הצומת המועד ביותר לתאונות במודיעין – יצחק רבין ושדרות החשמונאים

יהודה גולן

דו"ח פנימי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגלה כי הצומת המסוכן ביותר במודיעין הוא צומת הרחובות יצחק רבין – שדרות החשמונאים. בחוברת עבודה של הלשכה, שנכתבה בשבועות האחרונים, מגלים החוקרים כי בצומת זה אירעו בשלוש השנים האחרונות (2013-2015) לא פחות מ- 18 תאונות דרכים. מספר הפצועים בתאונות אלו היה 13. למרבה המזל – כל הפציעות היו קלות.

במקום השני ברשימת הצמתים האדומים בעיר נמצא צומת הרחובות עמק זבולון – יגאל ידין, בו אירעו חמש תאונות דרכים (עם פצוע קל אחד). אחריו מפגש שדרות עמק דותן ושדרות עמק החולה, בו אירעו בשלוש השנים האחרונות ארבע תאונות דרכים, בהן היה מעורב פצוע קל אחד. סוגר את הרשימה רחוב המעיין בפארק הטכנולוגי, בו אירעו שתי תאונות דרכים בשלוש השנים האחרונות (ללא נפגעים).

בסך הכל בעשור האחרון (2006-2016) נפצעו בתאונות ברחבי העיר מודיעין 24 בני אדם, מהם שניים קשה והשאר קל. רק השבוע (ביום שלישי) אירעה תאונה נוספת בכביש 431 בקטע שבין היציאה ממודיעין לכיוון מרכז עינב, כאשר נהגת נסעה מכיוון מודיעין מערבה למחלף ענבה סמוך לשעה שש וחצי בבוקר כשלפתע איבדה את השליטה על רכבה והתהפכה לצד הדרך. למזלה הנהגת נפגעה קל מאד. חובשים של "איחוד הצלה" שהגיעו למקום פינו אותה להמשך טיפול רפואי כשהיא בעיקר המומה מהתאונה לאחר שספגה כמה חבלות יבשות.

* * *

ועוד מדיווחי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בענייני תחבורה מקומית: מספר כלי הרכב הרשומים בבעלותם של תושבי מודיעין חצה השנה את רף שלושים אלף הרכבים, כשתושבי העיר מחזיקים בבעלותם לא פחות מ-30,052 רכבים לעומת כ-27 אלף רכבים שהיו רשומים על שם תושבי העיר לפני שנה. מה שמעניין לא פחות היא העובדה שאצל השכנים החרדים במודיעין עילית רשומים רק 3,004 רכבים בלבד. וגם: תושבי מודיעין נוסעים ברכבם (בממוצע כמובן) 17,500 קילומטרים בשנה. דומה מאד לנהגי מודיעין עילית שנוסעים בממוצע 17,400 קילומטרים בשנה.

גם ההתפלגות לסוגי כלי הרכב במודיעין מעניינת: 27,502 רכבים פרטיים מוחזקים בידי תושבי מודיעין (ללא רכבי ליסינג שרשומים כמובן על שם המעבידים), בנוסף מחזיקים תושבי העיר בבעלותם 1,502 משאיות, 145 מוניות, 16 אוטובוסים ועוד 828 אופנועים. במודיעין אגב מחזיקים לא פחות מ- 50,543 תושבים ברישיון נהיגה, בעוד שבמודיעין עילית בעלי רישיון הנהיגה מסתכם ב- 6,260 תושבים בלבד.

אחת הבעיות הקשות כיום בתחום התחבורה היא כמובן סוגיית האופניים החשמליים. בסקר הכולל תצפית וראיונות שנעשה לפני מספר חודשים ע"י ד"ר הדס מרציאנו עבור חטיבת המחקר של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים התגלו מימצאים מטרידים שבמודיעין אנו חווים אותם יום יום.

בין ממצאי המחקר מתברר כי אופניים חשמליים היו כמחצית ממצבת האופניים בעיר, וחלק גדול מהמשתמשים בהם הם ילדים עד גיל 16 שרכבו בכביש (בניגוד לחוק); 59% מהרוכבים רכבו על מדרכות (בניגוד לחוק); 12% מהרוכבים רכבו על כביש בניגוד לכיוון התנועה; רק 21% מהרוכבים חבשו קסדה; 37% מהרוכבים לא השתמשו באמצעי נִרְאוּת בשעות החשיכה; 22% מהרוכבים היו מעורבים בתאונת דרכים אחת לפחות בשנה האחרונה (כולל נפילה מהאופניים); ילדים שרכבו בליווי מבוגר (הולך רגל או רוכב) נטו לחבוש קסדה יותר מאשר ילדים שרכבו בחברת ילדים אחרים; עד 9% מהרוכבים נצפו עם טלפון סלולרי ביד.

תגובת העירייה

בעיריית מודיעין קיבלו מאיתנו את הנתונים והגיבו כך:

"במהלך השנים האחרונות פעלה העירייה רבות לשיפור הבטיחות בעיר בכלל ובצמתים בהם היה חשש לביטחון ובטיחות משתמשי הדרך בפרט.

"בין השאר בוצעו ברחבי העיר במהלך שמונה השנים האחרונות עשרות פרויקטים שמטרתם מיתון התנועה והגברת הבטיחות, ובהם הקמת עשרות כיכרות, איי טיפה ופסי האטה, התקנת אמצעי בטיחות וצביעה מחדש של סימוני צבע שנמחקו. העירייה פועלת ותוסיף לפעול במטרה לשפר את הבטיחות בכבישי העיר ולמתן ולהזרים את התנועה, וזאת לפי התכנית הרב שנתית.

"פעילות העירייה בצומת שדרות החשמונאים-יצחק רבין: בצומת זה התקינה העירייה פסי האטה לנוסעים משדרות יצחק רבין לכיוון הצומת. כמו כן הותקנו רמזורים נוספים, נמוכים, על מנת להקל על הנהגים לזהות את הרמזור שמיועד להם. בנוסף, פנסי הרמזורים בצומת הוחלפו לפנסי לד, על מנת שיבלטו יותר. במטרה להבין מה גורם לתאונות הדרכים הותקנו בצומת מצלמות וידאו אשר עוקבות באופן תמידי אחר התנהלות התחבורתית בצומת כדי ללמוד את הסיבות לגרימת התאונות.

"פעולה נוספת אותה יזמה העירייה היא פתיחתם של שני צמתים מרומזרים נוספים על כביש 431, בכניסות לשכונת הציפורים. צמתים אלה יסייעו במיתון התנועה ויאטו את מהירות הנסיעה של כלי הרכב הנוסעים לכיוון הצומת.

"צומת עמק החולה-עמק דותן: בצומת זה פועלת העירייה להסדרת הפנייה ימינה לרחוב ערער. פנייה זו, שכיום היא ירוק הן לפונים והן להולכי הרגל, גורמת לעומסי תנועה לרחוב ערער. בצומת עמק זבולון-יגאל ידין הותקן לאחרונה פס האטה שנועד להאט את תנועת כלי הרכב, כאשר במקביל הוגשה בקשה למשרד התחבורה לתכנון כיכר בצומת".

בתמונה: המכונית שהתהפכה השבוע בכביש 431 ליד מתחם עינב. הנהגת נפצעה קל מאוד (צילום: "איחוד הצלה")

2016-12-08 00:00:00
2016-12-08 00:00:00

כתבות נוספות

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

המשך קריאה »

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך