העירייה. גורמים בעירייה סיפרו השבוע כי מהנדס העיר, צחי כץ, היה נסער ביותר נוכח ההאשמות והרמיזות של בן סעדון, וכי הוא שוקל את צעדיו כעת.

גורם בעירייה אמר השבוע: "המחוקק נותן לחברי מועצה הגנה כאשר נאבקים בינם לבין עצמם. לכן, חבר מועצה יכול להגיד לראש עירייה 'אתה מושחת', מבלי שיהיה חשוף לתביעת דיבה. עם זאת, המחוקק לא נותן את ההגנה הזאת כשמדובר על אמירות כאלו כלפי אנשי מקצוע ספציפיים".

אחד מחברי מועצת העירייה סיפר השבוע למודיעין NEWS: "תשמע, בן אדם לא יכול סתם ככה להוציא דיבה בלי שום ביסוס, בלי שום ראיות, בלי שום עובדות. אילן מגיע לישיבה, מעלה כל מיני תיאוריות שאין בהן שום דבר, ורומז שלצחי (צחי כץ, מהנדס העירייה. ע"ק) יש קשר לקבלן ושהוא וסיכם איתו דברים. וכל זה בלי שום עובדות. זה פוגע בשם של צחי, הוא יו"ר איגוד מהנדסי הערים. זה בלתי נתפס. יש גם שאלה אחרת: מדוע הוא לא עשה כלום בעניין מ-2018 ועד היום, והתעורר רק אחרי שחיים פיטר אותו. אגב, אני נחשפתי לאותו סרטון מהישיבה, ורואים שם את ביבס צועק על בן סעדון שלא ייתכן שהוא נפגש עם יזמים לגבי המגרש הנ"ל ושצריך לשמור על הוועדה הזאת נקייה ושלא יעלה על הדעת שהוא עושה דבר כזה".

חבר ועדה נוסף הוסיף השבוע: "חשבתי שאם אילן ביקש ישיבה מיוחדת של הוועדה אז בטח יש לו משהו, ראיות כלשהן. ואם יש ראיות, הרי שזה אינטרס של כולנו שהמשטרה תחקור. אם לא, אז שיתנצל. לדעתי, אם מהנדס העירייה יחליט לתבוע אותו, אז יש לו בסיס מעולה לתביעה. בישיבת מועצה פומבית ומוקלטת לצאת בכאלו האשמות, והמכרז בכלל לא של העירייה. זה מדהים. אני חבר בוועדה כבר לא מעט שנים ואני מכיר את פעילות ועדות דומות גם מעבודתי בתחום. אני גאה להיות חבר בוועדה הזאת, כי היא הכי נקייה שאני מכיר. הכי מסודרת, הדברים נעשים בצורה שבה אין משחקים וטריקים. ועדה שעושה עבודתה נאמנה, וזה הודות לראש העיר וחברי הוועדה מהקואליציה והאופוזיציה והצוות המקצועי של אגף ההנדסה. זאת בושה שאילן מעלה כאלו השמצות ומוציא את דיבתם של אנשים".

מה לגבי הטענה שלו לפגיעה בדיירים המתגוררים בסמוך?

"בכלל היזם בשנת 2018 רצה 8 ו-10 קומות ולא אפשרנו. הוא בא עכשיו עם שלוש חלופות ובחרנו אחת, של שני מבנים בני שש קומות, מה שהכי נכון מבחינה תכנונית. אגב, היזם בכלל לא צריך אותנו, זה בסמכות הוועדה המחוזית שיכולה לאשר לו גם יותר קומות. על פי החלופה שבחרנו המבנים יהיו בדיוק באותו גובה כמו הבניין של אפריקה ישראל במע"ר, ולפחות בחלק מהחזיתות זה פתוח לגמרי. לא מדובר פה על משהו חריג. אילן במהלך כהונתו בוועדה המקומית תמך בפרויקטים גדולים בהרבה מזה".

"דבריו לא עומדים במבחן המציאות"

הפנינו השבוע אל אילן בן סעדון את השאלות הבאות:

  1. שינויי ייעוד הקרקע לטובת מגורים במגרש בזק אושר כבר בשנת 2018, בעת השתתפותך בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. מדוע רק עכשיו אתה מביע את התנגדותך?
  2. במהלך הישיבה בשבוע שעבר, בנוסף להאשמה פומבית כלפי אגף ההנדסה כבר לפני כשנה, רמזת שצחי כץ, מהנדס העירייה, מכיר את היזמים שזכו במכרז של בזק ואף תיאם את המכרז למידותיהם. האם יש לך ראיות להטיית המכרז? במידה וכן, האם הגשת תלונה למשטרה? במידה ולא הגשת, מדוע?
  3. עוד טענת, גם במהלך השנה האחרונה וגם בישיבה בשבוע שעבר, כי מתיעוד הוידאו של ישיבת הוועדה בשנת 2018 הושמטו ונערכו חלקים מדבריך בנושא. האם יש לך ראיות לכך? האם הגשת תלונה רשמית לשר הפנים/מבקר המדינה? במידה ולא, מדוע?

למרות פניות חוזרות ונשנות לא התקבלה השבוע תגובתו של בן סעדון לדברים.

מדוברות העירייה נמסר: "דבריו של חבר המועצה אינם עומדים במבחן המציאות, וטוב יהיה אם יתנצל בפני מהנדס העיר שהוא ניסה לפגוע בשמו הטוב. ויפה שעה אחת קודם".

צילום ארכיון: פרטי

כתבות נוספות

מה יותר חשוב: שופינג או טבע?

פעילי איכות הסביבה במודיעין מתכוונים להיאבק בתכנית להפוך דרך חקלאית המחברת בין מרכז עינב ליישובי גזר לכביש תקני, בשל הפגיעה במסדרון האקולוגי: "תכנית שנולדה בחטא"

שובה של הקורונה

מספר המאומתים לנגיף במודיעין עלה השבוע ל-860, ציון הרמזור עומד על 10 ומאז פרוץ המשבר נפטרו 30 תושבי העיר. השכונות עם הכי הרבה מאומתים: הכרמים, המגינים ומוריה

אם כבר שביתה, אז לפחות שייהנו

הסתדרות המורים שוב משביתה הבוקר את הלימודים בבתי הספר וגני הילדים, ובעירייה הודיעו כי יאפשרו כניסת תושבי העיר למתקני הנופש והפנאי העירוניים בעלות מוזלת

"הממשלה הוכיחה שאפשר אחרת"

חבר הכנסת של יש עתיד, ולדימיר בליאק ממודיעין, מסכם את הקדנציה הקצרה של ממשלת השינוי, תוקף את הפורשים ומסכים עם יאיר לפיד שהצהיר שלא יישב עם נתניהו: "הממשלה הזאת הוכיחה שאפשר לעבוד יחד למען המטרות המשותפות לכולנו"

מה יותר חשוב: שופינג או טבע?

פעילי איכות הסביבה במודיעין מתכוונים להיאבק בתכנית להפוך דרך חקלאית המחברת בין מרכז עינב ליישובי גזר לכביש תקני, בשל הפגיעה במסדרון האקולוגי: "תכנית שנולדה בחטא"

המשך קריאה »

שובה של הקורונה

מספר המאומתים לנגיף במודיעין עלה השבוע ל-860, ציון הרמזור עומד על 10 ומאז פרוץ המשבר נפטרו 30 תושבי העיר. השכונות עם הכי הרבה מאומתים: הכרמים, המגינים ומוריה

המשך קריאה »

"הממשלה הוכיחה שאפשר אחרת"

חבר הכנסת של יש עתיד, ולדימיר בליאק ממודיעין, מסכם את הקדנציה הקצרה של ממשלת השינוי, תוקף את הפורשים ומסכים עם יאיר לפיד שהצהיר שלא יישב עם נתניהו: "הממשלה הזאת הוכיחה שאפשר לעבוד יחד למען המטרות המשותפות לכולנו"

המשך קריאה »

בעלי מאזדה? כדאי שתיזהרו

תופעת גניבות הרכבים במודיעין לא עוצרת, למרות מאמצי העירייה והמשטרה מתחילת השנה, כאשר בשבוע שעבר נגנבו בשכונת אבני חן חמישה רכבי מאזדה בתוך תשעה ימים. תושב שרכבו נגנב: "משטרת מודיעין מודעת לזה, ולצערי לא עושה הרבה"

המשך קריאה »

עושים לכם את הקיץ

אחרי שנתיים של הגבלות הקורונה באגף התרבות בעירייה מחזירים את אירועי "קיץ מודיעיני", ובגדול: מופעי מוזיקה בפארק ענבה, הקרנות סרטים, מתחם לנוער, פעילויות לילדים, אירועים שכונתיים ועוד

המשך קריאה »