הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם

יהודה גולן

עשרות תושבי העיר "זכו" לקבל בשבוע האחרון דו"ח בגובה 500 שקל בגלל מה שנראה כמו חוסר תיאום בין העיריה למשטרה.

זירת האירוע היתה בצומת המרכזי שדרות החשמונאים / שדרות עמק דותן. עד לא מכבר ניתן היה לפנות מהחשמונאים לדותן (ימינה) אבל בימים אלה נעשות עבודות שיפור בצומת והפניה ימינה נאסרה. במקום הוצבו שלטים אבל אין כל ספק שהם כשלו במשימתם. ולראיה – הרבה נהגים החמיצו אותם ובכל זאת פנו ימינה, כפי שהיה מקובל במשך שנים. חלק מהם מצאו – מיד לאחר הסיבוב – שוטר שהמתין להם עם פנקס דו"חות ביד.

הרשמים הגיעו במהירות רבה לפייסבוק וכך כתבה ריקי רחימי: "אני חייבת לשתף כאן בחוסר הצדק של משטרת מודיעין. אתמול בסביבות 1:15 בלילה חזרתי מאזור ישפרו סנטר לכיוון מכבים ופניתי ימינה מהחשמונאים לעמק דותן. בדיעבד הסתבר שהפנייה הזאת נסגרה לאחרונה לצורך עבודות וסומנה בתמרור עם חץ ישר קדימה וסימון שהנתיב הימני סגור. משום שמדובר בפניה שקיימת שנים, בשילוט דל שעורר תהיה ולא יותר ובחוסר הבנה לגבי היכן ניתן לבצע את הפניה, פניתי. אפילו לא חשבתי לרגע שזה אסור, יחד עם עוד הרבה אנשים. שם היתה ניידת, שחיכתה עבור כל אחד שביצע ויבצע את אותה טעות. וכמין תעשיית דו״חות שכזאת, נתנה דו״ח לאדם שלפני ואכן גם עצרה את האדם הראשון שראתה אחרי. היו עוד 7 מכוניות בזמן שהייתי שם שעברו ללא דו״ח, מתוקף זה שהשוטרים היו עסוקים בכתיבת הדו״ח שלי – מה שמעיד ממה באמת אכפת להם.

"אני הראשונה שמאמינה באכיפת החוק, אך עצם העובדה שמדובר בטעות כל כך שגרתית ובהשקעה יתרה במתן הדו״ח לעומת יצירת שילוט שאכן מונע בצורה הולמת, היא בעיה חמורה בעיני. כי 10 מכוניות שעוברות באותו מקום, בטווח של רבע שעה ב-1:15 בלילה מוכיחות שהשילוט לא ברור ומסכן חיי אדם. במצב כזה הייתי מצפה שהמשטרה תימצא כמה מטרים לפני הפנייה כדי לכוון תושבים בבטחה או אפילו להציב מחסום כדי למנוע סיכון חיי אדם בשעות היום והעבודה. בניגוד להמתנה כמה צעדים אחרי, כדי לתת דו״חות בקצב מסחרר וליצור מארב מתוכנן.

"אז מה הנזק? 500 שקלים. ועל מה? לא כי שתיתי, לא כי התעסקתי עם הפלאפון, סתם כי המשטרה הייתה צריכה למלא מכסת דו״חות במקום לעזור לאזרח באמת להבין מה מותר, מה אסור ולמנוע אסונות. לטעמי זה מסוכן וחסר אחריות מטעם המשטרה. נאמר בעבר כי מודיעין שואפת ליצור משטרה קהילתית, כזאת שבעד תושביה ולא נגדם. ההרגשה שניתנה לי היא לא של משטרה שאכפת לה, אלא כזאת שאורבת לתושביה. אם יש אדם שקיבל דו״ח באותו מקום או כל אדם שפנה בפנייה הזאת מבלי לשים לב, אשמח אם תפנו אלי".

גם רועי אוקנין נסע קצת אחרי שתיים בלילה בכביש וכך הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הרגע קיבלתי דוח של 500 שקל. טענת השוטר שאסור לפנות כאן ימינה, למרות שבאופן ברור אין שום תמרור שמעיד על כך! פשוט חוצפה! צילמתי בכוונה במעמד קבלת הדוח את הכביש הנ"ל אשר נמצא ברח' דותן. אין בכלל סיבה מוצדקת שקיבלתי את הדוח הזה".

פיתרון התעלומה

בדיקה קצרה מול הגורמים האחראים גילתה כי מדובר בחוסר תיאום משווע בין העיריה למשטרה, כזה שעלה לתושבים רבים במחיר של 500 שקל. מסביר מפקד תחנת מודיעין, סנ"צ אמיר קליין: "במשך שבוע שלם ביצענו במקום פעולות אזהרה. ביקשתי מהעירייה שתציב במקום פקח שיזהיר את הנהגים. ביקשתי מהעירייה שתפרסם באתר העירייה את איסור הפניה בצומת. לבסוף לא היתה לנו ברירה, כי תפקיד המשטרה הוא לשמור על חיי אדם. שום חיסכון של דו"ח לא שווה את הפגיעה בחיי אדם. זה צומת מסוכן מאד ומי שמפספס את הפניה נכנס לנסיעה נגד כיוון התנועה והמטרה שלנו היא לשמור על חיי אדם".

חבר המועצה אילן בן סעדון, המחזיק בתיק התחבורה, יודע בדיוק במה מדובר: "קיבלתי פניות רבות בנושא ושוחחתי עם מפקד התחנה. אני לא יכול להתערב בעבודת המשטרה. הם גוף סוברני. אבל אני יכול לומר שצריך להיות גם חכמים ולא רק צודקים".  

בתמונה: בן סעדון. "צריך להיות גם חכמים".צילום ארכיון

2015-12-15 00:00:00
2017-08-10 01:00:00

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך