מה עושים מול גל הפריצות?

יהודה גולן

בשבועות האחרונים חווה מודיעין עליה במספר ההתפרציות לבתים ולכי רכב, בהיקף שנראה כגדול במיוחד. ככל הידוע – השכונה שסובלת יותר מאחרות היא אבני חן, וזאת בשל סמיכותה לכביש 431 ולאתרי בניה.

מזה מספר חודשים משטרת מודיעין נמנעת כמעט לחלוטין מלפרסם מידע לתקשורת על אירועים פליליים המתרחשים בעיר. עדות לכך היא גל פריצות לבתים במודיעין שמתרחש בשבועות האחרונים, אולם בהודעות דוברות המשטרה אין להם זכר. בשבועות האחרונים, כאשר ביקשנו מהמשטרה לקבל מידע בנושא (ובעיקר כמה פריצות היו ובאילו היקפים) – נעננו בתשובה לאקונית: "איננו נוהגים לפרסם סטטיסטיקת פשיעה בחתך עירוני".

לבקשת תגובה על גל הפריצות האחרון בעיר השיב הדובר השבוע: "משטרת ישראל מבצעת בחודשים האחרונים פעילות מוגברת נגד תופעת השוהים הבלתי חוקיים בדגש על אתרי הבניה ממערב הסמוכים לכביש 431 שמשפיעים על פשיעת הרכוש בשכונות הסמוכות ומתבצעת במקום פעילות משטרתית אינטנסיבית בשיתוף העירייה. מדובר בהצבת ניידות בשעות הלילה והיום לפי ניתוח פשיעה אזורי. כמות הניידות הבולטות הוכפלה והן מופעלות על פי מיפוי פשיעה, תוך הסתייעות במערך המתנדבים של התחנה ובנוסף מוצבים מדי יום מחסומי בולטות רבים בצירים העיקריים. עם זאת ראוי לזכור כי צבר מקרים אקראי של כל תופעת פשיעה אין בו כדי להעיד על מגמה זו או אחרת. אנו קוראים לתושבים להגביר עירנות ולדווח על כל אדם או רכב חשוד ולהצטרף אלינו להקמת משמר בשכונה".

* * *

על פי עדויות תושבים, בשבועיים האחרונים בלבד אירעו בעיר לפחות חמש פריצות שדווחו למשטרה: ברחובות אבני חושן, שני ותכלת, בשדרות עמק איילון, בשכונת הכרמים (שתי פריצות) ועל כך יש להוסיף את הפריצה למכוניתה של שופטת תושבת העיר, ממנה נגנב מחשב נייד.

אבל המידע מגיע וזולג באמצעות הרשתות החברתיות ועובר מפה לאוזן בין חברים ושכנים. מוקד הפריצות הפעם לפי דיווחים היא אמנם שכונת אבני חן, אבל לפני שבועיים וחודש היו פריצות בשכונת הכרמים. אפרת וקסלר, תושבת רחוב החושן באבני חן שלביתה פרצו בשבוע שעבר, היתה נסערת לאחר שהשוטרים הגיעו אליה והותירו עליה רושם שלמעשה אין הרבה מה לעשות. היא מספרת ל"מודיעין News": "אני בחופשת לידה ונשארת בבקרים בבית. ביום רביעי שעבר יצאתי לסידורים בערך בשעה עשר וחצי וחזרתי לקראת השעה אחת הביתה ואז חשכו עיני".

מה ראית?

"הבנתי מיד שפרצו לנו את הבית. כל הבית היה הפוך. זה היה כמו זירת פשע. הפורצים שפכו תרכיז פטל על הרצפה והשטיחים, כנראה לטשטש עקבות. בכל הבית היו ערימות בגדים. הם רוקנו את כל הארונות וכל המגירות, כנראה בניסיון למצוא כספת מוסתרת. הייתי בשוק".

איך הם נכנסו לבית?

"הם הצליחו להרים את התריס בסלון מהגינה ונכנסו. בעלי הגיע והתחלנו לבדוק מה לקחו לנו".

ומה לקחו?

"הרבה תכשיטים ויש לי הרבה. גם חפצי יודאיקה מכסף, בהם פמוטים, חנוכיות ועוד כלי כסף. לקחו טאבלטים, לקחו לפטופים… ניקו את כל דברי הערך מהבית".

מה עשיתם?

"הזעקנו את המשטרה וכאן היתה האכזבה הגדולה שלי".

מדוע?

"כי הגיעו שלושה שוטרים, הסתובבו, רשמו, שאלו שאלות, ונראה היה שהם די רגועים וממש לא מודאגים. הם הותירו עלינו רושם שהתיק בעצם סגור כי לא ימצאו כלום, כאילו תיכף הם מתיישבים לקפה עם עוגיות איתנו. אחר כך הגיע זיהוי פלילי וסיפר לנו שהתגלו שני סוגים של כפפות בזירה. יופי, אז מה? מה זה עוזר לי".

את יודעת שלפעמים לוקח זמן לפתור אירוע וכמה ימים זה זמן די סביר…

"נכון. לא ציפיתי שבאותו רגע הם יגלו את הפורצים. אני מדברת על התחושה והרושם שהם הותירו בנו, שהכל בניחותא".

שמעת על עוד פריצות כאן?

"ודאי. לפחות ארבע פריצות שהיו בשכונה ובסביבתה שחברות שלי סיפרו לי עליהן. פרט לרחוב אבני החושן היו פריצות גם ברחוב שני וגם ברחוב תכלת. גם השוטרים שהיו אצלנו באותו יום אמרו שהיו עוד שתי פריצות במקומות סמוכים. מעבר לארבע הפריצות האלה שאני יודעת עליהן היתה גם הפריצה לרכב של השופטת שפורסמה כבר. אז אנחנו בהחלט כבר לא מדברים על מקרה חד פעמי אלא תופעה. ולא ראיתי כאן בשכונה אף ניידת מסיירת. איפה השוטרים שיסיירו וישמרו על הבתים שלנו? אנחנו חיים במציאות לא נורמלית".

מה היה בפריצה לבית של החברה שלך?

"יש לי חברה שנמצאת בשמירת הריון, שמפחדת פחד אימים להישאר בשעות היום בבית. היא שוכבת במיטה והאזעקה בבית מופעלת גם בשעות הבוקר".

שמעת משהו מהמשטרה מאז הפריצה?

"לא, שום דבר. אבל התקשרתי לעירייה ויש לי פגישה עם ראש העיר חיים ביבס ועם קצין הביטחון של העיריה בנושא. אני מתכוונת לומר להם שזה לא יכול להיות והמצב לא יכול להימשך ככה, אלה הבתים שלנו וזה הביטחון שלנו. צריך לדאוג שמישהו ישמור עלינו".

* * *

בני זוג מרחוב אדר שבשכונת הכרמים עברו חוויה קשה כשלפני כחודש התעורר אב המשפחה לשמע רעשים מהמרפסת. הוא מספר: "ניגשתי וראיתי מישהו עם קסקט על המרפסת. חשבתי שזה הבן שלנו אבל הוא חייל ונזכרתי שהוא יגיע רק לשבת והבנתי שזה גנב".

ומה קרה?

"השעה היתה ארבע בבוקר. צעקתי 'גנב! גנב!' והצעיר עם הקסקט הביט בי השאיר שני תיקי גב שבהם היה שלל הגניבה שלו. הוא זינק מהמרפסת שלנו שבקומה השניה למרפסת של השכנים ומשם למדרכה. אני כמובן לא יכולתי לקפוץ כמוהו. הוא ירד בנחת למדרכה, הרים אלי מבט, ניפנף לי לשלום והתרחק בהליכה. הוא אפילו לא רץ".

לאן זה התפתח?

"השוטרים הגיעו די מהר, בדקו ושאלו וביקשו לדעת אם אוכל לזהות את פרצופו של הגנב. אמרתי להם שלא, כי היה חושך עדיין בחוץ והוא חבש קסקט. אז הם הביטו אחד בשני והבנתי שהם יודעים שבזה בעצם נגמרה החקירה ואין סיכוי למצוא אותו. ובאמת לא מצאו כלום".

מה הוא הספיק לגנוב?

"את המפתחות של שני הרכבים ואת הפלאפון של הילדה. בתיקי הגב שהוא השאיר היו לפטופים שלנו, הארנקים ועוד דברים שלמזלנו הוא השאיר כשקפץ החוצה".

מעבר לתחושת הפחד וחוסר האונים, בת הזוג מספרת על הפגיעה הנפשית: "התעוררנו אני והבנות בארבע בבוקר לצעקות 'גנב' של בעלי. קפצנו מהמיטות מתוך שינה ומאז כבר חודש ויותר, השינה שלנו טרופה. הבנות מתקשות להירדם והן לא נשארות לבד בבית. גם אני פוחדת להישאר לבד בבית. ללא ספק עברנו טראומה נפשית לא פשוטה, שנגמרה במזל ללא נפגעים. הפורץ היה יכול גם לשלוף סכין ולפגוע בבעלי".

* * *

כשהמשטרה לא מוכנה לנדב מידע בנושא הפריצות, תושבים פונים לעירייה ומבקשים סיוע. לפחות שלוש משפחות התקשרו השבוע ללשכתו של ראש העיריה חיים ביבס וביקשו פגישה דחופה, על רקע הבטחון האישי המעורער של תושבים בעיר.

הפגישות נקבעו לימים הקרובים וייצטרף אליהן קב"ט העירייה שמוליק כהן. ביקשנו את התייחסות העיריה לגל הפריצות, בעיקר על רקע העובדה שחלפו שנתיים מאז הוכרז על הקמתה של המשטרה העירונית במודיעין. זו אמורה להיות מורכבת משוטרים ופקחים ככח שיטור עירוני משמעותי בן 28 אנשים וכשמונה ניידות. תאריך היעד להקמת המשטרה העירונית נדחה שוב ושוב כמה פעמים.

תגובת העירייה היתה: "על פי נתוני משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים, מודיעין מכבים רעות היא אחת הערים הבטוחות בישראל, עם אחוזי פשיעה נמוכים ביותר ביחס לערים אחרות. יחד עם זאת, משטרת מודיעין מבצעת בתקופה האחרונה, בתיאום עם מחלקת הביטחון של העירייה, פעילות מוגברת במטרה להפחית את פשיעת הרכוש בעיר. הפעילות נעשית בין היתר כנגד שוהים בלתי חוקיים שנמצאים באתרי הבנייה. כמו כן, תוגברו הסיורים בעיר. יש לציין כי ברחבי העיר פועלות לאורך כל שעות היממה ניידות רבות, אשר שמות דגש על פעילות בולטות ומניעה. בנוסף, העירייה נערכת לקראת הקמת מערך שיטור עירוני שהכשרתו כבר החלה, ועתיד להתחיל לפעול לקראת סוף חודש פברואר, בתיאום עם משטרת מודיעין. תושבי העיר מתבקשים לנעול את בתיהם, לדרוך את מערכות המיגון, לשמור על עירנות ולדווח למשטרה או למוקד העירוני 106 על כל אדם או רכב חשוד".

בתמונה שכונת אבני חן. גל של פריצות (צילום אינגריד מולר)

2017-01-19 00:00:00
2017-01-19 00:00:00

כתבות נוספות

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

המשך קריאה »

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

המשך קריאה »

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך