תודעת שירות – קווים לדמותה

ערן קמינסקי ויהודה גולן

מדי שבוע מציפים גולשים בקבוצות הפייסבוק המודיעיניות תלונות חוזרות ונשנות אודות התנהלות חברת "קווים" המפעילה את התחבורה הציבורית במודיעין. לתלונות הקבועות על האיחורים או אי הגעה בכלל הצטרפה השבוע תלונה חריגה במיוחד של גבר תושב העיר, נכה המתנייד בכסא גלגלים ממונע.

מדובר באדם מוגבל שנעזר באופן קבוע במסייע. אמו סיפרה השבוע כי בנה לא הצליח לעלות על אוטובוס של החברה לאחר שהנהג הודיע לו כי אינו יכול להוריד את הרמפה שאמורה לאפשר לנכים להשתמש בתחבורה הציבורית.

הדבר אירע ביום ראשון בשעות הבוקר. הגבר, בשנות השלושים לחייו, המתין יחד עם המטפל שלו בתחנת האוטובוס של קו 1 ברחוב תכלת בשכונת אבני חן. כאשר הגיע האוטובוס והגבר והמלווה שלו ביקשו מנהג האוטובוס להוריד עבורו את הרמפה החשמלית, אמר להם הנהג כי הרמפה אינה מגיעה עד לגובה המדרכה והוא לא יכול להסיע אותו. כך לפי גרסת האם.

"בדרך כלל אני מסיעה את הבן שלי", סיפרה לנו בשיחה אישית. "אבל מפני ששברתי את הרגל לאחרונה אנחנו נאלצים להשתמש בתחבורה הציבורית. שלחתי את בני להביא עבורי מתקן מיוחד מיד שרה שיסייע לי, והיות ומונית נגישה זה עניין מאוד יקר העדפנו להשתמש בתחבורה הציבורית. בסופו של דבר הבן שלי נאלץ לחזור הביתה והיה מאוד מדוכא. אני לא מבינה איך זה יכול לקרות. הרי יש מדיניות של הנגשת התחבורה הציבורית לנכים. זאת זכותו וחייבת להיות נגישות לנכים".

בחברת קווים הכחישו את כל האירוע: "לאחר בדיקת הפרטים איתרנו את הנהג שביצע את הנסיעה בשעה האמורה. מנתוני מערכת הניטור של האוטובוס ניתן לראות כי האוטובוס הגיע לתחנה האמורה בשעה 10:34, פתח דלתות למשך כ-25 שניות והמשיך בנסיעה. בתשאול, הנהג הכחיש את האירוע ואינו יודע במה מדובר. יש לציין שמדובר מדובר בנהג ותיק בעל רקע שירותי, אדיב ומקצועי. מערך שירות הלקוחות של חברת קווים עומד לרשותו והוא מוזמן להעביר את פרטיו אלינו לבירור נוסף".

מצויידים בתגובה זו שבנו אל האם וביקשנו את תגובתה להכחשה. "אין לי דבר נגד החברה ובדרך כלל אני בכלל לא משתמשת בשירותים שלהם", אמרה. "בוודאי שהנהג אמר להנהלה שהוא מכחיש. למה שהוא יודה? מה שסיפרתי לך זה מה שקרה".

 

 

קרבות רחוב

במקרה אחר התלונן תושב העיר נגד "קווים" על כך שנהג החברה ניסה לאלץ אותו לרכב על המדרכה במקום בכביש, ואף סיכן את חייו. האיש, ד"ר הלל אביחי, תיאר את המקרה:

"בשעות הבוקר רכבתי על אופניי החשמליים במעלה רחוב צאלון בעיר מודיעין, ובהתאם לחוק היינו: בצידו הימני של הנתיב, ולא על  המדרכה. אוטובוס  קו מס' 2 מספר: 72-580-52 אשר עלה אחרי ברחוב החל ללא שום סיבה, לצפור מאחורי בחוזקה תוך  שהנהג משתמש בתנועות  ידיים. מהן הבנתי כי נהג האוטובוס  החליט שעלי לרכוב על המדרכה, ואשר להווי ידוע, רכיבה על המדרכה הינה בניגוד לתקנות אשר נכנסו לתוקף זה מכבר.

"תוך כדי רכיבה צעקתי לעבר הנהג כי אני רוכב בהתאם לחוק ואין בכוונתי לרכוב על המדרכה. בשלב זה ניסה נהג האוטובוס  לגרום לסטייתי המכוונת ואף לפגיעה בי, זאת על ידי הסטת הגה האוטובוס לכווני כאשר למעשה הוא דוחק, בכוונה תחילה את נתיב נסיעתי. ולקינוח – אותו נהג בלם לפחות פעמיים במעלה הכביש ללא סיבה, וזאת כאשר הייתי מאחוריו (לאחר שעקף אותי במעלה הרחוב) מתוך התגרות מכוונת, תוך סיכוני  הממשי.

"לאחר שנוכחתי לגלות כי הנהג פועל במכוון על מנת  לגרום לסטייה מכוונת מנתיב נסיעתי ו/או לפגיעה מכוונת בי (בשפת העם: 'ניסה להוריד אותי מהכביש') גמרתי אומר למצוא את אותו נהג עבריין לכאורה, ומשכך רכבתי היישר למתחם התחנה הסופית של האוטובוס. משהגעתי לשם מצאתיו ישוב על כסא הנהג. בקשתי לקבלת פרטיו סורבה. משירד הנהג מהאוטובוס, הבהרתי לו כי מוטב שישנן את תקנות התעבורה  וכי  נסיעת כלי דו גלגלי ממונע הינה על הכביש ולא על המדרכה.

 "פנייתי בכתב להנהלת חברת 'קווים' לא נענתה, אז לאלה המדוושים בכבישי מודיעין – תנו דעתכם לכך  שיש תקנות, ויש נהג  שהחליט על דעת עצמו מה חוקי ומה לא. ולחברת קווים:  זה ישמש לכם תמרור אזהרה. כי את תירוץ ה'לא ידענו' בקרות התאונה הבאה לא תוכלו 'למכור'  לתושבי מודיעין ולא לבית המשפט".

החברה אמנם לא הגיבה לד"ר אביחי, אך התקשתה להתעלם מבקשת תגובה של עיתון. וכך נכתב לנו בתגובה: "לאחר שנתקבל המכתב בוצע תחקיר לנהג יחד עם מנהל הבטיחות הארצי ומנהל הסניף. לדברי הנהג  הוא היה מודע לחוקי התנועה והוא מכיר את התקנה על פיה אסורה רכיבה עם אופניים חשמליים על גבי המדרכה.

"הנהג ביצע קו שירות ותוך כדי נסיעה הבחין ברוכב האופניים שנסע בצדי הדרך ועל כן הפעיל איתות ויצא לעקיפה. רוכב האופניים זז לעבר מרכז הכביש במטרה לא לתת לנהג האוטובוס לעקוף אותו ובכך הפריע ועיכב את התנועה. לדברי הנהג מקרה זה חזר על עצמו מספר פעמים כאשר על באוטובוס היו נוסעים. הנהג צפצף לא אחת ולאחר מכן יצא לעקיפה לא מסוכנת והמשיך בקו השירות.

"בהגיעו למסוף העירוני בסיום הקו הגיע רוכב האופניים למסוף  ופנה לנהג בצעקות בנוכחות נהגים אחרים שנכחו במסוף. הנהג לא הגיב, ורוכב האופניים ביקש וקיבל את פרטי הנהג מאחד מהנוכחים ובחר להגיש תלונה.

"הנהג מצדו טוען כי איננו שוחח עם הבחור ובטח שלא פנה אליו בצורה בוטה. יצוין כי מדובר בנהג אמין, ללא עבירות משמעת וללא עבירות תנועה, אשר מנהליו מעידים כי 'הלוואי וכל נהגי הסניף היו נוהגים כמוהו'".

בתמונה: אוטובוס של "קווים". בשני המקרים החברה מחמיאה לנהגים (צילום ארכיון)

2016-11-15 00:00:00
2016-11-15 00:00:00

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך