"גועל נפש לצפות בסרטוני החקירה"

יהודה גולן

חודש לאחר שפרקליטות מחוז המרכז הגישה כתב אישום חמור נגד תושב העיר, מטפל אלטרנטיבי בהכשרתו, שביצע לכאורה מעשים מגונים ואף אנס נשים במרפאתו במהלך טיפולים שהעניק להם, חושף פקד הראל אהרון ממשטרת מודיעין את פרטי החקירה, שהחרידה רבות מנשות מודיעין, שטופלו על-ידי החשוד.

אהרון הוא קצין החקירות של משטרת מודיעין. הוא מתגורר במושב סמוך לעיר ובהכשרתו הוא חוקר נוער. למרות גילו הצעיר יחסית כבר רשם אהרון ברזומה חקירות קשות בתחום עבריינות המין והנוער. הוא נחשב לחוקר מצטיין, שביצע תפקידים מסובכים בתחנות המשטרה של רמלה ושל לוד. אחרי מספר שנים ב"טירונות" הזו הגיע למודיעין. בתחנה המקומית הוא משמש גם כקצין הנוער וגם כקצין החקירות הראשי של התחנה. אם תרצו – אהרון הוא האיש שיודע על מודיעין הכל, יותר טוב מכל אדם אחר. כולל מפקד התחנה שלו הוא כפוף.

"לצערנו היו קטינות"

פקד אהרון, עד כמה פרשת המטפל אכן גדולה בהיקפה?

"במודיעין, מבחינת היקף העבירות, זה ההיקף הכי גדול והכי קשה שהיה".

איך חקירה כזאת מתנהלת באופן מעשי?

"בחרתי ארבעה חוקרים שיעבדו איתי על התיק. זה צוות חקירה שלמעשה מנוטרל מיד מכל עבודה אחרת בתחנה בתקופה הזאת. ויש לזה משמעויות רבות שמשפיעות על התחנה כולה, כי משימות נופלות על שאר השוטרים ועובדים לפי מתכונת שונה".

ואיך מתנהלת העבודה השוטפת בתיק?

"נפגשים פעם, פעמיים ביום, או כמה שצריך. עושים הערכות מצב ומחליטים מה עושים הלאה ויוצאים למשימות עד לפגישה הבאה".

איפה מתבצעת למעשה כל הפעילות הזאת?

"בעיקר בתחנה במודיעין. מאחר והיה לנו הרבה חומר חקירה לראות במחשב. כלומר סרטונים שבהן הוא הקליט את הנשים המטופלות. הגדרנו  חדר חקירות אחד וקבוע שהוא 'חדר סטרילי', שלאף אחד אסור להיכנס אליו. שם צפינו בסרטונים שלקחנו ממנו. שם בחדר היו כל המסמכים וכל פעם שהיה צריך לחקור אותו, הביאו אותו מהמעצר בכלא ניצן לתחנת המשטרה במודיעין. זאת אופרציה לא פשוטה עם הרבה לוגיסטיקות והסעות".

החומר בסרטים מיני וגרפי?

"נכון".

ואתם רואים שם גם קטינות?

"בין היתר כן. לצערנו גם קטינות".

ומה זה עושה לך ולחוקרים? איך התחושה, אתה הרי גם אבא לילדים?

"זו תחושה של גועל. ממש גועל נפש. אני אב לשני ילדים קטנים ולמרות שיש לנו ניסיון בתחום, אתה רואה בסירטונים  דברים קשים ואתה ממש נגעל כבן אדם. אלה היו דברים קשים שלא עוזבים אותך. אתה ממשיך לחשוב על מה שראית שם ואתה לוקח את המראות והמחשבות אחר כך הביתה איתך. ולמחרת מדברים על זה עם הצוות וכל אחד פורק את מה שעל ליבו אחרי שצפה בסרטים. כל אחד מספר על תחושותיו, כי אלה דברים קשים להתמודד. זה משפיע ללא ספק ולכן יש שיחות עם צוות החוקרים כדי שיפרקו את הדברים מעל ליבם".

מדובר היה בהררים של חומר לצפיה…

"לקח לנו חודש שלם לצפות בכל הסרטונים והיו לנו כשלוש מאות סרטונים תחת היד ואתה חייב לראות את כולם. אז ברור שיש השפעה מצטברת וכשאני נוסע הביתה בערב המחשבות האלה מטרידות אותי".

עבריין שיטתי

כשראית את החומרים בראשונה, מה חשבת?

"מקריאה ראשונה של תיק החקירה היה ברור לי שהמקרה הזה הולך להיות תיק בהיקף גדול. מיד שקיבלתי את התיק ועיינתי בו אמרתי לצוות החוקרים שיש משהו שיכול להתפתח למימדים גדולים וזה די מהר היה ברור לנו. ידעתי גם שלתיק כזה יש משמעות לגבי שאר היחידות בתחנה, כי אירוע כזה משפיע על כל שוטרי התחנה. אם מבחינת עומס העודה או הלוגיסטיקות הנדרשות".

ובמהלך החקירה לא היה לכם ספק שאולי בכל זאת מדובר במרפא אלטרנטיבי שאכן עוזר לאנשים?

"ממש לא. כשראינו את הסרטונים הדברים שהיו בהם לא הותירו מקום לספק. עבירות האינוס והמעשים המגונים היו ברורות מאד. נכון שמקרי האונס לא היו מלווים בשימוש בכוח, ונכון שבשום סעיף בכתב האישום לא היה שימוש בכוח,  אבל היתה כאן מרמה".

היו סעיפי אישום שבהם התלוננו שתי קטינות נגדו,  אבל התברר שהוא ביצע גם מעשים מגונים שנתיים קודם באמא שלהן…

"נכון".

איך לדעתך אם, אחרי שעברה חוויה כזאת, מביאה לאיש כזה את שתי בנותיה?

"לזה אין לי תשובה. איך אישה שעברה חוויה משפילה אצלו מביאה לאחר שנתיים גם את שתי בנותיה כדי שהוא יטפל בהן. זה לא מובן לי. אבל זה לא המקרה היחיד שהיו מעורבות אמהות ובנות. היה כאן תהליך די ארוך של רכישת אמון, ואווירה נינוחה ושקטה, וריפיון שרירים ותחושת ביטחון. ואז נוצר מצג השווא שזה מה שיעזור, שזה הטיפול שיעניק את הפיתרון לבעיה הרפואית".

אני מניח שהגיעה אליכם מתלוננת ראשונה, שהבינה שהוא ניצל אותה.

"ככה בדרך כלל זה מתנהל. רק אישה אחת הגיעה אלינו והתלוננה. לשאר הנשים המתלוננות אנחנו הגענו כבר לבד מהרשימות של הלקוחות שלו, שתפסנו אצלו בקליניקה".

האיש פעם בשיטתיות…

"צורת הפעולה היתה די דומה עם כל הנשים, הלקוחות שלו. הנאשם עצמו אמר לי באחד הימים במהלך חקירתו 'אתם גורמים לכל הנשים האלה עוול, כי אתם הופכים אותן לקורבנות. אם לא הייתם באים ומספרים להן, הן היו חיות בתחושה טובה שהן קיבלו את מה שהן רוצות'".

אולי יש משהו בדבריו?

"התפקיד שלנו הוא לגלות  את האמת ולחשוף את העבירות".

 

פקד אהרון. "את המראות הקשים לקחתי הביתה" (צילום יהודה גולן)

גם אם יש נשים שלא הרגישו שהיו קורבן?
"התפקיד שלי הוא לגלות את העבירה ולתפוס את האשמים".

היו נשים שחשש להעיד?

"אף אחת מהנשים שהגיעו אלינו לא הביעה חשש לבוא ולספר מה קרה שם. זאת עובדה".

"ראיתי שחור בעיניים"

איך בכלל התחילה החקירה?

"הגיעה אלינו אישה שהבינה שבעצם ביצעו בה עבירות מין. היא החליטה להתלונן לאחר שהבינה שמה שעשו לה לא מצא חן בעיניה. זימנו אותו לחקירה. לקחנו כמובן מיד את כל הציוד שלו. מחשב, פלאפון וכל מה שאנחנו חושבים שצריך".

כולל המצלמות?

"לא. אז לא ידענו בכלל שיש מצלמות. רק אחרי שכל החומר, כולל המחשבים, חזר מהמעבדה, אז הבנו שיש גם מצלמות".

מתי היה הרגע שבו נפל לך האסימון שמדובר באמת בעבריין מין?

"כשקיבלתי את הסירטונים והתחלתי לצפות בהם".

בלי להיכנס לפרטים, מה יש שם?

"שחור בעיניים. ממש שחור בעיניים. ואני עוד לא ראיתי את הכל. הוא צילם מעל שלוש מאות סרטים. הוא הציב את המצלמות במקומות שלא מתירים שום ספק. הוא שידרג במשך השנים שלוש פעמים את המצלמות, כולל מצלמת ראש שהרכיב על ראשו בעת ביצוע המעשים".

ואיך מסבירים שהוא צילם והפליל את עצמו?

"הוא חזר על זה באופן עקבי כל החקירה שהצילומים נעשו כדי להגן על עצמו. זה היה הקו שלו לאורך כל החקירה שלו במשך ימים רבים".

איך הוא התנהג בחקירה?

"הוא הזיע ונהיה אדום לפעמים. גם כשהמזגן פעל חזק. אבל הוא סיפר, ודיבר, והיה די שקט במהלך החקירות".

מה יקרה לו?

"לא יודע. יש כאן כל כך הרבה פרמטרים: אם תהיה עיסקת טיעון, ומצבו הרפואי, ואיך יתייחסו לחומרת העבירות. הכל פתוח".

בתמונה: פקד הראל אהרון. (צילום יהודה גולן)

2014-10-05 01:00:00
2014-10-05 01:00:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

מלונות R

רוצים למצוא מלון איכותי לחופשה הבאה שלכם? אתר של מלונות R יעזור לכם למצוא את המלון המתאים ביותר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך